IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

5 основни мита относно диетите

26 април 2016 05 00

На които спираме да вярваме в даден момент от живота си

Снимка: outnow.ch

Снимка: outnow.ch

Диетите диктуват живота на много хора и то в продължение на десетилетия. Понякога имаме чувството, че всяка седмица излиза нова информация относно това какво трябва и не трябва да ядем, като мненията невинаги си съвпадат.

Например, обикновено се счита, че трябва да избягваме въглехидратите, а в същото време има много хора, които са отслабнали от консумиране основно на паста или бял ориз.

С цялата информация и дезинформация около нас, все повече хора стават жертви на хранителни разстройства, опиянени от желанието си да изпробват всички диети, за които чуят.

Ето и петте най-основни мита, витаещи около правилния начин на отслабване:

1. Всичко зависи от спорта.

Според много изследвания има затлъстели гризачи, които се хранят с нормални количества, но просто не се движат достатъчно. Тоест, спортът трябва да бъде в основата на всяка разумна диета. Проблемът е, че някои хора прекаляват с физическите упражнения, а продължават да си се хранят обилно и съответно – да пълнеят. Човек е огледало на това, което консумира, затова преди всичко трябва да се храни здравословно, ако иска да е строен.

2. Трябва да броим калории, а не овце.

Този мит е толкова убедителен, че почти всички хора са сигурни, че ако консумират определен брой калории, ще успеят да отслабнат или поне да поддържат постоянно тегло. Има няколко причини, които обясняват защо това е абсолютно погрешно. Първата е, че никой на тази планета не може точно да изчисли калориите, които приема. Можете да опитвате старателно, но пак няма да е сигурно, че сте точни в изчисленията. Освен това всеки метаболизъм работи по различен начин – всяко тяло изгаря мастните депа различно. А и не всички калории са еднакви. Например, ако изядете 100 калории от бадеми, вие поглъщате много фибри и те се разграждат бавно, като ви дават устойчива енергия и бавно покачване на кръвната захар.

Ако приемете 100 калории от подсладена енергийна напитка, тя ще се абсорбира директно в организма ви. Черният дроб не може да се справи с количеството захар и казва на панкреаса да произведе инсулин, който превръща захарта в мазнини. Освен това, тези калории се обработват бързо, оставяйки ви неудовлетворени и гладни.

3. Всички мазнини са табу.

Кръстоносният поход срещу затлъстяването започва преди много години, а една от най-ранните му тенденции е да се премахнат мазнините и калориите от преработените храни.

Проблемът е, че когато премахнете мазнините от храната, тя има неприятен вкус. Така че, за да направят храната вкусна, компаниите започнаха да добавят много захар в храните. Захарта е това, което е лошо в преработените храни, а не мазнините. Всяка форма на захар, която се крие в храната, се преработва трудно от организма.

4. Със сокове се отслабва.

За съжаление, плодовите фрешове наистина са по-лошия вариант от това да консумирате цели плодове, защото в тях има малко фибри и най-вече фруктоза. Когато пиете чаша сок от кутия пък, вие пиете голяма концентрация на захар, която активира производството на инсулин, който пък превръща захарта в мазнини. Метаболитно, тялото не може да различи една чаша сок от една чаша спрайт, с изключение на витамините в сока.

5. Модерните диети са по-добри.

В последните години се появиха много диети, на Аткинс, на Дюкан, палеодиета, средиземноморска, суровоядство, храни без глутен и т. н. Всяка от тях дава различен подход към храненето, било то да се избягват въглехидратите, глутенът, да не се яде готвена храна или пък червено месо. Всички тези режими сочат с пръст различен виновник за затлъстяването. Знаете ли защо много от тези диети са успешни? Защото те насърчават най-вече здравословния навик да се избягват преработените храни с добавена захар.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари