IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Интересни факти за Мианмар – част първа

27 септември 2014 07 50

Поредното азиатско съкровище

Снимка: Thinkstock

Снимка: Thinkstock

Държавата Мианмар е позната още с предишното си име Бирма. Страната е разположена в югоизточната част на Азия и западната част на полуостров Индокитай. Тя граничи с общо пет държави – Бангладеш, Индия, Тайланд, Лаос и Китай. Крайбрежието на Мианмар се мие от Андаманско море и Бенгалския залив.

Много хора са привлечени от тайнствеността и мистиката на тази страна, тъй като тя е като истинско съкровище, което крие свидетелства за древни цивилизации и има богато културно наследство. Ако вече сте заинтригувани от Мианмар, прочетете още интересни факти за държавата, преди да си купите самолетен билет дотам:

1. Мианмар е страна, която има история повече от 2,5 хиляди години. Всъщност първоначалното име на държавата е било Мианмар, което е сменено от британците на Бирма през 19-ти век и възвърнато отново през 1989 година.

2. В Мианмар не се използва метричната система. Само три страни в света не са я приели – Мианмар, САЩ и Либерия.

3. Името „Мианмар“ идва от „MYA“ и се превежда като „Емералд“. Тази страна може да се нарече смарагдът на Азия и то с право. Мианмар е зашеметяващо красиво място.

4. В страната живее племе, в което всички жени специално удължават шията си с 25-30 сантиметра. Племето се нарича padaung (има го и в Тайланд) и има древна традиция – жените да носят пръстени около врата си. Първият пръстен се слага още когато момиченцето е на 5 години, а останалите се прибавят по време на целия му живот, докато не достигнат 9 килограма. Съществува мит, че мускулите на врата атрофират при тези жени и премахването на пръстените може да предизвика задушаване. Въпреки това жените са свободни да поставят и махат пръстените. Рентгенови снимки показват, че вратът на жената не се променя, но раменният пояс се понижава.

5. Националната валута на Мианмар е Kyat, който се означава с MMK. Един долар се равнява на около 980 в местна валута.

6. Основната географска характеристика на Мианмар е река Иравади, която пресича Мианмар от север на юг. Общата дължина на реката е 2150 км. Иравади се влива в Андаманско море.

7. Круиз по реката е един от най-добрите начини да видите Мианмар отвътре – нейната естествена красота и оригиналност. Круиз от Mandalay до Bagan ви дава възможност да разгледате традиционните поминъци на местното население като риболов, техните религиозни обреди и занаяти.

8. Жителите на Мианмар не разполагат с фамилни имена или презимена – те имат само имена. Това означава, че две деца, които са брат и сестра, например, могат да се казват Ming Ming и Mo Mo. Определянето на тяхната роднинска връзка в писмена форма е абсолютно невъзможно. Освен това името може да варира с възрастта – възможно е да започнете живота си като Lugal Nghe – „малко момче“, малко по-късно да станете Lugal Guy – „страхотен малък мъж“, и когато навършите 35 години, да се казвате U Nghe или U Lugal, в превод „голямо момче . “

9. През 2012 година вестник New York Times постави Мианмар на трето място в своята ежегодна класация за местата, които си заслужава да бъдат посетени.

Снимка: Thinkstock

10. Най-голямата книга в света се намира в Мианмар. Тя се състои от каменни плочи, поставени вертикално близо до пагодата Kutodau. Това е книга на свещени будистки текстове и има 1460 страници. Всяка страница представлява огромно парче от полиран мрамор, на което е гравиран около сто реда текст. Всяка страница е с височина 1,5 метра, ширина 1 метър и с дебелина 12,7 сантиметра.

11. В периода 1974 – 2010 година знамето на Мианмар е било много подобно на флага на Тайван. Ето защо по време на Летните олимпийски игри през 2008 година в Пекин, знамето на Мианмар е било използвано от тайванските фенове, които са подкрепяли своите спортисти. Тайванските фенове не са имали възможност да използват родния флаг, защото той е забранен в Китай.

12. В Мианмар чаят е изключително популярен. Гражданите на Мианмар обожават да пият чай с мляко и захар. Местните също така ядат чаени листа, мариновани с чесън и сол. Това ястие се нарича Laphet thote и е особено популярно в планинските райони на страната.

Влезте в нашата галерия и разгледайте част от очарованието на Мианмар.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари