IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Детето ви е разглезено? Вината е у вас

10 март 2016 15 20

10 грешки, които родителите правят

Снимка: outnow.ch

Снимка: outnow.ch

Възпитанието на дете може да се окаже трудна мисия за някои родители. Някои твърде отговорни и контролиращи тели създават крехки неуверени деца, без да си дават сметка за това.

Други, които се считат за много либерални и модерни, пък допускат основни грешки с възпитанието на наследниците си, именно от проява на небрежност.

Винаги има риск да правите нещо погрешно, но по-важното е да се стараете, да внимавате, да поемате отговорност относно собственото си поведение и това на децата си и да се учите от грешките си.

Ако усещате, че детето ви е твърде разглезено и това прави впечатление на околните, то може би допускате следните 10 неща:

1. Оставяте детето си да се „изразява свободно“

Някои родители смятат, че като оставят детето си да хапе, пищи или удря, то просто изразява себе си и това е фаза, която ще отмине. Дори и в ранна възраст, трябва да научите детето, че лошото поведение си има последствия.

2. Не му давате възможност да порасне

Някои родители са неспособни или не желаят да оставят децата си да пораснат. Те не дават на наследниците си да взимат решения, да поемат отговорност, да бъдат самостоятелни и т. н. и така зрелостта на детето закъснява с години.

3. Все някой друг ви е виновен

Вярно е, че не е честно децата да гледат телевизионен сериал, вместо да си учат уроците, но вие сте им позволили. Не забравяйте, че телевизията моделира поведението на детето ви. В много филми децата-актьори имат противно, грубо или неуважително отношение към възрастните, а децата обичат да имитират.

4. Имате изкривена представа за добър родител

Много майки и татковци смятат, че добрият родител трябва да бъде до детето си по всяко време, да му асистира, да го подкрепя, да го обгрижва и др. Вместо това родителите трябва да се концентрират върху това какво трябва да направят, за да покажат на детето си как да бъде и да се държи по-зряло, разумно и отговорно.

5. Оправдавате детето си с възрастта му

Някои родители извиняват невъзпитаното поведение на детето си с това, че то е малко, но това не означава, че то не трябва да знае какво е дисциплина. Родителят трябва да научи детето си да различава добро от лошо във всяка една ситуация.

6. Мислите, че има време да го учите на обноски

Ако вашето дете обижда другите деца и се държи с неуважение към вас и другите възрастни, то поведението му е изцяло по ваша вина – вие сте му го позволили. Ако искате детето ви да бъде любезен възрастен след време, трябва да започнете да го учите да бъде внимателно още от малко, да казва „моля“ и „благодаря“.

7. Не виждате нещата обективно

Някои родители просто са твърде предубедени относно детето си. Те са толкова влюбени в него, че наистина не забелязват, че то се държи лошо в доста ситуации, а така му правят лоша услуга. Не пренебрегвайте разглезеното поведение, колкото и да обичате детето си.

8. Страх ви е да дисциплинирате детето си

Много родители се страхуват да дисциплинират детето си, защото смятат че ще наранят чувствата му в дългосрочен план. Те смятат, че ако наказват детето си, ще съсипят самочувствието му и ще прекъснат връзката си с него. Не забравяйте, че един родител може да бъде нежен, любвеобилен, грижовен и строг едновременно. Важно е да възпитате дете, което да знае и да се съобразява с факта, че всичко си има граница.

9. Прекалено много защитавате детето си

Ясно е, че родителите трябва да предпазват децата си от грешки, но внимавайте да не им попречите да се научат да грешат. Ако детето ви е твърде защитено от всичко, то няма да знае какво се случва в реалния свят и няма да се научи на отговорност и чувство за неотложност. Децата ви трябва да знаят, кога сте разочаровани от тяхното поведение, за да имат желание да се поправят.

10. Страх ви е да бъдете шеф у дома

Някои родители позволяват на децата си да им диктуват всичко и те да бъдат шефът у дома, което е много погрешно. Вие трябва да спускате правилата, а не да водите преговори с децата си, да ги молите и убеждавате, а накрая винаги да се съгласявате с тяхното желание.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари