PDA

View Full Version : Козметична стомотология


Страници : 1 [2] 3

dion89
5th January 2007, 11:22
Значи малка поправка кистата не беше на венеца ами на коста.Всичко започна 2003 лятото като ми се появи едно топче на венеца правиха ми снимки нищо не показваха.Накрая кам края на година откриха всъщност кистата на коста.Правиха ми операция февруари месец,и ми казаха да отида отново след 4/5 месеца за преглед но когато отидох с нова снимка лицево челюстния хирург ми каза че пак се е появила кистата и се наложи отново операция.Сега няма проблеми.Но както обясних почвам да се замислям какво да правя със зъбите ми
Колко време може да отнеме това прелекуване на корена+избелването и слагането на бондинг.Какво преставлява това бондинг?
В средата да година ще ставам на 18 и смятам тогава да правя тази стъпка.И интересувам се колко горе долу струва цялата тази процедура?

д-р Венелинов
5th January 2007, 21:56
имам само няколко въпросчета: Веднъж поставени фасетите ако се наложи как могат да бъдат демонтирани?, След 20 тина години какво да правя с остарелите фасети?, Как ще избелвам зъбите си занапред при наличието на фасети след като претърпях избелваща процедура? Всъщност вероятно всеки път ще догонваме цвета на фасетите. Керамичните фасети имат ли разновидности както коронките или са с еднаква здравина И как да кажа на стоматолога си да ми сложи примерно прес ядро+послойно нанесен емайл. А как да знам какво ми слага? Съжалявам за мнителноста и мерси!!! :girl_in_love:
Мисля, че съвсем спокойно можете да разпитате д-р Стоев, доколкото го познавам няма да ви се разсърди ;-)
Фасетите се демонтират с изпиляване (все едно се изпиляват здрави зъби), защото залепването е толкова здраво, че не могат да се отлепят.
Ако е необходимо след 20-ина години ще ги подмените с нови.
За избелването сте се досетила-ще догонвате цвета на фасетите.
Принципно фасетите могат да се изработят от същите керамики, както короните-прес-керамика, синтерована, циркониева. Аз лично предпочитам послойната-фелдшпатова, защото е с много добра естетика и индивидуалност. Прес-керамиката не дава максимален естетичен резултат, а циркония все още е доста скъп за повечето пациенти. Ако новите ви фасети са готови е късно да искате ядро от прес, защото ще трябва да плащате втори път (не че не е възможно, ама мисля, че е безсмислено).
Надявам се, че съм отговорил на въпросите ви.

д-р Венелинов
5th January 2007, 22:42
Колко време може да отнеме това прелекуване на корена+избелването и слагането на бондинг.
Прелекуването обикновено отнема 1-3 часа. Избелването продължава2-4 седмици (зависи от степента на оцветяване), а Бондинга отнема по 2-3 часа на зъб. Иначе казано 3-5 посещения за около 1 месец.

Какво преставлява това бондинг?
За бондинг или както още се наричат-директни фасети, можете да прочетете тук:
http://www.venelinov.com/pdf/25.pdf
или да видете тук:
http://venelinov.com/gallery_bg.php?page=gallery_list&ofs=2&lang=1

Цената на едно такова лечение няма да е никак малка, тъй като самото прелекуване, с което трябва да се прекъсне навлизането на инфекция към костта (заради нея са ви правили втора операция).

Milady
6th January 2007, 16:19
Мерси. Тогава ще си поискам фасети от послойна-фелдшпат.

seadd
6th January 2007, 23:43
Д-р Венелинов,
повдигането на венеца болезнено ли е,за колко време става и на каква цена е горе-долу?

д-р Венелинов
7th January 2007, 19:20
Д-р Венелинов,
повдигането на венеца болезнено ли е,за колко време става и на каква цена е горе-долу?
Повдигането на венеца става приблизително за 1-1,5 часа и не е болезнено (прави се с уойка). Цена не мога да ви кажа, защото аз лично не се занимава с хирургични манипулации-моите пациенти ги изпращам при д-р Пресиян Кръстев.

the great
9th January 2007, 14:45
Извинявайте за невежеството,изчетох доста по темата,но неразбрах-колко струват на зъб фасетите.Аз съм страстен пушач,пия и много кафе,а и пдредбата на зъбите започва да ми се изкривява доста :( .Затов се замислям за този метод .Имам приятел,който може би ви е бил съученик в МУ и той се занимаваше с моите зъби когато беше в БГ,но за съжаление вече не е.В случай,че цената не е непосилна,ще се радвам ако се заемете с мен :) Благодаря предварително

д-р Венелинов
10th January 2007, 23:18
... подредбата на зъбите започва да ми се изкривява доста :( ......
Важно е да се установи, каква е причината за изкривяването им, защото след това могат да продължат да се изкривяват.

uspeh
10th January 2007, 23:25
Важно е да се установи, каква е причината за изкривяването им, защото след това могат да продължат да се изкривяват.
А какви могат да бъдат причините, освен да няма място за мъдреците?

seadd
12th January 2007, 13:14
:D

gerkata
12th January 2007, 20:46
привет,
моят съпруг има сериозен проблем с емайла на зъбите си, тъй като прогресивно поради медикаментозно лечение емайла на корените на зъбите му пада и зъбите му почерняват в коренната област. бил е посъветван да започне имплантиране на титанови приставки и замяна на рушащите се зъби. въпросът ми е колко средно продължава поставянето на един имплант. времето е важно тъй като той е чужденец и ще остане тук само 1 месец и се притеснявам, че това не е достатъчен период за подмяната на около 10 зъба които са започнали да почерняват. предварително благодаря на всеки, който ми отговори било от опит или от професионална гледна точка.

д-р Венелинов
13th January 2007, 22:59
А какви могат да бъдат причините, освен да няма място за мъдреците?
Захапката,проблем с венците, липсващи зъби, стари (лоши) пломби/корони/мостове.
ТЕзи се сещам в момента.

д-р Венелинов
13th January 2007, 23:11
привет,
моят съпруг има сериозен проблем с емайла на зъбите си, тъй като прогресивно поради медикаментозно лечение емайла на корените на зъбите му пада и зъбите му почерняват в коренната област. бил е посъветван да започне имплантиране на титанови приставки и замяна на рушащите се зъби. въпросът ми е колко средно продължава поставянето на един имплант. времето е важно тъй като той е чужденец и ще остане тук само 1 месец и се притеснявам, че това не е достатъчен период за подмяната на около 10 зъба които са започнали да почерняват. предварително благодаря на всеки, който ми отговори било от опит или от професионална гледна точка.
Ако не ви притеснява бихте ли обяснили, какво е медикаментозното лечение. В някой случаи не е добре да се вадят зъби и да се заместват с имапланти. В други - за съжаление, само това е спасението.
Иначе принципно поставянето на импланти (поне моят колега-имплантолог) ги поставя за един ден+ 3-4 дни за лабораторни изследвания+ скенер и рентгенови снимки, преди това.

Milady
16th January 2007, 11:56
Може ли едно последно въпросче относно фасетите. Има ли разлика между зъбните светулки и луминерите? В случай че няма след като няма пилене на зъбите керамичните люспички няма ли да стоят леко неестествено? Дано не се бъркам но фасетите имат ли и защитна функция върху зъбите на които са поставени? Мерси

д-р Венелинов
16th January 2007, 22:11
Има ли разлика между зъбните светулки и луминерите? В случай че няма след като няма пилене на зъбите керамичните люспички няма ли да стоят леко неестествено? Дано не се бъркам но фасетите имат ли и защитна функция върху зъбите на които са поставени? Мерси
Първо- няма никаква разлика между "светулки" и лиминири ("светулки" е свободен превод на луминири).
Няма пилене или се прави изключително малко изпиляване. Не стоят неестествено, но трябва да сте наясно, че зъбите стават малко по-дебели (0,2-0,3 мм). Разбира се трябва да сте наясно, че "светулките"имат сравнително ограничено приложение. Фасетите са с доста повече приложения. Може да се приеме, че имат защитна роля (предпазват от изтриване), поради голямата си твърдост.

rita
19th January 2007, 13:03
Д-р Венелинов, мога ли да попитам каква е цената на фасетите? Също така, не разбрах каква е разликата между фасети и светулки..аз си мислех че луминеер и просто вид материал за изработка на фасетите, но може би греша? Моите предни зъби са възстановени с директо полагане на фотополимер. Би би било подходящо за мен да си сложа фасети за по- голяма сигурност? Предварително Ви благодаря за вниманието и помощта, която оказвате на всички нас във форума.

Milady
19th January 2007, 16:30
Rita, аз съм пред същата дилема като теб. Аз имам фотополимерни пломби на предните вече избелени зъби и сега искам да сложа няколко фасетки на фасадата. За защита донякъде. Но не знам дали си струва пиленето и затова проучвам луминирите, които уж са щадящия вариант. Иначе цените доста варират като моя зъболекар за подобна услуга иска 300 лв на зъбче. Успех!

д-р Венелинов
19th January 2007, 22:01
Също така, не разбрах каква е разликата между фасети и светулки..аз си мислех че луминеер и просто вид материал за изработка на фасетите, но може би греша? Моите предни зъби са възстановени с директо полагане на фотополимер.
Разликата между фасети (veneers) и зъбни "светулки" (lumineers) е в дебелината им. "Светулките" ги наричат още No-prep veneers, което в буквален превод означава фасети без изпиляване. Фасетите обикновено са с дебелина от 0,5-1,0 мм, докато "светулките" са 0,2-0,3 мм. "светулките се поставят върху зъбите без изпиляване и имат по-ограничено приложение. За фасетите се изпилява малка част от зъба и те имат доста повече приложение от "светулките". И двете се правят от стоматологичен порцелан/керамика. За тези които искат да видат как се правят могат да погледнат тук:
http://www.glidewell-lab.com/educational/videos/index.html#

Evita_peron
29th January 2007, 14:30
Въпрос към д-р Венелинов
Здравейте, д-р Венелинов!
Скоро посетих стоматолог за почистване на зъбен камък и тъй като зъбите ми са доста оцветени вероятно от прекомерната употреба на кафе, цигари и т.н. реших да попитам за варианти за избелване.Препоръчаха ми избелване с лампа, като процедурата приключва с 2 посещения и цената и е 350лв.Проблемът при мен обаче, е че имам 3 умъртвени зъба и всичките са отпред и отгоре.Техният цвят е значително по-тъмен от този на останалите.Тъй като тяхното избелване с лампа било невъзможно, стоматологът ми препоръча поставяне на керамични коронки на тези зъби като най-добър вариант.Обясни ми, че такива зъби тъй като били умъртвени с течение на времето започвали да се разрушават и най-добре било да им се поставят коронки.Поради моите големи притеснения относно изпилването на въпросните зъби искам да попитам има ли друг вариант за тяхното избелване и как изобщо могат да се постигнат бели зъби при това положение?Ще се радвам ако някой от форума, който се е сблъсквал с подобен проблем може да ми даде някаква информация.Благодаря предварително! :)

hspLtd
29th January 2007, 15:55
че такива зъби тъй като били умъртвени с течение на времето започвали да се разрушават и най-добре било да им се поставят коронки.

За съжаление е наистина така, аз наскоро се сблъсках с този проблем, от умъртвен зъб се отчупи парченце и се наложи поставянето на коронка.

Съответно има и безспорен плюс - зъбът в момента е снежно бял :)

bari2
29th January 2007, 16:19
аз пък искам да попитам има ли нещо за избелване на зъбите но да не е много скъпичко.мия си зъбите с избелваща паста,дори и със сода за хляб но пак няма голям ефект :cry:

д-р Венелинов
29th January 2007, 18:24
...Проблемът при мен обаче, е че имам 3 умъртвени зъба и всичките са отпред и отгоре.Техният цвят е значително по-тъмен от този на останалите.Тъй като тяхното избелване с лампа било невъзможно, стоматологът ми препоръча поставяне на керамични коронки на тези зъби като най-добър вариант. Искам да попитам има ли друг вариант за тяхното избелване и как изобщо могат да се постигнат бели зъби при това положение?

Здравейте "Евита Перон",

разбира се има вариант за избелване на мъртви зъби и той е вътрешното избелване с натриев перборат. Много често обаче,за да не се оцветят зъбите (оцветяването се причинява от пастата за запълване на кореновия канал-остарял метод за кореново лечение) е да се премахне пастата (т.е. да се прелекува коренът) и едва след това да се пристъпи към избелване. Ако дупките по зъбите не са много големи,а дори и в такива случаи аз лично бих ви препоръчал за подобряване на видът им да се направи бондинг или фасета, но корона е изключително краен метод (според мен). Възможное да се направи и само една пломбичка, с което целият ви естетичен проблем да бъде решен.
За съжаление не мога да дам по-подробна информация, защото е необходимо да ви прегледам, за да установя реалната ситуация в устата ви.

д-р Венелинов
29th January 2007, 18:27
аз пък искам да попитам има ли нещо за избелване на зъбите но да не е много скъпичко.мия си зъбите с избелваща паста,дори и със сода за хляб но пак няма голям ефект :cry:

Най-евтин метод за избелване (с видим ефект) е домашното избелване. Трябва да се консултирате с вашия стоматолог и той ще ви каже какви са цениете и какви гелове можете да ползвате.

Тук съм описал различните методи на избелване, така че ако се интересувате можете да ги прочетете:
http://www.venelinov.com/pdf/26.pdf

Evita_peron
29th January 2007, 18:47
Благодаря за отзивчивостта и подробната информация, д-р Венелинов!

Значи все пак има начин да се спася от изпилването :lol: Просто се ужасявам само при мисълта за евентуално такова...Ще се радвам ако може да ми обясните накратко( ако е възможно) какво представлява "бондинг"?

bari2
29th January 2007, 18:49
и аз много благодаря.много ми помогнахте

д-р Венелинов
29th January 2007, 23:23
Ще се радвам ако може да ми обясните накратко( ако е възможно) какво представлява "бондинг"?

Бондингът е директно възстановяване с фотополимер (наричат се още директни фасети) на счупени, криви, раздалечени зъби и др. Естетичен и по-евтин (в сравнение с фасетите) метод на лечение

За повече информация можете да прочетете тук:
http://www.venelinov.com/pdf/25.pdf

alexdokk
8th February 2007, 10:02
Здравейте д-р Венелинов

по повод всички питания и аз имам едно каква е цената на имплантите

д-р Венелинов
8th February 2007, 21:48
Здравейте д-р Венелинов

по повод всички питания и аз имам едно каква е цената на имплантите
Цените на имплантатите варират в зависимост от имплантологичната система и колегата-имплантолог (обучение, стаж, практика).
Най-евтините са българските (аз лично не бих ги препоръчал, ако финасовото ви състояние го позволява). Тяхната цена е средно 200-600 лв. Има евтини американски и европейски (немски, швейцарски) чиято цена варира от 800-1500. Разбира се едни от най-добрите и професионлани импланти "3i", "Nobel Biocare" са на цени от 2000-2500 лв.
Това са цените за имплантата и хирургичната работа. Допълнително се заплащат изследванията в лабораторията и короните, мостовете и протезите, които се постваят върху имплантатите.

junglegirl
9th February 2007, 13:18
Зъболекарят ми каза,че преди избелване,зъбната повърхност е гладка,а след това става грапава.Някой ако си е правил избелване,дали е вярно това? :roll:

д-р Венелинов
9th February 2007, 15:38
Зъболекарят ми каза,че преди избелване,зъбната повърхност е гладка,а след това става грапава.

Мога ли да задам един въпрос?
А какво вие разбирате под "грапава"?

junglegirl
9th February 2007, 15:54
Мога ли да задам един въпрос?
А какво вие разбирате под "грапава"?
Ами предавам Ви буквално сравнението на стоматолога (на мен лично ми звучи малко не на място,но съм точна):"Ако зъбната повърхност преди избелването прилича на "мрамор",то след това прилича на "варовик"-това ми каза. :roll:
П.П.Предполагам,че както когато се прави бондинг,пломбата стои матова(без блясък,както е емайла),а след това се полира,за да се прелее по-добре.

