IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как да управлявате правилно времето си

6 октомври 2014 06 41

И да се сбогувате със стреса на работното място

Снимка: Thinkstock

Снимка: Thinkstock

Всички хора имат еднакъв времеви ресурс – по 24 часа, 1440 минути и 86 400 секунди в денонощието. Нито повече, нито по-малко. Въпреки това много хора се оплакват, че нямат време, а за това могат да винят единствено и само себе си. „Лошата новина е, че времето лети. Добрата новина е, че вие сте пилотът“, споделя американецът Майкъл Алтшлър.

Независимо дали ви харесва или не, времето е във вашите ръце и от вас зависи как ще го управлявате – дали ще го пропилеете или пък ще го използвате пълноценно. Времето на работното място също никога не стига, ето защо вие трябва да се научите да го разпределяте ефективно. Само по този начин ще си спестите нервите, притесненията и стреса.

Ето няколко съвета, които ще ви помогнат да управлявате правилно времето си на работното място:

1. Разберете къде „губите“ вашето време. Когато имате нужда от повече пари, може да прецените за какво харчите най-много, нали? Локализирайки по-големите разходи, вие имате възможност да измислите начин да ги намалите и да харчите „спестените“ пари за нещо друго. Използвайте същата стратегия и с времето. Създайте си времеви бюджет. Направете списък на всички неща, които правите през деня, като не забравяйте да включите времето в социалните мрежи, разговорите по телефона и други подобни. С тяхното ограничаване със сигурност ще можете да спестите време, което да вложите за нещо по-пълноценно.

2. Ограничете времето, което отделяте на електронната си поща. Да, на работното място е важно да проверявате имейла си често, защото много клиенти или колеги комуникират с вас по този начин. Не си губете времето обаче в четене на така наречената „нежелана поща“, която е просто спам и едва ли ще спечелите нещо от нея. През работното си време се съсредоточете само върху текущите имейли и не отваряйте своята лична поща.

3. Планирайте деня си. Конкретният план за това какво искате да постигнете всеки ден, е от съществено значение. Имайте предвид обаче, че невинаги нещата вървят по план и трябва да бъдете гъвкави. Също така не бива да си поставяте прекалено много задачи за един ден, които реално няма как да свършите. Когато се справите с нещо, мислено се поздравете за малкия успех, защото това ще ви държи мотивирани.

4. Правете само по едно нещо в даден момент. Независимо, че смятате себе си за човек, който определено може да върши поне две неща едновременно, по-добре не подлагайте себе си на подобно изпитание. Истината е, че ако искате да направите нещо добре, то трябва да се съсредоточите само върху него. Другият бонус е, че по този начин ще се чувствате по-малко притеснени, ще бъдете по-ефективни и всъщност ще сте направили повече неща за по-малко време.

5. Избягвайте да се въвличате в проблеми на работното си място. Стойте далеч от „кралиците и кралете на драмата“ в офиса. Също както и от клюкарите, които много често са едни и същи хора. Освен, че може да си навредите общувайки с тях, това няма да ви донесе нищо добро. По-малко напрегнати ли ще се чувствате, ако знаете за всички интриги и клюки в офиса? Едва ли. Не губете времето си в празни приказки, когато можете да го инвестирате в ползотворна работа.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари