PDA

View Full Version : Козметична стомотология


Страници : 1 2 [3]

kalito9
18th April 2008, 17:54
аз искам да попитам PATETU къде си сложи фасетите и колко пари струват (за една)? благодаря предварително :) а и също ако някой знае къде слагат прозрачни брекети и каква им е цената..... :!:

Celine
19th April 2008, 11:43
От къде си ?
Около 2000 лева им е цената.

misheto7
24th April 2008, 09:31
Някой има ли наблюдения дали това http://www.topshop.bg/index.asp?tn=productview&pid=11458&c=1086 върши работа и заслужава ли си да си давам парите :roll:

Patetu
24th April 2008, 09:36
Абе най-добре си вземи такова нещо от зъболекар...Моята ми поръчваше някакви неща за избелване на една мацка. Иначе аз като бях в Щатите,там имаха много готини лепенки за избелване. Ама тука за съжеление няма такива. Сега едни приятели ще идат и си поръчвам пак.
Лепенките бяха покрити с гел за избелване- виждаше се резултата след 3тия път ползване. Слагаха се за по 10 мин.- сутрин и вечер.

Patetu
28th April 2008, 09:01
Ето ги тези лепенки:

http://youtube.com/watch?v=zEvYik93V-k&feature=related

Excel
19th October 2008, 20:50
И аз смятам да ги ползвам .

д-р Венелинов
19th October 2008, 23:04
[quote="дива"]При отчупване на преден зъб - долната основа , с която се отхапва , какъв вариант е подходящ ?
quote]

Има два варианта: бондинг (според мен по-добрия) и фасета.

Excel
19th October 2008, 23:16
Дадох си заявка .

д-р Венелинов
22nd October 2008, 04:57
Д-р Венелинов , точно такъв ми е случая , както в сайта ви за бондинга , но забравих да кажа , че половината ми зъб от горе до долу е с пломба , счупен е моя зъб , пломбата - не . Пак ли решението е същото ?

Първо искам да ви успокоя, че положението ви е поправимо и не е страшно. При наличието на обширни пломби обхващащи голяма част от зъба по-добрия вариант е бондинг. В тези случаи фасетата не е добро решение. Разбира се, ако положението на зъба е отчайващо може да се стигне и до корона, но това са много редки случаи. НАй-добе се консултирайте с лекуващият ви стоматолог.
:D

Megito
28th October 2008, 14:01
Здравейте, темата ми се стори интересна и реших да пиша. Присъствие на стоматолог във форума ме радва и се надявам да ми отговори! Аз се навих да си избелвам зъбките, избрах си метода на домашното избелване, чрез направата на шини от стоматолог. Спрях се на системата "Opalescence", но имам средния проблем, предните ми 2 горни зъба са счупени, след което са изградени чрез щифтове и отгоре фотополимери (мисля), единият от тях е умъртвен и е по-тъмен от другите.Посетих един стоматолог, който ми съобщи фрапантната цифра 2300 лева цялостно оправяне на зъбите (избелване + 2 фасети)....нямам тази възможност и затова питам за алтернатива като БОНДИНГ например. Би ли могъл бондинга върху умъртвен зъб да се направи с по-бял цвят, така че да не се различава от останалите...и колко ще ми струва горе долу бондинг на 2 зъба.....Май въпросите станаха много. ....

д-р Венелинов
28th October 2008, 19:04
Здравейте, темата ми се стори интересна и реших да пиша. Присъствие на стоматолог във форума ме радва и се надявам да ми отговори! Аз се навих да си избелвам зъбките, избрах си метода на домашното избелване, чрез направата на шини от стоматолог. Спрях се на системата "Opalescence", но имам средния проблем, предните ми 2 горни зъба са счупени, след което са изградени чрез щифтове и отгоре фотополимери (мисля), единият от тях е умъртвен и е по-тъмен от другите.Посетих един стоматолог, който ми съобщи фрапантната цифра 2300 лева цялостно оправяне на зъбите (избелване + 2 фасети)....нямам тази възможност и затова питам за алтернатива като БОНДИНГ например. Би ли могъл бондинга върху умъртвен зъб да се направи с по-бял цвят, така че да не се различава от останалите...и колко ще ми струва горе долу бондинг на 2 зъба.....Май въпросите станаха много. ....

Здравейте, във всички случаи естетичното лечение няма да е евтино, но за точна цена може да се говори едва след преглед от съответният стоматолог.

Принципно е възможно да се възстанови зъба само с бондинг (след евентуално кореново лечение и избелване). Тогава ще отпадне необходимоста да се работи по съседния зъб (ако е здрав). Трябва само да знаете, че след избелване зъбите с годините ще потъмняват, а възстановяванията не ще се променят. Ето защо ще се налага да правите поддържащо избелване през 1,5- 2 год.

Megito
28th October 2008, 21:48
Здравейте, във всички случаи естетичното лечение няма да е евтино, но за точна цена може да се говори едва след преглед от съответният стоматолог.

Принципно е възможно да се възстанови зъба само с бондинг (след евентуално кореново лечение и избелване). Тогава ще отпадне необходимоста да се работи по съседния зъб (ако е здрав). Трябва само да знаете, че след избелване зъбите с годините ще потъмняват, а възстановяванията не ще се променят. Ето защо ще се налага да правите поддържащо избелване през 1,5- 2 год.


Много благодаря за бързия отговор! Ще се посетя стоматолог и ще обсъдим проблема... :girl_dance:

vivi
18th November 2008, 20:59
Здравейте,иска ми се да събера впечатления за избелване на зъби с ZOOM,мои причтелки вече си направиха,резултатът е невероятен,но аз все още чудя.

д-р Венелинов
18th November 2008, 21:41
Здравейте,иска ми се да събера впечатления за избелване на зъби с ZOOM,мои причтелки вече си направиха,резултатът е невероятен,но аз все още чудя.

А какво ви интересува?

vivi
19th November 2008, 16:58
Интересува ме дали резултатът е продължителен,има ли противопоказания за избелване?

Patety
19th November 2008, 17:23
Аз искам да попитам някой за циркониеви коронки на предните зъби. Предложиха ми да ги направя такива, но не знам...много се чудя. От друга страна е керамична фасета...Някой ако има някакво инфо или може да покаже при него слагане на такива коронки на предни зъби,моля ми пише, че трябва да реша скоро ;)

чичо
19th November 2008, 17:36
Интересува ме дали резултатът е продължителен,има ли противопоказания за избелване?
Абсолютни противопоказания няма(освен ако не сте ескимос,защото те нямат ензим който разгражда пероксидната връска и може да настъпят сериозни изгаряния)
Относителни показания и въпрос на избор са силно напукан емайл на зъбите,слаби зъби ,които са кариес нерезистентни и имат по една -две пломби вече,както и ако имат шиечни кариеси.
Резултатът е траен.

д-р Венелинов
19th November 2008, 19:59
Виждам, че Явор вече ме е изпреварил с отговора. Напълно споделям мнението му. Евентуално сле 3 год. може да се наложи да направите контролно доизбелване.

Относно циркониевите корони и фасетите. От естетична гледна точка няма да има разлика при двата вида, но има огромна разлика в показанията и противопоказанията, както и в оформянето на зъбите за корона (каквато и да е тя) и фасета. Трябва да сте наясно какъв ще бъде резултатът не само като външен вид, но и като здраве на зъбите напред във времето (10-15-20) години.

vivi
27th November 2008, 11:48
Благодаря за отговорите,за щастие не съм ескимос :lol: ,потърсих тук в Пловдив и си избрах къде да отида,ще се консултирам и там и ще реша.

жоро66
27th November 2008, 23:56
Patety, няма противопоказание да ти се направи циркониева или метало керамична корона. Първата е само по естетична (като материал)

Първо, трябва да направиш преглед при специалист, за да се уточни, дали, и само с коронки изобщо, може да постигне естетичния ефект, който желаеш. Съществуват и други алтернативи, и с естетични, и с по ниска цена възможности.

Коронката, каквато и да е тя е крайна мярка. Има варианти за директни изграждания с перфектни резултати, при които зъбите почти не се пилят, или много малко се оформят. Следващия вариант са фасети - изключително ефективни, но и те си имат своите показания.

Не е сериозно, да се дава съвет във форум, без да се види наистина състоянието на пациента. Тук има добри специалисти - Д-р Венелинов и Явор. Ако си от София или Пловдив, просто си вземи час за преглед, за да се назначи адекватно лечение или консултация.

cherries
21st December 2008, 17:36
Здравейте,

Преди 18 год се наложа да сложа мост на предни горни зъби (всъщност са 2 симетрични моста по 3 зъба). За времето си бяха добре направени (във Варна), но сега вече естетиката им е зле особено след като видях снимки на металокерамика в сайта на д-р Венелинов не можах да повярвам на очите си... Много е напреднала стоматологията!

Та въпроса ми към докторите е - ако реша да ги сменя тези мостове - как ще ходя с изпилени зъби докато станат готови новите?
Няма ли някакво решение пациента да не понася всичко това?
Благодаря ви.

Patety
21st December 2008, 19:01
[quote="жоро66"]Patety, няма противопоказание да ти се направи циркониева или метало керамична корона. Първата е само по естетична (като материал)

Първо, трябва да направиш преглед при специалист, за да се уточни, дали, и само с коронки изобщо, може да постигне естетичния ефект, който желаеш. Съществуват и други алтернативи, и с естетични, и с по ниска цена възможности.

Коронката, каквато и да е тя е крайна мярка. Има варианти за директни изграждания с перфектни резултати, при които зъбите почти не се пилят, или много малко се оформят. Следващия вариант са фасети - изключително ефективни, но и те си имат своите показания.

Не е сериозно, да се дава съвет във форум, без да се види наистина състоянието на пациента. Тук има добри специалисти - Д-р Венелинов и Явор. Ако си от София или Пловдив, просто си вземи час за преглед, за да се назначи адекватно лечение или консултация.[quote="жоро66"]
Аз си ходя на зъболекар, т.е. консултирала съм се, но и тук както навсякъде се стига и го пари, а стигне ли се до там не знам дали съветите на зъболекарите са повече лекарски или с меркантилна цел. Защото каквото и да си говорим, цената на една фасета е много по-ниска от тази на циркониева корона.

Mena
21st December 2008, 20:38
Та въпроса ми към докторите е - ако реша да ги сменя тези мостове - как ще ходя с изпилени зъби докато станат готови новите?

cherries, не съм доктор, но мога да те успокоя, че няма да ходиш с изпилени зъбки.
Ще ти сложат временни мостове докато станат готови истинските.

cherries
22nd December 2008, 03:52
Благодаря много, но как ще ми вземат мярка за временните и ще ги направят, че и сложат в един и същ ден? :(

д-р Венелинов
22nd December 2008, 12:25
Благодаря много, но как ще ми вземат мярка за временните и ще ги направят, че и сложат в един и същ ден? :(

:) :)
Какт вие се изразихте - със съвременни методи. Цялата процедура отнема 1 час.

д-р Венелинов
22nd December 2008, 12:29
Аз си ходя на зъболекар, т.е. консултирала съм се, но и тук както навсякъде се стига и го пари, а стигне ли се до там не знам дали съветите на зъболекарите са повече лекарски или с меркантилна цел. .

Моят съвет е да си намерите зъболекар, на когото да се доверите.

cherries
23rd December 2008, 02:49
Благодаря много, но как ще ми вземат мярка за временните и ще ги направят, че и сложат в един и същ ден? :(

:) :)
Какт вие се изразихте - със съвременни методи. Цялата процедура отнема 1 час.

Докторе, вие си знаете работата и ви се струва смешно, но моля кажете ми наистина - каква е процедурата?

Свалят ми моста и после какво правят? Достатъчно стресиращо ми е да мисля за самото сваляне и просто не мога да си представя какво следва после!

А трябва ли още да се пилят зъбите за порцеланови мостове?

чичо
23rd December 2008, 10:14
Преди да се свали моста се взима отпечатък(съвременен :lol: ) и след като се свали/изпили и се оформят зъбните пънчета за новата конструкция ,в първоначалния отпечатък(съвременния) се поставя бързополимеризираща пластмаса ,той се поставя обтарно върху зъбите,но този път без моста както се сещаш и ето ти временните зъбки след 5 минути :idea: След това те се оформят и залепват ,това е...
Айде да отменя Д-р Венелинов в писането :D

д-р Венелинов
23rd December 2008, 10:21
Благодаря много, но как ще ми вземат мярка за временните и ще ги направят, че и сложат в един и същ ден? :(

:) :)
Какт вие се изразихте - със съвременни методи. Цялата процедура отнема 1 час.

Докторе, вие си знаете работата и ви се струва смешно, но моля кажете ми наистина - каква е процедурата?

Свалят ми моста и после какво правят? Достатъчно стресиращо ми е да мисля за самото сваляне и просто не мога да си представя какво следва после!

А трябва ли още да се пилят зъбите за порцеланови мостове?

Мисля, че не сте ме разбрали - уМмихвам се, а не се смея.

Процедурата е следната - взима се отпечатък за временните корони, след това се слага упойка и се срязват корноните. Ако е необходимо зъбите се изпиляват (прави се в 80-90 % от случаите) с праг и на съответната дълбочина. След като зъбите са готови се изработва временен мост/корони и се циментира с временен цимент. Чака се около 1-2 седмици (минимум) и когато венците са се успокоили е второто посещение. Тогава се махат короните/мостовете и се слагат специални конци за ретракция (отдръпване) на венеца. Чака се 10 мин. и се взема отпечатък (най-добре монофазно едноетапно или двуфазно едноетапно) - материал полиетер или А-силикон. След като се вземе отпечатъкът (от цяла челюст) се връщат временните корони в устата. Като е готов моста/короните се махат времените зъби и се лепят постоянните.
Това е накратко...

cherries
24th December 2008, 01:11
Благодаря ви доктори!
Досега смятах свалянето на моста за най-ужасното, но допълнителното изпиляване мисля, че повече ще ме травмира. Защо е необходимо - само ако се слага керамичен мост ли се прави? А ако пак е металокерамика?
Почти се отказах, но такива хубави снимки в сайта на д-р Венелинов, че знам ли ... може и да се реша...

d-r Tiankov
13th January 2009, 09:34
Добър ден и от мен! За много години! Отдавна не бях се включвал във форума.....май ми стана интересно. Свалянето на мост и допиляването на подлежащите зъби може да е толкова безболезнено,колкото и всяка др.манипулация.Разбира се,използването на анестетик е задължително.Защо се налага допиляване? Всеки стоматолог има свой маниер на пилене. Но има няколко основни принципи на препарация,които определят колко и къде да се отнемат зъбни тъкани. Съвеменният утвърден начин за изпиляване е праговия. За да се коригира недостатък на стар или некачествен мост,подлежащите зъби трябва също да се пипнат. Било за да се направи праг или просто да се променят широчина или дебелина. С 2 думи -не се притеснявайте. Може да не боли! Лек ден!

cherries
14th January 2009, 01:33
Благодаря Ви много д-р Тянков!
Кой според вас е най-естествено изглеждащия материал? Ако така или иначе ще сменям моста поне да е с най-модерното. Има ли съвременна металокерамика, при която да не става потъмняване по ръбчетата към венеца?
Какви са подобренията в сравнение с преди 20 години (горе долу тогава ми е сложен моста)?

Една лекарка от стоматологичния форум за пациенти каза, че материалите са същите...
Но аз четох за прагова керамика, слоеста керамика, не че разбрах какво е това, но ми прозвуча различно някак си.
Държа на естетиката все пак, защото не съм стара, както може да се предположи от факта, че имам близо 20 годишен мост в устата си :(

Благодаря и Честита Нова година!

Dani84
14th January 2009, 14:12
Здравейте,изчетох доста от темата пове4ето от страниците,но никъде не открих това което искам да попитам.
В какво се изразява поддръжката на фасетите и колко ччесто се налага да се прави.
Скоро срещнах една позната която каза 4е съжалява че си е сложила фасети и че постоянно трябва да се поддържат.
Правила ги е в Ню Йорк ,незнам то4но кога,но разбрах че и се отлепят някои фасети... :roll: :roll: :roll:

д-р Венелинов
14th January 2009, 17:29
Благодаря Ви много д-р Тянков!
Кой според вас е най-естествено изглеждащия материал? Ако така или иначе ще сменям моста поне да е с най-модерното. Има ли съвременна металокерамика, при която да не става потъмняване по ръбчетата към венеца?
Какви са подобренията в сравнение с преди 20 години (горе долу тогава ми е сложен моста)?

Една лекарка от стоматологичния форум за пациенти каза, че материалите са същите...
Но аз четох за прагова керамика, слоеста керамика, не че разбрах какво е това, но ми прозвуча различно някак си.
Държа на естетиката все пак, защото не съм стара, както може да се предположи от факта, че имам близо 20 годишен мост в устата си :(

Благодаря и Честита Нова година!

За много години и успешна година за всички.

Принципно порцелана като материал не е променен, но са променени неговите качества. Прибавени са вещества, които да подобрят неговите възможности за по-естетичен вид. Всичко останало като прагов порцалан, слоеста керамика (или по-точно послойна керамика) е просто технология или част от компонентите на порцелана.
При способен зъботехник естетиката ще е винаги съвършенна независимо от това на колко години сте. А "Усмивката засилва излъчването на вашето лице" - А.Н.

demili 1
14th January 2009, 17:41
Здравейте,изчетох доста от темата пове4ето от страниците,но никъде не открих това което искам да попитам.
В какво се изразява поддръжката на фасетите и колко ччесто се налага да се прави.
Скоро срещнах една позната която каза 4е съжалява че си е сложила фасети и че постоянно трябва да се поддържат.
Правила ги е в Ню Йорк ,незнам то4но кога,но разбрах че и се отлепят някои фасети... :roll: :roll: :roll:


Аз имам фасети на предните зъби. Освен обичайните процедури, които правех и преди да ги сложа /миене с ел.четка, използване на конци и осежаваща вода за уста/ , друго не правя. И до сега /да чукна на дърво/ не са ми се отлепвали. Според мен колкото и да е добър един зъболекар, ако зъботехникът е калпав няма да стане добре работата.

д-р Венелинов
14th January 2009, 17:50
Здравейте,изчетох доста от темата пове4ето от страниците,но никъде не открих това което искам да попитам.
В какво се изразява поддръжката на фасетите и колко ччесто се налага да се прави.
Скоро срещнах една позната която каза 4е съжалява че си е сложила фасети и че постоянно трябва да се поддържат.
Правила ги е в Ню Йорк ,незнам то4но кога,но разбрах че и се отлепят някои фасети... :roll: :roll: :roll:

Здравейте, Дани84

разбирам вашия въпрос, но правилният отговор е: добра устна хигиена - четкане и зъбен конец два пъти дневно; контролни прегледи и почистване на зъбен камък два пъти годишно и само това.
Относно отлепването на фасетите - фасетите се отлепят, защото не са залепени добре (също като плочките в банята - хубаво лепило - не отлепващи се плочки :wink: )

d-r Tiankov
15th January 2009, 08:13
Добър ден Dani84! Искам само да допълня д-р Венелинов,като добавя,че много важно е да се планира правилно изпиляването за фасети и бройката им. Доста често(особено в USA) се ангажират голям брой симетрични зъби с цел постигане на по-добра естетика. Но не винаги това е наложително,особено ако нещо в оклузията не е идеално. Тогава могат да се пренебрегнат някои ф-ри,които биха влошили статиката. Случвало ми се е да се отлепи фасета,поставена от мен,но при допуснат компромис при планирането. Поне в това отношение внимавам много. Лек ден!

Dani84
15th January 2009, 12:00
Благодаря на Д-р ТЯНКОВ и Д-р ВЕЛИНОВ за отговорите,
въпросното момиче е с доста фасети незнам точно колко на брой на каза че само на последните зъби няма..
Моят проблем е че предните два зъба са ми малки изкривени,но съвсем лено,единият е леко върху другия,много хора ми казват че не се забелязва и да не си правя какво то и да било на зъбите,но аз съм решила,ходих на преглед при Д-р Бушкалова Стара Загора и мисля пролетта да започваме,защото при мен е малко по сложно...имала съм нещо като ниска захапка май беше,горните зъби пречат на долните,даже ги разрушавали :roll:
На 24 години съм,но смятам че фасетите са доста модерен начин човек да изглежда добре и си заслужава

d-r Tiankov
16th January 2009, 08:50
Ako д-р Бушкалова работи с артикулатор с индивидуални стойности(каквото и за вас да означава това),задължително да го използва. Така рискът от грешки се намалява. При абразио и дълбока оклузия,лекуващия трябва да е много внимателен в планирането на бъдещите нови повърхности,з-то съществува риск от проблеми,свързани с дъвкателните взаимоотношния.

cherries
12th February 2009, 03:41
Здравейте доктори!

Интересува ме как оценяте естетиката на чистия порцелан спрямо порцелан/цирконий?
1. Прозрачност при двата вида
Когато попитах как може циркония да дава същата транспарентност при положение че е бял моят доктор ми каза: "Само в основата около изпиленият зъб е цирконий, отгоре се слага чист порцелан и прозрачността не се губи"

2. При един и същ размер на 2 моста (порцеланов и порцеланово-циркониев) налага ли се повече изпиляване на моите си зъби ако искам само порцелан? Казаха ми, че ако запазя повече моя тъкан тогава мостът само от порцелан ще стане по-дебел. Нали рабирате - много гадно си го представям като отметна глава назад при смях какво чудо ще се види (дебело) ... Предпочитам по-тънък размер.

Благодаря много на всеки, който изкаже мнение (може и потърпевш, тоест пациент :)))

ПС за предни горни зъби говорим :((

д-р Венелинов
12th February 2009, 08:46
Здравейте доктори!

Интересува ме как оценяте естетиката на чистия порцелан спрямо порцелан/цирконий?
1. Прозрачност при двата вида
Когато попитах как може циркония да дава същата транспарентност при положение че е бял моят доктор ми каза: "Само в основата около изпиленият зъб е цирконий, отгоре се слага чист порцелан и прозрачността не се губи"

2. При един и същ размер на 2 моста (порцеланов и порцеланово-циркониев) налага ли се повече изпиляване на моите си зъби ако искам само порцелан? Казаха ми, че ако запазя повече моя тъкан тогава мостът само от порцелан ще стане по-дебел. Нали рабирате - много гадно си го представям като отметна глава назад при смях какво чудо ще се види (дебело) ... Предпочитам по-тънък размер.

Благодаря много на всеки, който изкаже мнение (може и потърпевш, тоест пациент :)))

ПС за предни горни зъби говорим :((

За прозрачността не с притеснявайте. При добра изработка ще изглеждат пи рфектно в устата ви. Относно дебелината - и при прес-керамиката и при циркония зъбите ще се изпилят почити с една и съща дебелина 1,2-1,5 мм в дълбочина. При единия вариант основата е от пресован процелан, а при др. - циркониев окис. Оттам нататък се слага порецелан за естетика. (освен, ако не се правят изцяло от циркониев окис или пресван порцелан и да се дооцветяват с боички отгоре).

d-r Tiankov
13th February 2009, 09:18
Добър ден! Наистина няма разлика в дебелините на изпиляване при прес-керамиката и цирконий-керамика. Естетиката е една и съща,със същите оптични свойства. Има само 1 съществена разлика: здравината. Прескерамика се използва за единични корони(много рядко за мостови конструкции),докато цирконият може да спаси положението при големи дефекти. Лек ден!

cherries
14th February 2009, 22:07
При положение, че говорим за 2 моста по 3 зъба
(предни, все пак не дъвча с тях, а и мразя да отхапвам ябълки и каквото и да било друго, просто обичам да ям храна от чиния - има ли такова значение здравината на циркония в този случай?)
какво бихте препоръчали?

d-r Tiankov
15th February 2009, 11:04
Ако трябва да съм спокоен за бъдещата здравина на конструкцията,препоръчвам циркония. Естетиката при прескерамиката и тази на Zr е еднаква. Разликата е в цената. В много редки случаи бих рискувал да реша случая с изцяло керамичен мост. Конкретно за вашият проблем: няма как да го оценя без никаква диагностична информация-Ro снимка,преглед,анализ на оклузията и т.н.

Varies
17th February 2009, 06:15
Искам да получа професионално мнение, какво да правя със зъбите си от тук нататък.
Положението в момента е такова:
На 40 години съм, но повечето ми зъби липсват.
Горна челюст (от ляво на дясно):
Мъдрец (разклатен и за сега остава, но с перспектива аут - мост не може да държи), липсва, липсва, липсва, липсва, следващите два (и така стигаме центъра) са на място (но абсолютно всички зъби са разклатени с 5-7 нещо си като отстояние), следващите 3 са там, четвъртия е изпилен за мост слаган 94-та (предстои му махане), 5-ти и 6-ти липсват, 7-ми е кандидат за вадене (крепи моста, но има доста голяма ерозия, освен това е с извадени нерви), 8-ми се клати леко и ще се вади.
Долна челюст:
8-ми в не перфектно състояние, но засега държи, следващите 4-ри липсват, 3-ти е под коронка от бивш мост и не е ясно, следващите два са на място (но отново с големи стойности на разклащане), следващите 4-ри са на място, 5-ти е добре, но изпилен, 6-ти и 7-ми липсват, 8-ми като останалите 3 мъдреца, диша, но не е ясно докога.
Изправен съм пред следните възможности (според мене):
1. Частични протези, предполагам 4-рите мъдреца ще бъдат извадени, както и някои други гадинки. Това е най-евтиния, но дали най-добър вариант?
2. Импланти - по два долу и горе от всяка страна и поставяне на порцеланов мост. Донякъде привлекателна идея.
3. Вадене на всички зъби (нека им пък на) и изработване на качествени протези. Решава проблема за един дълъг период (ако няма проблеми с носенето на тези протези, което ми казаха, че е доста индивидуално)
4. Отново вадим всички зъби, правят се временни протези, докато нещата се успокоят (то май-това ще е процедурата и при 3-та точка) и тогава се поставят импланти (4 до 5 на всяка челюст) и върху тях се закачат мостове (казаха ми, че няма да има разлика с истинските зъби, почти)
Кой вариант е за предпочитане и колко ориентировъчно ще ми струва това удоволствие (никой не ми е виновен за непосещаването на стоматолог редовно през пубертета).
Аз съм висок и тежа около 80 килограма (ако това има значение).
Моля, помогнете ми да взема решение, как да постъпя.

d-r Tiankov
17th February 2009, 08:20
Добро утро! Интересен начин да получите план за лечение... От прочетеното личи ,че сте посетили поне 2-ма мои колеги(в което няма нищо лошо). Проблемът ви наистина си заслужава усилията! За възрастта ви(млад сте) и векът в който живеем,тази патология може да се дължи на 3 неща: генетично предразположение,общи заболявания или липса на профилактика на кариеса и оттам последвалите усложнения. Казвам това,за да знаете,че за да се определи план на лечение,трябва да се знаят причините. Предполагам,че колегите вече са го направили. Ако приемем,че нямате контраиндикации за имплантиране(анатомична невъзможност,заболявания,в редни навици и др.),този метод е наи-интелигентния за лечение. Дали трябва да се оставят зъби,колко и къде,това не може да се каже без да се видят рентгеновите изследвания. Възможни са и 4-те варианта,които посочихте. Нищо конкрено не ви съветвам,з-то няма как да стане виртуално. Лек ден!

Varies
17th February 2009, 08:50
Благодаря ви за отговора. Зъбите са в това състояние, защото като подрастващ успявах много добре да избягвам стоматологичте кабинети (и досега изпитвам панически страх), както и висок праг на зъбната болка (джа аналгина и пей сърце) в резултат на което аз кариеси нямам - всичките зъби, които липсват бяха "хванати" на ниво пулпит. Поради нежеланието (или невъзможността) на тогавашните зъболекари (1982) да използват упойката, поне половината от тях бяха МНОГО болезнени. Така за доста голям период от живота ми аз избягвах да посещавам сматологичнте кабнети (наивно съм си мислел, че единсвеното решение на болен канал е вадене).
Коронки по татово време не се раздаваха (не казвам, че е нямало).
И така на 30 се оказах с 7 извадени зъба и поне още 6-7 с "пролекувани" канали.
На 34 реших да си "оправя" дъвкателния апарат и сложих 4 моста. В резултат на това (предполагам, че зъбите на които са лежали не са били читави) сега махам и мостовете и зъбите под тях.
Иначе, за последните 15 години (може и 20) нямам заболял зъб. Ябълките не ми създават проблем да ги гризам (виж с дъвченето е проблем).
Питам какво да правя, защото не мога да получа ясен отговор от лекуващия ме стоматолог.
От една страна, жаденето на всички останали зъби и слагането на 8-10 импланта ми спестява бъдещите кариеси и проблеми. От друга страна ми е страшно да се разделя с тях, защото връщане няма.

d-r Tiankov
17th February 2009, 09:54
Въпросът е: Кое е по-малкото зло? Дали да рискувате да оставите "съмнителните з". и да компрометирате направеното или да заложите на радикалното,но запазвайки сантименталните малки органчета(считам за такъв всеки зъб). От този разговор няма как да ви се даде конкретен отговор по причини,които посочих.

лилия
24th February 2009, 17:11
Здравейте,

бих искала и аз да задам своите въпроси. Ще сменям 10 горни предни зъби, които в момента са изработени от металокерамика. Ще ги сменям с цирконий. Въпросите ми са два -

- колко са прозрачни зъбите? Ще се виждат ли металните щифчета, които имам на някои от зъбите или това не е проблем

- желая формата на зъбите ми да е доста по-различна от сегашната, като разбира се ми е ясно, че трябва да се съобразят с пространството и захапката. Навсякъде чета за взимане на отливка, но аз не искам това да са моите зъби. Как в този случай се изработват зъбите?

Divinemouse
24th February 2009, 22:24
Лилия дай меил и ще ти пусна снимки на циркониеви зъби....аз съм със такива...

d-r Tiankov
25th February 2009, 09:47
Добър ден! Короните от цирконий и керамика затова са по-естетични от металокерамичните,з-то нямат този екраниращ светлината ефект на метала.Т.е. тънкият циркониев скелет,послойно надграден от керамика е полупрозрачен. Това поставя под съмнение дали металните щифтове няма да прозират. Имате 2 възможности: Да се сменят щифтовете с фиброоптични такива(те са с цвета на зъбите ),или да се прикрие металния блясък с подходящ материал. Формата на з. може да се промени и вие да го видите на модел,изработен в лабораторията. Така ще знаете как биха изглеждали бъдещите корони. Това за отливката не го разбрах....

cherries
2nd March 2009, 01:30
Здравейте уважаеми зъболекари!

На предната страница ви занимавах с моята сагa, но реших да пусна нагледен материал и така да получа съвет.

Бихте ли ми казали двата предни моста, които виждате изискват ли цирконий или може само порцелан? (ще ги сменям)
Слагани са преди 20 год. и едва сега на снимката виждам колко са ужасни.
Какво друго мога да направя за подобряването на естетиката?

Благодаря!

Ето снимката:
http://www.snimka.bg/album_organize.php?album_id=348039


Potrebitel: cherries
Parola: cherries

Divinemouse
2nd March 2009, 18:37
Нямаме парола и потребител :roll:

Керамика,цирконий или металокерамика -от всичко може да ти се направят зъбите...за порцелан не съм чувала :roll:

Dasy
2nd March 2009, 18:48
Чистата керамика и порцелана са почти едно и също,тоест нещо като синоними,доколкото съм компетентна.

d-r Tiankov
4th March 2009, 08:40
Точно така! Има разлика м-у цирконий-керамика и прес-керамиката. Тя е в здравината и много малко в естетиката( в полза на прес-керам.) Т.е ако искате да се заложи на здравината(особено в задните участъци),се използва циркон-керам. За по-добри естетични резултати във фронта-чиста керамика. Порцелан=керамика :lol:

жоро66
4th March 2009, 16:35
Лично мое мнение като зъботехник е, че би могло да се повиши червената естетика, чрез хирургично изрязване на венеца над горните фронтални зъби, за да харморнизира с линията на усмивката и да не доминира дотолкова с размера на зъбките.

С една прагова препарация, би могло да бъдат удачно изработени естетични фронтални мостове, при които ръбовете на короните да не се открояват така ярко от венеца.

Има какво да се желае и цялостаната промяна на захапката, но това може да стане само с по крупно протезиране.

Ето два подобни случаи преди и след, които набързо намерих в нета.

http://prikachi.com/users/joro/3532q.jpg

http://prikachi.com/users/joro/3533I.jpg

Excel
4th March 2009, 17:47
След такова оголване на зъба не би ли трябвало да очакваме повишена чувствителност ? И каква е разликата в този случай , от оголването при пародонтоза ?

жоро66
4th March 2009, 18:02
Оголената зъбна тъкан, се покрива херметично с короната. Тук става въпрос за минимални корекции, и преценката дали и колко да се "нивелира" венеца е изцяло на стоматолога.

Excel
4th March 2009, 18:10
На мен са ми предлагали такова оголване , но без покритие с корона , затова въпросът ми беше такъв .

karamela
4th March 2009, 18:24
аз имам такова оголване на венеца...такава ми е структората....като се усмихна е ужасно :cry: ....ако съм разбрала правилно се корегира с фасети....така ли е :?:

d-r Tiankov
4th March 2009, 19:35
Обикновено такива корекции са мали пародонтални хирургични манипулации,които обаче имат огромно значение за естетиката. Най-важното за една усмивка е симетрията и едноцветността на зъбите.Но за завършеност може да се говори само след постигане на хармония между зъби и меки тъкани(венци и устни). Затова жоро66 е прав като споменава за комплексност при решаване на проблема със захапката[/b]

cherries
8th March 2009, 05:19
Точно така! Има разлика м-у цирконий-керамика и прес-керамиката. Тя е в здравината и много малко в естетиката( в полза на прес-керам.) Т.е ако искате да се заложи на здравината(особено в задните участъци),се използва циркон-керам. За по-добри естетични резултати във фронта-чиста керамика. Порцелан=керамика :lol:

Д-р Тянков,
извинете ме, но на предната страница ми казахте:
"В много редки случаи бих рискувал да реша случая с изцяло керамичен мост"
Аз ли нещо не разбирам - все пак кое е по-доброто в моя случай - искам максимално естетика и здравина неповече от необходимото?

d-r Tiankov
9th March 2009, 08:33
Добро утро cherries! Искам да уточня,че м-у мост и отделни корони има голяма разлика. Мостът се изработва, когато липсва поне 1 зъб и празното пространство трябва да с запълни с изкуствен. Но това става или чрез имплантат или чрез изпиляване на 2-та ограничаващи дефекта зъби. За да издържи на дъвкателните натоварвания,мостът е подсилен със "скелет",който трябва да е устойчив на силите на натиск,усукване,огъване и т.н. Такъв материал е метала(никел-хромови или кобалт-хромови сплави, благородни спл. и др.) Като алтернатива на метала се използва цирк.диоксид. Предимството му е,че е с по-добри естетически показатели(вече са описани). Чистата керамика е най-естетичен вариант,но с най-лоши характеристики срещу големи натоварвания. Затова се избягва изработването на мостове от прес-керамика. Но що се каса за отделни корони във фронталния уч-к,чистата керамика "бие по точки".
Конкретно за вашия случай бих заложил на цирконий-керамика (поне това,което видях от снимката). Захапката го предполага . Не се вижда добре дали липсват 2-те зъби.

simone
9th March 2009, 10:32
Здравейте,
моля да ме посъветвате какво да направя, за да си коригирам усмивката :(
Значи, двата ми горни странични резци (мисля, че така се казват - тези дето са между големите предни зъба и кучешките ) са ми леко криви, под леко искам да кажа - завъртяни малко в страни, не е отчайващо, но достатъчно да избягвам да се усмихвам, особено на снимки :(
Искам да попитам какви са опциите ми - мислех си за брекети, не знам колко са удачни за мен и колко са надеждни ( почти на 27 години съм ) или може би коронки или фасети, бондинг изобщо и идея си нямам.
Искам да отида на консултация и моля да ми препоръчате специалист, към когото да се обърна,но проблема е че от известно време живея в град Гоце Делчев, а не знам доколко тук има компетентни и съвременни стоматолози,които да ми помогнат, затова може би в Благоевград се надявам поне там да има такива.
Много моля да ми препоръчате стоматолог от региона :(
Благодаря Ви предварително !

cherries
9th March 2009, 23:50
Много много благодаря!!! :1225:

lovely_girl
12th March 2009, 22:33
Здравейте!Имам преден умъртвен зъб(потъмнял съответно).Чух за каналопълнежната паста,която подменя старата.Искам да попитам от къде мога да поръчам въпросното лекарство,тъй като стоматолога ми на няколко пъти се опита да я поръча и все някакви недомлъвки,все дистрибутора по една или друга причина не могъл да я достави.Последното беше нещо от сорта "Няма го в България и не може да се достави поради проблеми с документацията",което за мен е пълен абсурд :? .Нагледах се на реклами в различни български сайтове.Писала съм също на един ,рекламиращ точно такива медикаменти,но чакам отговор незнам коя поред седмица.Ако някой има възможност да ме насочи ще съм му наистина много благодарна.
Благодаря Ви,предварително!

TakavaSym
13th March 2009, 19:44
Привет и от мен :)
Моята въпрос е кратък,но ще разкажа с 2-3 думи,за да стане все пак ясно що за зъб лекувам.
Преди 4-5 години едвам спасихме с мн лекарства долен,6-ти зъб. Почти целия го изградихме,защото не беше останало почти нищо от него.
Преди година, обаче, отново се появи болка и се наложи да бъде умъртвен. След 3 слагания на арсен,после лекарство за "мумифициране" на 3-те нерва,все още имах доста добра чувствителност. Все пак ги извади,като единия корен беше мн тънък в края си и създаде доста проблеми,докато се "разшири".
И сега.. преди няколко месеца отново почувствах болка.Снимката показа,че в края на същото каналче има "течност" /не знам и аз как да го нарека/. Незнайно как имах чувствителност в каналите и пак се наложи арсен - 2 пъти + лекарство. Успя да махне "течността" и беше готов за пломба.
НО.. докато беше с временна пломба го счупих. В Понеделник ходих на хирург да го вади,защото счупването беше мн дълбоко във венеца. След изваждането,включително и Вторник,Сряда се чувствах добре,но вчера и днес имам болки,като особено чувствителен е 5-ти зъб,излезнаха ми и 3 афтички. Утре мисля да отида при хирурга..
Въпросът ми е, в моя случай какъв е най-добрия вариант за лечение/нов зъб? И има ли някакви по-специални правила за устна хигиена докато чакам да зарастне венеца от извадения зъб :)

Мерси предварително...
П.С.: Относно болката тези дни- с разтворим Упсарин минаваше за около час,но снощи успях да заспя благодарение на течен аналгин,защото от упсарина вече не се повлиях. Днес взех Eludril за изплакване. Надявам се да не съм сгрешила с "домашното" лечение :(

IV4ETO.93
14th March 2009, 20:50
Здравейте,искам само да споделя нещто.Имах един стар мост преден (метало-керамика) 3-зъба.Реших да го сменя ,защтото просто беше станал ужасен посивял и т.н.Чух за новя материал от цирконий и много исках да ги направя такива,но моята заболекарка ме убеди да си направя керамичен мост.керамиката седяла подобре на предни зъби,а моите заби не са много бели(нормални) .И да ви кажа чесно доста се инатих,но сега не савалявам,че ме разобеди направо станаха супер.Аз ги напрах 4 зъба (предни горни) така се сливат с моите зъби направо няма никакава разлика седят много естествено все едно винаги са били мои. Едно голямо браво на заботехника.Това е което исках да споделя.

KRISTAL1
18th March 2009, 12:09
Здравейте докторе :D Искам и аз да ви попитам нещо.На 30 години съм и преди няколко седмици ми махнаха брекетите.Имам корони на предните 4 зъба,след свалянето на брекетите(горните)понеже първо тях махнаха мина известно време докато махнаха и долните.Оказа се че горе в дясно кучешкия зъб пак е минал напред и доктора се опасява че захапката до 3 години ще приеме пак стария вид.Искам да уточня че сложих брекети заради захапката(горните зъби минаваха доста напред)иначе бяха подредени.Сега ми испилиха по още 2 зъба от двете страни на предните4които си бяха с корони.Доктора каза че така ще ги задържи да не се върнат вече напред,като всички корони са залепени заедно. Въпроса ми е това ли е единствения вариант.Понеже аз бях много против да ми се пилят нови зъби.Благодаря ви предварително.

д-р Венелинов
28th May 2009, 22:24
Здравейте докторе :D Искам и аз да ви попитам нещо.На 30 години съм и преди няколко седмици ми махнаха брекетите.Имам корони на предните 4 зъба,след свалянето на брекетите(горните)понеже първо тях махнаха мина известно време докато махнаха и долните.Оказа се че горе в дясно кучешкия зъб пак е минал напред и доктора се опасява че захапката до 3 години ще приеме пак стария вид.Искам да уточня че сложих брекети заради захапката(горните зъби минаваха доста напред)иначе бяха подредени.Сега ми испилиха по още 2 зъба от двете страни на предните4които си бяха с корони.Доктора каза че така ще ги задържи да не се върнат вече напред,като всички корони са залепени заедно. Въпроса ми е това ли е единствения вариант.Понеже аз бях много против да ми се пилят нови зъби.Благодаря ви предварително.

След като ви махнаха брекетите сложиха ли ви още същия ден задържащ апарат (нар. се ретайнер). Най-добре той да е фиксиран иначе зъбите със сигурност ще се върнат в обратната посока.
Ако зъбите са здрави не виждам смисъл да се пилят, това няма да ги задържи в същата позиция, аи ще скъси живота им.

