PDA

View Full Version : Премахване на фибораденом и поставяне на импланти


Jennny
5th April 2011, 11:04
Здравейте. Искам да попитам дали някой се е сбъсквал с проблем като моя. Наскоро при обикновен профилактичен преглед ми откриха фиброаденом/доброкачествен, на лявата гърда .С малки рамери е 0,5-1 цм. Няма нужда от оперативно премахване, просто трябва да се наблюдава 2 пъти в годината. Това е обаче при положение ,че не искам псотавя на импланти. Ако реша трябва да се махне.
Страх ме е обаче, ако се разбута местото да не се усложни нещо, да не е предпоставка за поява на други образувания.Въпреки всичко, обаче не съм се отказа от мечата.
Ще се радвам на всякаква информация

te_dda
5th April 2011, 11:18
по мое мнение нищо открито не се следи, всичко открито се маха....при мамопластика , естесвено, задължително също се маха каквото има...самата мамопластика няма общо с бъдещи евентуални образувания по гърдата, т.е не би била причина за такива, но проблемът е после в проследяването, което е по-трудно и такива малки образувания биха били по-трудно откриваеми....ако имаш някаква наследствена обремененост по отношение на гърдите , то си струва да се замислиш над интервенцията !!

Jennny
5th April 2011, 11:37
Благодаря, нямам наследствена обремененост. И аз смятам ,че импнатите не биха нвредили, а по-скоро отрасраняването ма кистичката. Все пак ще се реже и ще има някаква намеса и следователно риска е по-голям. Според моя мамомог янма проблем, но пък не г опопитах дали трябват 2 операции да се направят...

te_dda
5th April 2011, 11:51
не, в една се правят...стига хирургът, който си си избрала за мамопластиката да е съгласен !

Silvana-)
5th April 2011, 11:52
Аз имам същия проблем и на двете гърди.Правиха ми туморен маркер,беше отрицателен.Доктора ми каза,че когато са под някакви размери(не си спомням точно) не се оперират.Когато му споделих обаче,че мисля да си сложа импланти ми каза,че може да се направи 2 в 1.......
При операцията не ми ги премахнаха.
Съветвам те да вземеш всички мерки преди да се оперираш!
Аз избързах, не си уточних операцията да ми е 2 в 1 и сега треперя,дано не съм си създала допълнителни проблеми с тази припряност...

Jennny
5th April 2011, 11:59
Силвана ,а защо решихте да не се махат? При кой лекар сте се оперирала? Сега как ще Ви следят?
Извинявайте, че така питам ,но съм объркана

Rumenova
5th April 2011, 11:59
аз доколкото съм чела силиконът сам по себе си не е предпоставка за развитието на такива образувания, но самата операция си е някаква травма все пак и има голяма вероятност да засили процеса на развитие. Най-добре да се консултираш с още един или двама мамолози или гръдни хирурзи, защото тези фибро аденоми понякога изобщо не е добре да се махат. Успех миличка!

Jennny
5th April 2011, 12:11
Още веднъж благодаря. Това си мисля и аз ,че е по-дорбе да не се закачат, но пък толкова ми се искаше...

Silvana-)
5th April 2011, 12:11
Силвана ,а защо решихте да не се махат? При кой лекар сте се оперирала? Сега как ще Ви следят?
Извинявайте, че така питам ,но съм объркана

Не мисля ,че ще има пречка за проследяването им,а и има кръвни тестове с които може да се следят такива образувания(дано не съм се объркала ) поне доколкото аз разбрах казаното от лекаря,мамолог.

Оперирах се при Н.Георгиев,но както казах с моята припряност нещо не доуточнихме нещата .

te_dda
5th April 2011, 12:40
има кръвни тестове с които може да се следят такива образувания(
това , за което говориш, е туморен маркер, той се следи при жени , имали вече злокачествено образувание, или се пуска при жени със съмнение за такова, но това няма нищо общо със следенето на гърди по принцип за каквито и да е образувания, т.е няма общо с ултразвуково , рентгеново, ЯМР - изселдване и т.н. Тоест, първо с аобразните изледвания, псоле кръвните - ако на образното има нещо....проблемът е да може въпреки редовните прегледи да се хване евентуално злокачествено образувание докато е малко и прогнозата би била добра ( при жените с импланти)..иначе според мен единични кистозни или фиброаденомни образувания сами по себе си не са противопоказания за мамопластика, но ако жената е с рецидивиращи или повече от 1-2 такива - нежелателно по гореспоменатите причини !

te_dda
5th April 2011, 12:44
аз доколкото съм чела силиконът сам по себе си не е предпоставка за развитието на такива образувания, но самата операция си е някаква травма все пак и има голяма вероятност да засили процеса на развитие. Най-добре да се консултираш с още един или двама мамолози или гръдни хирурзи, защото тези фибро аденоми понякога изобщо не е добре да се махат. Успех миличка!

самата операция изобщо не е предпоставка за развитието на таква процеси !!!!!!!!!!!!!!!! тяхната етиология е съвсем различна - тя не е травматична, за да има такова следствие !!!!

