PDA

View Full Version : БЯГАНЕТО


ВАВУ
25th January 2005, 17:43
ЗДРАВЕИТЕ СЛАДУРИ:)
Искам съвет относно бягането. Мисля да се позанимавам по-сериозно от тази пролет с бягане по стадьоните. Но все още не съм получила подходящ съвет КАК Е НАЙ-ПРАВИЛНО ДА ГО ПРАВЯ. Сутрин или вечер? бавно или бързо? с почивки или без? с каква продължителност? колко дни в седмицата? и т.н. Чувала съм, че не е подходящо сутрин, за да не се натоварва сърцето... и всякакви противоречиви мнения. В сайта намерих програма за начинаещи, а аз не съм такава. Занимавала съм се и преди със спорт.
Целта, която ще гоня е стягане и задържане на теглото и стягане, защото преди това ще се подложа на плодова диета.
МНОГО БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ!!!

_root
25th January 2005, 23:49
бягането е много полезно........... това е най-доброто упражнение за поддържане на форма.... препоръчвам ти да бягаш по-често... към 4-5 пъти седмично.... колкото до това кога да бягаш през деня.... сутрин рано преди закуска, след кафето е идеалното време... имаше една статия в която четох точно защо.. ако държиш мога да я намеря и да я препиша тук. Тичкай си нормално.... но не много бавно.... около 30минути-40минути е идеално.... ако се умориш много спираш и си почиваш ходейки, ако пък ти е малко това, ускори темпото на тичане!

Успех

ВАВУ
26th January 2005, 17:44
Ето отново се стига до същата дилема:) Винаги има противоречиви мнения!!! По принцип ако се бяга рано сутрин съм чувала, че не е добре за сърцето. На работа съм по цял ден и явно ще трябва да е вечер, макар да е за сметка на някои мои излизания. Но след като съм го решила ще стане! Може да пробвам и да се увия с найлонови торбички :D за да има и допълнително отслабващ ефект. Не съм го пробвала, но съм чувала че е добре;)

_root
27th January 2005, 00:02
да моя приятелка идваше на тренировка по карате с найлонови торбички по краката и след това беше вирвода :) явно помагат.......... иначе се сетих защо бягането е хубаво да се прави сутрин..... сутрин се сабуждаш и корема ти е празен тогава започваха някакви процеси които водят до отслабване ,а когато отидеш да тичаш тези процеси се ускоряват...... с две думи това беше... а когато пийнеш и едно кафе,, то също помага ........
искате ли да ви дам статията за кафето ?

ВАВУ
27th January 2005, 09:23
ДА ЩЕ МИ БЪДЕ ИНТЕРЕСНО ДА ПРОЧЕТА СТАТИЯТА И КАКВОТО ИМАШ, КОЕТО МЕ ЗАСЯГА. МНОГО ТИ БЛАГОДАРЯ!!! А ПРОЧЕТЕ ЛИ МИ СЪВЕТА ПО ТВОЯТА ТЕМА?:)

_root
27th January 2005, 14:28
Прочетох го .... мерси много......... даже днес бях на козметик дерматолог :)

КАФЕ

Кафето някога се смяташе за нездравословно, но последните изследвания показват, че то има редица качества, които може да са от полза на трениращите фитнес и културизъм. Освен общото стимулиращо действие, кофеина има термогенични свойства върху телесните мазнини. В много голяма степен той повишава ефективността на другите термогенични субстанции. Друг начин да се подобри ефекта му срещу мазнините е да се консумира 1 час преди тренировка. Според последните изследвания то е по-ефективно от аспирина при подтискане на мускулната умора. Това означава ,че с помоща на кафето можете да тренирате по-тежко, без да възникне мускулна умора.
Това което незнаете отностно кафето е ,че то влияе благотворно върху здравето. Последните проучвания показват,че умереното пиене на кафе (2-3 чаши дневно) намалява риска от диабет тип 2, чернодробни болести и даже от жлъчни камъни.

Всяка чаша кафе съдържа 100-200мг кофеин. Разтворимото кафе съдържа по-малко от 100мг. Голяма чаша кафе от специални сортове може да съдържа до 500мг


Заповядай :)

ВАВУ
27th January 2005, 15:44
Благодаря ти _root, всъщност не обичам много чисто кафе, но може да пробвам поне с 3в1:) кофтито е,че не мога да стана 1 час по-рано за да изпия 1 чаша кафе и после да отида на стадьона:( но ще го измисля.

ВАВУ
27th January 2005, 15:44
Благодаря ти _root, всъщност не обичам много чисто кафе, но може да пробвам поне с 3в1:) кофтито е,че не мога да стана 1 час по-рано за да изпия 1 чаша кафе и после да отида на стадьона:( но ще го измисля.

_root
27th January 2005, 23:35
Дам...... три в едно не е кафе....... не че разбирам де.. аз не пия кафе.... но като го гледам. 8) Ами няма да ставаш един час по-рано а ще тичаш един час по-късно ;) ако не може да го намалиш и на 30мин и за толкова време ще може да се извършат тези термогенични субстанции

ВАВУ
28th January 2005, 12:16
М..да, явно идеята за 3в1 не е добра:( Но аз само такова мога да пия:( а по принцип изобщо без захар ли трябва да се пие? Ужас!!!

_root
29th January 2005, 14:54
Ако не искаш да пиеш кафето и зеления чай също мнооооого хубаво е да хапваш по един грейпфрут :) мисля че и за него имам статия ..
ако я искате ?

puhito
29th January 2005, 20:20
Дай статията,ако можеш :P

ros
30th January 2005, 00:14
любопитното е, че грейпфурта е единствения плод които съдържа специален ензим които спомага за разграждането на мазнините! :wink:

_root
30th January 2005, 00:32
Грейпфрут

Изцедете един грейпфрут когато се опитвате да тренирате коремни мускули (това не изккючва бягането) Този цитрусов плод ще ви помогне да намалите телесните мазнини. Проведено 12 седмично проучване установява,че когато хапвате половин грейпфрут или пиете 200гр сок три пъти дневно,без да сте правили други промени в диетата си,губите средно 1,8кг, обаче понякога тази загуба стига до 4,5кг за цитирания период от време (12седмици). Една от причините за това може да бъде намаляването на инсулина предизвикано от грейпфрута. Може да се дължи също така на разтворимия пектин, който забавя постъпването на гликозата в кръвообращението, в резултат на което нивото на инсулина се поддържа ниско. Възможно е ефекта за намаляване на телесните мазнини да се дължи на флавоноида нарингенин,който нормално участва в матаболизма на токсините и забавя разграждането на кофеина, който има термогенен ефект и с това повишава изгорената мазнина. Ако вземете антихистаминови и психотропни лекарства, калциеви блокери, понижаващи холестерола медикаменти или имунодепресанти консултирайте се с вашия лекар преди да консумирате грейпфрут или сок от него.
Дозировка : Един грейпфрут (два или три пъти дневно) доставя около 130мг нарингенин и само 90калории, повече от 2гр фибри, 20гр въглехидрати, 2гр протеин и 90мг витамин С на доза. Поради понижаване на инсулина да не се яде грейпфрут поне 2 часа след тренировка

Готови сте ,млади дами ;)

_root
30th January 2005, 00:47
зелен чай
и за него някой беше писал нещо тук

Зеленият чай има много полезни качества, включително намаляване на подкожните мазнини, възстановяване на ставите и черния дроб, както и предпазване от рак, сърдечно-съдови заболявания и колкото и анекдотично да звучи, съгласно последните проучвания срещу инфектиране от спин. За сега много сериозно ви предупреждаваме да не разчитате на тази възможност. Активната съставна част на зеления чай е флавоноид наречен епигалокатехин галат (ЕГКГ). Той има качествата на антиоксидант, който стимулира метаболизма, като предпазва от разграждане норепинефрина. Специално за ставите се смята ,че ЕГКГ подтиска ензима, който разгражда хрущяла.
Дозировка : една чаша зелен чай доставя около 20мг ЕГКГ. Изпиването на две или три чаши чай дневно кара метаболизмът ви да работи, ставите да се сгъват плавно и всичко в организма е в идеален порядък !


ПП : Брей това и на мен може да помогне :)

SSG
11th February 2005, 14:55
Моля пишете на кирилица.
Zdraveite. Sajeliavam, niamam kirilica. V chujbina sam.
Otnosno biaganeto... Biagam 10km na den, vseki den. No ne kazvam, che vi go preporachvam, zashtoto e tejko. Nai-dobroto vreme za biagane e sutrin. Po-dobre e sutrin da izpiesh 1-2 chashi voda, zashtoto organizma se obezvodniava. Vajnoto e da si postoianna, a ne da biagash ot vreme na vreme. Moje da ne e vseki den, no da e prez den. Ot vreme na vreme spokoino mojesh da dadesh pochivka na organizma ot 1-2dni, no ne se uvlichai :wink: Otnosno tova dali da e bavno ili barzo...dobre e da ne e mnogo bavno, imam predvid da hodish. No sashto ne triabva i da e mnogo barzo. Po princip, se preporachva po-bavno biagane. Prichinata e, che po tozi nachin natovarvash muskulite.Pri barzoto biagane, estestveno pak natovarvash muskulite, no natovarvash i sarceto, dishaneto mnogo skoro se uskoriava, tova te kara da ostanesh "bez dah" i se nalaga da spresh. Bavnoto biagane ti dava vazmojnost da natovarish dobre muskulite, pri umereno natovarvane na sarceto. Estestveno e organizma da premine v po-natovaren rejim. Niakade chetoh, che chast ot tozi rejim se zapazva i sled kato spresh da biagash.Okolo 1 chas sled tova organizma prodaljava da izgaria kalorii poveche ot normalnoto i t.n. Predpolagam znaete, mejdu drugoto, che pri biaganeto se izgariat nai-mnogo kalorii v sravnenie s drugite sportove, a i pri biaganeto se natovarvat vsichki muskuli na tialoto. I zabravi stresa-biaganeto ne vodi do stres, po-skoro obratnoto. Otnosno raztoianiteo...zapochni s malki razstoiania, ili s kolelo, naprimer. Kogato se izmorish, namali tempoto. Sled kato pochuvstvash(sled izvestno vreme, razbira se, zavisi si ot teb), che mojesh da uvelichish razstoianieto, napravi go. Razbira se nikoi ne kazva da go pravish dokato dostignesh 100km, no po princip dosta polzotvoren efekt shte ima pri 4km, 3-4 pati v sedmicata. Otnosno stoikata pri biagane...tia triabva da e leko naklonena napred. Tova e pri vseki dobar begach, no tova sashto idva i s vremeto. Nadiavam se tova, koeto sam napisala do tuk, da ti pomogne, a i ne samo na teb, no i na vsichki, koito iskat da pochnat s biagane. Mnogo gluposti se pishat v literaturata, ili razni spisania.Po-dobre e da pochnesh, otkolkoto da gubish vreme v chetene za tova kak se otraziavalo kafeto i tem podobni. Sled vreme ti shte si v sastoianie da si napravish sobstvena programa, spored tova kak se chuvstvash i kakvo iskash da postignesh. Samo oshte neshto...otnosno dietite. Sorry, che stana dalgo. Iaj si normalno, no ne se "napluskvai". Nedei da pazish dieti . Tova bi moglo da bade mnogo zle po-vreme na biagane. Ako si na dieta i bez energia po vreme na biagane, mnogo e veroiatno da pripadnesh. Poviarvai mi, sluchva se i e gadno. E, tova e ot men. Chao-chao :P

Dida
16th March 2005, 12:09
Здравейте! Бягането е супер тренировка както на тялото така и на психиката. Практикувам го, засега рядко, но все повече се убеждавам, че е супер. Мисля да оставя всички други опити за отслабване като фитнес, упражнения в къщи, диети и да се заема най-сериозно с бягане. Ако някой в този момент е на същото мнение, ще се радвам да го сподели и да го обсъдим, а защо не и да коментираме резултатите...
Поздрави и приятни занимания!

liophy
16th March 2005, 15:58
Никакъв спор няма, че бягането е страхотен спорт. Както ти каза и за физиката и за психиката.

Не бих го сравнил с никой друг спорт и не мисля че има алтернатива. Все пак ще уточня че си зависи и от целите все пак.

vampirka
16th March 2005, 19:47
Искам да попитам нещо-бягането помага ли за дупето?аз бягам от известно време,ама чувствам стягане само по краката и корема(странно :roll: )

liophy
17th March 2005, 17:56
Помага, помага.

Бъди по-постоянна и ще се стегне. Е, вярно че има и упражнения, които са по-полезни и ефикасни, но и бягането е добро.

А относно това дали го усещаш - важното е да го усети някой друг
"if you know what i mean..." :))

Anonimna
4th April 2005, 11:10
Моля пишете на кирилица.Моля пишете на кирилица. Az bqgam sutrin na gladno (sled voda i kafe). NQkoi znae li kolko vreme sled bqgante moga da zakusvam? Blagodarq predvaritelno za informatsiqta.

BWL
11th April 2005, 16:44
@Anonimna,

hubavo e sled bqgane da ne qdesh pone 2 chasa, zastoto goreneto na mazninite prodylzava usileno -trae max. do 24 chasa i po tazi prichina nqma smisyl da se bqga vseki den, a prez den. mozesh da piesh kolkoto si iskash voda sled bqgane - taka se zalygva glada za izvestno vreme, no po prinzip si e gadnichko chuvstvo.

sutrin e mnogo po-polezno, zastoto organizmyt e izgorim vyglehidratite prez nostta. Kakto znaem, pri sport prez pyrvite 20-25 min se izgarqt nalichnite vyglehidrati v kryvta i chak sled tova se pribqgva do mazninite.
Ta nakratko bqganeto sutrin e po-polezno za otslabvaneto ot bqganeto vecher. No po-dobre vecher, otkolkoto nikoga :P

NQMAM KIRILIZA! V techbg.com problemyt s pisaneto na kiriliza e reshen mnogo elegantno! Nqma da navredi i v tozi forum!

Anonimna
12th April 2005, 01:39
Моля пишете на кирилица.
BWL,
Mnogo ti blagodarq za otgovora! Az obojavam da ticham sutrin - moq gym go otvarqt v 5 sutrinta i az togava hodq prez sedmitsata. Za qdeneto nqma da imam problemi sled 2 chasa- tichaneto mi ubiva apetita. No kak shte taralqnkam i zakuska do rabotata e po-golemiq problem :-).
Pozdravi,
Mila

P.S. I az nqmam kirilitsa i vchera naprazno se optitvah da q namerq :-(

Анахрония
12th April 2005, 22:25
Относно това какво да е разстоянието...и натоварването, как да разбера кога ми е достатъчно.. в смисъл така че на другия ден да не се обездвижа с мускулна треска - засега съм в следното състояние - тичам всеки ден и всеки ден все повече се уморявам а разстоянието почти не съм го увеличила - само почивките съм намалила и леко съм дигнала скоростта... Как да си увелича издръжливостта и едновременно с това да нямам мускулни трески защото много смешно ходя :oops: :D :? А иначе ми се ще да тичам всеки ден - щото ако спра цял ден ще ми е на вятъра-ама някак умората ме поваля някъде по средата на втория километър и почвам да се влача и краката ми треперят...трябва да подскачам за да се отпуснат.
ПРОСТО ИСКАМ ДА СЕ СТОПЯ И СъщЕВРЕМЕНнО да стана по-силна?!?!?!?!

BWL
13th April 2005, 11:05
@anahroniq

nesto ne se vryzva. zasto bqgash vseki den? i po kolko vreme bqgash? ako sled2-ri kilometyr si trup, znachi trqbva korenno da si promenish programata i dishaneto. sled 2-kilometra izdyhvat samo horata s ogromno nadnormeno teglo!

nai-dobri rezultati se postigat kato bqgash prez den (za da mogat da ti otpochinat muskulite) i minimum 35 minuti (za da izgarqsh maznini). ako bqgash taka muskulna treska ste poluchish samo pyrviqt pyt. muskulna treska se premahva chrez bavno bqgane (za da se razsee sybranata mlechna kiselina v muskulite).

nqma i golqm smisyl da bqgash byrzo -poveche maznini se gorqt ot prodylzitelnoto, a ne ot byrzoto bqgane. rezultati ochakvai sled 6 sedmizi (18 pyti x 40 minuti).

pozdravi

13th April 2005, 17:55
Моля пишете на кирилица.sled 2-kilometra izdyhvat samo horata s ogromno nadnormeno teglo!
Ми аз съм с такова - някъде написах че до идеалното тегло да стигна ми трябват 25 кила - това ако не е огромно наднормено тегло не знам кое е??? :wink: Та аз ако бях слабичка щях да си тиииичааам спокойно както в младостта!!!

13th April 2005, 17:57
Моля пишете на кирилица.Моля пишете на кирилица.Всъщност тичам всеки ден за да отслабна и да имам издръжливост!!! По-горното бях аз...

Анахрония
13th April 2005, 18:02
Демек аз де...всъщност аз ако не бях толкова дебела директно щях да отида да плувам - (щото сега не мога да преодолея напоследък породилата се заедно с килограмите психологическа бариера да показвам неестетическия си организъм по бански)...когато имам време и да си тичам на воля щото щеше да ми е леко...ама сега килата тежат!!! Именно за това искам съвет...

rusiblue
13th April 2005, 19:00
Моля пишете на кирилица.
Анахрония, здрасти, извинявам се, че се набърквам в темата за бягането, но бих искала да ти вдъхна малко повече кураж за плуването, няма защо де се притесняваш, щом имаш желание и това е което найстина ще ти достави удоволствие /освен,че е и един много хубав спорт/... направо отивай, аз ходя от време на време и въобще не обръщам внимание на околните, имай поче вяра в себе си, знам че не е лесно, но поне можеш да опиташ...:)

Анахрония
13th April 2005, 21:56
. знам че не е лесно, но поне можеш да опиташ...:)
За мен плуването е може би възможно най-лесното нещо понеже от 6 до 14 годишна възраст тренирах всеки ден в ЦСКА - не че не съм от Левски де 8) 8) но оттогава до днес са минали вече 11 години и аз съм се разплула кат кюфте и направо се срамувам да се ръцна кат Кашалот в басейна!! Първо искам да посваля едно, две, три, четири, пет, шест килца та поне на косатка да приличам!! Но ако има някой който да ми обясни как да дишам по време на тичане - щото аз дишам като при плуване и нещо май не се получава...като хората, пък и не ми се спират точно сега цигарите....Абее искам и на сушата да съм авайлибъл... Ако някой ме разбира какво имам пред вид-щото във водата не се уморявам чак толкова...То идеята ми беше да ги съчетая двете от другата седмица ма искам тая да сваля килограми...Та ако някой може да ми даде съвет имам още 4 дни - как да сваля още поне две кила ?? Тичам колкото мога..всмисъл докато не се размажа..после подтичвам още толкова кат мравка и после пак тичам... Знам че без болка няма да стане но поне някоя тайна техника нещо, за отпускане на мускула в почивките..нещо? Оферти има ли :lol: :?:
Благодаря ви наистина че ми пишете - че то ми трябва доста воля да стана човек от кюфте 8)

BWL
14th April 2005, 09:51
Моля пишете на кирилица.@rosiblue napylno si prava - psihologicheska prechka trudno se reshava s fizicheski usiliq. osven tova pluvaneto naistina izgarq povecvhe energiq, zaradi po-golqmoto syprotivlenie na vodata.

@anahroniq, 25 kilograma nad idealnoto teglo ne e svryhteglo. super nadnomernoto teglo e dosta po-nagore.
ako sym razbral pravilno pushish. tova sys sigurnost te kara da se zadyhvash poveche otkolkoto kilogramite. probvai da bqgash mnogo, mnogo bavno. opitai da si sinhronizirash dishaneto s dvizeniqta -t.e. probvai da go narpavish mashinalno. slushai si radio ili si misli za nesto dokato bqgash, no ne i za samoto bqgane -taka vsichko ste si doide samo na mqstoto. opitai da bqgash kolkoto se moze po-dylgo, pravi pochivki hodejki, no sled tova pak bqgai. gledai da dostignesh 20 minuti na trenirovka. bqganeto vseki den nqma da ti donese nisto -pravi go 3 pyti sedmichno. i byrzo rezultati ne ochakvai -za syzalqnie e taka. drug syvet, koito moga da ti dam e da ne se oglezdash vseki den v ogledaloto -vednyz na 10-ina dni stiga-samo taka se zabelqzvat razlikite.
i nali zanesh -zigarkiteee, zigarkiteeee ........... :twisted: :twisted:

alive_girl
14th April 2005, 14:38
.Zdraveite na vsi4ki. Ivinqvam se 4e malko oburkvam temata, no iskam da vi popitam za greipfruta kolko vreme predi qdene trqbva da se qde? Za6toto sum 4ela na mnogo mesta za nego, 4e pomagal, no na edno mqsto pi6e 4e trqbva da se qde vednaga predi qdene, ne drugo pi6e 20min, na 3-TO 30 MIN PREDI QDENE. aZ totalno se oburkah koga da go qm toz greipfrut. Molq vi pi6ete ako znaete koga da go qm
Thenk`s predvaritelno

Анахрония
14th April 2005, 15:02
Оффф цигаркитеее знам аз... Ама вижте хора - днес например вече нямам мускулна треска а вчера се напънах повече и правих и преси и подскачах там нещо... та мисля че все пак всеки ден тренировка ще ми се отрази добре... Цигарките - бе никотина нали е стимулант :P :P :P :P :twisted: :roll: ееее ще трябва сигурно да ги спра но ....е за тва волята май засега няма да ми стигне :D
Благодаря за съвета но ще трябва да си свикна краката всеки ден щото от по-нататък ще трябва да тичам и да плувам едновременно - идеята ми е както някъде се споменаваше да ускоря колкото се може повече разхода на енергия да намаля достъпа на калории и освен това да се стегна :roll:
Пожелайте ми успех
А какво точно да пия за тонус - кои витамини нещо някакви билкови хапченца няма ли :?:

Anonimna
16th April 2005, 16:40
Искам да попитам дали това което правя е достатъчно за да отслабна в смисъл да стопя мазнини. Аз съм жена на 35, висока 164-165 и в момента тежа м/у 70 и 75 кг (не се меря защото се шашкам).
Ходя на gym (сега само кардио) 3-4 пъти седмично. 2 пати през седмицата тичам+xодене на пътеката или на елиптичния уред 35 мин. Събота и неделя 65 мин тичане+xодене на пътеката (сега току-що се върнах - 30 мин тичане и 35 ходене - общо 8 км). Всички тия неща ги правя на гладно след вода и кафе. Oсвен това от месец и нещо сам на South Beach Diet. Аз ходя на gym от години и преди тичанх повече но си докарах shin splints а после си счупих крака (другаде) и трябваше да престана да ходя за около 4 месеца. Та какво бихте ме посъветвали - аз не съм в брилянтна форма но обожавам да тичам на пътеката. Някакви идеи как да го правя (напр днес - 10 мин ходене за разгряване, 15 мин тичане, 5 ходене, 5 тичане, 5 ходене, 5 тичане, 5 ходене, 5 тичане, 5 ходене, 5 бавно ходене за край). Благодаря предварително!

Аз-Анахрония
19th April 2005, 11:15
Имам проблем, надявам се да изчезне но все пак да питам... От неделя насам глезена по време на тичане все повече и повече ме боли и от вчерашната тренировка ми е трудно да стъпвам на него.. Този глезен ми е чупен.. Но леко ми наболява и другия...Не знам дали да почивам от тичането днес...или си сложа нещо да го стегне.. Не ми се пропускат тренировки :cry: Аз съм доста тежка - дали да не тичам с глезенки превантивно? АБЕ ТИЯ БАСЕЙНИ ЩО НЕ РАБоТЯТ ДО 8 часА??? МНОО ГАдно - няма кога да ходя да плувам :cry:

Anonimna
24th April 2005, 14:03
Здравейте отново. Все още не съм получила отговор на въпроса си, но продажавам да се надявам :-)

Аз увеличих растоянието - 9.3 км вчера (събота) и времето - 45 мин тичане (25 нормално темпо и 20 много бавно) и 15 мин ходене. Схемата ми беше следната: 5 мин ходене, 5 мин бавно бягане, 25 мин бягане, 5 мин бавно бягане, 5 мин ходене, 5 мин бавно бягане, 10 мин бягане, 5 мин бавно бягане, 5 мин ходене. Мисля че с бавното тичане се увеличава издарливостта и сърцето привиква към натоварване. Ще се радвам ако някои коментира по въпроса.

Друг въпрос които имам е за добавки. Аз пия комбинирани витамини на Olay и отделно Еster-С. Вчера обаче си купих и Potassium Gluconate тъй като сам на South Beach Диет и ям по много малко плодове на ден. И във витамините ми potassium е много малко (2 % от дневната доза). Но и в Potassium Gluconate не е повече - само 3%. Не съм сигурна дали е добре да го пия в дните в които тичам. И се премерих миналата неделя - 74 кг :-(.

Anonimna
24th April 2005, 14:05
Greshka :-) - 55 min tichane - 35 normalno tempo i 20 mnogo bavno.

Kurtni
24th April 2005, 19:15
Аз пък какво да кажа, като не мога да бягам повече от 10мин :oops: ...е.. това все пак ми беше първия път, но си е доста малко... :(

27th April 2005, 12:17
Моля пишете на кирилица.Аз пък какво да кажа, като не мога да бягам повече от 10мин :oops: ...е.. това все пак ми беше първия път, но си е доста малко... :(
Спокс и аз бях така ..... после малко по малко.....и свикваш :lol:
:cry: Мен пък така ме боли чупения глезен, че имам чувството кат бягам, че ше се ми се сгъне и ще се пребия :cry:
Но :lol: пък свалям и скоро няма да съм толкова тежка че да ме болят краците

Аз-Анахрония
27th April 2005, 12:17
тва бях аз

Kurtni
29th April 2005, 16:46
Браво на теб... радвам се че имаш напредък.. дано не ти прави проблем, този глезен...

Polygriega
30th April 2005, 11:30
Здравейте
Огромният проблем при тичането е - скуката. Аз примерно изпрасквам 2-3 км за 10-15 мин. и си отивам. Дори накрая така ми писва, че забързвам. Та - хубаво е да се тича с партньор, с който да имате горе- долу еднакво темпо. Аз засега го раздавам по шизофренишки и си разговарям със себе си, че с никого не мога да се координирам.

Мненията тук супер яко ме объркаха, когато прочетох тук на 100 места, че чак след 20-тата минута изгаряш мазнини...
Аз съвсем друга информация имам.

В моята гора си имам маркировка и задължително трябва да съм я минала - дори да се тътря с болки /като от цироза/ в черния дроб. Това също е много важно, но за мен.

Аз-Анахрония
5th May 2005, 11:51
Ми според мен ако имаш подобни болки просто не дишаш правилно... някъде някоя тъкан не се дохранва с кислород по време на тичането... А това не е хубаво...Дишай :wink: Аз поне със задъхването реших проблема - реших да дищам като при плуване и то взе че стана... Глезена проклет - ми мъча го, сега съм му по-лека :P
Мога ли да питам някой вярно ли е че трябва да се тича на пръсти :roll: :roll: Днеска сутринта ми го казаха... :?: :?: :?:

CrazyBlackBitch
5th May 2005, 13:36
За тичането на пръсти и аз се интересувам. Приятелката, която тичка с мене ог прави на пръсти и ми каза и аз така да правя. Ама много ми натоварва пръсците и затова не съм рискувала. Ще се радвам и аз някои да сподели за разликата от тичането на пръсти и нормалното на цяло ходило.

