Разговорите с по-висшестоящите хора във фирмената йерархия често плашат служителите. Понякога те са трудни, друг път неловки, а трети път изискват добри умения в общуването, за да е положителен резултатът. Човек хем иска да се държи почтително към своя шеф, хем не иска да показва своята уязвимост и зависимост, хем иска да постигне своето пред началството. Трудна работа!
Ето и кои са някои от най-тежките въпроси на служителите към техните началници. Предлагаме ви и няколко съвета как точно да се изправите срещу своя шеф и със самочувствие да дебатирате нещата, които ви вълнуват или притесняват:
1. Каква е моята роля в компанията?
Служителите са най-ефективни, когато са наясно със своята роля във фирмата, както и с естеството на работата си. Ако човек не е сигурен за каква длъжност точно е назначен и не е наясно с мястото си в рамките на компанията, то той трябва да се информира по-детайлно за своята длъжностна характеристика. Помолете вашия шеф да ви изясни какво точно се очаква от вас в работния процес и каква е според него вашата основна цел във фирмата. Така с гордост ще можете да обсъдите позицията си и да направите работата си по-ефективна.
2. Бих искал да поема повече отговорности.
Много служители се чувстват безсилни да контролират работата си, което от своя страна води до апатия и липса на ангажираност към организацията. Ако смятате, че вашата работа е прекалено скучна и лесна и че ви отегчава, ако смятате, че можете да поемете повече отговорности на плещите си, които да стимулират ума ви, то споделете това с вашия началник. По-добре да сте много ангажирани, но да се чувствате пълноценни, отколкото да си клатите краката от скука в службата и да усещате всякаква липса на мотивация.
3. Какво мога да направя, за да се изкача в корпоративната йерархия?
Никой не иска да попада в задънена улица в професионален план. Ако част от мотивацията ви в службата е възможността за издигане в рамките на организацията, то значи трябва да попитате има ли такава опция изобщо. Вие трябва да сте наясно къде трябва да вложите потенциала и усилията си, така че да се придвижите по- нагоре в йерархията.
4. Може ли да поговорим за нещо?
Ако шефът ви е лош, арогантен и като цяло неприятен за общуване, това със сигурност ще е един от въпросите, които ще умирате от страх да му зададете. Но рано или късно вие трябва да се изправите лице в лице с него. Не го правете подмолно, нито пък по време на конфликт/дебати с него. Изчакайте, когато всичко е спокойно в офиса и той ви изглежда в добро настроение. Бъдете откровени с проблемите, които имате в службата, но му ги поднесете по един почтителен начин. Не забравяйте, че вие се опитвате да получите подкрепата на шефа си, а не да го убедите, че е грубиян и лош лидер. Бъдете конкретни с това, защо инициирате срещата си с него. Изложете всичките си безпокойства и попитайте за решението на тези проблеми.
5. Имам нужда от...
Много хора в днешно време изпитват затруднения в това да намерят баланс между работата и личния си живот. Работодателите имат достатъчно възможности да помогнат на претоварените си служители, но често не са наясно с този факт. Ето защо не трябва да се притеснявате да попитате своя мениджър за възможностите за по-гъвкаво работно време или за друг тип насърчение, което да намали стреса в живота ви.
6. Бих искал повишение на заплатата.
Проучванията показват, че един от факторите поради които мъжете имат по-високи доходи от жените е, че дамите по-рядко преговарят за своите заплати. Жените са много по-склонни да се примирят с фиксираната си заплата и да не повдигат темата „пари“ пред шефа си. Но ако работите за тази фирма вече доста време, то редно е да поискате заплатата ви да не е толкова статична. Представете ясен аргумент защо заслужавате по-голямо възнаграждение, за да може шефът да осъзнае, че си струва да ви го даде.
7. Хайде да излезем на по питие...
Добре е да можете да се държите приятелски с шефа си, но по-добре се пазете от подобно сближаване. Не трябва да допускате размиване на границата работодател-служител. Ако го направите всеки служебен неуспех или провал, ще става твърде личен. Затова насочвайте разговорите си със своя началник към по-професионални теми и стойте настрана от темите за личния ви живот (и вашият, и неговият). Имайте предвид, че човекът който определя заплатата ви, рядко може да ви бъде искрен приятел.