НЯМА ФИБРОАДЕНОМ, КОЙТО ДА " НЕ Е ДОБРЕ" да се махне ! Т.е няма фиброаденом, който ако се махне, би станало нещо по-лошо или би се предизвикал някакъв процес ! Това са пълни заблуди !!!

Silvana-)
5th April 2011, 13:02
Да Теда,точно в такъв ред протекоха прегледите и изследванията при мен,първо го видя на ехограф и после ми пусна туморен маркер.

Rumenova
5th April 2011, 13:48
самата операция изобщо не е предпоставка за развитието на таква процеси !!!!!!!!!!!!!!!! тяхната етиология е съвсем различна - тя не е травматична, за да има такова следствие !!!!

НЯМА ФИБРОАДЕНОМ, КОЙТО ДА " НЕ Е ДОБРЕ" да се махне ! Т.е няма фиброаденом, който ако се махне, би станало нещо по-лошо или би се предизвикал някакъв процес ! Това са пълни заблуди !!!

Незнам дали са заблуди. Първото ми го е казвал хирург, чела съм го също някъде из форума от преди години теми. А за фиброаденома- има доктори , които също са на това мнение. Не ми се спори, но не си ги измислям

Jennny
5th April 2011, 14:25
Уточнението за туморния маркер беше много плезно, понеже не са ми пускали такова. Само ехографско и снимка намамограф.
За сега, а и дай Боже и занапред е едно таквоа образувание при мен , не съм имала други. Незнам доколко, оабче платичния хирург може добре да се справи в премхахването на фиброаденома. По-скоро бих се доверила на лекар специалист мамолог като този,но пък са две операции. ..

te_dda
5th April 2011, 15:11
Незнам дали са заблуди. Първото ми го е казвал хирург, чела съм го също някъде из форума от преди години теми. А за фиброаденома- има доктори , които също са на това мнение. Не ми се спори, но не си ги измислям

няма мамолог, който да разбира, и да ти каже,че ако се махне фиброаденом може да стане по-лошо.....това беше отговор в резултат на репликата,че някои нетрябвало изобщо да се пипат, в случай,че не си ме разбрала !!

леля мичИ
5th April 2011, 17:19
По-скоро бих се доверила на лекар специалист мамолог като този,но пък са две операции. ..

Доцент Тепавичарова прави такива операции - 2 в 1 ;)

mishelle1607
5th April 2011, 19:26
Доцент Тепавичарова прави такива операции - 2 в 1 ;)
Аз мисля,че тя е хирургът

Чочи
5th April 2011, 22:01
Съгласна съм с Te_dda,че не може да се следи,а да не се маха ... По принцип препоръчват операция ( не спешна,но скорошна ),но ако все пак пациентката се страхува и не е подготвена,е желателно след 3 месеца да направи още 1 преглед,за да се проследи растежа на образуванието. 0'5/1 см никак не е малко,за да се пренебрагва с 2 прегледа в годината ! Да не говорим,че фиброаденомите са хормонално зависими,и една бременност би повлияла страшно много за растежа му ... а и не само бременност,естествено !!! А и доколкото знам няма по-сигурно и надеждно изследване от хистологията.Така,че само една операция може да потвърди дали е фиброаденом . Успех и дано вземеш правилното решение !

Sirocco
21st April 2011, 23:22
Здравей,

Тъй като и аз имам такова образувание, изчетох доста по темата и съм събирала съвети от различни доктори. Фиброаденомите са най-често откриваното заболяване на гърдата при жени под 30 год. възраст и съставляват 50% от всички извършени биопсии. Няма ясна и категорична връзка между фиброаденомите и рак на гърдата, но се предполага, че каквито и да е анормални образувания трябва да те подтикват към по-чести прегледи.

Това важи в случай, че със сигурност се знае, че е фиброаденом и че този фиброаденом е от тип simple (сложните са в друга категория и носят мн по-голям риск, те са и мн по-рядко срещани).

Практиката в България е "нямаме достатъчно ресурси и не искаме да поемаме риск, затова режем", практиката в САЩ е "няма нужда да режем, без да има категорична нужда от операция, можем да следим", а тази в Скандинавия е "зависи от случая - режем, ако имаме дори най-малки съмнения, но иначе следим без хирургическа намеса". Спори се по въпроса и едва ли има еднозначен отговор на въпроса ти. При положение, че ще слагаш импланти обаче, не знам какво му мислиш - прави 2 в 1 и се отървай. Мога да ти дам литература на английски със съвременен поглед в/у проблема (две pdf книги, които могат да ти бъдат от полза - една за образувания на гърдата и друга за женско здраве (с раздел за кисти и фиброаденоми и тяхното третиране). Пиши, ако се интересуваш и ще ти пратя.

Silvana-)
6th May 2011, 16:18
Преди седмица ходих на лекар,за да ми види гърдите(1.1 м. след операцията) и по специално фиброаденомчетата.......изче нали са.....