д-р Венелинов
9th February 2007, 16:57
Принципно колегата е прав. Найстина има награпавяване на емайла, но погледнат през електронен микроскоп с поне 50-100 пъти увеличение. Така също при почистване на зъбния камък, при четкане на зъби от четката, емайла също се надрасква. Хубавото е, че организмът има своите защитни функции, т.е. той може да възстанови гладкоста на емайла. Освен това търкайки се в зъбите, храната също с времето го полира.
Теоретично има доста промени в емайла (и то не само при избелването на зъбите), но на практика повечето ситуации не водят до опасни за здравето на зъбите последици.

milqna
9th February 2007, 21:04
Много полезни съвети наистина :) Искам да Ви попитам, колко струва избелването на зъбите, може да ми е убягнало ако сте писали някъде във форума, но наистина е доста за четене :). Предварително се извинявам ако е така :oops: , но наистина много ме интересува...

Strateg
12th February 2007, 21:44
Ще ви кажа каква епопея стана с моите зъби и как тя завърши хепи енд!!! :D
Значи имах остра форма на пародонтоза и зъбите ми падаха сами от земното притегляне. А тези които не падаха бяха в отвратителен вид.Корените се виждаха гадно...постоянни болки и подувания и бях хванал стрес от всичко това.Забравих си усмивката не можех да пия топли или студени напитки или да поема свеж дъх...все ме болеше някой зъб.Та реших да си направя керамика и отивам при един доктор с 2 метра титли.Чисти ги ..плави ги..мери ги...и когато ми ги лепна имаше дупки в които вкарвах кибритени клечки между моста и венците.И понеже не ги е изчистил добре и почнаха да се надуват и болят ужасно и тогава отидох при друг и той плю против първия че е фръцлю и не знае да прави керамика.Та този втори път ми прави керамика и резултата беше по зле от първия.Та изпаднах в депресия за това че съм прецакан от живота! Тагява се появи и трети доктор който ми каза да ги вадя всичките и да ходя с кастанети. Та това и направих..извадих ги.Но кастанетите са гадно нещо и съвсем случайно чух за един варненски доктор и реших да опитам при него.
Та понеже ми беше писнало от разни дърводелци влизам при него...и директно му казах: докторе ако можеш да правиш -прави..ако не можеш кажи ми ще се примеря. Той ме прегледа и каза-мога.
Та ви казвам най-накрая попаднах на точния човек...който за мен е ГОСПОД в стоматологията и се казва Огнян Смуков...Варна...Дом за красота..там му е кабинета. Та той ми сложи. имланти горе и долу без да направи грешка и после короните -металокерамика и ви се кълна че нямам проблеми вече и ми свали 10 год от външния вид.

Да си ми жив и здрав Оги!!! Винаги ще говоря за теб когато стане дума за зъбарство
:!:

д-р Венелинов
13th February 2007, 11:18
Всичко е хубаво, когато завършва хубаво
:D

joy
15th February 2007, 15:08
Имам един въпрос към д-р Венелинов. Понеже имам разтояние между предните 2 горни зъба и се замислям за корекция с фасети, та искам да питам дали трябва да се умъртвят преди това (не зная предните зъби умъртвяват ли се). Мислила съм и за брекети, но лечението с тях е много продължително и болезнено. И още нещо да попитам: каква е ориентировъчната цена на фасетите? Моята стоматоложка ми спомена нещо от рода на 400лв. за фасета, като спомена че и лепилото с което се лепи фасетата за зъба е скъпичко.
Благодаря предварително.

д-р Венелинов
16th February 2007, 00:08
Имам един въпрос към д-р Венелинов. Понеже имам разтояние между предните 2 горни зъба и се замислям за корекция с фасети, та искам да питам дали трябва да се умъртвят преди това (не зная предните зъби умъртвяват ли се). Мислила съм и за брекети, но лечението с тях е много продължително и болезнено. И още нещо да попитам: каква е ориентировъчната цена на фасетите? Моята стоматоложка ми спомена нещо от рода на 400лв. за фасета, като спомена че и лепилото с което се лепи фасетата за зъба е скъпичко.
Благодаря предварително.
Здравейте, за фасети не е необходимо да се умъртвяват зъбите. Това всъщност е хубавото им, защото се запазва много повече здрави зъбни тъкани, отколкото за корона. Разбира се брекетите са много добър вариант за наместване на зъбите с един-единствен недостатък (1-2 години за лечение).
Цените наистина не са ниски. За съжаление това се дължи на факта, че самата технология е скъпа (включително и цимента за залепване на фасетите). Всеки кабинет определя цените си, като те варират от 300 лв./зъб до 600 лв./зъб (стоматологична цена). Към нея се добавя цената на лабораторията, която варира от 140лв./зъб до 300 лв./зъб (цените на едни от реномираните лаборатории в България).
Със сигурнот можете да намерите и доста по-ниски цени, но аз лично не съм убеден за качеството на изработката при тези цени.

danikk
16th February 2007, 12:10
Уважаеми д-р Венелинов, с възхищение и удоволствие прочетох всичките Ви разяснения и много неща ми станаха ясни! За съжаление за мен е вече късно - заради некадърни Ваши колеги останах почти без зъби. Сега синът ми трябва си оправя зъбите и аз имам един въпрос - ъгълче от единия му преден зъб е отчупено: трябва ли да се изгражда или може направо да се сложи фасетка и маже ли това да се направи на един зъб. Благодаря!

д-р Венелинов
16th February 2007, 14:15
...аз имам един въпрос - ъгълче от единия му преден зъб е отчупено: трябва ли да се изгражда или може направо да се сложи фасетка и маже ли това да се направи на един зъб. Благодаря!
При отчупване на малки парченца от предните или задни зъби, най-щадящия (според мен и най-добрия начин) е да се коригира с бондинг (пломба). Ако се използва походящ фотополимер и цвят, бондингът може да стане много естетичен и да издържи дълги години. В тези случаи не е много подходящо да се изпилява зъбът за фасета. Ако обаче счупването е по-голямо (1/3 или повече от зъба), тогава фасетата е най-добрият вариант.

Артур Поничката
20th February 2007, 20:46
д-р Венелинов, а за поставяне на коронка, зъбът непременно ли трябва да се умъртви?
Налага ми се имплант, който може и да се оправи с екстензия. Обаче и двата съседни зъба са живи. Значи ли това, че не мога да сложа екстензията без да умъртвя единя?

d-r Tiankov
28th February 2007, 17:26
Добър ден на всички! Реших и аз да се включа в разговора за имплантантите и по-специално нужно ли е да се умъртви някой от зъбите,ограничаващи дефекта. Най-вероятно става въпрос за създаване на място за бъдещия имплантант,което ще стане с ортодонтси методи. Ако е така,няма никакъв смисъл от девитализация на нито 1 от наличните зъби. Не може да не сте обсъждали проблема с лекуващия стоматолог,но ако той се е колебал,значи има причини за това. С 1 изречение- не е нужно да се умъртвява зъб, ако се създава място с ортодонтски средства

д-р Венелинов
28th February 2007, 21:49
д-р Венелинов, а за поставяне на коронка, зъбът непременно ли трябва да се умъртви?
Налага ми се имплант, който може и да се оправи с екстензия. Обаче и двата съседни зъба са живи. Значи ли това, че не мога да сложа екстензията без да умъртвя единя?
Малко късно, но и аз съм на същото мнение като д-р Тянков.
Въпросът ми обаче (явно с доктора не можем да разберем правилно определението) е: какво ви е обяснил колегата за екстензия при имплант?
И какво общо в случая имат съседните зъби (и по-скоро техните нерви) с импланта?
Ще се радвам ако ни разясните това, за да можем да сме по-полезни.

d-r Tiankov
1st March 2007, 15:29
Здравейте отново от мен! Честита Баба Марта! От прочетеното до тук в този форум стигнах до извода,че най-голям интерес има към проблема-корони,фасети или бондинг. Кое е по-подходящо,кое е по-шадящо,кое е по-естетично? Истината е,че няма един отговор на този въпрос. Моят колега д-р Венелинов доста изчерпателно е развил темата за всеки един от тези методи на естетично възстановяване и затова аз няма какво да добавя,освен да кажа,че добро е това,което сработи.
Преди (http://i.data.bg/07/03/01/258073_orig.jpg)
След (http://i.data.bg/07/03/01/258074_orig.jpg)
Вчера завърших този случай,в който се срещат следните метода: класич.фасета,"светулки"(както вече ги наричаме тук) и корона. Ако някой ми каже кой зъб по кой метод е възстановен-браво. За да изглеждат нещата по този начин се е минало през доста коментари с пациента ,изследвания и анализи на ситуацията,така че в с намесата си да не вредим и пациента да се усмихва без притеснение. Да се връщам на работа. Лек ден!

uspeh
1st March 2007, 15:58
ОК, след като се изяснихме :)

Ето го моето непрофесионално мнение :)
1-ви ляв - фасета
2-ри ляв - корона
1-ви десен - "светулка"
2-ри десен - директно възстановяване с бонд

(само да не съм казал някоя глупост :oops: )

Артур Поничката
1st March 2007, 15:59
Благодаря ви много за отговорите.
Става въпрос за зъб, който се наложи да бъде изваден, не е напред, но на негово място вече има празнина, която не е съвсем незабележима. За съжаление, при изваждането е махната и част от костта, така че 1. се налага да се запълни самата кост на челюстта и 2. да се сложи имплант.
И когато стоматологът ми калкулира цената, излиза около 2 000. Друг вариант е да сложи екстензия (т.е. коронка на съседен до липсващия зъб, която е удължена с имитация на липсващия). Тя е евтина, към 250.
Затова се замислям за екстензия, но зъболекарят ми каза, че за да сложи коронка, трябва да умъртви зъба под нея.
Ох, дано съм го обяснила добре...

Бих дала и 2000 лв(макар че ще се наложи да ги спестявам), но ме притеснява това допълнително изграждане на костта...може да се възпали по всякакви начини а и доколкото разбирам, тези импланти трябва да се почистват на няколко месеца.

д-р Венелинов
1st March 2007, 16:11
...Друг вариант е да сложи екстензия (т.е. коронка на съседен до липсващия зъб, която е удължена с имитация на липсващия). Тя е евтина, към 250.
Затова се замислям за екстензия, но зъболекарят ми каза, че за да сложи коронка, трябва да умъртви зъба под нея.
Ох, дано съм го обяснила добре...
Това за което говорите/ви е обяснил колегата (екстензия), ние наричаме висящо тяло. Аз съм абсолютен противник на този вид мостове (с висящи/екстензиранивъв въздуха изкуствени зъби). Най-простата причина за това е, че благодарение на този висящ във въздуха "зъб" се получава огъване и натоварване на носещия зъб с короната. В резултат на това се стига или до разлепване на моста (във вашия случай понякога доста често) или до разклащане, или до счупване на опорния (носещия) зъб. Да наистина е евтино и спестявате изпиляването на още един зъб, но вие всъщност само ще отложите неизбежното изпиляване за няколко години. Освен това ми кажете виждали ли сте някога през живота си мост, който да има само една опора (на единия браг), а отдругата страна да виси във въздуха... Няма такъв! Ето защо и подобно нещо в устата не би издържало достатъчно дълго.

junglegirl
1st March 2007, 16:17
Аз се извинявам,ако повтарям въпроса,но някой може ли накратко да ми каже,каква е разликата м/у светулка и фасета? :oops:

д-р Венелинов
1st March 2007, 16:18
В подобни случаи, когато на пациентите ми им е невъзможно да поставим имплант. бих предпочел изработката на адхезивен мост. Представлява следното нещо:
на двата съседни зъба в страни от дупката (липсващия зъб) се отварят "дупки" като за пломба. След това в лабораторията по отпечатък се изработва мост от фотополимер или керамика (прес-, ин-церам или циркониев окис), която се залепва въру отворите за пломба. Така мостът лежи върху "двата бряга" :D (т.е. върху двата зъба) и в същото време не се изпиляват целите зъби, а още по-малко иома нужда да се умъртвяват зъби.
Още нещо зъби се умъртвяват само ако има проблем с нерва, корена. В 90% от случаите при изпиляване на зъбите за корони ли мостове не е необходимо умъртвяване.

д-р Венелинов
1st March 2007, 16:20
ОК, след като се изяснихме :)

Ето го моето непрофесионално мнение :)
1-ви ляв - фасета
2-ри ляв - корона
1-ви десен - "светулка"
2-ри десен - директно възстановяване с бонд

(само да не съм казал някоя глупост :oops: )
...с фотополимер, иначе му се казва freehends bonding или за по-кратко bonding, но не е страшно и никой няма да ви накаже за това :wink:

d-r Tiankov
1st March 2007, 16:23
Точно така! Още повече,че няма нищо страшно и болезнено в това да се направи костозаместваща манипулация,кочто ще ви спести испиляване на здрави з.. Тази операция става рутинна за всеки ,който се занимава с хирургия. Що се отнася за заплащането-може да се окаже,че това ще е по-евтино отколкото след време да платите за по-голям мост и развалянето на повече зъби.

д-р Венелинов
1st March 2007, 16:23
Аз се извинявам,ако повтарям въпроса,но някой може ли накратко да ми каже,каква е разликата м/у светулка и фасета? :oops:
"Светулката" е фасета, при която зъбът не се изпилява, а се залепва отгоре му.
Едно и също е, но при фасетата се изпилява зъбът (о,5 мм), а при "светулката" не се изпилява (той си е цял целеничък и ако решите някой ден можете да си ги махнете без увреждане на зъбите).

junglegirl
1st March 2007, 16:23
Благодаря д-р.Венелинов:lol:
П.П.Ама той позна ли?! :shock: :shock: :lol:

d-r Tiankov
1st March 2007, 16:25
ОК, след като се изяснихме :)

Ето го моето непрофесионално мнение :)
1-ви ляв - фасета
2-ри ляв - корона
1-ви десен - "светулка"
2-ри десен - директно възстановяване с бонд

(само да не съм казал някоя глупост :oops: )
Не познахте

д-р Венелинов
1st March 2007, 16:26
Честозано и аз не се наемам да позная (вероятно на зъб 11-горен ляв централен резец има "свевтулка").
Браво док, много добра работа.

d-r Tiankov
1st March 2007, 16:38
Няма да се излагаме,я! Бг.школата не е за изхвърляне!
Ляв втори-корона
ляв първи-фасета
десен 1-ви-"светулка"
десен2-ри-1|2 светулка,1|фасета
Както виждате,може и" вариации по темата"

uspeh
1st March 2007, 16:43
Е, значи съм познал 75% 8)

десен2-ри-1|2 светулка,1|фасета
А как става тази фифти-фифти работа :)

д-р Венелинов
1st March 2007, 22:15
десен2-ри-1|2 светулка,1|фасета
А как става тази фифти-фифти работа :)
Да ме извини д-р Тянков, че го изпреварвам, но това, което е имал пред вид е, че изпиляването е по-малко, отколкото за фасета и така поставя "светулка" с минимално изпиляване на зъба (може би 0,2-0,3 мм).
:D
Но за подробностите ще пише д-р Тянков.


Ето и един от моите последни случаи с фасети, при които затваряхме разстояния между зъбите:
http://venelinov.com/gallery_bg.php

d-r Tiankov
2nd March 2007, 07:46
Както вече казах- няма да им се даваме на "западняците"
Д-р Венелинов пак събуди в мен "спортната злоба" и още днес ще започна нов случай като за ПЪЛНА ПРОМЯНА. Това ме навежда на мисълта да демонстрираме(ако колегата няма нищо против) някое трудно лечение. Няма обяснение,което да се сравни с наблюдението. Ако някои кадри могат да ви се сторят зловещи или просто грозни(от междинните етапи),кажете и ви ги спестяваме. Пациентът има максимална анонимност. Д-р Венелинов,да го направим,а?
Какъв съм ентусиаст само!
Лек ден!

d-r Tiankov
2nd March 2007, 18:23
Ето изходното положение от което започвам.
http://i.data.bg/07/03/02/259816_orig.jpg
http://i.data.bg/07/03/02/259817_orig.jpg

д-р Венелинов
2nd March 2007, 22:20
Както вече казах- няма да им се даваме на "западняците"
Д-р Венелинов пак събуди в мен "спортната злоба" и още днес ще започна нов случай като за ПЪЛНА ПРОМЯНА. Това ме навежда на мисълта да демонстрираме(ако колегата няма нищо против) някое трудно лечение. Няма обяснение,което да се сравни с наблюдението. Ако някои кадри могат да ви се сторят зловещи или просто грозни(от междинните етапи),кажете и ви ги спестяваме. Пациентът има максимална анонимност. Д-р Венелинов,да го направим,а?
Какъв съм ентусиаст само!
Лек ден!
Здравей докторе, ръкавицата е хвърлена. Ако форумците нямат нищо напротив, можем да се "сборим".
Само, че аз ще се включа по-другата седмица, тъй като утре заминавам по работа за цяла седмица.

d-r Tiankov
3rd March 2007, 08:54
Док, дано да не го приемаш като съревнование. Правим го за по-образователно и нагледно. Ако не е интересно на аудиторията-спираме.

Артур Поничката
3rd March 2007, 11:36
Благодаря ви и на двамата.
Аз имам още въпроси....съвсем пресен случай от вчера. Оказва се че при заден зъб, облечен в коронка (вече махната), между двата корена на зъба (условно два) се налага да се сложи костна тъкан (200 лв....:roll: ), тъй като явно точно там има някакво възпаление, което на снимка изглежда тъмно, а и реално зъбът в момента е възпален, макар и умъртвен.'
Каква е тази костна тъкан! Необходима ли е?

d-r Tiankov
3rd March 2007, 14:14
Ако лекуващият стоматолог след прегледа и анализа на ситуацията е преценил,че се налага костозаместваща терапия,значи трябва да му се доверите. Манипулацията се извършва в амбулаторни условия(в кабинета) с локална анестезия и трае м-у 30-40мин в зависимост от дефекта и квалификацията на лекуващия. След кюретаж(изстъргване) на костния дефект се добавя материал,който да запълни" кухото" пространство.На пазара има най-разнообразни по вид биопродукти,които се използват за тази цел,но това го избира зъболекаря. Ако е нужно се поставя спец.мембрана(пак зависи от дефекта) и мястото се зашива.Ако всичко е наред ще запазите зъба си. Но ако не направите тази операцийка, възможността да го изгубите е много по-голяма. Цената дори е ниска. Дано да съм ви обяснил адекватно. Лек ден!

Артур Поничката
3rd March 2007, 14:55
Супер сте, д-р Тянков! Мерси!

А на мен дано не ми се налага да питам повече в този раздел :(

чичо
4th March 2007, 03:10
Айде един случай и от мен :
Преди (http://images14.snimka.bg/002314314-big.jpg)
След (http://images14.snimka.bg/002314315-big.jpg)

d-r Tiankov
4th March 2007, 17:55
Не знам от къде са тези снимки,но са правени от мен преди почти 2 год. Мога да изпратя и междинния изглед на зъбите след изпиляване. Благодаря,че ми напомнихте за него,з-то той е чуден пример за възстановяване на силно изтрити зъби чрез....какво? Yawor ще ви каже. Ако не може-ще ви разкажа по-късно.

Milady
4th March 2007, 23:36
Здравейте! Мисля че трябва да има един специален раздел в който хората претърпели някакви козметични ремонти да споделят за усещанията след промяната и за чувствата които ги спохождат. Аз например си сложих луминири и постоянно имам усещане че съм с арматура в устата. Мисля си дори че вкуса на живота се промени. Незнам дали си въобразявам, което е много вероятно но имам усещането че фъфля. Понякога дори като че ли неволно изсвирвам. Изобщо възможни ли са подобни отклонения и как ще ги коментирате.

d-r Tiankov
5th March 2007, 08:03
Добър ден Milady! Приветствам идеята за това пациенти да споделят своите впечатления и затова ще се опитам да ви отговоря колкото мога. Първо искам да уточним имало ли е някаква интервенция по зъбите освен леко награпавяване на външните им пов-сти? З-то луминирите не изискват изпиляване на емайла. Разбира се,че може да имате странни усещания,но в самото начало и те би трябвало да изчезнат след време. Колко време? Зависи от това какво е променено с тези методи. За да се подложите на това,пациентът иска да коригира нещо в естетиката-форма,цвят,дебелина на закривен уч-к от зъба и др. Винаги корекцията на тези неща води до поява на нови повърхности,а оттам на нови усещания. Звукообразуването също се променя. Променят се контактите м-у съседните з. и затова ги чувствате като в скоби. Ако всичко е направено както трябва,времето ще оправи дискомфорта ви. Но може да има др.причини които да се открият но от лекуващия стоматолог,з-то той познава статуса ви. Аз започвам работа. При първа възможност ще ви пиша пак. Лек ден!

Sunflowera
5th March 2007, 19:15
Здравейте уважаеми зъболекари,
Имам един сериозен въпрос към вас.
Горните ми зъби са криви, по-специално единият ми кучешки е качен " на втори ред" и стърчи ужасно. С брекети можело да се оправи и почти се бях засилила, но все пак да попитам вас за "последна надежда". Дали ако ми се извади стърчащия кучешки зъб може да се оправят нещата с бондинг или фасетки на останалите зъби? Или като липсва кучешки ще е странна картинката? Ако се извади, ще остане малко място м/у съседните зъби, недостатъчно за цял зъб, тоест може да се запълни с увеличаване на въпросните съседни зъби, но няма да има кучешки. Дали изобщо е възможно всичко това??
Благодаря ви предварително. Щях да ви пратя и целувки, но ще изчакам да си оправя фасадата първо :lol:

d-r Tiankov
5th March 2007, 20:05
Добър вечер! Sunflowera-категорично брекети(от това което разбрах). Всеки друг подход е крайно компромисен. Ако имате възможност да си го позволите,ортодонтският начин е най-доброто което можете да направите за себе си. Подновете засилката и с рогата напред. След 1.5год пак ще си говорим. Чак тогава можете да помислите за финална естетика(ако въобще има нужда). Това е моето мнение. Лека вечер!

chervenokoska_2
6th March 2007, 10:07
Здравейте! Имам следното питане. Днес сутринта гледах едно предаване по тв Здраве, където гостуваше една ваша колежка, бивша Мисис Свят - д-р Румяна Маринова. Тя говори, че е хубаво към 6-тата година на детето, когато започват да изникват постоянните зъби да се направи запечатване на фисулите със силанти с цел предпазване от кариеси. Може ли да коментирате и да кажете някакви цени за услугата. Също спомена и за хлорни и флуорни гелове и лакове, които имали подобно действие. Благодаря предварително.

Shonned
6th March 2007, 11:21
Моите зъби са здрави и доста правилни, но искам избелване. В момента съм А1 според моята стоматоложка, но тя не предлага избелване...


Та горните зъби са ми идеално прави. На долната редица има един който е малко напред - милиметър-два само. Може ли да по някакъв начин да се върне в колонката?

d-r Tiankov
6th March 2007, 11:40
Здравейте! Имам следното питане. Днес сутринта гледах едно предаване по тв Здраве, където гостуваше една ваша колежка, бивша Мисис Свят - д-р Румяна Маринова. Тя говори, че е хубаво към 6-тата година на детето, когато започват да изникват постоянните зъби да се направи запечатване на фисулите със силанти с цел предпазване от кариеси. Може ли да коментирате и да кажете някакви цени за услугата. Също спомена и за хлорни и флуорни гелове и лакове, които имали подобно действие. Благодаря предварително.
Здравейте! Профилактичното запечатване на фисурите на детските зъби е добра мярка за борбата с кариеса,з-то предотвратява бъдещата му поява в най-рисковите зони на зъба. Не е задължително да се извършва при всички деца,но не вреди и на тези които нямат нужда от това. Най-дълбоките уч-ци на дъвкателните пов-сти на постоянните з. се "заливат" с нисковискозни полутечни материали,които след втвърдяването си(може и с помощта на светлина) запечатват "улеите" и по този начин ги предпазват. При по резистентни на кариес деца може да се третират с флуорни гелове. Тези манипулации са напълно безболезнени и не травмират психиката на детето,особено ако за 1-ви път посещава кабинета.

chervenokoska_2
6th March 2007, 14:52
А горе долу колко варира тази услуга. Защото голямата ми дъщеря точно направи 6години и поради факта, че съм от либералните майки, които позволяват "забранени" храни, не е лошо да се ориентираме към такова нещо. Не сме имали оплакване досега, а сама си мие зъбите от доста малка по 2 пъти на ден, но все пак не вреди.

д-р Венелинов
6th March 2007, 18:36
А горе долу колко варира тази услуга. Защото голямата ми дъщеря точно направи 6години и поради факта, че съм от либералните майки, които позволяват "забранени" храни, не е лошо да се ориентираме към такова нещо. Не сме имали оплакване досега, а сама си мие зъбите от доста малка по 2 пъти на ден, но все пак не вреди.
Бих допълнил д-р Тянков с още нещо... запечатването на фисурите може да стане не само със специален фотополимер (наричащ се силант), но и със стъклен цимент (нарича се глас-йономерен цимент) като за това най-добрият е Fuji VII / Fuji triage. Създаден е специално за това, прави химичестка връзка със зъбната тъкан, отделя непрекъснато флуор, защото се обогатява от флуора в пастата за зъби (за разлика от силанта, който отделя флуор кратко след втвърдяването си ).
Цената за една такава процедура е различна в кабинетите и трябва да попитате лекуващият стоматолог на вашата дъщеря.

Milady
7th March 2007, 01:34
Мерси и на двамата.

rada
7th March 2007, 15:11
Бях пуснала друга тема, но ми я заключиха като казаха, че се повтаря. Точно за това, аз като една любознателна личност се постарах да изчета всичко по темата и пак останах без отговор на конкретния си въпрос, а именно да ми препоръчате добър стоматолог като имам предвид наистина добър!

На 35 години съм, имайки нещастието да имам ужасно не здрави зъби и за жалост съм сменила доста зъболекари. Като по неписано правило новите оплюваха работата на старите....... и се почваше отначало. Някъде из нета попаднах на едно мнение, че в България не се набляга въобще на кореновото лечение и се правят поголовно мостове и коронки с не добре излекувани канали, канали запълнени с лоши материали, не използващи се въобще вече в САЩ и в Германия, например или най-лошото комбинация от двете:(

Моите проблеми са горе долу в този аспект. Трябва да сменя мост от 4 зъба, а два от тях са в ужасно състояние т долу и аз не знам къде да отида и към кой да се обърна??????

Странно, че никъде из нета не попаднах на конкретни имена, които са професионалисти и си разбират от работата.

Аз обаче за да бъда по-точна ще спомене, че съм се лекувала при д-р Мария Джорова, която по-късно беше зверски оплюта от нейни колеги, същото стана и с д-р Въло Бочев и д-р Л. Катрова.
Все имена, които са ми ги препоръчвали ........

Така, след дългото ми проучване стигнах пак до следните лекари:

Д-р Ходор Факих
д-р Венцислав Стоев
д-р Емил Клайн
д-р Дучев
Д-р Бисер Стоичков
Д-р Бранимир Кирилов
Д-р Петър Сапунджиев
Д-р Христо Стоянов
д-р Тянков

като се има предвид, че се нуждая от кореново лечение, и импланти за в бъдеще кой лекар бихте ми препоръчали????

{5q}
9th March 2007, 00:29
аз искам да попитам относно брекетите колко най-малко време могат да се носят (знам че е строго индивидуално, но принципно) моята зъболекарка ми каза че в най-добрия случай година и половина ама примерно по малко дали е възможно, че за бала да съм с хубава усмивка :lol:

alex99
9th March 2007, 19:36
Здравейте. Стоматологът ми даде едно шишенце Eludril за профилактика на венците. Обаче не спомена нищо за това как и с колко вода се разрежда. Ако може някой да даде информация как да употребя правилно препарата.
Поздрави.

Devil_wears_Prada
9th March 2007, 19:57
Би трябвало да пише на шишенцето... наливаш до 10-15мл разтвор и после до горе с вода...

sara81
10th March 2007, 18:27
аз в момента го ползвам и лекаря ми каза,че се сипва в мерителната чашка до делението на 15мл и се долива до последната чертичка с вода,след което се жабуркаш 2-3 пъти на ден.след това каза,че е желателно да не се пие или яде около половин час

д-р Венелинов
11th March 2007, 23:51
аз в момента го ползвам и лекаря ми каза,че се сипва в мерителната чашка до делението на 15мл и се долива до последната чертичка с вода,след което се жабуркаш 2-3 пъти на ден.след това каза,че е желателно да не се пие или яде около половин час
... и се използва около 20-на дни иначе оцветява зъбите. После се сменя с подобен- Elgydium

danikk
12th March 2007, 08:52
В отговор на Рада бих казала, че и аз толкова съм изпатила от некадърни зъболекари, че не ми останаха зъби в устата. Последната година, обаче, беше най-ужастната - никога не ходете при д-р Цалов(София, ул Г.Софийски), уж импланти, уж протези - накрая нищо: венците ми се възпалиха и трябваше да се извадят имплантите, но парите (колкото за половин хубава кола) не ми върна, а и болките бяха ужасни :girl_cry2: Отлично впечатление, поне като теоретик, ми прави д-р Р Веселинов, ако имам възможност, бих го посетила във Варна.

д-р Венелинов
12th March 2007, 19:25
Отлично впечатление, поне като теоретик, ми прави д-р Р Венелинов, ако имам възможност, бих го посетила във Варна.
Благодаря за комплимента :D

д-р Венелинов
12th March 2007, 19:31
аз искам да попитам относно брекетите колко най-малко време могат да се носят (знам че е строго индивидуално, но принципно) моята зъболекарка ми каза че в най-добрия случай година и половина ама примерно по малко дали е възможно, че за бала да съм с хубава усмивка :lol:
Във всички случаи, ако тази година сте абитурентка няма да можете да сте готова за тогава. МОже да се използва трейнер за брекети (T4B), който малко ускорява процеса по наместване на зъбите, но не бива да чакате да се наместят зъбите за 4-5 месеца. Според моят ортодонт врeмето за наместване на зъбите е от 1 до 2 год., зависи от тежеста на дефекта.
Ако тази година сте абитурентка, ви препоръчвам избелване на зъбите. Това леко ще замаскира кривината на зъбите, а след бала - брекети (можете да сложите керамични или такива от фибро-стъкло-те не се забелязват).

rada
13th March 2007, 09:20
"Последната година, обаче, беше най-ужастната - никога не ходете при д-р Цалов(София, ул Г.Софийски), уж импланти, уж протези - накрая нищо: венците ми се възпалиха и трябваше да се извадят имплантите, но парите (колкото за половин хубава кола) не ми върна, а и болките бяха ужасни "

И това е помощ и то не малка - да се знаят зъболекарите, които за жалост само титлата им е такава.
И аз от всичко прочетено до тук останах с много добри впечатления от д-р Венелинов, но за мое съжеление е във Варна...........

Няколко души ми препоръчаха д-р Петър Дучев и още толкова д-р Ходор Факих, само дето за последния не съм сигурна, че не е само хирург. И аз все още съм в дилема и голяма доза страх дали ще попадна на правилното място????? :oops: :1202:

d-r Tiankov
13th March 2007, 11:54
Споделям мнението ви за д-р Венелинов и д-р Дучев. Добри са! Д-р Факих е и ортодонт(освен хирург).

rada
13th March 2007, 12:36
Благодаря Ви много!

Milady
15th March 2007, 11:23
Hi! Едно въпросче за естетичното оформяне на зъбките. След като вече съм с нова фасада - с цели 4 луминири ми предстои естетично да ги оформя и то с вашето компетентно мнение, че моят зъболекар никак не ми помага. Засега съм с 4 големи керамични блока както аз ги наричам и се чудя има ли някаква мода или някакви трикове за секси усмивка. Естествено това си е до усещане на пациента, но все пак, МЪЖЕ, мислите ли че ако предните 2 зъба са леко по-големи от останалите, не точно като на зайче, ще е по-закачливо? В зъбките на родните поп фолк диви като че се загатва за подобно нещо. Забелязали ли сте че на Мадона са доста раздалечени, което никак не е приятно? Но не е случайно. Или да са равни? Please tell me!

d-r Tiankov
15th March 2007, 15:42
Milady,много хубав въпрос! Мога да ви разкажа за "американската усмивка". Наистина,техните критерии за естетична женска(че и мъжка) усмивка са: първите резци(централните з.) да са по-дълги от вторите и то повечко. Това дава по-младежки и по-секси изглед с леко закачлива нотка. Посредствените зъболекари правят това винаги когато захапката го позволява. Добрите обаче се съобразяват с много фактори-анатомични функционални и психологични така,че крайния резултат да удовлетворява всички участници в процеса. Неизменен е обаче цветът А1-2(светъл). Що се отнася до диастемата(разст. м-у центр. зъби)-няма естетични критерии за това. Ако тя е голяма не е нужно да се затваря(дори понякога е вредно),а само да се намали. Има пациенти на които им стои добре,а на други-не. Фолкпевиците харесват ли ви? На мен повечето -да. Типичен пример за "каталогови" главички. Но важното е,че формулата е печаливша и повечето усмивки са хубави.
Не мога да разбера нещо за вас. Ако вече са ви циментирани фасетите,какви корекции очаквате да се направят. Това не е ли извършено в последната фаза на изработването им. И защо чак сега ще доизглаждате дизайна на зъбите. Това се прави в началото(поне в моя кабинет)и след това го "изрепетирате" в междинните етапи на лечението. Не залитайте по някакви моди-всеки човек е с индивидуална анатомия и физиономия. Ако не се харесвате с тези "4 блока"-коментирайте първо със зъболекаря,който ги е правил. Все ще стигнете до решение. Но конкретно на въпроса за по-дългите 1-ви зъби-харесва ми.
Лек ден

d-r Tiankov
15th March 2007, 15:54
Ето един пример за промяна на дизайна на 2-та централни резеца,които трябваше да променим по разбираеми причини. Виждате,че зъбите са в ръбцова захапка. След анализ на ситуацията и със съгласието на пациентката,формата и дължината бяха леко променени. Това е резултата с временни конструкции.
http://i.data.bg/07/03/15/278991_orig.jpg
http://i.data.bg/07/03/15/278994_orig.jpg

Excel
15th March 2007, 17:43
:cool:

Milady
16th March 2007, 12:14
Очевидно в различните кабинети практиката е различна. Принципно при моя стоматолог луминирите се поставят с 2 посещения. При първото се взема отпечатък от зъбите, при второто се залепят. Едва тогава започва естетичното оформяне на вече поставените луминири, т.е. оформяне на ръбчета, полиране, скъсяване... Така и на мен ми се даде опцията да помисля и реша какво точно искам за себе си и с едно последно посещение да финализирам процедурата. Идеята за 2 предни леко по-големи зъба ще бъде предизвикателство за мен. Мерси че ме подкрепихте д-р Тянков.

д-р Венелинов
16th March 2007, 13:06
При първото се взема отпечатък от зъбите, при второто се залепят. Едва тогава започва естетичното оформяне на вече поставените луминири, т.е. оформяне на ръбчета, полиране, скъсяване... Така и на мен ми се даде опцията да помисля и реша какво точно искам за себе си и с едно последно посещение да финализирам процедурата. Идеята за 2 предни леко по-големи зъба ще бъде предизвикателство за мен. Мерси че ме подкрепихте д-р Тянков.
Представете си колко по-лесно би било за вас първо да си изберете формата и големината (това става с восъчните и пластмасови макети, които се правят преди да започне самото лечение) и след това във второто посещение да се вземе отпечатък, а в третото да се залепят вече готовите и одобрени от пациента естетични "светулки"/фасети.
Залепените фасети оставят пациента пред свършен факт: или насила ги харесваш, или си готов да платиш на ново и да изтърпиш всичко от начало (тогава и цената вече ще е двойна).
Понякога бързането не решава проблемите, а ги задълбочава.
Относно по-дългите централни зъби. Това не е само американска, но и европейска мода. Няма да повтарям д-р Тянков, но когато зъбите имат различна дължина стоят по-естествено, което стремежа на европейските естетични специалисти. Отворете някое западно модно списания и разгледайте усмивките на манекенките. Ще видите колко по-естествено стоят техните зъби (а не всички са с изкуствени зъби).
Аз лично препоръчвам на моите пациенти различна дължина на резците-повече ми харесва (по-секси е за мен като мъж).

uspeh
16th March 2007, 18:15
И при мен резците са по-дълги (зъбите са си мои :) т.е. не им е правено нищо)

д-р Петър Дучев
17th March 2007, 19:14
Здравейте,
Благодаря на д-р Тянков и д-р Венелинов за хубавите неща казани по мой адрес! :D Същото мога да кажа и аз за тях!
А за Рада вярвам ,че който и доктор да избере,скороще стине до пълно решение на проблемите от зъбно естество!

d-r Tiankov
29th March 2007, 19:03
Hi! Едно въпросче за естетичното оформяне на зъбките. След като вече съм с нова фасада - с цели 4 луминири ми предстои естетично да ги оформя и то с вашето компетентно мнение, че моят зъболекар никак не ми помага. Засега съм с 4 големи керамични блока както аз ги наричам и се чудя има ли някаква мода или някакви трикове за секси усмивка. Естествено това си е до усещане на пациента, но все пак, МЪЖЕ, мислите ли че ако предните 2 зъба са леко по-големи от останалите, не точно като на зайче, ще е по-закачливо? В зъбките на родните поп фолк диви като че се загатва за подобно нещо. Забелязали ли сте че на Мадона са доста раздалечени, което никак не е приятно? Но не е случайно. Или да са равни? Please tell me!
Това е завършената корекция на 2-та предни по-къси зъба,които показах по-рано.Не се е изчистила само "татуировката" около зъба с металокерамичната коронка,но и това ще стане след известно време. Ето как се промени усмивката на момичето с удължаване на централните резци. Забележете творчеството на зъботехника,който е имитирал несъвършенството на формата на останалите зъби,за да не изпъкват.
преди http://i.data.bg/07/03/15/278991_orig.jpg
след http://i.data.bg/07/03/29/301063_orig.jpg

д-р Венелинов
30th March 2007, 21:58
Поздравление док, много добре сте се справили със зъботехника.

леля мичИ
31st March 2007, 23:40
Бях на ресторант и ми падна една пломба :girl_cry2: , докато си хапвах :2034: и ...сигурно я глътнах :2022: , щото я няма :2016:
Просто исках да се оплача :cry: , че езика ми все там ще е до ПУнделник, докато отида на зъболекар... :1246:

Nezinka
1st April 2007, 01:27
Бях на ресторант и ми падна една пломба :girl_cry2: , докато си хапвах :2034: и ...сигурно я глътнах :2022: , щото я няма :2016:
Просто исках да се оплача :cry: , че езика ми все там ще е до ПУнделник, докато отида на зъболекар... :1246:
тъй стааа кат ОдишЪ по рИстУран'и! Шегата настрана, аз бих се побъркала, ако трябва да стоя така и един ден. направо бия една упойка, за да проспя целия ден, иначе ще изперкулясам:)

д-р Венелинов
1st April 2007, 10:24
Бях на ресторант и ми падна една пломба :girl_cry2: , докато си хапвах :2034: и ...сигурно я глътнах :2022: , щото я няма :2016:
Просто исках да се оплача :cry: , че езика ми все там ще е до ПУнделник, докато отида на зъболекар... :1246:
Сувет: запушете я с дувка :wink:
:D :D :D

леля мичИ
1st April 2007, 10:27
Това е шегичка нали.... :lol: Като я запуша с дъвка, пак ще ми е там езика... :1246:
Тя е съвсееем мъничка дупчица , кръгличка отстрани на зъба, обаче пак много ме дразни... :twisted:

д-р Венелинов
1st April 2007, 10:30
Това е шегичка нали.... :lol: Като я запуша с дъвка, пак ще ми е там езика... :1246:
Тя е съвсееем мъничка дупчица , кръгличка отстрани на зъба, обаче пак много ме дразни... :twisted:
Разбира се, че е шега!
Все пак днес е 1 април (ДЕНЯТ НА ШЕГАТА) и това е лщбимият ми ден в годината.
:D :D :D
П.С. остава само 1 ден да изтърпите, за да отидете на зъболекар.

леля мичИ
1st April 2007, 10:33
:D :D :D
П.С. остава само 1 ден да изтърпите, за да отидете на зъболекар.
Да, но след малко отивам на имен ден в любимият ми ресторант и как ще ям ?... :2034: лелеееее, дълъг ще е празника :1229: , щом се почва от обяд

д-р Венелинов
1st April 2007, 10:37
Ако дупчицата е малка и е отстрани на зъба няма да е много трудно. За да се отървете от мисълта за нея обаче, ви съветвам като влезете в ресторанта веднага да ударите една бира/чаша вино/ чаша водка. След това бързо навлизате в разговор с приятелите си и след 3-та чаша/бутилка вече няма да ви пука. 8)
А от мен мога да ви пожелая весел празник и приятно прекарване.
:D :D :D

d-r Tiankov
1st April 2007, 17:06
Не се притеснявайте,до утре е навън :oops:

sladkatony
12th April 2007, 15:50
Обръщам се към всички "вещи" по въпроса :) Препоръчайте ми детски ортодонт. Също така ме интересува има ли значение възрастта на детето за поставяне на шини :)

д-р Венелинов
13th April 2007, 20:54
Обръщам се към всички "вещи" по въпроса :) Препоръчайте ми детски ортодонт. Също така ме интересува има ли значение възрастта на детето за поставяне на шини :)
Здравейте, тъй като сте от София мога да поразпитам за колеги работещи там, но аз лично не познавам. Предполагам, че д-р Тянков повече ще ви помогне.
По въпроса за детето; Необходимо е да е над 6 години, за да може да започне пре-ортодонтско лечение (с трейнери) или над 9 год. за лечение с шини или брекети (ортодонтско лечение).

ribka
13th April 2007, 21:52
И мен ме интересува за София.Наскоро на дъщеря ми (6 години) й паднаха горните предни резци.Зъболекарка,при която отидохме да извади единия,каза,че челюстта й е тясна и млечните зъбки са наредени на гъсто,и когато ще никнат постоянните,няма да има място за тях.За целта трябвало да се носят апарати за разширяване на челюстта и че възрастта й позволявала.Малко ми звучи садистично - "разширяване на челюстта" :shock:

Excel
14th April 2007, 04:41
:cool:

emisof
14th April 2007, 10:03
Дива, не знам в Пловдив, но тук в София има една страхотна детска ортодонтка, арменка е Елизабет /мн.сложна фамилия/, работи в градската стоматология. Тя направи чудеса със сина ми. Бяха ми казали, че тъй като той е с мн. тясна горна челюст, а с едри постоянни зъби, трябва да се разширява. Но тя му подреди с апаратче зъбите и каза, че ако толкоз зор има, ще му се извадят два "излишни" зъба /май петите бяха, не съм сигурна/. Сега си има идеален зъбен фейс :lol: :lol:

Excel
14th April 2007, 18:21
Emisof , С-я ми идва неоправдано заради честите контроли , които ще трябва да правим . Ориентирала съм се към едно име , но търся и други . Благодаря ти .

д-р Венелинов
14th April 2007, 18:54
И мен ме интересува за София.Наскоро на дъщеря ми (6 години) й паднаха горните предни резци.Зъболекарка,при която отидохме да извади единия,каза,че челюстта й е тясна и млечните зъбки са наредени на гъсто,и когато ще никнат постоянните,няма да има място за тях.За целта трябвало да се носят апарати за разширяване на челюстта и че възрастта й позволявала.Малко ми звучи садистично - "разширяване на челюстта" :shock:
В момента дъщеря ми е на 7 год. Все още е с млечни зъби, но наскоро попаднах на информация за лечение посредством трейнери (силиконови шинички подобни на боксьорските шини). След като се поразрових установих, че в България ги внася една варненска фирма. За съжаление варненската фирма е със затихващи функции и ми се наложи сам да си поръчам от Австралия такива.
Какво е интересното при тях: при тях лечението започва още при млечното съзъбие (т.е. от 6 год. възраст до 12 год.), носят се основно докато детето спи и по 1 час дневно. Действието им е насочено не към "разширяване на челюста", както при обикновените апарати, а в промяна тонуса на мускулите, които водят до оформянето на костите на черепа (това просто обяснено). Хубавото е, че лечението продължава 18-24 месеца и в голям процент от случаите е достатъчно за правилното оформяне на лицево-челюстната област (и в частичност за правилното подреждане на зъбите).
Ако искате повече информация вижте тук:
http://www.myoresearch.com/cms/index.php?t4k

ribka
15th April 2007, 07:37
Благодаря за информацията,ще разгледам по-подробно за тези шинички.А колко Ви излезе поръчката и доставката,ако не е тайна?

lxyxlylxy
22nd April 2007, 00:41
Така,искам е аз да попитам нещо...
На 18 години съм, и горните ми зъби са по-напред от долните /по точно двата предни/ имам за цел да ги "пребера" навътре чрез брекети, и точно тук ми е въпроса- вършат ли и тази дейност брекетите- да "прибират" зъби,или служат само за подреждане и изравняване. За мене е много важно защото така не мога да си затворя устата напълно,,,а всъщност им тряббва съвсем малко.
и също така да попитам как вървят цените на брекетите тази година,
не ми трябват златни невидими,или безцветни, просто наи обикновенни искам
Аз нямям много пари :( , ходя на работа и ще събирам от заплатите, когато събера ще запчна лечението
Благодаря предварително :P

Milady
23rd April 2007, 00:32
Здравейте всички! Аз да възкреся отново и отново темата за фасетите и луминирите че тя ще става все по-актуална. След доста писане мисля че е редно да се похваля с финализиране на лечението си, като вече имам прекрасна фасада от луминири. Друг човек съм, от друга планета, със самочувствие и с различен поглед на нещата от живота, усмихвам се широко и гледам на живота от високо. Ами така е, човек като се възгордее става по-снизходителен, великодушен, по-поносим за околните. Колко малко е нужно за да се чувстваме добре в кожата си. И едно послание към всички заинтересовани по темата: действайте смело защото живота е хубав!!! Мерси за всичко на Д-р ВЕНЕЛИНОВ и д-р ТЯНКОВ!

maslinka
23rd April 2007, 10:59
аз имам следни явъпрос към д-р Велинов.горните втори резци ми липсват вообще нямам зародиши,можете да си представите какво разстояние се получава,освен това имам и диастема пален ужас,а левият ми кътник при захапка се покрива от кътника на долната челюст.казаха ми че ако си сложа фасетки те ще се счушят много лесно и нямало да има къде да се задаржат.има ли някакъв начин да се оправи положението.и какви са актуалните цени на фасетките.и ако може адреса на кабинета ви на лични ако не може тук в форума!

d-r Tiankov
23rd April 2007, 16:20
Ето това е най-доброто възнаграждение за един стоматолог-удовлетворението на пациента! Повярвайте-чувството е невероятно и за лекуващия! Лек ден!

д-р Венелинов
23rd April 2007, 23:00
аз имам следни явъпрос към д-р Велинов.горните втори резци ми липсват вообще нямам зародиши,можете да си представите какво разстояние се получава,освен това имам и диастема пален ужас,а левият ми кътник при захапка се покрива от кътника на долната челюст.казаха ми че ако си сложа фасетки те ще се счушят много лесно и нямало да има къде да се задаржат.има ли някакъв начин да се оправи положението.и какви са актуалните цени на фасетките.и ако може адреса на кабинета ви на лични ако не може тук в форума!
До колкото разбирам проблемът е естетически и ортодонтски. В такъв случай вашето лечение ще е комплексно-ортодонтско (наместване на зъби) с брекети, след това имплантологично (поставяне на импланти на мястото на липсващите зъби) и естетично-подобряване външния вид на вашата усмивка. Как точно обаче ще стане може да се прецени след преглед и изследвания.
За цени (без преглед) е невъзможно да се говори, тъй като трябва да се направи план за лечението, по който ще се калкулира и крайната цена за лечението ви.
Предполагам, че цялото лечение ще продължи към 2-3 години.

д-р Венелинов
2nd May 2007, 23:42
Ето няколко от последните ми естетични случаи.
Перивят е естетично затваряне на разстояния между предните долни зъби, посредством бондинг/директни композитни възстановявания/. Искам да ви обърна внимание на лъскавината на зъбите (също толкова перфектна, колкото и при порцелановите фасети):
http://gal2.neogen.bg/galleries/pictures/q/q/000pptp4_qqfjztt8.jpg

Вторият случай е с естети`но лечение, с единична керамична корона спазвайки т.нар. правило за Nаtural aesthetic. Откровено мога да заявя, че моята лаборатория се справи блестящо послойната (фелдшпатова) керамика:
http://gal.neogen.bg/galleries/pictures/q/x/000pptp4_qxqr3pn7.jpg

d-r Tiankov
3rd May 2007, 15:31
Моите поздравления за добрата работа! Директните реставрации са супер!

d-r Tiankov
3rd May 2007, 15:42
Ето нещо и от мен. При инцидент беше избит изцяло левия централен резец,а десния се държеше "на магия". След доста борба двата зъба се запазиха и се възстановиха естетично с помощта на временни коронки. Директно бе възстановен левия 2-ри зъб,който беше фрактуриран,но жив.
http://i.data.bg/07/05/03/354669.jpg
http://i.data.bg/07/05/03/354676.jpg

Pretty
3rd May 2007, 17:47
И мен ме интересува за София.Наскоро на дъщеря ми (6 години) й паднаха горните предни резци.Зъболекарка,при която отидохме да извади единия,каза,че челюстта й е тясна и млечните зъбки са наредени на гъсто,и когато ще никнат постоянните,няма да има място за тях.За целта трябвало да се носят апарати за разширяване на челюстта и че възрастта й позволявала.Малко ми звучи садистично - "разширяване на челюстта" :shock:
В момента дъщеря ми е на 7 год. Все още е с млечни зъби, но наскоро попаднах на информация за лечение посредством трейнери (силиконови шинички подобни на боксьорските шини). След като се поразрових установих, че в България ги внася една варненска фирма. .....към "разширяване на челюста", както при обикновените апарати, а в промяна тонуса на мускулите, които водят до оформянето на костите на черепа (това просто обяснено). Хубавото е, че лечението продължава 18-24 месеца и в голям процент от случаите е достатъчно за правилното оформяне на лицево-челюстната област (и в частичност за правилното подреждане на зъбите)...
Моята дъщеря също имаше нужда от разшеряване на челюста сложиха и тези брекети (http://www.damonbraces.com/video/index.php) и резултата е като в клипчето , а ги постави д-р Димитрова от Юниордент

д-р Венелинов
6th May 2007, 22:59
Тъй като напоследък получавам доста запитвания за това дали освен при порцелановите фасети е възможно да се получи добра естетика и дълготрайност, бих искал да постна един от последните си случаи.
Касае се за пациентка на 60 г., на която трябваше да се направи за кратък срок цялостно лечение. Изискванията за естетика бяха много високи, а сроковете за подобно лечение недостатъчни. След като със зъботехникът ми направихме необходимите изследвания и проектиране стигнахме до заключението, че в страничните зъби ще лекуваме с мостове, а на предните зъби - с бондинг (директни композитни възстановявание или директни фасети).
След подготовката и лечението на страничните зъби, която ми отне 3 седмици пристъпихме към естетичното възстановяване (проведено в 2 посещения-едно за горна и едно за долна челюст). Използван бе фотополимер подходящ за подобен вид лечение и ето какви са резултатите:

http://gal.neogen.bg/galleries/pictures/l/z/000pptp4_lzhrgadt.jpg

http://gal2.neogen.bg/galleries/pictures/k/h/000pptp4_khdgtlua.jpg

Разбира се дали лечението трябва да се проведе с порцеланови фасети или бондинг може да се прецени след подробни изследвания, но като метод на лечение те са доста близки, както един между друг, така и по вид и характеристики с естествените зъби (т.нар. биомиметика). Освен това при тях отнемането на здрави зъбни тъкани е сведено до минимум, което не е в разрез с биолочните принципи (запазване и удължаване живота на всички зъби) на съвременната стоматология.

d-r Tiankov
7th May 2007, 08:41
Добър ден и от мен. Д-р Венелинов демонстрира чудесен пример за комбинация м-у бондинг и керамика. Естетичният резултат на фотокомпозитните реставрации е впечатляващ! Но не за това искам да коментирам. Казвам,че случаят е добър,з-то ще може да се проследи във времето качествата на композитните възстановявания и да се сравнят с тези на близкостоящите керамични пов-сти. Ще може да се наблюдава дали има промени във формата и износоустоъчивостта. Искам да кажа нещо и за тези анализи и изследвания на дъвкателните взаимоотношения,които предшестват всяка сериозна промяна. Това е една от най-важните части от лечението,з-то може да се сравни с проектантските и архитектурните действия преди построяване на една сграда.Ако проектът не е добър,риска от фалове е голям.Тук на помощ идва и зъботехнич.лаборатория,коя то може да направи "макети" на бъдещите зъби преди още да е предприето каквото и да е клинично д-е. Използват се спец. приспособления-лицеви дъги и артикулатор с индивидуални ст-сти,които пренасят движенията на долната челюст на пац. в-у лабораторната работна платформа. По този начин много точно се работи и риска от грешки е сведен до минимум
Това е изходната ситуция. От това състояние пациентът иска да направим идеални зъби.
http://i.data.bg/07/05/07/360427.jpg
След 2дневна работа от лабораторията идват моделирани от восък бъдещите зъби,които могат да се изработят после от пластмаса и да се наложат в-у непроменените още естеств. зъби. Така пациентът може да прецени дали ще се хареса или не
http://i.data.bg/07/05/07/360431.jpg

d-r Tiankov
16th May 2007, 19:58
Здравейте още веднъж от мен. Днес приключих много труден случай с възстановяване на фрактуриран фронтален зъб. Неприятна случка! Но мисля,че крайният резултат е добър. Това е един от най-големите изпитания за стоматолога и зъботехника. За съжаление последн. снимка е с лошо кач-во,но след 1 седм. ще направя по-добра
http://i.data.bg/07/05/16/374385.jpg
http://i.data.bg/07/05/16/374389.jpg
http://i.data.bg/07/05/16/374390.jpg

леля мичИ
23rd May 2007, 14:35
Аз искам да попитам някой от стоматолозите, които посещават форума :

Зъбите ми са прави и подредени, за съжаление обаче не са от най белите :girl_cry2: като се има предвид, че не пуша, рядко пия кафе, вино никога(водка-пия :1215: ) и изобщо избягвам да консумирам боя... :lol:
А, да и редовно си ходя на проф. прегледи и си махам зъбният камък.
Моята зъболекарка разправя, че избелването било вредно :?, ама аз искам бели зъби :girl_cry2:
Та въпроса ми е: вместо да ходя всяка година да се избелвам, не е ли по добре да си сложа няколко керамични фасетки и да не се занимавам повече..... Оправдано ли е само заради избелването да се слагат фасети ?
И в кои случаи се слагат корони ?

д-р Венелинов
26th May 2007, 13:32
Аз искам да попитам някой от стоматолозите, които посещават форума :

Зъбите ми са прави и подредени, за съжаление обаче не са от най белите :girl_cry2: като се има предвид, че не пуша, рядко пия кафе, вино никога(водка-пия :1215: ) и изобщо избягвам да консумирам боя... :lol:
А, да и редовно си ходя на проф. прегледи и си махам зъбният камък.
Моята зъболекарка разправя, че избелването било вредно :?, ама аз искам бели зъби :girl_cry2:
Та въпроса ми е: вместо да ходя всяка година да се избелвам, не е ли по добре да си сложа няколко керамични фасетки и да не се занимавам повече..... Оправдано ли е само заради избелването да се слагат фасети ?
И в кои случаи се слагат корони ?

В този случаи по-добре е да се поставят зъбни "светулки"-при тях няма да се изпиляват зъбите и все пак ще имате бели зъби.

mery1310
3rd June 2007, 23:08
Прочетох голяма част от темата във форума и сам впечатлена от коментарите на д-ор Венелинов,а моят въпрос е дали е възможно поставянето на зъбни светулки върху зъби с повреден емайл или оголване на шийките.Предварително благодаря за вниманието.

д-р Венелинов
3rd June 2007, 23:53
Прочетох голяма част от темата във форума и съм впечатлена от коментарите на д-р Венелинов, а моят въпрос е дали е възможно поставянето на зъбни светулки върху зъби с повреден емайл или оголване на шийките.Предварително благодаря за вниманието.

При подобни случаи са възможни два варианта:
1. Зъбни "светулки"
2. Бондинг.
И давата са достатъчно добри. Кой от двата ще се избере зависи от дадената ситуация в устата ви и от това дали има големи фотополимерни пломби на предните зъби.

mery1310
4th June 2007, 14:46
Благодаря за отговора.нямам пломби на предните зъби,но съвсем скоро забелязах отронване на емайла в основата до венеца на зъбите(стоматолога ми ще каже дали е някакво заболяване или от продължителната употреба на избелващи пасти за зъби),а конкретният ми въпрос е,дали е възможно със поставяне на светулки да се излекуват и заздравят зъбите.

д-р Венелинов
4th June 2007, 21:25
Благодаря за отговора.нямам пломби на предните зъби,но съвсем скоро забелязах отронване на емайла в основата до венеца на зъбите(стоматолога ми ще каже дали е някакво заболяване или от продължителната употреба на избелващи пасти за зъби),а конкретният ми въпрос е,дали е възможно със поставяне на светулки да се излекуват и заздравят зъбите.

Ако дефектите са само в областа на венеца (зъбната шийка), най-добре е да се коригират само с директни възстановявания с фотополимер. Така ще бъде здраво и естетично. При светулките ще се увеличи малко обемът на зъба ( с около 0,3 мм), което във вашия случай е по-неудачно според мен.

choco_lady
4th June 2007, 23:13
Добре знам,че е малко нахално ама и аз искам да попитам нещо.Предните ми два зъба са много големи и не мога да и понасям.Искам да попитам какви варианти има за оправянето им или неможе и цял живот ще си ги търпя.

mery1310
5th June 2007, 09:34
Благодаря на д-ор Венелинив за полезните съвети.

Milichka
7th June 2007, 12:46
Видях, че тук във форума участват добри специалисти стоматолози и затова се регистрирах за да попитам нещо :roll:
Значи имам един зъб горе мисля че седми(предпоследен, защото след него имам мъдрец), който е умъртвяван преди време (около 5 г.). Пломбата му вече е грапава и се рони, защото е от старите бели пломби, които не са фотополимерни и трябва да я сменя. И въпроса ми е пречи ли това на каналите на зъба, трябва ли да се почистват и после наново да се пълнят или може да се изпили пломбата и да се сложи отгоре фотополимер. И още нещо да попитам: преди година ми се наложи пак да ми умъртвяват зъб, тогава една много добра зъболекарка ми прави зъба и ми каза че зъбните канали вече не се пълнили с паста, ами с някакво биоактивно вещество за да не почернявали. Ще може ли да ми обясните разликите между тези материали за запълване на каналите и да кажете дали според вас на зъба на които ще сменям пломбата е добре да му се смени и пълнежа на корените или не. :roll: Надявам се да ми разберете бъпроса, че май дълго стана и ще се радвам ако някой ми отговори :D

d-r Tiankov
7th June 2007, 13:35
Добър ден! Разбрах въпросът ви и моя отговор е :
Ако проведеното кореново лечение е добро( това може да се разбере от Ro снимка разгледана от стоматолог), тогава не е нужно да се прави релечение. Вашият стоматолог може(дори е задължително) да подмени старата химиокомпозитна пломба с нова фотокомпозитна. Прав е колегата,който е споменал за новите канални обтуровъчни материали.Но за тях повече може да ви каже д-р Венелинов.
Лек ден!

svetlana33
7th June 2007, 13:48
Здравейте,
Имам един въпрос към стоматолозите.
Венеца на единият от предните ми долни зъби е оголен доста (от около 2-3 години). Аз живея в малък град и когато отидох при стоматолога ми за съвет, той каза, че не може да се възстанови . Скоро разбрах, че не е така. Въпросът ми е какво точно трябва да се направи - по хирургичен начин ли става това, колко време отнема, болезнено ли е. И оголеният венец задължително ли означава, че има пародонтит или пародонтоза? Благодаря ви предварително за отговорите! И още нещо - ако може да ми препоръчате добър специалист в Пловдив.

д-р Венелинов
7th June 2007, 22:38
Добре знам,че е малко нахално ама и аз искам да попитам нещо.Предните ми два зъба са много големи и не мога да и понасям.Искам да попитам какви варианти има за оправянето им или неможе и цял живот ще си ги търпя.

Извинете ме, че отговарям чак сега.
Всичко зависи от големината им. Вероятно те са си нормални по размер, а страничните резци (съседните зъби) са по-малки. Възможно е и поради неправилна подредба те да изглеждат по-големи. Принципно, ако наистина има проблем, то те могат да се коригират (големите или съседните), но ако всичко е наред, а визуално само зъбите стърчат над останалите (нормално е да са по-дълги 1 мм), то тогава е по-добре да не се пипат здравите зъби.
Бих могъл да кажа, че красотата е важно нещо, но здравето е по-важно.
:D :D :D

д-р Венелинов
7th June 2007, 22:52
Пломбата му вече е грапава и се рони, защото е от старите бели пломби, които не са фотополимерни и трябва да я сменя. И въпроса ми е пречи ли това на каналите на зъба, трябва ли да се почистват и после наново да се пълнят или може да се изпили пломбата и да се сложи отгоре фотополимер. ......
...Ще може ли да ми обясните разликите между тези материали за запълване на каналите и да кажете дали според вас на зъба на които ще сменям пломбата е добре да му се смени и пълнежа на корените или не....

Бих желал да допълня изчерпателният отговор на д-р Тянков.
Ако пломбата е добре и не е започнала да се отлепя по ръбовете (да се появяват пукнатини, процепи, да се отчупват парчета по границата със зъба), то тогава няма нужда да се прелекуват каналите. Ако обаче това не е изпълнено (т.е. зъбът е разхерметизиран), то най-добре е каналите да се прелекуват и тогава да се пломбира зъбът. Това се налага поради факта, че след разхерметизирането навлизат микроби вътре в зъба, а след 14 до 60 дни те стигат до коста на върха на корена.
По повод новият (който всъщност е доста стар) материал, нар. гутаперка (gutta-percha), ако искате повече информация можете да прочетететук:
http://www.venelinov.com/pdf/10.pdf

д-р Венелинов
7th June 2007, 22:55
Здравейте,
Имам един въпрос към стоматолозите.
Венеца на единият от предните ми долни зъби е оголен доста (от около 2-3 години). Аз живея в малък град и когато отидох при стоматолога ми за съвет, той каза, че не може да се възстанови . Скоро разбрах, че не е така. Въпросът ми е какво точно трябва да се направи - по хирургичен начин ли става това, колко време отнема, болезнено ли е. И оголеният венец задължително ли означава, че има пародонтит или пародонтоза? Благодаря ви предварително за отговорите! И още нещо - ако може да ми препоръчате добър специалист в Пловдив.

Този проблем се нарича рецесия. С него се занимават пародонтолозите (колегите лекуващи венци). Принципно лечението става чрез хирургична манипулация и не е болезнено. За съжаление аз не мога да ви дам повече информация по въпроса. Ще поразпитам за пародонтолози в Пловдив и ако мога ще ви препоръчам някой.

choco_lady
8th June 2007, 13:09
Добре знам,че е малко нахално ама и аз искам да попитам нещо.Предните ми два зъба са много големи и не мога да и понасям.Искам да попитам какви варианти има за оправянето им или неможе и цял живот ще си ги търпя.

Извинете ме, че отговарям чак сега.
Всичко зависи от големината им. Вероятно те са си нормални по размер, а страничните резци (съседните зъби) са по-малки. Възможно е и поради неправилна подредба те да изглеждат по-големи. Принципно, ако наистина има проблем, то те могат да се коригират (големите или съседните), но ако всичко е наред, а визуално само зъбите стърчат над останалите (нормално е да са по-дълги 1 мм), то тогава е по-добре да не се пипат здравите зъби.
Бих могъл да кажа, че красотата е важно нещо, но здравето е по-важно.
:D :D :D
благодаря ви много

woly
13th June 2007, 12:24
Здравейте всички!Въпросът ми е към д-р. Венелинов:Аз съм на 32г. и от години страдам от парадонтит имам мост долу в ляво и след втора бременост предните ми горни зуби се изкривиха и увиснаха,направо бях изпаднала в паника.Една приятелка ми препоръча нейния стоматолог,той ми препоръча мост с присаждане на кост и до днес съм доволна,НО тя парадонтозата си остана и долните ми предни зъби също се оголват,какво да правя,т.е. какво е вашето мнение?Благодаря Ви предварително!

д-р Венелинов
13th June 2007, 21:08
Здравейте всички!Въпросът ми е към д-р. Венелинов:Аз съм на 32г. и от години страдам от парадонтит имам мост долу в ляво и след втора бременост предните ми горни зуби се изкривиха и увиснаха,направо бях изпаднала в паника.Една приятелка ми препоръча нейния стоматолог,той ми препоръча мост с присаждане на кост и до днес съм доволна,НО тя парадонтозата си остана и долните ми предни зъби също се оголват,какво да правя,т.е. какво е вашето мнение?Благодаря Ви предварително!

тъй като аз не се занимавам с пародонтология (лечение на венци) единственото, което мога да ви посъветвам е да отидете при пародонтолог и той да започне лечение.

d-r Tiankov
15th June 2007, 07:12
Добър ден! Някъде по-нагоре бях чел въпроси за затваряне на разстояния м-у зъбите и наистина това е интересен проблем и за стоматолозите и за пациентите. Вчера реших един такъв случай по най-рационалния и бърз начин. Пациентката имаше разстояние м-у 2 и 3 зъб и бе решила да слага фасети. След кратко обсъждане решихме да не бързаме с тази процедура,а да коригираме дефекта по-щадящо,чрез директно фотокомпозитно реконструиране на повърхностите на 2-та з. След 2часа малката промяна бе направена-без лабораторни фази и загуба на време. Остава да наблюдаваме поведението на тази реконструкция във времето.
http://i.data.bg/07/06/15/420798.jpg
http://img.data.bg/i.php?id=420800

д-р Венелинов
17th June 2007, 22:11
... Остава да наблюдаваме поведението на тази реконструкция във времето.

Д-р Тянков няма нужда да се притеснявате. Тези въстановявания издържат достатъчно дълго във времето.

Наскоро бях в Украйна на един курс за директни въстановявания (т.нар. бондинг). Там се запознах с много колеги, който работят само по тези методи и то от години (повече от 15 год.). Видях пациентка, която беше на контролен преглед, чийто зъби са правени с бондинг преди 12 год. и аз не можах да позная, че са изкуствени.
Миналата седмица завърших лечението на една пациентка (с цялостно изтриване на зъбите) с директни възстановявания (бондинг) и тази седмица ще намеря време да ги кача на моя сайт. Мисля, че се получи много добър резултат.

д-р Венелинов
19th June 2007, 22:31
Директните възстановявания с фотополимер (бондинг) са едно голямо предизвикателство за всеки стоматолог. За тези, които искат, могат да видят и моите опити в тази насока:
http://venelinov.com/gallery_bg.php
Факт е обаче, че те не са по-малко естетични и сигурни от възстановяванията с порцелан/керамика.

d-r Tiankov
20th June 2007, 06:38
Браво Док! Искрени поздравления от колега!

Atlantida
20th June 2007, 06:54
А какво са тези зъбни светулки?

д-р Венелинов
20th June 2007, 14:09
А какво са тези зъбни светулки?

Със сигурност някъде по-горе е описано, но ако искате можете да погледнете тук:

http://www.venelinov.com/pdf/59.pdf

или тук:

http://www.lumineers.com/

д-р Венелинов
20th June 2007, 14:14
Поради няколко запитвания на лични съобщение бих желал да обявя, че на 8.07.2007 г. ще бъда в София и ще правя преглед-консултация с няколко пациенти в кабинета на един колега. Така, че ако друг от форума желае, можем да се видим в София.
Телефоните ми можете да вземете от тук:
http://venelinov.com/contact_bg.php
:D

hrisvas
24th June 2007, 20:31
привет

и аз днес се регистрирах, за да задам въпрос, тъй като форума ме заинтригува
живея в чужбина и в едно предаване от типа на Extreme Makeover или Ten Years Younger in 10 Days гледах, че за да увеличат визуално предните зъби на пациента, му оголиха малко венците и се чудя в България прави ли се или не, защото ще си идвам през лятото и съответно искам да се възползвам от по-изгодните цени на стоматологичните услуги
моите зъби са здрави, но горните 4 средни "започват" по-ниско от кучешките /т.е. венците са им по-големи или по-надолу/, а свършват наравно с кучешките- и така средните изглеждат малки, и като се усмихвам широко, се показва много от венеца и винаги се притеснявам...
ако такава процедура се прави и у нас, какво трябва да се има предвид? моите венци са чувствителни и понякога кървят, като си мия зъбите...освен това май се възпаляват и правят "джобове"- не ме болят, но месото е издадено и с леко друг цвят и зъболекаря тук ми каза, че трябва да ги следим...

чичо
24th June 2007, 20:46
Здравейте! :)
Операцията с "оголването" на венците се нарича Гингивопластика.Прави се ,когато има т.нар. Гингивална усмивка,или когато венците се виджат повече,отколкото трябва при усмивка..
Операцията се прави под местна анестезия,безболезнена е и често е съчетана с корекция и на големината и формата на фронталните зъби ,с помощта на фасети или коронки.Прави се също и когато Ортодонтски се "вклинят" фронталните съби и са покрити повече от венеца..
Кървенето на венците наистина трябва да се следи,когато се появи пак ,това е сигнал да отидете пак при стоматолога си ,за да се направи почистване и полиране на зъбите :idea:
:wink:

hrisvas
24th June 2007, 21:52
ok,мерси за бързия отговор

всеки стоматолог ли може да направи тази операция или някои са се специализирали /къде в софия мога да потърся услугата/
ориентировъчно колко струва -да кажем без фасети или корони

d-r Tiankov
25th June 2007, 08:06
Добър ден и от мен. Тази манипулация не се извършва от всеки стоматолог,з-то се изисква опит и умение. Тя влиза в сферата на пародонтологията и хирургията , но крайният ефект е козметичен. Ако всичко стане както трябва няма да е нужно да се изработват фасети или корони. Ако искате мога да ви пусна няколко фотоса от един доста труден случай,който още не завършен. Лек ден!

d1d1t0
25th June 2007, 09:24
здравейте, бих искал да попитам дали някой може да ми препоръча добър стоматолог, който се занимава с импланти на зъбите в София? Много ще съм благодарна за съдействието. Ако д-р Венелинов беше тук не бих се поколебала да се свържа с него...

д-р Венелинов
25th June 2007, 21:25
Бих желал само да допълня Явор и д-р Тянков. Ако след гингивалната пластика се нуждаете от друг вид естетично лечение (фасети или бондинг) е необходимо да изчакате поне 3-4 месеца. Ако идвате от друга държава е хубаво да планирате и второ посещение.

hrisvas
26th June 2007, 10:54
благодаря за отговорите
ако не се налага поставяне на фасети и пр., може ли след операцията да се предприеме избелване на зъби, или пак трябва да се изчака извистно време и ако да-колко?

чичо
26th June 2007, 12:00
Здравейте! :)
Редно е да се изчака края на оздравителния период(10-15 дни) преди да се предприеме избелване,за да се избегне увреждане на венците. :wink:

Naty
7th July 2007, 16:07
Здравейте!
Доста разглеждах темата и накрая се регнах, защото имам един, всъщност няколко въпроса към стоматолозите в тази тема. И много се надявам да са така добри да ми отговорят.
Става дума за проблем, който имам със зъбите.Очевидно!Предните ми два, горни зъба са умъртвени и са с по две пломби всеки зъб. Какво според вас е най-удачно да направя?Ортодонтката, която до скоро лекува захапката ми каза, че е най-добре да ги избеля и да си сменя пломбите понеже били много тъмни или фасети, но не и да ги обличам с коронки, само в много краен случай, понеже се увреждал венеца. Една зъболекарка, пък казала на майка ми, че с фасети няма да стане, избелването нямало да има ефект и било най-добре да ги облека с коронки. Вие как мислите? И другият ми въпрос е понеже вторите ми предни зъби т.е тези до умъртвените също имат кариеси. Възможно ли е избелване при тях?
Няма да казвам какви са моите предпочитания, за да не повлияя на отговорите! Благодаря предварително!

чичо
7th July 2007, 16:25
Здравей,Нати!
Всичко зависи от това каква естетика искаш да се постигне във проблемната зона..Ти сама изброи няколко варианта,като решение на проблема..
Според мен добър по отношение на естетика е вариантът да се направи следното:
-избелване на зъбите
-подмяна на пломбите на страничните резци
-поставяне на порцеланови фасети/или корони/ на централните резци
!Коронките не увреждат венците,ако са направени ,както трябва и прилягат добре! :wink:
Също така съществуват и т.нар.директни фасети(или bonding),които се правят от фотополимер в едно посещение и са по-евтини от порцелановите такива :idea:и са с доста добра естетика..!
:wink:

d-r Tiankov
9th July 2007, 06:39
Добро утро и от мен! Съгласен съм с колегата за различните варианти на коригиране на естетичния дефект. Няма как да се каже кое за вас е най-удачното решение,з-то всеки пациент е уникален и без преглед и анализиране на конкретната ситуация само ще се говорят теоретии. Ето как изглеждат възстановени зъби чрез бондинг и талива с керамични фасети
http://i.data.bg/07/07/09/454424.jpg predi
http://i.data.bg/07/07/09/454425.jpg sled
http://i.data.bg/07/07/09/454426.jpg predi
http://i.data.bg/07/07/09/454427.jpg sled
Лек ден!

sweet_dreams
9th July 2007, 21:35
Здравейте! С интерес изчетох темата и бих искала да задам няколко въпроса. Моят случай е следният: на 20 години съм, като по-малка носих шини за изправяне на зъбите в продължение на година-две. Не ги носих много редовно и сега зъбите ми са леко криви, не толкова един спрямо друг, колкото горните са по-напред от долните. Също така имам едно бяло петънце на първия горен десен или ляв, не знам как се води. Това петънце го имам от както се помня и не мога да разбера от какво се е получило :? Мислех си евентуално да продължа да ги нося тия шини + избелване на зъбите, но прочетох за тези "светулки", които доколкото разбрах, могат да коригират едновременно и двата ми проблема. А между другото ми се струва, че горните ми зъби изглеждат по-малки, отколкото трябва :shock: Това може ли да се поправи с тези светулки и изобщо моят случай подходящ ли е да се използват? Надявам се да съм обяснила що-годе разбираемо :)

д-р Венелинов
9th July 2007, 23:29
... Вие как мислите? И другият ми въпрос е понеже вторите ми предни зъби т.е тези до умъртвените също имат кариеси. Възможно ли е избелване при тях?

Аз също си мисля, че фасетите и бондинга са единствените варианти във вашият случай (разбира се без преглед това все пак е ориентировъчно). Ако пломбите не са много големи, можете да се спрете на бондинг + избелване (има риск от потъмняване отново след време) или само бондинг като се отнеме оцветеният дентин (така няма да потъмнеят зъбите отново след време). Ако обаче има по-големи разрушения "фасетата е най-добрия метод за стабилизиране на мъртви зъби" (Pascal Magne, DDS).
Според мен короните не са подходящ вариант в повечето случаи с предни зъби.
При вторите зъби е възможно избелване, но то трябва да се съобрази как ще се възстановят съседните зъби.

д-р Венелинов
9th July 2007, 23:36
... сега зъбите ми са леко криви, не толкова един спрямо друг, колкото горните са по-напред от долните.

......."светулки", които доколкото разбрах, могат да коригират едновременно и двата ми проблема. А между другото ми се струва, че горните ми зъби изглеждат по-малки, отколкото трябва :shock: Това може ли да се поправи с тези светулки и изобщо моят случай подходящ ли е да се използват?
:)

Разбире се без преглед е трудно да се прецени, но ако горните ви зъби са пред долните, то това няма да може да се промени със "светулките". А така стърченето напред на зъбите пак ще избутва устните напред, което ще пречи на максималният естетичен резултат. Цветът и леката кривина могат да се коригират с фасети (при криви зъби ще се наложи изпиляване за фасета).
Най-добре обаче е да си носите шини/брекети и така ще имате здрави и красиви зъби. Избелване винаги можете да си направите.

sweet_dreams
10th July 2007, 10:29
Д-р Венелинов, благодаря ви за изчерпателния отговор. Мисля си все пак да намина към Варна за преглед при вас :D Кога излизате в отпуска? И колко време преди прегледа да ви се обадя за час?

Naty
16th July 2007, 09:26
Много благодаря за отговорите! Радвам се, че най-сетне получих сравнително единодушни отговори, което ще ми помогне много при посещението в стоматологичния кабинет.

д-р Венелинов
16th July 2007, 09:33
Много благодаря за отговорите! Радвам се, че най-сетне получих сравнително единодушни отговори, което ще ми помогне много при посещението в стоматологичния кабинет.

За нас беше удоволствие :D
(и ви пожелавам повече поводи за усмивки) :D :D :D

party_animal
3rd August 2007, 21:05
3дравейте д-р Венелинов,

Благодаря за невероятно акуратните и професинонлни отговори.С голям интерес изчетох всички постинги. С това Вие спечелихте напълно доверието ми и ми вдъхнахахте надежда, че най-накрая и българските дентисти могат да си позволят да си съперничат със западните си колеги. Без много да мисля бих поверила красотата на усмивката си във Вашите ръце, проблемът е, че живея я чужбина, а дори да се прибера в родината, съм далече от Варна. Проблемът ми е следният и имам и една молба към Вас. Когато бях на 12(сега съм на 28)си счупик 1/3 от предния зъб. Не занм точно по какъв метод, но тогава моята зъболекарка ми го залепи, като цвят и форма беше перфектно направен, проблемът беше, че стърчеше около 2мм повече от другите ми зъби. Но както и да е....та този същият залепен зъб се отчупи или по скоро залепеното парче ми падна преди 2 седмици. Накарах моите родители да поразпитат малко за възможностите да се направи зъбъ с фасета от керамика(държа само на керамика или порцелан, а не на металокерамика, тъй като съм чела че с времето тези вид „протези“ ако мога така да ги нарека потъмняват поради металът който се намира под керамичната повърхност).За съжаление в Пазарджик не работят само с керамика :roll: (понеже техниката била много скъпа). Понеже ще се прибера в БГ само за 2 седмици трябва бързо да действам. Въпросите ми са следните:
:?: Можете ли да ми препоръчате зъболекар или зъботехник който прави керамични или порцеланови фасети в Пловдив?
:?: Колко време трае процедурата от прегледа до поставянето на фасетата, т.е. ще ми стигнат ли 2 седмици за това?
:?: Мога ли да ви изпратя снимка на зъбките ми и Вие да ми дадете професионалното си мнение?
:?: Ще ви бъда мега благодарна за отговор.....желая ви професионални успехи и много лично щастие.
Поздрави от M

д-р Венелинов
6th August 2007, 22:32
Тук
http://venelinov.com/gallery_bg.php ,
който желае може да види няколко от последните ми естетични случаи. Става въпрос за един случай с порцеланови фасети и два случая с бондинг (директни възстановявания) . Пускам ги, защото искам да покажа, че естетика има както при порцелана, така и при фотополимера (бондинг-а).

d-r Tiankov
7th August 2007, 07:04
Ето и от мен нещо. Това е пациентка на 20год. Предните 2 зъба са възстановени с фотополимер(бондинг),но само за няколко месеца(поради финансови причини). Естетическите показатели не са най-добрите,но това не притеснява пациентката. Интересно ще е сравнението м-у бондинг и реконструкцията с чиста керамика(крайният рез-т)
http://i.data.bg/07/08/07/497167.jpg
http://i.data.bg/07/08/07/497168.jpg

Atlantida
7th August 2007, 08:42
И аз ще се включа с един въпрос. Вторият ми горен резец е умъртвен и изграждан с щифт преди около 4-5 години. Сега леко сивее в сравнение с другите-какво да го правя- металокерамична коронка? Или има и други варианти?

d-r Tiankov
7th August 2007, 13:53
Теоретично има начин да се коригира дефекта.Ако щифтът е фабричен и циментиран по класическите техники,той може да се отстрани,корена да се избели,да се изработи нов щифт от специален фиброоптичен материал с цвета на останалите зъби и да се изработи корона от чиста керамика. Всичко това отнема време,но си заслужава. Докато трае лечението,ще имате поставена временна корона.

д-р Венелинов
7th August 2007, 16:36
Теоретично има начин да се коригира дефекта.Ако щифтът е фабричен и циментиран по класическите техники,той може да се отстрани,корена да се избели,да се изработи нов щифт от специален фиброоптичен материал с цвета на останалите зъби и да се изработи корона от чиста керамика. Всичко това отнема време,но си заслужава. Докато трае лечението,ще имате поставена временна корона.

... или да се отстрани щифта, да се премахне оцветения дентин и да се изгради с Бондинг. Това ще стане в едно посещение.
Това са двата възможни варианта за лечение на вашия естетичен проблем.

anhelis
17th August 2007, 15:15
Здравейте :D

Въпросът ми е към Д-р Венелинов и Д-р Тянков.
Изчетох цялата тема, но не разбрах допустимо ли е след избелването - с фасети, луминери, гелове и т.н. да се пуши..? Предполагам, че вие, като стоматолози, сте против цигарите (на зъболекар аз съм винаги абонирана за лекцията колко са вредни ..), та въпросът ми е колко време трае ефекът от избелването при пушачи .. и въобще има ли смисъл да се влагат толкова средства за нещо, което няма да ни радва дълго :roll: .. защото, виждам, цените са доста солени.. или поне за мен са ..
И ако може и още един въпрос :). Моите зъби са мноого тъмни :((((((((. Стоматолози са ми казвали, че емайлът ми е такъв.. нещо, което ми е трудно да приема .., макар че като се замисля с по-светъл/бял не съм се виждала... И ако е така, какъв от по-гореизброените е начинът да ги изсветля ? .. Дали ще стане само чрез гелове ?, защото мисля, че се нуждая от поне 8 нюанса по-бели зъби..
Благодаря ви предварително !

