IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо сте в задънена улица в кариерата си

23 април 2014 11 11

Истинските причини за застоя в работата ви

Кадър от филма "Думите"; Снимка: outnow.ch

Кадър от филма "Думите"; Снимка: outnow.ch

Въз основа на едно ново американско проучване за удовлетвореността от работата (проведено от Glassroom.com) 40 % от служителите харесват професията си, 27% казват, че работните им места са ОК, а 33 % са недоволни от кариерата си.

Ако вие сте сред тези 33 %, които не харесват това, което правят, то трябва да помислите какво можете да промените, за да се развивате като професионалист и да намерите удовлетворение от работата си.

В днешната сурова икономика, човек трудно може да е сигурен в светлото си бъдеще, въз основа на дипломите и професионалния си опит, но все пак едно нещо е сигурно – човек трябва да се бори за своя успех. Той трябва непрекъснато да е съсредоточен върху създаването на възможности за своя напредък. Той трябва да инвестира в себе си, да открие талантите си и да започне да ги прилага в работата си.

Проблемът е, че всичко това звучи добре като съвет, но на практика повечето хора постепенно попадат в капана на рутината и така и кариерата им влиза в застой. Ето пет причини, поради които човек стига до задънена улица в кариерата си, които е добре да се опитате да избегнете:

1. Избягвате промените

Човек трябва да излезе от зоната си на комфорт и да си отвори очите към новите възможности, които съдбата му изпраща. Обърнете внимание на всичко, което засяга кариерата ви и рискувайте, ако рискът е оправдан.
Използвайте промяната като средство, с което да научите нови неща. Колкото повече промени предприемате, толкова по-комфортно ще се чувствате в условия на несигурност. Обновяването и преоткриването са необходимост и в професионалния живот на човек.

2. Не се интересувате от растеж във фирмата

Познавате ли хора, които работят същия тип работа, в същата фирма, вече 10 и повече години? Дори да обичат професията си, тези хора са станали жертва на спокойствието и протакането и вероятно затова се противопоставят на всякаква възможност за растеж в компанията, тъй като тя ще е свързана с поемането на нови отговорности. Този тип хора предпочитат механично да правят едно и също, отколкото да научат нещо ново и/или да се включват в управлението на организацията. Започнете да приветствате предизвикателствата в службата и дори да ги търсите, за да разширите хоризонтите си.

3. Не можете „да се продавате“ добре

Това е едно от най-сериозните препятствия по пътя на растежа в кариерата. Има много умни и кадърни хора, които просто не знаят как да влязат в полезрението на своите шефове. Те никога не се хвалят и скромно гледат да не ангажират чуждото внимание с личността си. Техният подход, макар и искрен, не е добре обмислен, нито пък е ефективен. Ако имате някои велики идеи, просто наберете смелост и ги представете на шефовете си. Научете се да разказвате историята си достатъчно добре, за да можете да я продадете.

4. Копирате неподходящите си приятели/близки

Това също може да доведе до застой в кариерата. Много хора наблюдават своя вътрешен кръг от приятели и сътрудници и се сравняват с тях. Ако сте заобиколени от работни пчелички без големи успехи, поне не се асоциирайте с тях. Съветваме ви да се сравнявате с по-амбициозните и пробивни личности, а не с пасивните. Уважавайте успешните хора и ги ползвайте за свои ментори!

5. Не усещате, че времето лети

Времето наистина лети, но някои хора просто не забелязват този факт. Те влизат в рутината, където им се струва, че времето тече на забавен каданс и борейки се с ежедневните перипетии и трудности, те стигат задънена улица в своята кариера. Тъй като те не могат да намерят свободно време да се оглеждат за нови възможности, то и възможностите минават покрай тях. Не забравяйте, че времето е най-ценният ви актив и трябва да го цените и да го използвате максимално ефективно. Например, за да дефинирате мечтите си и да започнете да се борите за тях.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари

Анонимен ( преди 9 години )