д-р Венелинов
28th May 2009, 22:26
Здравейте,искам само да споделя нещто.Имах един стар мост преден (метало-керамика) 3-зъба.Реших да го сменя ,защтото просто беше станал ужасен посивял и т.н.Чух за новя материал от цирконий и много исках да ги направя такива,но моята заболекарка ме убеди да си направя керамичен мост.керамиката седяла подобре на предни зъби,а моите заби не са много бели(нормални) .И да ви кажа чесно доста се инатих,но сега не савалявам,че ме разобеди направо станаха супер.Аз ги напрах 4 зъба (предни горни) така се сливат с моите зъби направо няма никакава разлика седят много естествено все едно винаги са били мои. Едно голямо браво на заботехника.Това е което исках да споделя.

Поздравления за вас, стоматолога и за зъботехника.

simone
30th May 2009, 08:48
:D

Стамов
11th July 2009, 13:46
Учудвам се, че пациентите все още позволяват, да им бъдат поставяни коронки и мостове от цветни метали в устата. При тези супер евтини цени, на които се бълват безметални всякакви конструкции от лабораторийте. Единствените подходящи неувреждащи здравето материали са титано-керамиката и цирконии-керамиката.

д-р Венелинов
13th July 2009, 08:25
... Единствените подходящи неувреждащи здравето материали са титано-керамиката и цирконии-керамиката.

Извинете ме г-н Стамов, това как трябва да го разбираме... като реклама?

Renkata
13th July 2009, 10:04
... Единствените подходящи неувреждащи здравето материали са титано-керамиката и цирконии-керамиката.

Извинете ме г-н Стамов, това как трябва да го разбираме... като реклама?
В крайна сметка вярно ли е или не?

Стамов
13th July 2009, 11:56
... Единствените подходящи неувреждащи здравето материали са титано-керамиката и цирконии-керамиката.

Извинете ме г-н Стамов, това как трябва да го разбираме... като реклама?

Никел, Хром, Молибден, Кобалт, Силиций, Желязо, Алуминий, Берилий, Галий, Мед, както и техните окиси, във всички разновидности, както и техните йони, това е обичайното съдържание на сплавите за тези мостове и коронки. Това имах в предвид когато казах "цветни метали".

d-r Tiankov
13th July 2009, 15:19
Една лошо изпилена или изработена корона,направена от най-биологично поносимия материал може да е по-лоша от прецизно подготвено пънче и майсторска лабораторна работа от неблагороден метал.....

д-р Венелинов
13th July 2009, 17:02
В крайна сметка вярно ли е или не?

Отговорът е и "ДА" и "НЕ". Просто това не са Единствените подходящи, неувреждащи здравето материали

Освен тях има и фелдшпатова, прес-керамика, in-Ceram, галвано- керамика, фотокомпозит.
Много са съвременните материали, които заместиха непопулярната вече металокерамика върху неблагородна сплав.

anelia_lux
25th July 2009, 15:40
Здравейте,забелязах че доста компетентни лица има тук интересувам се от естетична стоматология,но засега само теотетично защото ме е страх от резултатите.Досега няма човек с изкуствени зъби който да съм виждала на живо и да ми е харесал.Много изкуствено изглеждат всички,макар и да не са много тези които съм забелязвала.
В България повечето дори и от известните личности не са с хубави зъби.Пък и всичко е въпрос на вкус а понякога и на разум,защото наистина е неоправдано да разаляш прилични зъби,за да гониш холивудска усмивка.
В България са ми харесвали единствено зъбите на Иванина от ББ4,а отскоро и Зара е с доста хубава усмивка- интересувах се къде са правени,но неуспешно.Въпроса ми е към специалистите каде в България може да се направи такава усмивка http://www.suomenkaunein.fi/?page=saannot

чичо
26th July 2009, 19:39
Здравейте!
Никой(или поне аз де...)не знае от каква усмивка искате да се получи показаната на снимката?Може да е лесно,може и да е невъзможно по ред причини.
Зъбите на Иванина пък са възможно най-изскуствено изглеждащите зъби от всички "звезди" на България ;)
Трябва да поясните какво за вас е естетична усмивка и естетичен цвят на зъбите,защото малко си противоречите в написаното с това ,че на всички зъбите им личало че са изскуствени,а на Иванина били супер :?: :idea: :roll:
Също така трябва да сте наясно с това,че тези неща са необратими ,след като едни зъби са изпилени и подготвени за порцеланови например...
И отговора на последния въпрос- Където поискате,стига да имате добри отзиви за някой зъболекар и лабораторията ,с която работи..Сега поне избор има,има известни имена на колеги ,занимаващи се предимно с естетична стоматология,потърсете ;)

Стамов
5th August 2009, 12:19
Господин Венелинов, каква е цената на една "модерна" метало-керамична коронка и издавате ли документ на пациентите си, какъв е произхода на материалите, от които тя е изготвена и коя е лабораторията където е направена?

Оnly
5th August 2009, 17:11
А някой издава ли ? Особено в Пловдив ? Вида материал може и стоматолога да ви каже , произхода едва ли , лабораторията защо ви интересува ? И за стоматолозите ли има ISO ? :roll: На мен сертификати не са ми давали , но и не бих отишла само заради един сертификат от Пловдив до Варна :cool:

д-р Венелинов
5th August 2009, 23:34
Господин Венелинов, каква е цената на една "модерна" метало-керамична коронка и издавате ли документ на пациентите си, какъв е произхода на материалите, от които тя е изготвена и коя е лабораторията където е направена?

Здравейте, г-н Стамов. "Модерна" метало-керамична корона е обширно понятие - зависи от метала (хром-никелов, хром-кобалтов, благороден, титанов и т.н.). Едва ли има смисъл да ви обяснявам точно, защото вие сте наясно. Всяка лаборатория сама определя цената за работата си ,а документи се издават от лабораторията, която е изработила короната. Само, че този документ не е гаранция за добрата изработка на въпросната "модерна" корона.
Нашата цел е да осигурим здраве и красота на нашите пациенти, когато се нуждаят от това.

Кали
7th August 2009, 13:24
Здравейте, д-р Венелинов! Извинете ме за това, че отнемам времето ви, но просто исках, ако може да ми отговорите на един въпрос, преди да дойда в кабинета ви.

Имах две корони на по задни зъби. Зъбите са много разрушени, с щифтове, с запълнени канали също. Възможно ли е да бъдат доизградени с бондинг? Възможно ли е да не слагам отново корони с ужасни ръбове, чиято повърхност се изтрива много лесно и са с лош външен вид?

д-р Венелинов
7th August 2009, 17:14
Здравейте, д-р Венелинов! Извинете ме за това, че отнемам времето ви, но просто исках, ако може да ми отговорите на един въпрос, преди да дойда в кабинета ви.

Имах две корони на по задни зъби. Зъбите са много разрушени, с щифтове, с запълнени канали също. Възможно ли е да бъдат доизградени с бондинг? Възможно ли е да не слагам отново корони с ужасни ръбове, чиято повърхност се изтрива много лесно и са с лош външен вид?

Здравейте Кали, при наличи на достатъчно зъбни тъкани ще можем да изработим бондинг, ако ли не ще направим т.нар. директно-индиректно фотополимерно изграждане на зъбите, което е нещо средно между бондинг и корона, но няма да има ръбове и ще изглежда перфектно.

Кали
8th August 2009, 08:35
Благодаря ви, значи има светлина в тунела :) Ще дойда в най-скоро време на преглед.

д-р Венелинов
8th August 2009, 12:30
Благодаря ви, значи има светлина в тунела :) Ще дойда в най-скоро време на преглед.

:)

Оnly
8th August 2009, 15:47
При рани в устата от захапване освен водите и разтворите за уста , друго в домашни условия мога ли да ползвам ?

д-р Венелинов
8th August 2009, 22:13
При рани в устата от захапване освен водите и разтворите за уста , друго в домашни условия мога ли да ползвам ?

Лайка за жабурене, Гранулин (купува се от ветиринарните магазини и е за мазане на раната).

Оnly
9th August 2009, 08:55
Към Гранулина ще се насоча . Много благодаря . :lol:. Предполагам , че е с мазна консистенция и затова ще се задържа , но определено имам нужда .

devil_f
12th August 2009, 17:00
Здравейте! Искам да попитам за Бондинг, знам, че сигурно вече сте разисквали тази тема, но...
Та ако може да ми кажете дали с бондинг може да се запълни разстояние м/у двата предни зъба, разстоянието е около 2мм и колко ще струва бондингът?
А евентуално има ли и друг по-добър начин и пак колко ще струва?
Благодаря предварително!!!

d-r Tiankov
12th August 2009, 18:33
Добър ден! Най-бързо и достатъчно естетично диастемата може да се коригира чрез бондинг. Има няколко фактора,с които лекуващият трябва да се съобрази,но това се вижда в кабинета. Друг начин е преместването на зъбите чрез ортодонтски ср-ва. Но при него е нужно време и преразпределяне на разстоянията м-у повече зъби. Фасетите са друг вариант,но за да се изработят ,отнемането на слой зъбна тъкан е неизбежно

devil_f
13th August 2009, 19:34
Мерси много за отговора! А каква е центата на бондинга?? И колко време издържа, чувала съм, че примерно като ядеш ябълка и пада и някакви такива неща, които не ги вярвам особено, но все пак да питам..
А и силно ме заинтригувахте с преместването на зъбите чрез ортодонтски с-ва. Ако може да кажете и цената на тази процедура и колко време отнема целия процес?

uenzdi
16th August 2009, 17:26
здравейте,
аз, да ви кажа, цял живот съм живяла с криви зъби ( горните втори) всеки със свое мнение.Винаги са ми били комплекс..да не си мислите , че не съм носила шини...носих, в 12 клас бях супер, на бала бях с неотразима усмивка, ама пусто венците ми били меки..и като ме приеха студентка...ужас пак с криви зъби.., но се научих как да се усмихвам без да ги показвам, трудни беше, но...сега съм на 28 дипломиран магистър, от скоро съм с чудесна металокерамика, но какво се оказа...освен родителите ми, гаджето и брат ми, никой др не е знаел, че съм с криви зъби??? Явно добре съм се прикривала :)

д-р Венелинов
17th August 2009, 09:49
здравейте,
аз, да ви кажа, цял живот съм живяла с криви зъби ( горните втори) всеки със свое мнение.Винаги са ми били комплекс..да не си мислите , че не съм носила шини...носих, в 12 клас бях супер, на бала бях с неотразима усмивка, ама пусто венците ми били меки..и като ме приеха студентка...ужас пак с криви зъби.., но се научих как да се усмихвам без да ги показвам, трудни беше, но...сега съм на 28 дипломиран магистър, от скоро съм с чудесна металокерамика, но какво се оказа...освен родителите ми, гаджето и брат ми, никой др не е знаел, че съм с криви зъби??? Явно добре съм се прикривала :)

Уви, много често си мислим, че другите забелязват това, което ни притеснява. Всъщност се оказва, че е точно обратното. Хората ни възприемат не по отделни елементи от външния ни вид, а като комплекс от фактори (цялостен външен вид, държание, жестове, отношение към другите и т.н.) изграждащи ни като личности.

elusive886
18th August 2009, 22:20
Здравейте :) Имам следният проблем - устните ми не са тънки, но когато се усмихвам, горната ми устна се подвива и венеца ми се оголва, което ми се струва неестетично и вече почти се е превърнало в мини-комплекс :D Получава се нещо такова http://www.awfulplasticsurgery.com/images/j_garner_lips.jpg Само че на при мен стои по-гадно :( Интересува ме дали има някакъв вид стоматологична интервенция, която да го коригира. Благодаря предварително!

чичо
21st August 2009, 09:12
Здравейте!
Такава манипулация съществува,обаче е необходимо преди всичко да се планува много добре,за да се знае какъв ще е резултата от нея.
Става въпрос да се определи какъв е типът захапка,наклона на зъбите,колко може да се корегира това,как да се корегира-дали е необходима намеса върху венеца или и върху венцеца, и върху зъбите.Дали трябва те да бъдат скъсени или да бъдат с различен наклон...?Дали има нужда от ортодонтско лечение и дали всъщност не е само това,от което имате нужда...
След едни такъв план може да се каже какъв ще бъде ефекта и всичко друго,което ви интересува. :)
Успех!

elusive886
21st August 2009, 10:41
yavor, много благодаря за отговора, значи остава да намеря добър стоматолог. Аз мислех, че тази манипулация е свързана с корекция на юздичката между венеца и горната устна :roll: но явно не е толкова просто

чичо
21st August 2009, 11:38
Не е изсключено да се налага и тя да бъде корегирана,просто след като се направи преглед стават ясни тези неща :)
В никакъв случай не е лесно това,трябва да го прави някой ,който знае и може как :idea:

д-р Венелинов
22nd August 2009, 18:19
Здравейте!
Такава манипулация съществува,обаче е необходимо преди всичко да се планува много добре,за да се знае какъв ще е резултата от нея.
Става въпрос да се определи какъв е типът захапка,наклона на зъбите,колко може да се корегира това,как да се корегира-дали е необходима намеса върху венеца или и върху венцеца, и върху зъбите.Дали трябва те да бъдат скъсени или да бъдат с различен наклон...?Дали има нужда от ортодонтско лечение и дали всъщност не е само това,от което имате нужда...
След едни такъв план може да се каже какъв ще бъде ефекта и всичко друго,което ви интересува. :)
Успех!

:2043:

cut_flower
25th August 2009, 20:22
Имам един въпрос към специалистите тук: възможно ли е поставяне на коронки на 2-ри и 3-ти зъб горе без да се пили някой трети до тях? :roll:

д-р Венелинов
26th August 2009, 14:41
Имам един въпрос към специалистите тук: възможно ли е поставяне на коронки на 2-ри и 3-ти зъб горе без да се пили някой трети до тях? :roll:

А има ли липсващи зъби?

cut_flower
26th August 2009, 16:47
Не,въпреки,че 3-ти е доста назад а 2-ри е малко напред .. :( :cry:

uenzdi
29th August 2009, 15:01
Здравейте, змам, че сте го разисквали по-напред в темата, но да попитам...възможно ли е избелването на зъби да стане само с една процедура, става въпрос за един тон изсветляване..От скоро съм с металокерамика, но кучешките ми зъби са малко по-жълти от поставената керамика.Именно тях искам малко да изсветля..Благодаря предварително :)

КОН
30th August 2009, 12:49
Вижте каква хубава усмивка имам, а никога не съм посещавал зъбар, а може би имено заради това. Не е ли странно?

rosicapi
30th August 2009, 23:53
Вижте каква хубава усмивка имам, а никога не съм посещавал зъбар, а може би имено заради това. Не е ли странно?
направо ти завиждам за красивата усмивка, искам и аз такава!!! :lol:

Divinemouse
31st August 2009, 10:20
Вижте каква хубава усмивка имам, а никога не съм посещавал зъбар, а може би имено заради това. Не е ли странно?
направо ти завиждам за красивата усмивка, искам и аз такава!!! :lol:

Трудно е ,първо трябва да ти бие Тока :2001:

КОН
31st August 2009, 14:26
Вижте каква хубава усмивка имам, а никога не съм посещавал зъбар, а може би имено заради това. Не е ли странно?
направо ти завиждам за красивата усмивка, искам и аз такава!!! :lol:

Трудно е ,първо трябва да ти бие Тока :2001:

Внимавай, ще те ритна с копитото. Тъкмо съм го подковал. И тогава няма да спамиш повече в тази тема, а ще ти се наложи да пишеш по същество. :lol:

Ленин
1st September 2009, 21:41
Коронките са като надгробни паметници на загубените в борбата със зъбарите зъби. А мостовете пък са като масов гроб с общ монумент. Колкото и добре да изглежда един паметник, в никакъв случай не може да бъде еквивалентен заместител на това в чиято памет е издигнат.

чичо
1st September 2009, 22:28
Коронките са като надгробни паметници на загубените в борбата със зъбарите зъби. А мостовете пък са като масов гроб с общ монумент. Колкото и добре да изглежда един паметник, в никакъв случай не може да бъде еквивалентен заместител на това в чиято памет е издигнат.
Много добре казано! :D
Стараем се все пак де.... :lol:

cut_flower
2nd September 2009, 10:38
явно никой не може да отговори на въпроса ми :!: :roll:

diastemma
2nd September 2009, 16:26
Не, данните са много малко.
Как са ти кръвните изследвания?

raptor
2nd September 2009, 20:17
аиде пак дефинирай въпроса дето те вълнува ,въорьжени сме до зъби с технологии, и сме решили да ви спасим

cut_flower
2nd September 2009, 22:19
въпросът е дефиниран малко по-горе.. :cool: за тези,които наистина могат да помогнат и има да кажат нещо смислено по въпроса.

raptor
3rd September 2009, 21:13
raptora се пече на слънцето,и си мисли
дали пък евентуално CUT_FLOWER-А БИ ПРАТИЛ ЕДНА СНИМЧИЦА НА ТИЯ ЗЪБКИ,май добро и разбрано момче е..

Ленин
6th September 2009, 12:04
Другари, не слагайте чужди тела в устите си!

apoklistika
6th September 2009, 12:15
А кво предлагаш, без тела в устите ли да стоят, ако вече нямат собствени :lol:

dara
1st October 2009, 15:11
Здравейте, искам да попитам някой от вас избелвал ли си е само единични зъби и ако може да сподели как? С тези ленти възможно ли ще бъде или трябва да се обърна към стоматолог, тъй като искам да избеля само кучешките си зъби с един тон?

petiarad
1st October 2009, 15:19
С лентите можеш да си избелваш зъбите,но не трябва на тези зъби да имаш пломби...

raptor
1st October 2009, 22:35
:cool: може
с вар.....
а после и да ги изпилим \heart shaped glases\ .

samsara_k
21st November 2009, 19:11
има ли някой от форумците с импланти ?

Mena
21st November 2009, 19:16
Какво точно те интересува?

raptor
21st November 2009, 19:16
:cool: има, какво точно те интересува?

raptor
21st November 2009, 19:28
:cool: Менче,нищо не ни питат...

samsara_k
21st November 2009, 19:29
ами , знам , че е индивидуално , но колко време след поставянето ви сложиха постоянната коронка , съществува ли някакъв дискомфорт при хранене , самата процедура по поставяне колко време продължава и т.н.
разпитвам , тъй като и аз ще си слагам - имам 2 липсващи кътника на долна челюст

Mena
21st November 2009, 19:41
Ако става въпрос за долна челюст, там остеогенезата протича по-бързо, след 3 месеца се слага ъбатмънта (надстройката), взема се отливка за коронка и след около 1 седмица се слага и постоянната коронка, но последното зависи и от това с кои зъботехници работи докторът ти; за горна челюст са необходими 4 месеца.
Дискомфортът не е голям, след като ти махнат конците и венецът зарастне не се усеща нищо. След като ти се сложи постоянна коронка ще усетиш импланта като твое собствено зъбче.
Времетраенето на операцията зависи от уменията на твоя доктор-имплантолог. Два импланта могат да ти сложат и за един час и за два часа.
Ти при кого си?

raptor
21st November 2009, 19:47
:cool: Ще ви поставят имплант?Един или два?
\\направиха ли анализ с компютър за осови ангулации на костта на челюстта ви?Скенер?
изледвания за хронични заболявания,анализ на височини ,бъдещи съотношения?

raptor
21st November 2009, 19:51
:cool: не е толкова просто че да се обобщава,Мена.Костта не е кнауф.

Mena
21st November 2009, 20:01
:lol: :lol: :lol: раптор, не зная какво е кнауф, но наистина всичко е строго индивидуално. И тъй като samsara писа, че е наясно с това й казах как се случват нещата във времето, когато всичко протича нормално. Колко време ще отнеме остеогенезата наистина зависи от много фактори- как е протекла самата операция, уменията и опита на доктора, правилното определяне на вида и размера на импланта, общото здравословно състояние, грижите след имплантирането...
Пиша от гледната точка на пациент.

samsara_k
21st November 2009, 20:24
по принцип щях да слагам и на горна челюст 2 импланта / 3-ти зъби от двете страни / , но имаше промяна в плана на лечението и останаха само двата долни кътника
разпитвам от гл.точка на чувството по време на и след поставянето , иначе съм наясно горе-долу за необходимите изследвания и процедури преди поставянето
имплантолога ще е д-р М.Абаджиев

raptor
22nd November 2009, 03:49
:cool:ОСТАВЯМ НА ВАС да решите,как би било правилно.д-р М.Абаджиев познавам лично,следователно не мога да продължа със съветите и относно...квалификацията и методиките мога да му гарантирам,да Ви гарантирам добра практика,и ПРОФЕСИОНАЛИЗЪМ.

чичо
24th November 2009, 16:10
ами , знам , че е индивидуално , но колко време след поставянето ви сложиха постоянната коронка , съществува ли някакъв дискомфорт при хранене , самата процедура по поставяне колко време продължава и т.н.
разпитвам , тъй като и аз ще си слагам - имам 2 липсващи кътника на долна челюст
След като са кътници,по-добре е да се изчака 3-4 месеца за остеоинтеграция и след това да се натоварват с корони вече....
Какви импланти ще се слагат,на коя фирма питам...?
Не е болезнено,нито страшно.

samsara_k
24th November 2009, 17:49
не мога да кажа все още на коя фирма ще са , тъй като поставянето им ще е след няколко месеца / както писах по-горе имаше промяна в плана на лечението /
за единия ще е необходимо и надграждане на кост , защото имам леко стопяване

toni_nl
31st December 2009, 21:50
привет!



и аз не съм от избраните с убийствено прави,бели и невероятно подредени зъбки...но положението не е чак отчайващо,затова ще питам :lol: -какви са опциите за изправяне на 2 и 3ти зъб(броя ги като смятам двата предни зъба за първи),които са кривички и не пасват с останалата част от колектива. :wink:

Дори едното зъбче е доста извъртяно.Не искам за два зъба да слагам шини,брекети или фасети...

чух,че специалист би могъл да оправи положението,но по какъв метод и на каква цена-тук се нуждая от мнението на 'зъболекар-съфорумец :oops:

чичо
2nd January 2010, 17:33
Здравейте! :)
Обикновенно в такива случаи (говоря наизуст,защото не съм виждал въпросните зъби) се избира един от двата варианта...Или ортодонтско лечение с брекети ,или с фасети или порцеланови корони..
Надали е редно да се извадят такива здрави зъби и на тяхно място да се шибнат два импланта :lol:
Та след като се направи анализ на захапката и се види колко и накъде са криви тези зъби,тогава би могло да се дадат ясни и точни отговори какво е възможно ,за да станат прави,бели и подредени твзи зъби :wink:

toni_nl
6th January 2010, 15:31
Здравейте! :)
Обикновенно в такива случаи (говоря наизуст,защото не съм виждал въпросните зъби) се избира един от двата варианта...Или ортодонтско лечение с брекети ,или с фасети или порцеланови корони..
Надали е редно да се извадят такива здрави зъби и на тяхно място да се шибнат два импланта :lol:
Та след като се направи анализ на захапката и се види колко и накъде са криви тези зъби,тогава би могло да се дадат ясни и точни отговори какво е възможно ,за да станат прави,бели и подредени твзи зъби :wink:
ммм,а аз си мислех,че има и други опции...



но пък и моя случай не е въпрос на живот и смърт,а някакво леко изострено чувство за съвършенство,така че...НЯМА ДА СЕ ПИПАМ :roll: :wink: :cool: :lol:



мерси за отговора все пак.. :wink:

Gerita
13th January 2010, 12:08
Здравейте!
Бих искала да помоля за съвет зъболекарите във форума. Голяма дилема ми е какво да правя с моите зъби :( Случея е такъв, че навремето(преди 6-7 години) ми направиха коронки на двете кучешки зъбчета. Те бяха умъртвени, лилави, млечни и ужасни просто. Под тях няма зародиш на постоянни зъби и те все още си стоят с металокерамиката ( на 26г съм). Сега искам да сменя тази металокерамика с нещо по съвременно само че ме е страх да не паднат тези зъбчета, а не ми се иска да слагам импланти. Иска ми се да им сложа скъпи коронки ( циркониеви примерно) от които да не ми потъмнеят венците ( сега са леееко потъмнели но май прозира метала на металокерамиката) , но как да дам толкова пари като може да паднат с мелчните. Незнам дали са изпилени прагово или не!!! Голяма чуденка пада ама и тези металокерамики не ги понасям вече....помагаите....

чичо
13th January 2010, 16:07
Като най-добър и сигурен вариант в тоя случай са два имплантата с по една корона от порцелан отгоре
Съществува като вариант и това- чисто порцеланови или циркониеви корони на мястото на сегашните (аз бих избрал порцелановите ,защото са по-естетични )
Дали тези зъби ще стоят стабилни или ще ги загубиш ще се разбере след рентгенова снимка и преглед на пародонталния им статус( имат ли джобчета) :)
Ако не се клатят,имат достатъчно дълги корени (не резорбирани) и няма дълбок венечен джоб,може просто да се сменят короните с по-хубави ,точни и естетични такива и така да изкараш много години ;)
Успех

miranda_ema
17th March 2010, 20:51
Зрравейте, въпроса ми е към специалистите във форума. Проблема е следния, оказа се, че двата ми горни кучешки зъба са млечни. За жалост на снимката се оказа, че постоянните са израсли в небцето. Стоматолога, който посещавах, ми обясни, че трябва да ми извадят млечните, да ми отлепят небцето и да отстранят постоянните, и чак тогава да ми поставят импланти:( Тази манипулация щяла да отнеме доста време, това направо ме съкруши. Дайте някоя по-приемлива идея. Към този момент не ми се клатят млечните, но много ме дразнят, защото са по-тъмни и малки. А и не ми се ще да ходя без зъби няколко месеца :shock:
Благодаря в аванс

д-р Венелинов
17th March 2010, 21:19
Зрравейте, въпроса ми е към специалистите във форума. Проблема е следния, оказа се, че двата ми горни кучешки зъба са млечни. За жалост на снимката се оказа, че постоянните са израсли в небцето. Стоматолога, който посещавах, ми обясни, че трябва да ми извадят млечните, да ми отлепят небцето и да отстранят постоянните, и чак тогава да ми поставят импланти:( Тази манипулация щяла да отнеме доста време, това направо ме съкруши. Дайте някоя по-приемлива идея. Към този момент не ми се клатят млечните, но много ме дразнят, защото са по-тъмни и малки. А и не ми се ще да ходя без зъби няколко месеца :shock:
Благодаря в аванс

A мислила ли сте по въпроса да се извадят млечните, а на тяхно място с брекети да се издърпат постоянните? Така ще имате естествени зъби, а не имплантати.

miranda_ema
17th March 2010, 21:25
Като цяло не ми ясно как би се получило това издърпване, колко време ще отенеме. Аз всъшност съм от Варна и наистина се надявах точно вие да ми отговорите. Смятам, че не са ми чак лоши зъбите, нямам пломби, но тези млечните не стоят естетично. За съжаление трупам и зъбен камък доста често, а тези двата не ми ги чистят, за да не ги разклатят.

miranda_ema
17th March 2010, 21:26
Сега като се замисля, май ми казаха, че са неспасяеми постоянните, защото са много накриво застанали :?:

д-р Венелинов
17th March 2010, 21:33
До колкото съм виждал случаи на нашия ортодонт (д-р Стефанова) успява да се справи с доста сожни случаи. (апропо тя е и моята ортодонтка).
Принципно е добре да се направи прегледа, за да се уточни точната позиция на кучешките. След това може да се планира издърпването и наместването. Няма да е бъррзо, но ще имате естествени зъби. Във всички случаи имплантатите ще отнемат 8-10 месеца.
Третият вариант е да се пилят зъбите за мостове, но аз лично не го харесвам този вариант, заради здравите зъби (а и вероятно мястото на млечните ще е малко за да се направят коронки с нормален размер кучешки).

miranda_ema
17th March 2010, 21:45
Ужас, направо ме втриса като си помисля. Сигурно има случаи хора да си умрат с млечните зъбки(дълбоки старини :D ). Наистина не ми се мисли за такъв дълъг период. Надявах се на по-краткосрочна алтернатива, нас жените ни тресе суета, искаме магическата пръчка да играе:)))
Благодаря ви

miranda_ema
17th March 2010, 21:53
Сега се сетих да попитам още нещо, дали се слагат временни зъби, докато стана готова за импланти? И сама по себе си тази манипулация болезнена ли е? Казаха ми да НЕ гриза ябълки и твърди храни въобще, май ще започна да се съобразявам, че корените са се показали. А относно дали ще има достатъчно място, струва ми се Да, защото размера им е приблизително същия с останалите зъби. Аз ще дойда да си почистя зъбния камък и ще го обсъдим. Сега ви разпитвам на примависта, за да се подготвя психически :oops:

