IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Любимият ви шеф напуска. И сега какво?

11 декември 2013 13 30

Когато ключова фигура си тръгва от фирмата, това няма как да не окаже влияние и върху служителите

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Не всички шефове са гадняри. Има такива, с които служителите наистина се разбират и част от удоволствието от работата идва именно от този факт. Колкото и идилична да е една офис среда, промените са неизменна част от работния процес. По-често си тръгват служителите, но понякога се случва и с шефовете. Подобна развръзка може да се дължи на различни причини – намиране на по-добра възможност, неразбирателство с началството, принудително освобождаване и т. н.

Всъщност причината за напускането на шефа не е толкова важна, тъй като при всички положения това ще окаже влияние върху „неговия отбор“. Ако вие се намирате в подобна позиция, вижте няколко съвета, които ще ви помогнат да се ориентирате по-добре в новата ситуация на работното място:

1. Оказвайте подкрепа и поддържайте връзка с шефа си. Решението за напускане на работа никога не е лесно, дори за вашия шеф. По тази причина вие трябва да бъдете негова подкрепа и би било хубаво да го насърчавате в новите му начинания. Опитайте се да не участвате в клюкарски разговори защо той напуска. Задължително благодарете на шефа си за всичко, с което ви е помогнал и му покажете, че оценявате всичко, на което ви е научил. Независимо от малките конфликти, които може би сте имали, краят трябва да е положителен.

2. Потърсете първоизточника на решението. Ако шефът ви напуска, защото има друго предложение, опитайте се да разберете с какво то е по-примамливо от сегашната позиция. Може би шефът ви подозира или знае, че компанията не се развива добре? Може би се е чувствал неудовлетворен и недооценен на тази позиция? Това доброволен избор ли е или има чужда намеса? Ако напускането на шефа е принудително и е част от редица съкращения, то най-вероятно бъдещето на фирмата няма да е безоблачно.

3. Огледайте се за лидерски възможности. Това е подходящ момент да покажете своите лидерски качества, независимо дали се борите за шефското място или не. Покажете, че сте способни да поемете част от работата на шефа си, за да подпомогнете фирмата в това трудно и несигурно положение. В случай че се надявате на повишение, не се колебайте да изразите своето желание.

4. Обмислете варианта да последвате шефа си. Това е възможност, особено ако добрият шеф е една от причините да работите точно в тази фирма. Може би именно шефът ви ви е довел от друга фирма или е бил вашият ментор? Помислете дали бихте били доволни в новата ситуация и дали си заслужава да рискувате и да последвате шефа си на мястото, където той отива. Това е много примамлива идея, особено ако сте били в приятелски отношения с шефа си и бихте се чувствали комфортно да работите с него на друго място.

5. Дайте си малко време. Не забравяйте, че промяната никога не е лесна. Със сигурност ще ви трябва известно време, за да свикнете с новостите и евентуално новия шеф. Нито един човек не може да бъде точно копие на друг, затова не очаквайте същите неща от новия си шеф. Бъдете търпеливи, но само до определен момент. В случай, че нещата вече не ви удовлетворяват, започнете да търсите друга възможност за работа.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари