Винаги тайно сме били убедени, че що се отнася до болката, жените са силният пол: и този факт може да се обясни от чисто физиологическа гледна точка: дамите „са програмирани“ да издържат повече на болка най-малкото, заради детеродната си функция.
Сега подозренията ни се оправдаха и научно от екип британски учени, но причината се оказа съвсем другаде.
Мъжете и жените се подготвят за болката и се справят с нея по съвсем различни начини, писа БТА, като се позова на Дейли Експрес.
Представителите на силния пол изразходват енергията си в страхове от болезнената процедура, докато жените обмислят начини как да се справят със ситуацията.
Откритието на специалисти от Института по неврогастроентерология в Лондон може да обясни защо дори мачовците треперят от страх, когато им предстои да отидат на зъболекар.
Въпреки широко разпространеното схващане, че еволюцията и раждането на деца са направили жените по-издръжливи на болка обаче, настоящето изследване не подкрепя това твърдение.
Когато са били подложени на мъчителен медицински тест, 16-те доброволки са изпитали същия дискомфорт, както и участвалите в проучването 16 мъже.
Направените мозъчни скенери са показали, че жените свързват болката с негативните емоции, което влияе върху начина, по който те я възприемат, съобщават и се справят с нея.
За разлика от представителките на нежния пол мъжете просто се опитват да избегнат болката.
Авторите на проучването смятат, че то ще помогне на лекарите по-добре да разберат как дългосрочната хронична болка засяга по различен начин мъжете и жените.
Изследването може да доведе до нови методи за лечение на хора със заболявания като например синдром на дразнимото черво.