д-р Венелинов
17th March 2010, 22:08
:)
Това е много важно
Аз преди 2 седмици бях при нашия пародонтолог за една малка операцийка (сега го казвам така, защото е зад гърба ми), но се настройвах и убеждавах, че няма нищо страшно цяла седмица :wink:

д-р Венелинов
17th March 2010, 22:08
Както казват хората: човек дори добре да живее, един ден отива на зъболекар :D :D :D :wink:

miranda_ema
17th March 2010, 22:16
:lol: Така си е!!!
Сега погледнах, че кабинета ви е до ритуална зала, лесно откриваем. Как се движите с графика, имам в предвид, колко по-рано трябва да се обадя, за да стане в рамките на седмица или месец? Аз все отлагам, оправдавам се с дъщеря ми и така от както съм родила, 1.6месеца не съм стъпвала на зъболекар :oops:

чичо
17th March 2010, 23:37
Сега като се замисля, май ми казаха, че са неспасяеми постоянните, защото са много накриво застанали :?:
Ако се окаже,че има шанс да се изтеглят и да се подредят,съществува вид хирургична интервенция,при която въпросните "криви"зъби се освобождават от костта около короната им ,което спестява 6-8 месеца носене на брекети,след което времето на местене е значитеелно скъсено :idea:

д-р Венелинов
18th March 2010, 00:22
Сега като се замисля, май ми казаха, че са неспасяеми постоянните, защото са много накриво застанали :?:
Ако се окаже,че има шанс да се изтеглят и да се подредят,съществува вид хирургична интервенция,при която въпросните "криви"зъби се освобождават от костта около короната им ,което спестява 6-8 месеца носене на брекети,след което времето на местене е значитеелно скъсено :idea:

:2043:

miranda_ema
18th March 2010, 13:56
О, това вече е нещо, този е отговора, който ме задоволява.
Благодаря ви, Yavor :D
Тази операция от ортодонт ли се извършва? :?: [/quote]

чичо
18th March 2010, 16:01
От хирург,но ортодонта има думата да каже дали ще е възможно преместването с брекети и едва тогава може да се планира такава намеса ;)

envy1984
27th March 2010, 08:01
Здравейте!Въпроса ми е кам специалисти в форума!Проблемът ми е следният!Преди 7 месеца ми поставиха металокерамични корони на всички заби -причината беше че зъбите ми бяха силно разрушени.Не съм очарована от резултата.Първо защото новите коронки нямат нищо общо с формите на моите зъби.Не сам доволна и от естетиката.Усмивката ми е различна и зъбите всякаш са много издадени напред и обиколката е много извита ,не са съобразени с обиколката на моят венец.Най-доброто,което ми предложи зъболекаря бе6е металокерамика.Той отрече,че порцелановите коронки са по-хубави.Каза ми че металокерамиката е по здрва конструкция.Другото което е че не сам очарована от това че забите са в блок.Горе имам 4 връзки .Парви и втори в блок от двете страни и от ляво и от дясно от трети до седми в блок.Въпросът ми е какво мога да направя сега при това положение,когато няма точната мярка на моите заби.Дори и да се подложа наново на тази интервенция как зъболекаря 6те знае за големината и формите на моите заби.Другият проблем е че забите ми са направени високи и не захапвам правилно имам леки болки и лицето ми е издалжено.Цвета не е постоянно бял и като сам на сланчева светлина стоят много изкуствено.Помогнете ми!

д-р Венелинов
27th March 2010, 10:28
Mоят съвет е да се обърнете към специалист по естетична или козметична стоматология. Вероятно ще плтите много повече, от колкото сте платила сега, но тогава ще сте напълно доволна. Всичко може да се оправи, ако се подходи професионално към проблема.

чичо
27th March 2010, 12:14
Много неприятен момент,винаги когато съм имал такива случаи ми е било супер криво ,че някой мой колега е направил подобно нещо и човек не е доволен изобщо... :?
За такова нещо,такива изисквания и очаквания относно естетика,трябва всичко да бъде планирано добре ,да се направи т.нар. wax up и да се ползват изцяло порцеланови конструкции и изхождайки от възрастта ви ,те да бъдат отделни ,а не блок :idea:
п.п. порцелановите корони наистина са по-слаби от гледна точка на здравина,но ако ще ги носи боксъор е едно,съвсем друго е когато не очакваме да има удари в областта и се търси естетичен ефект :D

envy1984
27th March 2010, 14:07
Много неприятен момент,винаги когато съм имал такива случаи ми е било супер криво ,че някой мой колега е направил подобно нещо и човек не е доволен изобщо... :?
За такова нещо,такива изисквания и очаквания относно естетика,трябва всичко да бъде планирано добре ,да се направи т.нар. wax up и да се ползват изцяло порцеланови конструкции и изхождайки от възрастта ви ,те да бъдат отделни ,а не блок :idea:
п.п. порцелановите корони наистина са по-слаби от гледна точка на здравина,но ако ще ги носи боксъор е едно,съвсем друго е когато не очакваме да има удари в областта и се търси естетичен ефект :D.

Здравеите!Благодаря ви за съдействието!Наистина се чувствам страшно подтисната след всичко тожа което ми се случи.Обвинявам себе си за това ,че не подходих по мадро и да сабера повече информация преди да се подложа на подобна манипулация.

envy1984
27th March 2010, 14:27
Аз живея в USA и ж края на миналата година патувах до Булгария за да се подлова на тази манипулация.Много е кофти когато прейивееш жси4ки тези интервенции и накрая не си удовлетворен от резълтатите.Аз попаднах при неподходящ зъболекар с 25 годишен стаж.Може би съответният зъболекар не работи по новите технологии .Нау4их 4е не е важно да имаш стай за да си добър специалист.Как може не6тата да се оправят сега когато захапката ми е обаркана и формите на забите са различни?Ако отида при наи-добрият специалист трябва да се работи по снимки и на изус с височината на зъбите .Моите заби бяха изработвани в една от най-добрите лаборатории в София и ако това е всичко което мойе да ми се предложи?Но причината не е в лабораторията а в самият зъболекар.Аз постапих в кабинета му за първи път и попитах за най-доброто,а в отговор полу4их че металокерамиката е най-доброто.Защо този зъболекар ми препорача нещо което е по-евтино пред скапото?Може би не знае как да работи с порцелановите коронки?25 год.стаж?Зчбите бяха преправяни 3 пати и никакав резултат.Парвият път бяха много тамни и така поправки след поправки .Аз сам на 25 и исках нещо красиво и естетично.

envy1984
27th March 2010, 14:53
Аз казах на зъболекара ,че искам индивидуални коронки,а той ми каза,че моите заби са лекувани и след време те ще се разместят и захапката няма да ми е същтата.Няма да е добре да се направят индивидуални коронки.Другото нещо което е много интересно е че този заболекар е мойе би единственият които работи по един странен начин и мойе би затова не се получи.Той порачва коронките в лабораторията и тогава пили и ги нагайда по тях.Аз мисля ,че това не е правилно.Парво забите се приготвят ,взима се мяра и се изпраща в лабораторията,а през това време се носят временни коронки .Сега забите ми са металокерамика ж блок слепени и няма естетика .Усещането е като протези :cry: Болят ме ставите защото забите са високи и получих стрии на едната буза от разтягането на кожата.До колкото знам керамиката с която са изработени се казва Ceramco и е американска-old school :( .
Този зъболекар пили 2мм под венеца за да ги забие добре,но аз научих че това не е правилно.Каза ми че не е добре да са много бели коронките,защото стоят като изкуствени.Аз разбрах едно че не цвета а структората на керамиката и формите дават вида на естественият зъб.Този зъболекар ме заблуждаваше през цялото време ,а аз трябжаше да му имам доверие като на пациент кам специалист.В момента сам в USA и ще отида при един от най- добрите специалисти който е member of American Academy of Cosmetics Dentistry.Много се чудя дали в БГ има специалисти в тази област и кои са те?Помогнете ми с избора и препораките за моят критичен случай.Благодаря !

yoankata
8th April 2010, 17:19
Мн съжалявам да чуя вашия проблем, звучи кошмарно и винаги ме е било страх в Бг да си правя нещо защото мн. наши специалисти работят по методи от преди десетилетия... Тези корони в блок изглеждат кошмарно и до колкото разбирам никога не се правят освен за мост. Не може да се чисти околу тях и венците почват да се възпаляват, което може да доведе до изваждане след време... :(
Аз страшно съм се напатила от кофти зъболекари и в Бг и тук в Лондон... Ходих наскоро на козметична консултация за невидими скоби и мина добре докато не решиха да проверят дали нямам големи дупки назад (което е контратиндикация за тоя вид скоби). Шашнати бяха и казаха, че ми е проведено 'умопомрачително' зъболечение... наскоро запълнен зъб с канал е полупразен и има възпаление (а аз съм ходила 2-3 пъти с оплаквания при моя лекуващ зъболекар тук) а един зъб с корона поставен в Бг е направен допотопно и заради подвенечния ръб ми влиза храна и бактерии и има голяма дупка там. Ужасно е и ще трябва мн зъби да се прелекуват за да не ги загубя, а това ще ми струва пари...
Тоест мога тотално да забравя за скоби и корона отпред и за красиви зъби по принцип в скоро време :cry: поплаках си малко и ще си запиша час да спася каквото мога... За съжаление спестяванията, които бях натрупала след мн допълнителна работа като асистент в университета ще отидат за спасяване на зъби по които са си оставяли ръцете други зъболекари... :? мн съм депресирана...

yoankata
27th April 2010, 12:47
Някой да има мнение по темата на инвизалаин? Аз лично не бих си сложила метал в устата, но искам прави зъби и се чудя дали да си сложа инвизалайн...

чичо
28th April 2010, 15:10
Само ортодонт и то който работи с Инвизалайн :idea:
Хубаво е,но не е възможно за всеки,защото има особености ,при които не може да бъде приложено при определен тип захапка или зъбно-челюстна деформация :wink:

yoankata
4th May 2010, 14:49
Мерси, Явор! Почти съм сигурна, че ще си направя инвизалайн, по-добре ми звучи от фасети и корони отпред на тази възраст - все пак да се почне по-малко агресивно е по-добре си мисля?
Така или иначе ми трябва една корона на резец поради обезцветяване след травма (което ми казаха след скобите да си го направя) и последния път ми препоръчаха керамика емпрес, като най-еститична. Какво е вашето мнение по-въпроса, може ли наистина да е успешна единична корона отпред? Мен ме убедиха миналия път, че може и да стане мн добре и да не си пиля останалите зъби (и това зъболекар, което ме учуди, защото повечето искат да работят по теб колкото може повече).
А за фасетките имам няколко въпросчета към Явор и към д-р Венелинов, тъй като гледам те дават доста компетентни мнения. Аз се надявам да не ми се наложи скоро, но кои фасети препоръчвате по принцип - минимално изпиляване в емайл, нормално изпиляване или тези който са без подготвяне (луминиъри)? Знам, че в различните слуай има различни индикации, но да кажем на прави и не особено разрушени зъби? Знам, че без пилене си изглеждат фалшивички - няма ефект при инцизалния ръб и са по кръгли околу венеца, а и по трудно се чистели покраи венеца и можело гингвит да ти докарат. С изпиляване пък се подлагаш на риск от протичане и кариес отдолу или пък чувствителност и пулпит... което ме плаши. Но пък естетиката след изпиляване наистина е безупречна - плоски са и може инцизалния ръб да е перфектен.

чичо
4th May 2010, 15:34
Прес керамиката дава отлична естетика и е основно приложима във фронта ;)
Е,случват се и фалове,аз например сега повтарям една корона на 1ви зъб,защото след като я залепих на дневна светлина цветът не е същия,както околните зъби,но когато се направи да е ,няма да познае никой ,че говорим за изскуствен зъб :)
За фасетите...след анализ на гипсов модел и wax-up ще се прецени за определен случай какво е необходимо...
Иначе ако ще се пили,идеалният случай е пилене само в рамките на емайл...
п.п. тия филми с кариеса и гингивита не ги считайте за особено верни...теоритично е така,но на практика не е :wink:

varg1
14th May 2010, 06:54
на мен един от задните зъби половината му се разцепи на две
другата половина има пломба
какво може да се направи

д-р Венелинов
14th May 2010, 08:11
на мен един от задните зъби половината му се разцепи на две
другата половина има пломба
какво може да се направи

Евентуално да се изгради и облече с корона. Зависи от големината на фрактурата - при малка е ОК, но при голяма... :roll:

mi4ETO
26th May 2010, 07:46
Здарвейте,дано не прозвучи като реклама,може ли yavor да ми каже къде практикува?

emiko
26th May 2010, 13:14
Кое да прозвучи като реклама :roll:

mi4ETO
26th May 2010, 13:51
кабинетът или центърът,където работи yavor

чичо
26th May 2010, 23:08
имате ЛС ,за да няма реклама ;)

Оnly
27th May 2010, 17:09
Как се уреди само ! :P

чичо
28th May 2010, 13:12
Шшшт..ше ми излезне име после ве :lol:
:girl_haha:

Emily_Dimitrova
19th September 2010, 16:31
здравейте!Има ли съфорумци с мост на предни зъби? Имам пародонтоза и стопяване на костта, в следствие на което предните ми долни зъби са доста разклатени.Според стоматолога ми изхода е вадене на зъбите и мост,а аз съм изпаднала в тих ужас,понеже не ми е ясно доколко комфортно бих се чувствала и как изглежда един такъв мост на предни зъби...Моля,споделете :?

Piny
19th September 2010, 16:32
а присадки на кост или венец не ти ли предложи?
Явор писа, че тези трансплантации се правят и в България!