Анахрония, радвам се, че глезена ти е по-добре и си му и по-лека даже.
Поздрави! :D

steff
9th May 2005, 16:50
a az iskam da popitam dve 4a6i topla voda sutrin predi ti4ane ili sled ti4ane triabva?

Yancheto
23rd June 2005, 01:25
Бе и аз бая му се чудех на тичането и реших да пробвам!!!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: И то взе да ми харесва все повече, ама вчера не бягах с удобните си маратонки и сега пръсите на краката са ми направо размазани много ме болят :cry: Кажете ако знаете някакъв лек, че на всичкото отгоре цял ден сам с маратонки и работата с пръстите става ощте по кофти и се чудя дали ще мога да бягам като хората утре(днес де)!!!
Дано да се пооправят,че сам много мотивирана да се постегна това лято:) За сега толкова от мен - Поздражи!!!!

Yancheto
23rd June 2005, 01:26
Изжинете ме за правописа ама не сам сжикнала още на фонетичната :)

liophy
23rd June 2005, 09:30
Бравос на тебе. Който се е хванал да тича е разбрал колко полезно е. И колко добре се чуства човек след това.

Един-два дена почивка нищо не е. Даже е по-добре да си даваш почивчица, така хем събираш по-голяма мотивация за следващото тичане, хем не ти писва, пък и даваш възможност именно на такива микротравми да отшумят и да не се натрупват.

А относно фонетичната- Кредора има и БДС- с жълтата иконка, трябва да щтракнеш 2 пъти.

fibi
23rd June 2005, 15:18
Здравейте, бих искала и аз да попитам нещо свързано с бягането, та зна4и като по4неш да бягаш, промерно минава6 2 км. как е по-добре да минава6 1 км на един път и после да спреш за малко по4ивка и да мине6 другия километър без да спираш или трябва да спираш когато се умориш и да ходиш докато си в състояние пак да бягаш, все пак имам в предвид кой вариант е по-уда4ен, за да има изобщо ефект все пак от бягането....:))))
.....току що про4етох какво сте писали ама пак не ми става ясно, мин. колко трябва да бягаш, за да може6 да спреш и да походиш после и колко трябва да ходиш и след това да почнеш да бягаш...аз като 4ета направо аз съм много зле..6тот аз бягам горе-долу половин 4ас и изминавам към 3 км., което както разбирам е доста малко, ама просто много кръв ми се качва в главата и почва да пулсира, съответно имам чувството 4е вдигам температура...ужас направо...може би трябва да понамаля цигарите :oops: :)
oki thanks liophy...:))))

liophy
23rd June 2005, 15:41
Категорично никакво спиране. По-скоро ако усетиш, че се уморяваш или задъхваш - намали темпото, но не спирай. Спреш ли до голяма степен обезсмисляш идеята на бягането- аеробният ефект.

Това е и най-важното за бягането- да си прецениш силите за да не окапеш рано-рано. По-добре в началото дай една идея по-бавно, но да си осигуриш по-дълго бягане. По време на бягането може да засилиш или намалиш според зависи как се чустваш.

Yancheto
24th June 2005, 11:58
:lol: :D :lol: :D :lol: :D :lol: :D

Да ви се похваля, :arrow: :arrow: :arrow: вече съм по-добре и много скоро пак ще съм на стадиона да тичам!!!!
:idea: Дано само времето се пооправи, че тук(Свищов) вали вече три дни и на стадиона не може да се бяга!!! :idea:
liophy 10х за отговора :mrgreen:

Gordi-S
26th June 2005, 00:26
:oops: Здравей те!
И аз съм 20 кг над идеалното тегло,бягам от шест години в насечен терен,всеки ден-пролет,лято, есен а зимата,правя домашна йога,килограмите са непроменящи-бетон.Това е отчайващо,но за сметка на това съм здрава като биче и се харесвам,крака като на дискохвъргачка,ръце като на гимнастичка.На кой му пука?Горе главата!!! :D

Yancheto
26th June 2005, 09:53
Браво, Gordi-S щом ти се харесваш не трябжа да ти пука за другите!!!

Времето в Свищов се оправи до толкова, че чак е жега, но аз бягам вечер, а скоро ще почна да бягам и сутрин само да свърши това училище!!! :D :P :lol: :P :D :lol: :P :D

mary_jay
2nd July 2005, 15:50
Здравейте!
Въпросите ми са свързани с бягането.
Виждам, доста компетентни хора дават съвети тук :lol: , и на сайта гледах една програма за маратон, но нещо ми се губи или по-скоро за мен трябва нещо малко по-различно.

27 годишна съм, 172 см, 54 кг.
Спрях цигарите (постепенно). Вече от месец не пуша изобщо.
От ~2 месеца пия витамини Doppel Herz (хапчета, които постепенно се усвояват от организма - т.е. когато е необходимо - за това ги предпочетох). Пия и TRIOVIT (антиоксидант), ама 2-3 пъти седмично.

От една година бягам всяка сутрин по 2.500 метра за 20-25 мин. (имам си трасе и не съм го променяла).
Зимата - бягане на място в къщи, 15-20 минути.
От една седмица вече бягам 5 км за 40-50 мин.

Имам проблем с дишането - ГОЛЯМ, наистина ГОЛЯМ ПРОБЛЕМ. към 3-4-тия километър вече усещам, че гърлото ми е по-тясно, бне мога да си поемам достатъчно въздух....много гадно усещане.

