IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Уроците на Леонардо да Винчи

9 септември 2013 12 15

Италианският художник имал страхотни умения и идеи, както и способност да гледа на света по различен начин

Витрувианският човек на Леонардо да Винчи; Снимка: Dreamstime

Витрувианският човек на Леонардо да Винчи; Снимка: Dreamstime

Макар първите асоциации с името на Леонардо да Винчи да са с неговите произведения на изкуството като Мона Лиза, Тайната вечеря или Витрувианският човек, той е много повече от един художник. Всъщност Леонардо да Винчи е бил още архитект, музикант, математик, инженер, изобретател, експерт по анатомия, геолог, картограф и ботаник или казано с една дума – гений.

Гениалността и творчеството са тясно свързани. Авторът Майкъл Гелб, който учи компаниите как да правят нововъведения, има повече от 10 издадени книги, посветени на творчеството и иновациите. Най-известната му книга е „Как да мислим като Леонардо да Винчи: Седем стъпки за гениалност всеки ден“. Тя е продадена в над половин милион копия и е преведена на 25 езика.

Гелб изучавал бележките на Леонардо да Винчи и по този начин синтезирал кои са правилата за творчество. Ето ги и тях:

1. Бъдете любопитни. По природа децата са любопитни и още от малки задават множество въпроси. Именно по този начин малчуганите научават толкова много през първите години от своя живот. Според Гелб промяната настъпва, когато децата започнат да ходят на училище и там научават, че отговорът е по-важен от въпроса. Гении като да Винчи обаче поддържат своето любопитство живо през целия си живот.

2. Мислете независимо. Разнообразието е от решаващо значение за творчеството и иновациите, затова е много важно да търсите различни гледни точки, които не съвпадат с вашите собствени. Проблемът при хората на по-високи позиции е, че останалите винаги са свикнали да се съгласяват с тях. По този начин се губи шансът за намирането на нови идеи и възможности.


3. Изострете вашите сетива. В бизнеса това се изразява в умения като внимателно слушане и наблюдателност. Макар тези съвети да изглеждат лесно изпълними, всъщност са далеч по-трудни. Човек трябва да бъде внимателен и да се вглежда в нещата, които се случват точно сега. По този начин не само ще бъдете по-креативни, но и ще се радвате повече на живота, защото няма да съжалявате, че сте „пропуснали“ някой важен момент. Научете се да цените красотата във всичко – в музиката, в изкуството, във виното, дори и в шоколада.

4. Не бягайте от несигурността. Ръководството винаги крие рискове. Хората на високи позиции винаги трябва да рискуват и да излязат от своите „сигурни граници“. По тази причина вие трябва да се чувствате удобно с несигурността и неяснотата, защото именно тогава може да ви споходи някоя страхотна творческа идея. Правенето на едно и също нещо няма да роди нещо ново.

5. Балансирайте между логиката и въображението. Известно е разделението на два типа хора – такива, които мислят повече с дясната част на мозъка си (креативност, въображение, интуитивност) и такива, при които е по-изразено мисленето с лявата част (логичност и аналитичност). В днешния свят човек трябва да може да мисли еднакво и с двете части, за да бъде достатъчно конкурентоспособен.

За да покаже на хората как да използват лявата и дясната част на мозъка си, Гелб ги учи как да организират своите идеи чрез баланс между логика и въображение. Ето един пример: една рисунка на лук може да накара човек да мисли за зеленчуци, от там за морков, който пък се асоциира със заек. Заекът от своя страна може да се свърже с котка, тъй като и двете са малки космати животни.

6. Балансирайте между ума и тялото. Освен всички свои качества, Леонардо да Винчи е бил и изключителен спортист. Той е бил известен като най-силният човек във Флоренция, както и като атлет и фехтувач.

Хората смятат, че творчеството и креативността са интелектуални упражнения, но истината е, че те изискват огромна енергия. По тази причина е много важно човек да може да култивира своята жизнена сила. За бизнеса означава, че компаниите с по-еко и здравословна насоченост, са по-добре подготвени за нововъведения.

7. Направете нови връзки. Хора с професии като инженери, анализатори и учени може би изпитват трудности да търсят модели и нови връзки, но всъщност това е ключът към творчеството. Те трябва да се опитат да мислят по-разчупено и да търсят асоциации, които да ги доведат до нови идеи.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари