PDA

View Full Version : Зъб и подуване..

sasho99
15th December 2010, 22:10
Здравейте за пръв път пиша тук,но просто няма към кой да се обърна.Ще съм ви благодарен да чуя нещо от вас от личен опит ..
Значи преди 5-6 дни някъде започна да ме боли зъб,ама много (а понеже изпитвам страх от стоматолози) да не ви казвам колко търпях ..
Въпросният зъб е пред мъдреца горен 7ми зъб и е счупен ..
То всичките ми зъби са така,но да преминем натам.Такова нещо не ми се беше случвало.
Преди 3 дни вечерта беше върха на сладоледа АДСКА болка в рамките на 15-20 минути и се поду отвътре като изгорено сякаш..
Над въпросния зъб от вътрешната страна (небцето).Външно оттекох малко.
На следващия ден бях на зъболекар и тя не посмя да го отвори и каза да си направя снимка.Направих и днес бях пак(само да уточня зъба поспря да ме боли или ако ме е болял е било слабо сравнение с предишните болки).Отвори ми зъба извади ми нервите с упойка всичко нормално.Но 15 минути след това се подух доста(или поне тогава видях).
И до сега съм така не ме боли нищо освен венеца(от упойката)
Остави ми зъба отворен и каза че имало да излизат някакви газове,които са правили напрежение,а мехура не ми го е пукнала,нито ми е предписала антибиотик.

Мерси на всички,които са прочели моя "роман",но малко се уплаших.
Споделете вие какво мислите или ако има някой по компетентен по въпроса.
Благодаря ви предварително.

didiyordanova1
16th December 2010, 08:41
А ти кой набор си ако не е тайна , че всичките ти зъби били изпочупени? Заслужаваш да ти се навикат едно хубаво..Зъб не се отлага.Питай патило!Страх нестрах трябва да се ходи.Особено ако са ти много проблемни зъбите.Ми колкото повече се опитваш търпиш толкова по-зле става.Като оставиш един болен зъб неизлекуван се развиват инфекции..Стига се до гнойни торбички кисти..и т.н...Ми според мен ще мине зъба..ама съм пациент...само знам , че уж небива да се отставя отворен ама нали съм пациент несмея да твърдя каквото и да било..компетентни у форума д-р Явор и Др-Венелинов :)

sasho99
16th December 2010, 09:00
мерси все пак нека който знае нещо за случая като моя да сподели.
а за докторите ще ги чакам дано да кажат нещо,че сега като се събудих съм си същия (много подут) :(
на 18 години съм ...

sasho99
16th December 2010, 12:11
От днес съм на антибиотик - Азатрил ..
Много се чудя от какво съм се подул така :(

Bril
16th December 2010, 13:53
Aми направил си гангрена.От антибиотика трябва да има подобрение,но дали този точно трябва да пиеш,незнам.

sasho99
16th December 2010, 16:28
А това не е опасно така ли ?

didiyordanova1
16th December 2010, 17:51
За гангрена трябва зъболекар . Въобще щом е болка в зъб подуване каквото и да е трябва да се ходи на стоматалог.

LUCKY Dancing Queen
16th December 2010, 17:52
Ампутация!

Bril
16th December 2010, 21:15
Дано му се размине,всъщност кой ти изписа антибиотика?

didiyordanova1
16th December 2010, 23:00
Desiro Night черния ти хумор е неуместен и недейства на никого добре..Като няма кво да кажеш защо спамиш бе..

vesi 1970
18th December 2010, 07:11
Здравейте ,имам проблем след вадене на мъдрец /трети ден -силна болка/ ходих на повторен преглед,но ми казаха , че всичко е наред.Сега искам да започна антибиотик ,но не съм сигурна какъв?

Bril
18th December 2010, 20:16
Щом стоматолога не ти е изписал,значи нямаш нужда.Антибиотик се пие,когато има бактериална инфекция.

чичо
21st December 2010, 07:33
От днес съм на антибиотик - Азатрил ..
Много се чудя от какво съм се подул така :(
То това е загадката на живота,ше знаеш! :roll:
Ама айде,ше ти подскажа малко....спомена ,че си имал счупен зъб,налЕ? Айде сега ...сети се какво има в устата,освен зъби и език (вижда се под микроскоп!) и какво може да се случи през счупения зъб?
А диагнозата гангрена в стоматологията е уникална :bowdowl: :bowdowl: :bowdowl: и до ден днешен не може никой да ми обясни какво е всъщност! :girl_haha:

Bril
21st December 2010, 08:03
То кой може да обясни и лечение чрез умъртвяване :lol:

чичо
21st December 2010, 08:26
Аз мога....Възпалителните заболявания на зъбната пулпа за иреверзиблени или народно казано необратими.Това ,оставено на произвола ,би довело до некроза вътре в зъба,която инфектирана,няма да довежда до нищо добро в околната кост.Затова се налага почистване на кореновата част на зъбите и последващото й запълване с подходящи материали.

