IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Дългият сън вреди на здравето. Вижте как!

3 октомври 2016 06 20

5 здравословни проблема, които може да си докарате, ако спите повече от 10 часа на ден

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Качественият сън е полезен и помага на тялото и ума да се възстановят. Може ли обаче нещо хубаво да бъде в повече и да вреди? „Хората, които спят по 10 и повече часа на ден имат драстично по-лоши здравословни показатели от тези, които спят 7-8 часа“, твърди Сюзън Редлайн, професор по сънна медицина в Харвард.

Колегата ѝ д-р Дейвид Ървин от медицинското училище Geffen дори смята, че „преспиването“ може да доведе до някои болести.

Ето и какви здравословни проблеми може да си докарате, ако прекарвате много време под завивките:

1. Повишен риск от сърдечносъдови болести

Сърдечните болести са причина номер едно по смъртност в САЩ. А спането повече от 8 часа повишава вероятността да се сдобиете с такава с до 34 %.

2. Може да затлъстеете

Чували сте че хората, които спят малко са по-склонни към затлъстяване. Обратното също е валидно, тъй като човек който прекарва много време в леглото, има по-малко време да бъде активен и да изразходва енергия/калории, обяснява д-р Редлайн.

3. Може да развиете диабет

Повечето сън може да повиши нивата на кръвната захар в тялото ви (както и липсата на достатъчно сън). Високите нива на глюкоза в тялото често водят до развиването на диабет тип 2.

4. Умът ви е замъглен

Не можете да се концентрирате? Вината може да се крие в преспиването. Хроничното прекомерно поспиване може да състари ума ви с до две години и да затрудни извършването на обикновени всекидневни „операции“, твърди изследване, публикувано в сп.Journal of the American Geriatrics Society.

Според д-р Ървин, поспаланковците, които имат проблем с изпълнението на обикновени ментални задачи, вероятно не успяват да си набавят качествен сън, а се будят многократно през нощта.

5. Може да си докарате ранна смърт

Не е ясно как точно едното влияе на другото, но изследвания са показали, че хората, които се сблъскват с по-ранна смърт, в общия случай са поспаланковци. Освен това косвено развиването на болести като диабет и сърдечносъдови заболявания логично може да допринесат за по-късия житейски път.

Автор на статията:
Tialoto.bg

КоментариКоментари