Мъча се да контролирам дишането си. :? :?
Стремежът ми е да достигна маратонското разстояние - 42 км.
Но МНОГО БАВНО напредвам, много бавно!!! :cry:

МНОГО ще се радвам :lol: ,
ако може някой да ме светне:
1. Какво да правя за дишането ? (някви дихателни упражнения ли...) щото това е ужас.... :cry:
2. На какъв период и с колко км да увеличавам разстоянието; с какво темпо да бягам (за да не се контузя и да не ми стане нещо на костите)?
3. За костите кат стана въпрос - нещо трябва ли да пия за усилване на костната система.... (все пак жените са по-склонни към развиване на остеопороза :? :? :? )

Много ще съм благодарна за съветите и идеите ви!!!

Поздрави, Марина :wink:

Bionxx
2nd July 2005, 16:14
1. Какво да правя за дишането ? (някви дихателни упражнения ли...) щото това е ужас.... :cry:
2. На какъв период и с колко км да увеличавам разстоянието; с какво темпо да бягам (за да не се контузя и да не ми стане нещо на костите)?
3. За костите кат стана въпрос - нещо трябва ли да пия за усилване на костната система.... (все пак жените са по-склонни към развиване на остеопороза :? :? :? )


Здравей Марина,

1. За дишането : Какви са ти по-точно оплакванията? Опиши ги по-ясно! Имаш предвид задух ли? Защото така, както го разказваш, ми прилича повече, че си свикнала да тичаш с отворена уста! След третия километър се обезводняваш и започва това неприятно усещане на драскане в гърлото поради сухотата му и не можеш да преглъщаш сигурно!? От там идва и слаб спасъм на ларинкса и създава това чувство, че нямаш въздух! За такъв тип оплакване ли имаш предвид!? Защото, ако е така, това няма нищо общо с дихателни проблеми, просто си вземай шише минерална вода с теб и се научи да дишаш през носа!
2. За увеличаване на разстоянието : това зависи изцяло от възможностите ти, които на този етап не ми се струват големи по обясненията ти! Както, разбира се, и от състоянието на опорно-двигателния ти апарат! Имала ли си досега някакви ставни оплаквания и къде точно? След това ще ти дам по-изчерпателен отговор!
3. :D Да, остеопорозата наистина е по-често срещан проблем при жените, но ти си много млада - не е необходимо да приемаш хранителни добавки и лекарства за кости! Патогенезата на остеопорозата, най-просто обяснена, е следната : След менопауза ( климактериум ) намалява продукцията на естроген при жените, полов хормон! Естрогенът влияе от своя страна и върху стомашните и чревни жлези, не само върху половата система, и когато е в по-малки количества води до атрофия на лигавиците им! Така започва и проблематичното резорбиране на витамин D, Ca, фосфор, цинк и т.н. Оттам и остеопороза! Тъй че ти е много рано да мислиш за това!

mary_jay
3rd July 2005, 13:02
Точно така се случва с дишането, ама точно както го описваш. :cry:
През носа ако дишам, ми се струва, че няма да мога да си поемам достатъчно въздух..... ама май ще трябва да се науча....

Ще послушам съвета ти за водата! :)
А състоянието на опорно-двигателния ми апарат е супер! никакви оплаквания нямам и не съм имала. От малка се движа повече - кънки, колело, повече ходене....
само дето от 4 - 5 години насам (заради работата на компютър) съм в седящо положение по 10-12 часа на ден.
Едниственото ми разджижване е тичането сутрин, гимнастиката след това и гимнастика вечер за около 30 мин.

- Да не би задушаването да е по-скоро на психологическа основа?
- Възможно ли е да изгарям мускулна маса... т.е. темпото добро ли е?
- Трябва ли да ходя отвреме на време, както и да сменям темпото, за да привикне тялото ми... (някои хора така са писали, ама зех нещо да се обърквам - има противорчиви мнения)
- Кога мога да увелича разстоянието (като гледам, не сам много напредничава :wink: :( )

10х за отговора!

Bionxx
4th July 2005, 12:19
- Казах ти вече - нямаш никакви проблеми с дихателната система, само това , че не знаеш как да дишаш по време на тичане! Използвай и минерална вода, както разбра - помага! Дори само с жабуркане и ще се чувстваш по-добре! Въпросът е да не ти пресъхва гърлото, за да не се получава този спазъм на ларинкса! Не, не е на психологическа основа!
- Съветвам те да си намериш треньор по лека атлетика, защото те виждам , че си объркана и все още според мен много непотготвена за дълги разстояния!

mary_jay
4th July 2005, 13:16
Здравей, Bionxx!
Днес се постарах да дишам през носа, а сутринта изпих една чаша сок, да не тръгвам баш на "сухо" :wink: ...
и наистина има резултат! :lol: :lol: Даже не се изморих толкова, колкото се изморявам обикновено.
Благодаря за инфото,
поздрави, чао!

Bionxx
4th July 2005, 13:21
Постарай се да дишаш на равни интервали от време : дълбоко вдишване с носа, устата използвай само за издишване! Така се овлажнява въздуха в носните ти проходи и ще спомага за по-малко изсушаване на лигавиците! Течностите - не преди, а по време на тичане! И не за напиване, а само за жабуркане или малки глътки при чувство на сухота!

mary_jay
4th July 2005, 13:42
Добре, ще пробвам утре така.
Надявам се скоро да мога да се похваля с ново постижение :wink:
Чао..

mary_jay
6th July 2005, 17:06
Има малък напредък - сега минавам 7 км за 50 мин.
с дишането имам малко подобрение, но трябва непрестанно да го следя... даже да си броя наум :? :lol: :lol:

liophy
6th July 2005, 17:11
Това е чудесен резултат- нормална скорост и доста продължително бягане. Продължавай, стига да нямаш проблеми разбира се.

mary_jay
6th July 2005, 18:07
Ихаа... :shock:
Мерси за куража... :lol: :lol: :lol: !!!
Аз си мислех че е бавно и за толкова време би трябвало да мога повече...
(но и този момент ще дойде.)