Bril
21st October 2010, 17:21
Аз имам,но сега трябва да го сменям.Много внимавай със стоматолога.Най-добре го направи при ортопед.

d-r Tiankov
25th October 2010, 07:20
здравейте!Има ли съфорумци с мост на предни зъби? Имам пародонтоза и стопяване на костта, в следствие на което предните ми долни зъби са доста разклатени.Според стоматолога ми изхода е вадене на зъбите и мост,а аз съм изпаднала в тих ужас,понеже не ми е ясно доколко комфортно бих се чувствала и как изглежда един такъв мост на предни зъби...Моля,споделете :?
Доро утро! Отдавна не сам взимал участие във форума,но вече все по-често "хварлиям по 1 око". :roll:
Emili,за да се вземе решение дали тези зъби са за екстракция,първо се консултирайте с пародонтолог. Често,при наличие на благоприятни условия,с използването на подходяща костозаместваща техника и последваща рехабилитация,проблемът може да се реши. Има съвременни и естетични м-ди за шиниране на разклатените зъби и т.н..Може би лекуващият Ви колега има право,но Ви съветвам да потърсите още 1 мнение. Дори и да се стигне до крайност(вадене),на помощ идва съвременната имплантология.Т.е. не е нужно да се пилят поне 2 здрави съседни на дефекта зъби,за да се изработи мост. На мястото на липсващите зъби се поставят импланти,,щрез които се реставрира проблемния участък. Лек ден!

perfection searcher
12th December 2010, 00:10
Здравейте!

От месец имам един проблем, не знам изобщо как се случи. Отпред виждам, че зъбите ми точно до корена стоят грапаво бели... все едно емайлът им е разрушен, мислих си или пък венецът се е дръпнал и се вижда част, която преди това е била под него... но май по-скоро емайлът е проблемът - най-видно е на горните предни зъби, но и на съседните на тях го забелязвам това - по цялото протежение на венеца. Не съм имала такъв проблем досега, всъщност не съм имала досега никакви проблеми със зъбите. Ходих на зъболекар, тя ме прегледа, каза, че нямам кариес, всъщност аз досега имам само една пломба в живота си, а като я питах за това каза, че от неправилно четкане... обаче не мисля така. 22 години (на толкова съм) така съм се четкала и нищо е нямало, а сега изведнъж на толкова зъби да стане това... би станало според мен по-постепенно. Та, мисля, че е нещо системно, но не знам какво. В момента съм в търсене на по-добър стоматолог, който разбира повече, защото този отговор естествено ми е незадоволителен. Четох за флуороза, но знам ли...


И въпросът ми е какво може да го причинява и какъв вариант има за възстановяване на емайла? Защото зъбите ми са здрави, хубави са, бели са, това е горе точно до венците и засега не се и вижда, защото и като се усмихвам е скрит този участък, а и на въшна светлина не личи толкова, но на лампа супер много. Не искам да ги пиля, харесвам си ги, искам да ги възстановя по някакъв начин или предпазя от това това да се задълбочи, да почне да потъмнява (чела съм, че такива неща потъмняват с времето), има ли начин да се сложи нещо само там супер тънко за предпазване или йонофореза някакви такива неща за възстановяване на емайла? И освен това - какво мислите, че е и от какво? Супер изведнъж стана.

perfection searcher
12th December 2010, 00:14
Иначе известно време преди това започнаха да ми растат двата горни венеца, ако има някаква връзка?
Долните не ми растата и засега да чукна на дърво долу не виждам такъв проблем, но горните зъби са ми по-важните хахаха, ако може да се прави сравнение изобщо, де.

perfection searcher
12th December 2010, 00:14
Мъдреца, не венеца :) жалко, че няма опция редактиране на мнение.

Bril
12th December 2010, 12:26
Като си купиш нова четка за зъби,влакната и запазват ли формата си като почнеш да я ползваш,или се накланят в различни посоки след известно време?

perfection searcher
12th December 2010, 17:08
Ами запазват ги в началото и после се накланят, да... обаче нз след колко време, сигурно поне два месеца. Всъщност като ми е нова четката ми е доста неудобна и се опитвам да я направя наклонена като старата, точно сега имам този проблем.

perfection searcher
12th December 2010, 17:38
Това искаш да кажеш, ме ми е търкало прекалено към венците ли?
Аз наистина си ги мих хоризонтално търкам наляво надясно, после обръщам чектата и вертикално нагоре надолу... но толкова години ми вършеше перфектна работа.... а сега вече внамавам, обърках се, не знам как... хем щом вече има проблем трябва да се четка добре, за да не направят бактерии и тн кариес, хем като четкам влошавам и проблема... и затова си мисля, че нещо тр да се направи, но не знам какво и търся добър зъболекар, който да знае. А би трябвало всички да са такива.

Piny
12th December 2010, 18:56
... но толкова години ми вършеше перфектна работа....

:shock: нали нямаш предвид, че ползваш четката си с години?

Piny
12th December 2010, 18:58
и въобще четката за зъби се сменя най-късно на два месеца - така че до промяна на формата не би трябвало да се стига

LUCKY Dancing Queen
12th December 2010, 19:03
Е как ! То си е интструмент- сентимент. Подарък за абитурентския бал :cool:

Bril
12th December 2010, 19:47
Значи стоматоложката ти е права.Натискаш прекалено силно,но не това е важно за доброто почистване.Иска се правилна техника и минимум 3 мин. време.Като за начало си купи мека четка за чувствителни венци и зъби,и не натискай толкова силно.Подбирай и пастите.Ако те притеснява,че така няма да ги почистиш добре,от аптеката си вземи разтвор,който оцветява плаката.

perfection searcher
12th December 2010, 23:05
... но толкова години ми вършеше перфектна работа....

:shock: нали нямаш предвид, че ползваш четката си с години?

Не. Имам предвид, че толкова години миенето на зъбите по този начин ми вършеше работа, а не с конкретна четка, разбира се. Мисля, че е близко до ума :wink:

perfection searcher
12th December 2010, 23:11
Значи стоматоложката ти е права.Натискаш прекалено силно,но не това е важно за доброто почистване.Иска се правилна техника и минимум 3 мин. време.Като за начало си купи мека четка за чувствителни венци и зъби,и не натискай толкова силно.Подбирай и пастите.Ако те притеснява,че така няма да ги почистиш добре,от аптеката си вземи разтвор,който оцветява плаката.

Да, аз ги мих за минута някъде, обаче наистина интензивно.
Обаче с вече нанесените поражения какво да правя? Емайла няма от само себе си да се възстанови... а и разрушението ще продължи надолу с времето, аз го усещам. А не искам на 6те ми предни зъба кариеси горе, харесвам си ги. Но защо ги нямаше и изведнъж се появиха? Ако е от четкането според мен би трябвало постепенно да се види това, а не изведнъж и на няколко зъба...
Може ли да се сложат например силанти? Или да се прави физиотерапия на зъбите, йонофоруза например?

чичо
13th December 2010, 10:11
Това,което Ви трябва е преглед,след който да стане ясно какъв е проблема,тъй като тук можем да си говорим врели не кипели до другиден!
Емайла няма да се възстанови сам,това е ясно на всички...Има варианти обаче,чрез които може това да стане,в зависимост от степента на увреда.Хубаво е,че сте го забелязали на ранен етап(надявам се),което би могло да е от полза!
п.п. избелвани ли са зъбите Ви??

perfection searcher
14th December 2010, 01:14
Не, не са избелвани, но са си бели.

Аз бях на преглед, но тази нищо не ми препоръча освен четкане по различен начин, както казах. Питах я 10 пъти какво може да се направи, но изглежда тя разбира само от лекуване на скапани зъби и нищо друго. И сега не знам при кой зъболекар да отида, ето това е въпросът. В процес на търсене съм, защото ако и следващият ми каже същото и тн да си ходя от зъболекар на зъболекар и никаква полза... Затова и пиша тук - някой да ми препоръча зъболекар от Сф, който си разбира от работата, може би бих предпочела жена. И другото - да ми кажете варианти на какво може да се дължи проблема и на какво може да се направи, за да знам дали този следващ зъболекар ми предоставя цялата информация или отново е некомпетентен. Иначе ясно, че ще ходя.

perfection searcher
14th December 2010, 01:17
И какви са тези варианти?
Четох за tooth mousse, за силанти?
Йонофореза чувам от майка ми, че нейна приятелка преди години си е правила след като от твърде много пиене на сок от лимон й се е поразрушил емайла. Вече сигурно има и други варианти? Ясно, че няма да са всички за моя случая подходящи, но избройте ми, за да съм информирана. :wink:

чичо
14th December 2010, 10:07
Вариант има с tooth mousse,но аз не мога да Ви кажа със сигурност,защото не съм видял за какво става въпрос.Ако са петна от флуороза,това вече е съвсем друго.
Търсете от близки хора мнения за дбър зъболекар и отидете на преглед,след това ще стане ясно какво е естеството на проблема ;)

д-р Венелинов
14th December 2010, 12:21
Позволете ми да се намеся и аз.
С лечение и корекции на изтрити зъби се занимвам от доста време вече. Моите наблюдения са, че причините за изтриването на зъбите може да са много. Най-често се дължи на механично въздействие (търкането с четката или захапване на нещо твърдо-химикали, моливи, лула, семки и т.н.); химично въздействие - киселина (от лимони, туршия, оцет, кола, фрешове и т.н.) и комбинация от двете - включително и проблеми със захапката.
Всеки вид изтриване си има и подходящо лечение.
Основната задача е да се открие каква е причината, тя да се отстрани и след това да се възстановят зъбите.
Туут Мус е много хубав крем, но ако вече има засягане на емайла и дентина няма да реши самостоятелно проблема. Физиотерапията няма да даде ниакъв резултат - нейният принцип е съвсем друг. Силант? - използва се за предотвратяване на поява на нови кариеси, но не върши никаква работа при изтриване.
Конкретно за вас е важно да се направи пълен и подробен преглед - вкл. тест за буферен капацитет на слюнката; консултация с ортодонт, гастроентеролог и т.н. след това вече може да се вземе решение как да се възстановява загубената (изтритата) зъбна тъкан.
Частичният и непрофесионален подход ще отложи сериозните проблеми за след няколко години.

titi1
14th December 2010, 12:43
Д-р Венелинов, искам да попитам, избелването на зъбите отразява ли се емайла по някакъв начин?
Моята стоматоложка твърди, че не засяга емайла въобще, но аз все пак съм скептично настроена, въпреки, че ми се иска да вярвам, че е така...

д-р Венелинов
14th December 2010, 13:01
Ако имате здрав емайл няма никаква опастност за зъбите ви при едно избелване. Ако имате слаб емайл - изтриване на шийките, напукан емайл множество кариеси не е препоръчително да се прави избелване в такъв случай, защото ще имате силна чувствителност по време на избелването.

titi1
14th December 2010, 13:05
значи искате да кажете, че ако имам нездрав емайл и множество кариеси просто остава един дискомфорт от появилата се чувствителност, а не че проблема след избелване може да е функционален?

titi1
14th December 2010, 13:07
и още нещичко да попитам, защо казвате, че няма проблем от едно избелване? Ако се правят избелвания през известен период от време, да не би да се случва нещо със зъбите?

чичо
14th December 2010, 13:40
Мисля ,че Д-р Венелинов казва едно избелване образно..
При здрав емайл няма да навредят и 5 избелвания ,през определения срок между две избелвания!
Хубаво е да знаете тези неща,но както Ви казах и аз ,и Д-р Венелинов...трябва Ви обстоен преглед.
Успех

titi1
14th December 2010, 13:47
Благодаря!

д-р Венелинов
14th December 2010, 18:29
Мисля ,че Д-р Венелинов казва едно избелване образно..
При здрав емайл няма да навредят и 5 избелвания ,през определения срок между две избелвания!
Хубаво е да знаете тези неща,но както Ви казах и аз ,и Д-р Венелинов...трябва Ви обстоен преглед.
Успех

:2043:

zvezdichka1
15th December 2010, 14:12
Здравейте, виждам, че преди аз да питам за изтриването на зъбите, вече се говори за това :) Но случаят, за който искам да попитам, е по-различен от горния. Зъбите на брат ми, по-точно почти всичките му кътници, са много изтрити (горните и долните в края, където се опират), зъболекарите, при които е ходил, чак се учудват как яде и не го боли (той за лимони и кисели неща много отдавна е забравил, защото ако хапне нещо кисело, зъбите го болят страшно много), защото почти няма останал емайл по зъбите.
Това, което ми е странно, е, че и двамата доктори му казаха, че трябва да си сложи коронки (които в неговия случай ще са около 8), а от това, което съм чела, както и от мненията на докторите тук, си мисля, че има и други възможности.
Въпросът ми е към д-р Венелинов - смятате ли, че подобен проблем може да се реши с бондинг?

perfection searcher
16th December 2010, 00:26
Позволете ми да се намеся и аз.
С лечение и корекции на изтрити зъби се занимвам от доста време вече. Моите наблюдения са, че причините за изтриването на зъбите може да са много. Най-често се дължи на механично въздействие (търкането с четката или захапване на нещо твърдо-химикали, моливи, лула, семки и т.н.); химично въздействие - киселина (от лимони, туршия, оцет, кола, фрешове и т.н.) и комбинация от двете - включително и проблеми със захапката.
Всеки вид изтриване си има и подходящо лечение.
Основната задача е да се открие каква е причината, тя да се отстрани и след това да се възстановят зъбите.
Туут Мус е много хубав крем, но ако вече има засягане на емайла и дентина няма да реши самостоятелно проблема. Физиотерапията няма да даде ниакъв резултат - нейният принцип е съвсем друг. Силант? - използва се за предотвратяване на поява на нови кариеси, но не върши никаква работа при изтриване.
Конкретно за вас е важно да се направи пълен и подробен преглед - вкл. тест за буферен капацитет на слюнката; консултация с ортодонт, гастроентеролог и т.н. след това вече може да се вземе решение как да се възстановява загубената (изтритата) зъбна тъкан.
Частичният и непрофесионален подход ще отложи сериозните проблеми за след няколко години.

Аз питам какви са начините за възстановяване?

Иначе на мен реално зъбите ми са здрави, но точно при корените е това и на 6те предни горни зъба изведнъж стана, все едно се разпространява между тях от единия на другия...