Bril
21st December 2010, 20:55
А в стоматологията каква е разликата м/у гангрена и некроза?

чичо
21st December 2010, 21:39
Некрозата на пулпата може да е асептична.Тогава тя е най-често следствие от травма или термична увреда.
Когато се касае обаче за инфектирана некроза при един пулпит например,след като се стигне до тъканен разпад в среда с микроорганизми,тогава е характерно да има неприятна миризма,а от отделянето на газове(от разпада) в затворената система на зъба се повишава налягането,което довежда и до болка и процесът се разпространява и в тъканта около зъба.
Наложено в практиката като "гангрена" е второто,когато се касае за етап ,при който процесът преминава границата на кореновия канал и вече засяга и периодонциума :wink:
Ако нещата се оставят така,последващото усложнение е най-често гноен периодонтит,но нещата ше заприличат на лекция и се губи интересът :lol:

Bril
21st December 2010, 22:04
Едно обаче не мога да разбера-защо когато има един такъв зъб,някои стомат. казват,че трябва да се извади,а други казват,че може да се излекува :roll:

didiyordanova1
27th December 2010, 18:11
хахаха ще ти поясня знам от собствен опит :)
тоя който ти каже че е за вадене или не му се занимава да го лекува или не е сигурен че ще може да ти го излекува за да си замаскират нещата от незнание много ясно че ще ти каже че е за вадене защото е най лесно да се извади един зъб отколкото да се лекува;по евтино ще ти излезе да се излекува отколкото да го извадиш .. като го извадиш следват изкуствени зъби които са си по скъпи или ще ти го извадят за да ти тикнат изкуствен зъб само и само за да си продават металните опори и импланти и пак не е сигурно , че като сложиш изкуствен зъб ще са го направили както трябва ;

Bril
27th December 2010, 21:07
Мда.Затова трудно се среща стоматолог с изкуствени зъби.

чичо
28th December 2010, 11:13
хахаха ще ти поясня знам от собствен опит :)
тоя който ти каже че е за вадене или не му се занимава да го лекува или не е сигурен че ще може да ти го излекува за да си замаскират нещата от незнание много ясно че ще ти каже че е за вадене защото е най лесно да се извади един зъб отколкото да се лекува;по евтино ще ти излезе да се излекува отколкото да го извадиш .. като го извадиш следват изкуствени зъби които са си по скъпи или ще ти го извадят за да ти тикнат изкуствен зъб само и само за да си продават металните опори и импланти и пак не е сигурно , че като сложиш изкуствен зъб ще са го направили както трябва ;
Как са те пропуснали ,да ти дадат една Нобелова награда за психология и орална патология,Диди!
Щеше да ти отива до приза Мис Казанлъшка пролет :bowdowl:

Доротея Добрева
8th January 2011, 16:44
И аз се оплаквам вече 3 месец,през който ме" лекуваха" с какво ли не.Временно затихваше, но след една нова паста и затваряне зъба нечовешки почна пак да боли. Лекар, физиотерапевт-лазер нагревки, хирург- още какво и кой да питам. Казват,че гранулома ще се оправи, но МЕ БОЛИ всеки ден , на аналгитици съм по 3 пъти ,а сега и на антибиотик Клиндамицин600 съм. Моля помогнете !

Bril
9th January 2011, 14:22
Ами не може ли да се изреже гранулома с част от върха на зъба :roll: Хирурга нищо ли не казва?

чичо
9th January 2011, 19:00
И аз се оплаквам вече 3 месец,през който ме" лекуваха" с какво ли не.Временно затихваше, но след една нова паста и затваряне зъба нечовешки почна пак да боли. Лекар, физиотерапевт-лазер нагревки, хирург- още какво и кой да питам. Казват,че гранулома ще се оправи, но МЕ БОЛИ всеки ден , на аналгитици съм по 3 пъти ,а сега и на антибиотик Клиндамицин600 съм. Моля помогнете !
Ако лечението е акуратно не би трябвало да има такива оплаквания.А ако е така и пак има болки,може да се пристъпи към апикална остеотомия(премахване на кореновия връх,заедно с гранулома).
Най-важно в случая е оценката на лечението!

Доротея Добрева
10th January 2011, 15:50
Благодаря ви за отговора! Проблемът е, че става въпрос за 7ми долен трикоренов зъб. Хирургът ме посъветва да не рискувам с операция, тъй като е твърде близко до главния нерв. :? Чудя се дали самата паста не е проблемът, защото преди да я сложат под постоянната пломба зъбът се подаваше на лечение. Костта адски ме болеше до вчера и то непрестанно. Днес зъбът е надут... но дали заради антибиотика болката постихна.... Не знам какво бъркам в лечението. Ходих за съвет при трима лекари вече :(

didiyordanova1
10th January 2011, 17:27
немисля ,че ти някаде ти си сбъркала по-скоро специалиста можеби