д-р Венелинов
17th August 2007, 22:02
Здравейте :D

Въпросът ми е към Д-р Венелинов и Д-р Тянков.
Изчетох цялата тема, но не разбрах допустимо ли е след избелването - с фасети, луминери, гелове и т.н. да се пуши..? Предполагам, че вие, като стоматолози, сте против цигарите (на зъболекар аз съм винаги абонирана за лекцията колко са вредни ..), та въпросът ми е колко време трае ефекът от избелването при пушачи .. и въобще има ли смисъл да се влагат толкова средства за нещо, което няма да ни радва дълго :roll: .. защото, виждам, цените са доста солени.. или поне за мен са ..
И ако може и още един въпрос :). Моите зъби са мноого тъмни :((((((((. Стоматолози са ми казвали, че емайлът ми е такъв.. нещо, което ми е трудно да приема .., макар че като се замисля с по-светъл/бял не съм се виждала... И ако е така, какъв от по-гореизброените е начинът да ги изсветля ? .. Дали ще стане само чрез гелове ?, защото мисля, че се нуждая от поне 8 нюанса по-бели зъби..
Благодаря ви предварително !

Да наистина цигарите са вредни, но всеки сам определя как ще живее :D
Избелването трае средно 2-3 години. Срокът се скъсява при консумация на оцветяващи храни, напитки или цигари. Колко се скъсява... никой не знае. Зависи от това колко пушите, какви цигари, какво ядете и пиете.
Принципно цветът се получава от дентина, а не от емайла, но .... (всъщност не е чак толкова важно). Дали избелването на зъбите ви ще се получи само от домашно или офис избелване може да се прецени при преглед.

d-r Tiankov
20th August 2007, 06:57
Провеждал съм избелване при пушачи и непушачи. И при 2-та случая избелване има. Дори съм забелязвал по-голям ефект при хора,които са доста пристрастени към цигарите,но това бяха доста мотивирани и дисциплинирани. С това искам да кажа,че ефекта на избелването не зависи само от морфологията,но и от хигиенните навици,някои общи заболявания и профилактиката. Пушете,но спазвайте правилата,които ви продиктува стоматологът,провеждащ избелването.

д-р Венелинов
17th September 2007, 00:15
Вече доста пациенти ме питаха дали при бондинга няма опасност за венците. Това, което мога да кажа по въпроса е, че при добре свършена работа (било то бондинг, фасети, корони и др.) опасност за венците няма. Основният проблем, които може да се появи обаче при не добро лечение (възстановяване) с някой от горе посочениете методи е възпаление на венците (пародонтоза). Причината за това е наличието на ръб (от бондинга, фасетата, короната, пломбата и т.н.), който води до задържане на зъбен камък, и дразнене на венците. За съжаление в тези случаи единственото лечение е подмяната на лошо изработените възстановявания.

д-р Венелинов
17th September 2007, 00:23
Ето и един случай от мен (от миналата седмица). Проблемът при него беше, че пациентката е на 18 год., има голям комплекс от неестетичната си усмивка и не иска да се лекува с брекети. За да решим този проблем няй-добрият вариант е бондинга. Той е по-подходящ при млади хора, защото в голяма част от случаите не е необходимо изпиляване на зъбите (трябва само малко да се награпави емайла, там където ще се поставя бондингът), естетическият вид е перфектен, осъществява се в едно посещение и цената му е по-ниска от другите видове естетично лечение.
Желаещите могат да видят снимките тук: http://venelinov.com/gallery_bg.php

denissse
26th September 2007, 09:44
Какво ще кажете за това http://www.asseenontv.bg/product.php?lang=1&prodid=177

за 39 кинта малко съмнителна работа ми се струва :roll:

д-р Венелинов
26th September 2007, 15:20
Какво ще кажете за това http://www.asseenontv.bg/product.php?lang=1&prodid=177

за 39 кинта малко съмнителна работа ми се струва :roll:


Пробвал съм върху себе си подобен гел със същата лампа. 1-3 тона избелване. Ако искате повече избелване не е подходящ.

didi83
28th September 2007, 19:07
Здравейте,
в момента съм на процес изправяне на дълбока захапка чрез естетика.
За сега са ми изпилени дъвкателните зъби, за да се повдигне захапката и са ми изрязани венците, защото имам доста видима част от тях като се усмихна. Другата седмица дентиста ми започва работа върху фронта. Като цяло не е болезнено, само малко ме болят венците от едната страна- доста се подуха. Всичките горни зъби ще са с фасети, а най-последните дъвкателни ще са корони, за да са по-здрави.
Избрах естетично възстановяване на захапката си - което си е ортодонтски проблем - защото след евентуалното изправяне с брекети, пак трябва да се изпилват зъбите и да ми се изрязват венците. Проблема при мен е, че в следствие на дълбоката захапка от търкането на зъбите имам доста изтънели такива. Което пък от своя страна би ми довело проблеми в бъдеще. Видях в сайта на д-р Венелинов подобен на моят случай. Моля да ме кажете как се чувстваше пациентката, свекна ли лесно с нормалната захапка? Изрязвахте ли и венците, имаше ле болки след това?

д-р Венелинов
28th September 2007, 21:20
.... Видях в сайта на д-р Венелинов подобен на моят случай. Моля да ми кажете как се чувстваше пациентката, свикна ли лесно с нормалната захапка? Изрязвахте ли и венците, имаше ли болки след това?

За съжаление случаите в моят сайт са толкова много, че ми е трудно да се сетя, за кой точно случай говорите.
Принципно в началото ще ви е дискомфортно но ще свке сравнително бързо. Зависи и от това колко мм ще е повдигната захапката, колко време ще стоите с временни корни/фасети и задължително да си носите нощната шина след това за по-лесно адаптиране и за да се спасите от евентуално главоболие.
Оздравяването на венците протича много бързо и подутината изчезва до 7 дни.

maryana
29th September 2007, 16:54
Здравейте!
Имам конкретни въпроси към специалистите: Преди 2 дни ми беше изваден 5 горен зъб, 4- ти и 6- ти са живи и не желая да ми се пилят за мост. Колко време е необходимо за да заздравее мястото, за да се пристъпи към поставяне на имплант? Какво (ориентировъчно) би ми струвало- имплантирането и короната? Колко е необходимото време за "врастване" на импланта?
Благодаря!

д-р Венелинов
29th September 2007, 18:10
Здравейте!
Имам конкретни въпроси към специалистите: Преди 2 дни ми беше изваден 5 горен зъб, 4- ти и 6- ти са живи и не желая да ми се пилят за мост. Колко време е необходимо за да заздравее мястото, за да се пристъпи към поставяне на имплант? Какво (ориентировъчно) би ми струвало- имплантирането и короната? Колко е необходимото време за "врастване" на импланта?
Благодаря!

Принципно има вариант, в който веднага след ваденето на зъ се поставя имплант - т.нар. имедиатно (веднага) имплантиране. В случай на вадене на зъб преди време е необходимо да се изчакат 8 месеца за заздравяване на коста.
Цените на имплантите са различни и започват от 600 лв./имплант и стигат до 2500 лв./имплант. Трябва да си изберете имплантолог и да уточните тази подробност с него.
Времето за вкостяване е от 2,5 мес. до 6 мес. и повече - според зависи.

d-r Tiankov
1st October 2007, 07:02
Здравейте!
Имам конкретни въпроси към специалистите: Преди 2 дни ми беше изваден 5 горен зъб, 4- ти и 6- ти са живи и не желая да ми се пилят за мост. Колко време е необходимо за да заздравее мястото, за да се пристъпи към поставяне на имплант? Какво (ориентировъчно) би ми струвало- имплантирането и короната? Колко е необходимото време за "врастване" на импланта?
Благодаря!
Добър ден! Ако ваденето на 5-ят ви зъб не е било травматично и околните костни структури не са патологично изменени(наличие на кистозни образувания и др.), за горна челюст сроковете за възстановяване на костната алвеола могат да се съкратят и до 4мес. Имедиатно поставяне на имплантант вече не е възможно. Ако се работи "като по учебник",ще са необходими 3 месеца за интегрирането на титана в костта и след това се преминава към поставяне на коронка. Цените както винаги са различни. Има много имплантологични с-ми с различно качество и себестойност. От 800(за BG),до 3000-4000(за D или USA) Тези от 4000лв са циркониеви.Но както вече съм казвал няма по-интелигентен начин за възстановяване на липсващ зъб,стига да има необходимите индикации и мотивация на пациента. Лек ден!

Excel
2nd October 2007, 01:59
А имплантант може ли да се включи в мост в бъдеще или няма тази устойчивост ?

d-r Tiankov
3rd October 2007, 06:53
За предпочитане е да не се включва имплантант в обща конструкция,з-то при интегрирането на титания в костта липсва 1 компонент от оригиналната(природната) композиция-множество фини влакънца играещи ролята на амортисъори м-у костта и зъба. Но ако ситуацията не позволява,може да се направи компромис и да се използва имплантанта като мостоносител.

д-р Венелинов
3rd October 2007, 12:58
А имплантант може ли да се включи в мост в бъдеще или няма тази устойчивост ?

Да допълня д-р Тянков, не е добре да се прави мост върху имплант и зъб, но можете спокойно да направите мост върхи имплант и имплант (както и върху зъб-зъб).

Babri
3rd October 2007, 13:25
Да запитам нещо д-р Венелинов или д-р Тянков:има мнения на Ваши колеги,че избелването крие риск за зъбите и те после започват необратимо да се рушат.Ще ги опровергаете ли?

d-r Tiankov
3rd October 2007, 14:51
Да запитам нещо д-р Венелинов или д-р Тянков:има мнения на Ваши колеги,че избелването крие риск за зъбите и те после започват необратимо да се рушат.Ще ги опровергаете ли?
Има една мъдрост,казана от Парацелз:" Дозата прави отровата" Просто и ясно! Ако едно нещо се прави в допустимите граници, не вреди. Във всички избелващи с-ми(професионални!!!)много точно се описват индикациите и контраиндикациите за използването им, указание за употреба,срокове и др. Ако нещо от това не се изпълнява,рискът от проблем е налице. При разумна употреба няма да се получат необратими разрушения.

Babri
3rd October 2007, 15:41
Благодаря :)

д-р Венелинов
3rd October 2007, 16:15
Да запитам нещо д-р Венелинов или д-р Тянков:има мнения на Ваши колеги,че избелването крие риск за зъбите и те после започват необратимо да се рушат.Ще ги опровергаете ли?
Има една мъдрост,казана от Парацелз:" Дозата прави отровата" Просто и ясно! Ако едно нещо се прави в допустимите граници, не вреди. Във всички избелващи с-ми(професионални!!!)много точно се описват индикациите и контраиндикациите за използването им, указание за употреба,срокове и др. Ако нещо от това не се изпълнява,рискът от проблем е налице. При разумна употреба няма да се получат необратими разрушения.

... :D (съгласен съм)

linali
13th October 2007, 17:01
добар ден,имам вапрос дали може да се изправи изкривен горен заб.Единият от двата предни заба явно не е имал място когато е растял и сега просто е "изхвракнал" пред останалите.какво може да се направи по вапроса,аз няма да сам в страната и нямам нужните година или две за нормалното лечение.благодаря предварително :)

mallvina
14th October 2007, 13:21
ЗА избелването дори и да е във допустими граници и да не вреди ,като си избелиш всичките зъби и ти падне пломба ,пак пломбата или счупи парче от зъбъ не може да се намести на същия цвят каквито са ти другите зъби,За мен е временен резултат и трябва да ходиш непрекъснато да ти ги избелват :2044:

д-р Венелинов
14th October 2007, 14:31
добар ден,имам вапрос дали може да се изправи изкривен горен заб.Единият от двата предни заба явно не е имал място когато е растял и сега просто е "изхвракнал" пред останалите.какво може да се направи по вапроса,аз няма да сам в страната и нямам нужните година или две за нормалното лечение.благодаря предварително :)

Принципно е възможно, но зависи, колко е изхвръкнал.
Вариантите са:
бондинг, фасета, частична корона (пак зависи, колко е изхвръкнал).

mallvina
14th October 2007, 14:38
добар ден,имам вапрос дали може да се изправи изкривен горен заб.Единият от двата предни заба явно не е имал място когато е растял и сега просто е "изхвракнал" пред останалите.какво може да се направи по вапроса,аз няма да сам в страната и нямам нужните година или две за нормалното лечение.благодаря предварително :)

да,слагат се едни шини от нов тип които в 90 процента от случайте помагат ,но трябва да се носят година,година и половина най малко непрекъснато :roll: и някъде струва около 800 лева -скъпи са но били специялни шини които стават и за възрастни ,това е мойто инфо

д-р Венелинов
14th October 2007, 14:54
добар ден,имам вапрос дали може да се изправи изкривен горен заб.Единият от двата предни заба явно не е имал място когато е растял и сега просто е "изхвракнал" пред останалите.какво може да се направи по вапроса,аз няма да сам в страната и нямам нужните година или две за нормалното лечение.благодаря предварително :)

да,слагат се едни шини от нов тип които в 90 процента от случайте помагат ,но трябва да се носят година,година и половина най малко непрекъснато :roll: и някъде струва около 800 лева -скъпи са но били специялни шини които стават и за възрастни ,това е мойто инфо

Вероятно имате предвди брекети и цената е първоначална, защото не се сещам какъв друг вид лечение би могъл да помогне на човек над 16 год. възраст.

linali
14th October 2007, 19:02
здравеите,по принцип знам,че брекетите са наи добрият ватиянт,но трябва време и да сам тук за прегледите.А когато става вапрос за фасета тя се поставя на другият заб или на този които е излязал напред?А и д-р Венелинов аз видях 4е сте от варна и ако има вариянт да се направи нещо мога да доида на преглед.

beberona
15th October 2007, 00:10
Здравейте,д-р Венелинов имам въпрос към Вас.При запълване на диастема с бондинг, как изглежда на неонова светлина?Бондингът свети ли ,както естествения зъб?

д-р Венелинов
15th October 2007, 13:34
Здравейте,д-р Венелинов имам въпрос към Вас.При запълване на диастема с бондинг, как изглежда на неонова светлина?Бондингът свети ли ,както естествения зъб?

Отговорът ми е ДА!
При употреба на подходящ фотополимер (не всички светят нормално) флурисцирането им е като на естествен зъб. Това много лесно го проверявам в кабинета (с лампа за проверка на банкноти :D ).

Excel
30th October 2007, 18:17
Опасно ли е да се сложи коронка върху зъб с неумъртвени корени ? Почти съм без стени и това ми предлагат .

чичо
30th October 2007, 19:33
Опасно ли е да се сложи коронка върху зъб с неумъртвени корени ? Почти съм без стени и това ми предлагат .
Ако приемем,че зъбът наистина може да остане жив,то тогава няма никакъв проблем...Имам предвид ,че има достатъчно дебелина на здрава зъбна тъкан,за да може прогнозата да е добра :wink:
Друг вариант е директно възстановяване с фотополимер :idea:

д-р Венелинов
30th October 2007, 20:18
Друг вариант е директно възстановяване с фотополимер :idea:


:2043:

Excel
30th October 2007, 20:48
Благодаря ви , ще питам и за този вариант .

liophy
30th October 2007, 22:07
Спорът около ценообразуването на д-р Венелинов е офтопик и като такъв бе изтрит. Който има мнение по въпроса може да коментира с д-р Венелинов чрез лични съобщения. Моля без коментари по случая тук, защото и те биха били офтопик. Който има какво да каже - в оплаквания от админа (http://forum.tialoto.bg/viewtopic.php?t=3552)

midwife
9th March 2008, 17:37
здравейте имам проблем и ще ви помоля ако сте компетентни в областта на стоматологията да ми дадете съвет .На скоро на синът ми беше счупен предниа зъб отгоре повече от половината зъб го няма по хоризонтала. Синът ми е на 11 г след инцидента зъбът му бе умъртвен .Какво следва да направя след това трябва ли да се слага фасетка или нещо друго .Моля ви помогнете със съвет . Благодаря ви предварително .Чакам отговор .

д-р Венелинов
9th March 2008, 23:02
здравейте имам проблем и ще ви помоля ако сте компетентни в областта на стоматологията да ми дадете съвет .На скоро на синът ми беше счупен предниа зъб отгоре повече от половината зъб го няма по хоризонтала. Синът ми е на 11 г след инцидента зъбът му бе умъртвен .Какво следва да направя след това трябва ли да се слага фасетка или нещо друго .Моля ви помогнете със съвет . Благодаря ви предварително .Чакам отговор .

Здравейте, за съжаление такива неща се случват с децата и няма начин да се защитим от тях. При положение, че зъбът вече е умъртвен е необходимо да се изгради само с фотополимер. Така, ще се запази останалата част от него, а в същото време зъбът ще функционира и ще бъде естетично.
Ще се постарая още днес да пусна една моя малка публикация на един подобен случай с едно момченце на 9 год. от преди месец.

д-р Венелинов
10th March 2008, 00:13
Ето вижте този случай, който имах наскоро. Много подобен на вашия. Описал съм го малко подробно, но се надявам да ви помогне.
http://www.venelinov.com/pdf/63.pdf

чичо
10th March 2008, 18:16
Много добро представяне на отлично свършена работа,Росене! :D
Аз в момента имам същия проблем с едни централни горни резци,които изглеждат по-прозрачни веднага след възстановяването :?

midwife
11th March 2008, 17:15
Благодаря на д-р Венелинов за съвета .По същата методика изградихме зъбчето на детето и то е щастливо че си има зъбче и ние заедно с него. Но това е временно докато порастне челюстта а после какво следва .

д-р Венелинов
11th March 2008, 17:18
Нищо, ако възстановяването е наред си остава така, ако се поитрие се опреснява мястото на изтриването с нова порция материал.
При добро изработване на реставрацията през 1-0-ина години ще трябва само да се довъзстановява дължината, а всяка година ще трябва да го полирате при зъболекаря ви.

midwife
11th March 2008, 17:27
Благодаря Ви много за ценните съвети . А полирането като цена много ли е .

midwife
11th March 2008, 17:34
Благодаря ви д-р Венелинов за ценните съвети . Но искам да ви попитам и за цените на това полиране.

midwife
11th March 2008, 17:37
Питам понеже посещаваме частна стоматологична клиника .

д-р Венелинов
11th March 2008, 18:05
Благодаря ви д-р Венелинов за ценните съвети . Но искам да ви попитам и за цените на това полиране.

Най-добре да попитате колегите, защото вероятно техните цени са различни от моите, но принципно не е много скъпо (при мен е 1/5 - 1/10 от цената на реставрацията).

Enie
14th March 2008, 13:44
Здравейте доктор Венелинов
Бихте ли ми казали какви са цените за операция на ретиниран мъдрец? Аз имам 3 и сумата, която ми дадоха от един софийски стоматологичен център е 152 евро за единия

д-р Венелинов
16th March 2008, 12:02
Здравейте доктор Венелинов
Бихте ли ми казали какви са цените за операция на ретиниран мъдрец? Аз имам 3 и сумата, която ми дадоха от един софийски стоматологичен център е 152 евро за единия

Здравейте, моята специалност не включва хирургия (вадене на зъби). Така, че не мога да ви кажа цени за вадене на ретинирам мъдрец, но това са приблизителните цени в специализираните хирургични кабинети за подобна операция.

keti_1962
17th March 2008, 20:05
Здр, д-р Венелинов,от два дни чета този форум и искрено Ви се възхищавам на търпението и ерудицията!!!Тъй като имам голяма тревога,рещих да я споделя именно с вас,пък дано ме успокоите поне малко...И така,ето зд какво иде реч:понеже нямах възможност да си оправя зъбите наведнъж оправих първо горните 4,т,е облякох ги с металокерамика,следващото лято-останалите 4 пак отгоре,а през 2000г, направих и долните /уви/само 6 предни , кътните бяха съсипани през годините от "добри"лекари...Бях облекчена от това,че вече няма да ми се налага да вися по стомат.кабинети,но проявих немарливост като не си направих поне от едната страна частична протеза,а се хранех само на долните зъби...Знам,знам каква горчива физиономия правите в момента,човек си пати най-много от собствената глупост,НО това е положението.И така,сещате се че с горните зъби проблем нямам,но долните ...в момента се клатят,венеца е оголен и влиза храна,а с езика си задирам металокерамиката от вътрешната страна на зъбите...Страхувам се ужасно и то най-вече от това как ще се сваля тази металок.,как и дали ще се възстанови венеца и дали най-вероятно не ме очаква само и единствено чене...Със страх очаквам да ми пищете...

д-р Венелинов
17th March 2008, 22:13
Здр, д-р Венелинов,от два дни чета този форум и искрено Ви се възхищавам на търпението и ерудицията!!!Тъй като имам голяма тревога,рещих да я споделя именно с вас,пък дано ме успокоите поне малко...И така,ето зд какво иде реч:понеже нямах възможност да си оправя зъбите наведнъж оправих първо горните 4,т,е облякох ги с металокерамика,следващото лято-останалите 4 пак отгоре,а през 2000г, направих и долните /уви/само 6 предни , кътните бяха съсипани през годините от "добри"лекари...Бях облекчена от това,че вече няма да ми се налага да вися по стомат.кабинети,но проявих немарливост като не си направих поне от едната страна частична протеза,а се хранех само на долните зъби...Знам,знам каква горчива физиономия правите в момента,човек си пати най-много от собствената глупост,НО това е положението.И така,сещате се че с горните зъби проблем нямам,но долните ...в момента се клатят,венеца е оголен и влиза храна,а с езика си задирам металокерамиката от вътрешната страна на зъбите...Страхувам се ужасно и то най-вече от това как ще се сваля тази металок.,как и дали ще се възстанови венеца и дали най-вероятно не ме очаква само и единствено чене...Със страх очаквам да ми пищете...

Здравейте, Кети.Заболяването на венците (т.нар. пародонтит) е едно исключително често срещащо се заболяване. За съжаление, когато то не се наблюдава и лекува може да се стигне до загуба дори и на здрави зъби. Свалянето на МК моста няма да е сложно (реже си и излиза много лесно), това, което мен би ме притеснило е кои от зъбите после ще могат да бъдат запазени. Много е вероятно и да може да се апазят, но това може да се установи с рентгенови снимки и след като се махне моста. Убеден съм, че се намери подходящо решение за вашето лечение.

keti_1962
18th March 2008, 00:57
Вие сте невероятен,д-р Венелинов!Отговорихте ми така бързо и дори сега се чувствам мааа-лко по-добре,благодаря ви!За моста разбрах,но той не обхваща 6-те зъбчета/и в това мисля че е грешката на моята лекарка/,той е върху крайните 2/мисля,че 1 и 3/,а другите 3 са облечени индивидуално,така да се каже.Интересува ме те как ще се свалят и понеже се клатят няма ли да се счупят,някой ми каза,че трябвало да се пилятДругото,което ме тревожи е венеца-колко време и как ще се лекува/той направо е бял под самите зъби,нещо подобно като афтите/Благодаря предварително!!!

д-р Венелинов
19th March 2008, 23:26
Вие сте невероятен,д-р Венелинов!Отговорихте ми така бързо и дори сега се чувствам мааа-лко по-добре,благодаря ви!За моста разбрах,но той не обхваща 6-те зъбчета/и в това мисля че е грешката на моята лекарка/,той е върху крайните 2/мисля,че 1 и 3/,а другите 3 са облечени индивидуално,така да се каже.Интересува ме те как ще се свалят и понеже се клатят няма ли да се счупят,някой ми каза,че трябвало да се пилятДругото,което ме тревожи е венеца-колко време и как ще се лекува/той направо е бял под самите зъби,нещо подобно като афтите/Благодаря предварително!!!

Ваденето накороните пак става с рязане и без особени оплаквания от страна на пациентите.
Относно лечението на венците и времетраенето - това може да прецени лекуващият пародонтолог, който ще ви прегледа.

junglegirl
27th March 2008, 11:17
Здравейте, :)
много ме интересува може ли да се направи нещо,за да се прикрият бели петънца по зъбите от флуороза?Ако се направи избелване,дали ще е опасно за зъбите и на каква възраст трябва да стане детето?

чичо
27th March 2008, 11:27
Здравей!:)
При избелване до голяма степен могат да се скрият въпросните петънца,но зависи колко са и зависи дали са с много голям контраст ,спрямо нормалната структура и цвят на зъбките....Могат да се покрият с фотополимер без да се пилят,могат да се направят и фасетки,но на тази възраст по-добре да не се пилят все още... :wink:

junglegirl
27th March 2008, 11:42
Ами на светло отразяват слънчевата светлина и се виждат повече,иначе не са много контрастни.А флуорозните петна променят ли се с времето?Мога ли да се надявам,че при естественото потъмняване на зъбите с времето,петната ще се позаличат?
Много ти благодаря за помощта! :) Засега нищо няма да предприемаме...

чичо
27th March 2008, 17:15
Няма за какво :D
Петната ще са си там винаги,но щом е малък проблемът не ги пипайте ,докато не дойде пубертета поне(защото тогава суетата взима превес като чели :lol: ) Единствено контрола на кариесите не го изпускайте! :wink:

д-р Венелинов
27th March 2008, 17:27
Здравейте, :)
много ме интересува може ли да се направи нещо,за да се прикрият бели петънца по зъбите от флуороза?Ако се направи избелване,дали ще е опасно за зъбите и на каква възраст трябва да стане детето?

За белите петна има една подходяща паста за зъби нар. GC Tooth Mousse. Първо в кабинета, а после сами в къщи.
Избелване не преди 18 г. възраст.

{5q}
27th March 2008, 23:38
В аптеките има ли я тази паста и за колко време горе долу става това избелване :roll:

д-р Венелинов
28th March 2008, 09:37
В аптеките има ли я тази паста и за колко време горе долу става това избелване :roll:

Питайте вашият лекуващ зъболекар. Той може да ви я поръча от дистрибуторите на фирмата GC. Важното е обаче, че петната не избеляват (едва ли бялото може да стане по-бяло, освен с Аче), а се реминерализират и се възстановява нормалната структура на зъбите.

junglegirl
28th March 2008, 17:01
За белите петна има една подходяща паста за зъби нар. GC Tooth Mousse. Първо в кабинета, а после сами в къщи.
Избелване не преди 18 г. възраст.
Благодаря,д-р.Венелинов! :)
Ще потърся пастата,за да се реминерализираме,доколкот е възможно след добрата флуорна профилактика :( :2014:

{5q}
28th March 2008, 19:20
хаха и аз благодаря за отг :girl_haha: веднага след като ми махнат брекетите /1 месец/ ще се поинтересувам и ще попитам :tooth: :girl_dance:

д-р Венелинов
28th March 2008, 20:15
Е аз... :girl_dance: ще си махна брекетите чак след 1,5 год.

bimbi
28th March 2008, 21:13
Е аз... :girl_dance: ще си махна брекетите чак след 1,5 год.док, готини плитки :girl_haha:

д-р Венелинов
28th March 2008, 22:43
OOOOOOOO аз какви плитка имах като студент.... (коса къдрава и чак до кръста) :wink:

bimbi
29th March 2008, 08:21
OOOOOOOO аз какви плитка имах като студент.... (коса къдрава и чак до кръста) :wink: :shock: :shock: добре че вече я няма :biggrin:

д-р Венелинов
29th March 2008, 21:28
:D

Hyperbg
14th April 2008, 15:06
Здравейте, искам да поптиам за един мой проблем. Венците са ми се отдръпанли ужасно много, (на 22г. съм) а вече ми писна да обикалям къде ли не и никой да неможе да ми помогне. Пробвах няколко вида антибиотици, редовно си чистих зъбния камък, че дори и Йодосепт ми бяха казвали да си слагам..ама без резултат. Разбрах, че има операция, която е възможно да ми помогне, бихте ли могли да ми дадете някаква информация. И наистина не се притеснявам за финансовата част, предпочитам да се излекувам пред това да пестя пари :)

д-р Венелинов
14th April 2008, 16:53
Здравейте, искам да поптиам за един мой проблем. Венците са ми се отдръпанли ужасно много, (на 22г. съм) а вече ми писна да обикалям къде ли не и никой да неможе да ми помогне. Пробвах няколко вида антибиотици, редовно си чистих зъбния камък, че дори и Йодосепт ми бяха казвали да си слагам..ама без резултат. Разбрах, че има операция, която е възможно да ми помогне, бихте ли могли да ми дадете някаква информация. И наистина не се притеснявам за финансовата част, предпочитам да се излекувам пред това да пестя пари :)

От кой град сте?

grimalkin
14th April 2008, 21:26
Айде и аз да попитам нещо, щом отговаря лекар. След сума ти ходене по мъките днес най-сетне ми сложиха мост. Въпросът е, че един от 3те зъба, които да облечени е жив. Зъболекарката ми ми каза, че е нормално да ме наболява 10ина дни. Така ли е наистина или да вземам някакви мерки още отсега?

д-р Венелинов
14th April 2008, 21:30
Айде и аз да попитам нещо, щом отговаря лекар. След сума ти ходене по мъките днес най-сетне ми сложиха мост. Въпросът е, че един от 3те зъба, които да облечени е жив. Зъболекарката ми ми каза, че е нормално да ме наболява 10ина дни. Така ли е наистина или да вземам някакви мерки още отсега?

А от какво се предизвиква болката?

grimalkin
14th April 2008, 21:48
Ако сдъвча нещо малко по-твърдо или тракна със зъби. Ако просто си стоя не боли. Благодаря за бързия отговор :)

д-р Венелинов
14th April 2008, 22:00
Ако сдъвча нещо малко по-твърдо или тракна със зъби. Ако просто си стоя не боли. Благодаря за бързия отговор :)

Помолете колегата да провери контактите между моста и противоположните зъби. Понякога тези оплаквания се дължат на свръх контакт.

grimalkin
14th April 2008, 22:05
Благодаря за вниманието, май наистина е възможно да е от това, тъй като ми се струва по-висок отколкото трябва да бъде. За съжаление толкова се бях уморила от процедурите околко този мост, още повече със жив зъб и разместилите се от годините зъби, че когато днес усетих лекия дискомфорт бързах да си тръгна и си премълчах. Моя грешка хубаво, че цимента е временен и нещата подлежат на корекция. Лека вечер и мерси още веднъж :)

д-р Венелинов
14th April 2008, 23:18
:2043:

grimalkin
15th April 2008, 20:27
Уф, по дяволите днес за 3829048238 бях на зъболекар и епичната борба с моят мост продължава. За това време, което мина в направата на все още несполучливия мост, сигурно може да се конструира атомна бомба. Да се отчае човек... :2009:

ssss
18th April 2008, 13:18
"В момента дъщеря ми е на 7 год. Все още е с млечни зъби, но наскоро попаднах на информация за лечение посредством трейнери (силиконови шинички подобни на боксьорските шини). След като се поразрових установих, че в България ги внася една варненска фирма. За съжаление варненската фирма е със затихващи функции и ми се наложи сам да си поръчам от Австралия такива. " Венелинов



Венелинов,тези шини е невъзможно да ги поръчате от Австралия.Ще ви помоля когато говорите нещо да се придържате към истината.Свикнал съм с хипербулите ви,но последно време направо си лъжете.

чичо
18th April 2008, 14:30
Мисля,че не сте избрали подходящия тон и подходящото обръщение към Д-р Венелинов.Не е тук мястото дори,където трябва да се коментират лични отношения.Има ЛС.

ssss
18th April 2008, 15:37
Когато се обърна към вас за някакво мнение или задам въпрос,тогава може да коментирате.Дотогава може да адвокатствате другаде.

чичо
18th April 2008, 15:41
Все пак става дума за мой колега ,който имам за близък ,при това положение няма как да остана безразличен...
Колкото до мое мнение,никак не държа да ме питате каквото и да било,сигурно имате отговор на всеки въпрос :wink:
Лек ден!

ssss
18th April 2008, 15:48
:1201:

Patetu
18th April 2008, 16:28
Тук се зачетох за фасетите, аз миналата година си сложих 3 на предните зъби и за сега съм много доволна! Заслужава си! Единия преде зъб ми беше по-тъмен и по-къс, защото беше мъртъв и сега е супер, а 2рия ми беше леко крив, сега въобще не се личи. Не са ми потъмнели още (близо година е минала)!