Както и да е, на преглед ще ходя и ще ми предложат нещо - ясно... но какви са вариантите? Защото може да не ми ги кажат всичките... как най-лесно и естетично може да се възстановят зъбите при корените без да се засягат надолу? Трябва ли да се пили допълнително и има ли с какво да се запълни толкова тънко място? Това ми е въпросът, защото тази, която питах - ваша колежка, ми каза, че нямало начин. ?!?!?!

perfection searcher
16th December 2010, 01:10
И един въпрос - дъвки Орбит могат ли да вредят? Защото дъвча почти всеки ден.

д-р Венелинов
16th December 2010, 12:16
Може да се използва бондинг при подобна ситуация, ако няма данни за бруксизъм, бруксомания (скърцане и стискане на зъби), данни за вредни навици или ако причината за изтриването е механично изтриване и проблемна захапка.
В противен случай по-добре да се използват порцеланови дистални фасети (пак зависи от ситуацията).

zvezdichka1
16th December 2010, 14:30
Много Ви благодаря за отговора. При него го няма скърцането със зъби и мисля, че захапката му е добре. Докторите, при които е ходил, много са се учудили, че положението му е толкова сериозно, защото той е на 25 години. Въпреки всичко аз не бих се доверила на доктори, които, при всичките нови възможности в стоматологията, да му казват, че единственото решение са коронки.

perfection searcher
17th December 2010, 11:50
Може да се използва бондинг при подобна ситуация, ако няма данни за бруксизъм, бруксомания (скърцане и стискане на зъби), данни за вредни навици или ако причината за изтриването е механично изтриване и проблемна захапка.
В противен случай по-добре да се използват порцеланови дистални фасети (пак зависи от ситуацията).

Това не става много ясно за кого е, но ако е за мен аз лично не искам фасети, защото зъбите ми не са малки и за да станат добре ще се наложи пилене, а си ги харесвам и обичам и не искам изкуствени неща. Има ли начин малки участъци да бъдат възстановени без да се съсипва целият зъб и пили?
Защото една приятелка като бях малка имаше на предни зъби бели петънца като леко изтъркано и ходих с нея на зъболекар той много бързо нещо им направи и ги запълни само самите петънца на нейните си зъби?
Има ли естетичен вариант за тънки и малки повърхности на предни зъби да се третира и възстанови емайла само на засегнатия участък?

д-р Венелинов
17th December 2010, 11:55
Може да се използва бондинг при подобна ситуация, ако няма данни за бруксизъм, бруксомания (скърцане и стискане на зъби), данни за вредни навици или ако причината за изтриването е механично изтриване и проблемна захапка.
В противен случай по-добре да се използват порцеланови дистални фасети (пак зависи от ситуацията).

Това не става много ясно за кого е, но ако е за мен аз лично не искам фасети, защото зъбите ми не са малки и за да станат добре ще се наложи пилене, а си ги харесвам и обичам и не искам изкуствени неща. Има ли начин малки участъци да бъдат възстановени без да се съсипва целият зъб и пили?
Защото една приятелка като бях малка имаше на предни зъби бели петънца като леко изтъркано и ходих с нея на зъболекар той много бързо нещо им направи и ги запълни само самите петънца на нейните си зъби?
Има ли естетичен вариант за тънки и малки повърхности на предни зъби да се третира и възстанови емайла само на засегнатия участък?

Бондинг

perfection searcher
17th December 2010, 13:20
Четох много лоши неща за бондинга - че бързо се разваля, че не може една ябълка да се отхапе с него нормално с предните зъби, че много бързо трябва подмяна, че може да пада...


Другото е, като гледам галерии с бондинг на предни зъби обикновено проблемът е долу на зъба, а при мен е точно дъгата около венеца? Няма ли някакъв начин за реминерализация и да се провокира да се самоизгради отново емайлът?

Ето снимка, с червено е окръглено къде е проблемът: http://prikachi.com/images/405/2764405D.jpg

, стои като на точки все едно белещ се емайл ли, нз как да го обясня. И е по-меко в някакъв смисъл, което ме съмнява за шиечен кариес или така ли се казваше? Които съм чела, че се получават от по-твърди четки или по-силно търкане.[/url]

perfection searcher
17th December 2010, 13:21
http://prikachi.com/images/405/2764405D.jpg


http://prikachi.com/images/405/2764405D.jpg

didiyordanova1
17th December 2010, 15:05
Аз също имам нещо подобно но не е кариес.Просто си го имам.И несмятам , че трябва да си мъча редните зъби излишно за да са снежно бели.те попринцип не са ми били никога идеално бели от както се помня..:)

д-р Венелинов
18th December 2010, 15:41
Четох много лоши неща за бондинга - че бързо се разваля, че не може една ябълка да се отхапе с него нормално с предните зъби, че много бързо трябва подмяна, че може да пада...

Да, така е! Ако не бъде спазена процедурата за изработването му, ако не се ползва кофердам, ако се изработва от зъболекар без необходимата подготовка и опит. Много може да са факторите за лоша работа, но това е факт и не само при бондинга.


Другото е, като гледам галерии с бондинг на предни зъби обикновено проблемът е долу на зъба, а при мен е точно дъгата около венеца? Няма ли някакъв начин за реминерализация и да се провокира да се самоизгради отново емайлът?

Бондинга може да се използва за всяка част и за всеки зъб.

Ето снимка, с червено е окръглено къде е проблемът: http://prikachi.com/images/405/2764405D.jpg

, стои като на точки все едно белещ се емайл ли, нз как да го обясня. И е по-меко в някакъв смисъл, което ме съмнява за шиечен кариес или така ли се казваше? Които съм чела, че се получават от по-твърди четки или по-силно търкане.[/url]

perfection searcher
18th December 2010, 17:58
И сега - моля тук пишещите да ми препоръчат зъболекари от София, които могат добре да изработят и които не работят на някакви супер високи цени. Все пак качеството е на първо място от значение, цената на второ.

И другото - при естетичен стоматолог ли трябва до отида или... как да разбера кого го бива?

чичо
21st December 2010, 09:28
Ами когато видиш някой,на който въпросния зъболекар е правил зъбите :)
Или снимки преди/след
Успех в търсенето! :D

yoankata
19th January 2011, 00:34
Към zvezdichka: аз като пациент ще Ви отговоря, тъй като не съм стоматолог, но пък за сметка на това имам из устата си и бондинг и металокерамика и чиста керамика! :)
Бондинга е евтино и бързо решение, но е мн нетраен - на мен белите пломби ми се развалят бързо; освен това е по-крехък и не държи зъба, ако е изграден.
Керамиката от друга страна е доста по здрава, ако е циментирана като хората; издържа мн години - до 15 спокойно, в сравнение с бондинга - до макс 5год.
Металокерамиката е боклук, който в българия масово ръгат в устите на хората, защото се изработва по-етино и по-лесно. Тия корони правят джобове като стой та гледай! Вадех си от венеца парчета пиле и грах - можех спестяванията да си държа в тоя джоб и ни конец ни нищо помагаше. Отдолу стават кариеси и мизерии :( И особено при непрагово, а коносовидно изпиляване, както отново правят често, за по лесно. Металокерамиката е ужасна грозотия, изкуствена работа от километри, ако не се вижда аиде, а на мен усмивката ми от ухо до ухо...
Чистата керамика вече, и при прагово изпиляване, е просто естетика и комфорт. И корона и инлей имам и просто все едно нищо няма, а джоба на венеца за 1 седмица ми мина. Керамиката при корони и инлей също може да пасне на зъба най-добре и плътно и да не пуска вторичен кариес отдолу, както и бондинга междувпрочем редовно прави и ако не се правят рентгени се изпуска зъба (както ми се е случвало).
Не знам защо хората все се стресират от корони и към тия пломби ги дърпа??? Било изкуствено - че то пломбата естествено ли е???? КАто почне в устата ти зъболекар да работи, няма естествено. Естествено е на полето и в гората и при болен зъб се бие шут в устата и дано избием болния зъб :lol: Бондинга просто е по-евтина и директна ресторация. Ако е специалист човека короната или инлея заспива на място и краси устата и си е здрава (и може и жив да се запази зъба от добър зъболекар и достатъчно дентин)!
Др Венелинов и Др Явор да си кажат мнението, но аз ако мога всички пломби бих си сменила на онлеи!! Ако има парички ще се керамизирам не ами и втори ред зъби ще си вкарам! :D

д-р Венелинов
19th January 2011, 00:51
Всъщност в медицината има два термина:
ПОКАЗАНИЯ и ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ.

Това означава, че дадена дейност може да се прави при определени ситуации, а при други даже е зле.
От друга страна проблемите при бондинг, металокерамика, керамика-онлеи, инлеи, корони са проблем на оператора, а не на самата технология.
Аз лично бих искал само естествени зъби в устата си.
Всичко опира до гледната точка.

petq2011
30th January 2011, 21:11
iskam da popitam д-р Венелинов kakva e cenata na facetite i na zabnata svetulka.i koe e po dobro re6enie za moite zabi.iskam da mi dadete konsultaciq tai kato ne si haresvam usmivkata i iskam da q opravq a skoro gledah edno predavane kadeto davaha za faceti.moite zabi predimno prednnite otgore ediniq centralen e s metalo keramika a drigite do nego sa s plombi no neumartveni.iskami se da gi opravq no ne znam koe e po dobro re6enie za men bihte li me posavetvali.intereseva me sa6to vav varna kade se pravqt tezi proceduri dali svi4ki stamotolozi gi pravqt.blagodarq predvaritelno za otgovora

vivavili
19th February 2011, 04:15
Здравейте,
планирам да си поставя фасети на горните поне шест зъба + долните шест зъба. Но също така имам желание след време, когато имам възможност , да се подложа на ринопластика. Притеснява ме това дали операцията на носа може да навреди на фасетите ми, все пак се чупи , пии костта.
Ще се радвам стоматолозите от форума да дадат мнението си. Благодаря.

чичо
19th February 2011, 18:36
Единственият риск за фасетите е от интубационната тръба за упойката,която често се случва да чупи зъби.Просто трябва преди операцията изрично да им кажеш ,че имаш такива зъби и да предупредиш анестезиолога. :wink:
Това е

vivavili
19th February 2011, 18:45
Единственият риск за фасетите е от интубационната тръба за упойката,която често се случва да чупи зъби.Просто трябва преди операцията изрично да им кажеш ,че имаш такива зъби и да предупредиш анестезиолога. :wink:
Това е


Значи ако се предупреди няма опасност да им се навреви..., а аз мислех, че риска е повече от чупенето на носа? :)
Благодаря Ви за отговора. Ако има и други мнение...

чичо
20th February 2011, 03:22
Не...рискът е по-скоро в това,което си говорихме :)
Стига при чупенето на носа ,тоя дето ше го чупи да е добре с очите и да го уцели :lol:
При нас е имало случаи при обща анестезия да има паднали зъби ,случва се и за това трябва да се има предвид :roll:

vivavili
20th February 2011, 11:40
Ха-ха , дано да го уцели.... Благодаря ти.

katq88
29th March 2011, 17:58
gledax i 4etox razglejdax i se 4udix ot edna sedmica po4nax le4enie pri spec koito est razgledax kakvi sa mneniqta za nego ot neta dam dobar zabolekar bez samnenie s mn uspexi no sam se parila ne vednaj polojenieto mi ne e ot lekite i imam dosta pat da izvarvq dokato stigna temite za faseti i tem podobni ( vpro4em kato gledam mai mai nqma da se prestra6a da mi se napravqt ) za sajalenie drug golqm problem mi e bezumniat mi strax :( (neka vmetna 4ee okolo 10ina godini ne stapvax v kabinet ) ne me sadete ] ta kam vaprosa mi kakav e dr alternativ za izgrajdane na zabi kato vklu4im fakta 4e za edna sedmica sam -4 zaba a trqbva i o6te okolo3/4 da se vadqt gledax za implanti no ne mislq 4e i za tova 6te se prestra6a :/ pls help daite mnenie

чичо
2nd April 2011, 10:52
Мостове или имплантати.Това са двете възможности,като изобщо не е сигурно ,че сте подходящ случай за второто!
И не е страшно,наистина.Дори не боли.Да,наистина не боли!

Piny
2nd April 2011, 13:39
ходенето на зъболекар сега няма нищо общо с това преди 20 години. Болка няма - има упойки.
Тук дори при по-тежки случаи, някои зъболекари работят с пълна упойка

d-r Tiankov
2nd April 2011, 15:35
gledax i 4etox razglejdax i se 4udix ot edna sedmica po4nax le4enie pri spec koito est razgledax kakvi sa mneniqta za nego ot neta dam dobar zabolekar bez samnenie s mn uspexi no sam se parila ne vednaj polojenieto mi ne e ot lekite i imam dosta pat da izvarvq dokato stigna temite za faseti i tem podobni ( vpro4em kato gledam mai mai nqma da se prestra6a da mi se napravqt ) za sajalenie drug golqm problem mi e bezumniat mi strax :( (neka vmetna 4ee okolo 10ina godini ne stapvax v kabinet ) ne me sadete ] ta kam vaprosa mi kakav e dr alternativ za izgrajdane na zabi kato vklu4im fakta 4e za edna sedmica sam -4 zaba a trqbva i o6te okolo3/4 da se vadqt gledax za implanti no ne mislq 4e i za tova 6te se prestra6a :/ pls help daite mnenie
От описаната ситуация стигам до извода,че доминиращата причина за проблемите ви е безумния страх към клиничните манипулации. Обикновено такива пациенти посещават кабинета само когато "ножът опре до кокала". Не знам каква мотивация ще е нужна за да копира ужаса от зъболекаря с машинка в ръка. Затова или си казвате "Мечка страх,мен не" и се доверявате на избрания от вас лекуващ специалист с целия план на лечение,или вадите належащите зъби и ги възстановявате с обикновени протези. Въпрос на приоритети.....
Р.s. Колегите са напълно прави за това,че има начини за безболезнена и интелигентна стоматология.

tmouhovski
13th March 2012, 21:24
За зъбните импланти намерих интересна оферта. Зъбен имплант за 600 лв., вместо 1200 лв., като ти поемат гаранция и ти правят обстоен преглед. Още е активна.

http://www.bezplaten.bg/oferta-47-vmesto-1-0-lv.html