Yancheto
8th July 2005, 08:41
Здравеите!!!
Пак да подосаждам..., но да питам аз?????
Казвате сутрешното бягане по-полезно за отслабване, но колко рано сутрин :?: :?: :?: Щотот някак си не ми се струва много като хората да станеш в 5h и след около час да си във форма за тичане. Поне при мен е така - много съм зле с ранното ставане и гледам горе-доло така :shock: :shock: :shock:!!! Добре,че майка ми има нерви от ... (и аз незнам от какво трябва да се, че да може да ме събужда всяка сутрин за училище) и ме буди дори и сега.

mary_jay
8th July 2005, 10:12
Според мен - когато се чувстваш най-добре и в кондиция, тогава тичай.
Дали сутрин или вечер, няма значение, въпрос на навик.
Сутрин е по-добре - защото е минало бая време от последното ядене,
пък и въздухът е по-свеж ...
но преди да излезеш трябва да позагереш малко, да се събуди тялото.
От друга страна вечер пък също е хубаво, защото освобождаваш натрупаната през деня енергия.
Можеш да разбереш най-добре като пробваш и по двата начина.

А твоето ставане наистина трябва да е бая раничко....
Пробвай да тичаш вечер. Според мен ще има същия ефект.

Гледай и да не си даваш зор. т.е. недей да гониш време,
а бягай нормално или бавничко (е, не да ходиш де...) :wink:

Поздрави, Марина

Yancheto
9th July 2005, 08:58
Благодаря за отговора, май ще тичам само когато имам време, че и работа почнах.....Ще се постарая просто да не прекъсвам с бягането. :D :lol: :D :lol: Благодаря отново! :wink:

mary_jay
21st July 2005, 17:20
Здравейте!

Имам следните въпроси:

Ако почивката от бягането трае около 4-5 дена, това значи ли, че тялото ще "отвикне" да бяга толкова, колкото съм тренирала до сега?
Колко горе-долу може да се почива?

Добре ли е при бягане на по-дълги разстояния да се ходи отвреме на време? (напр. на разст. от порядъка на 8-10 км) -
Ако досега постижението ми е 8 км(за 1 час) с една почивка ходене около 5 мин.

Ето каква е работата:
Последно, когато тичах, минах 8 км за 1 час;
На следващия ден - 6 км с 2-3 почивки 2-3 минутно ходене;
На по-следващия ден - 3 км, като си дадох малко зор (спринт на 200м).

От 3 дена след спринта се чувствам много отпаднала.
За това през тези 3 дни не тичам, а правя силови упражнения - гири, коремни преси...
Не знам от какво е тази умора - трябва ли повече почивка.... Добре ли е така да сменям бягането с гимнастика, или ще изгубя "форма", ако не тичам достатъчно често...?

Да взимам ли хранителни добавки (гледам - пише се постоянно за Glutamine, и разни от тоя сорт.... ).

Моля, дайте ми съвет, да дръпна малко напред, че направо не знам... :roll: :roll: :roll:

10х, Поздрави!

Марина

Jolly
24th July 2005, 08:29
Здравейте! И аз започнах от известно време да практикувам тоя тип дейност,нали се сещате,БЯГАНЕТО :wink: ,но имам малък проблем - всеки път след бягане ми се повръща адски.Гаденето започва още на път към вкъщи и продължава поне половин час,което е много гадно.Мисля си и,че ако закусвам преди това ще е още по-зле,смисъл, ще се получи резултата от гаденето :cry: Какво да правя - да бягам по-малко, за да не се изморявам чак до гадене или...?
А другото,за което искам да попитам - там където бягам има едно момиче,което тича навлечено с пуловер и нещо като яке, което ми се струва направо самубийство. Все пак е лято,с температури над 20 градуса,нормално ли е това? Ефектът на потенето уж бил по-голям, но все пак няма ли опастност от прегряване или нещо такова?!

mary_jay
24th July 2005, 09:30
Понякога, ако предната веер си ял нещо тежко и имаш чувствителен стомах, е възможно да се получи ката...
и при мен е ставало, гадно е наистина.
Просто гледам вечер да внимавам какво ям.
Но понякога се получава гадене и ако си дадеш много зор...
А в това топло време внимавай и кога бягаш, щото може и това да има влияние...

Успехи!
Марина

Yancheto
25th July 2005, 01:48
:lol: :lol: :lol: ЗДРАВЕЙТЕ :lol: :lol: :lol:
Отдавна не съм писала, но нямах никакаво свободно време, спрях да бягам(просто след цял ден здраво бачкане нямам сили и да тичам) и така да се каже загубих форма. В смисъл, добре съм си, но не издържам както преди на стадиона, е надявам се, че след като отново тичам скоро да си възвърна изгубеното. Та пак се поовлякох с обяснения... и така въпросът --> покрай работата не само спрях да тичам ами и режима ми на хранене се поразвали (редовно хранене -> не съществуваше ядях максимум 2пъти на ден, колкото да не ми е празен стомаха) сега ще се опитам отново да си възстаножя режима и ви търся за помощ!!!


:arrow: :arrow: :arrow: Кратко описание на моя милост :roll:
На 17г. не съм много висока 168-169см там някаде и килцата ми не са много 51-54 доста променливо тегло, но така е като не ям редовно!

Не искам да отслабвам, а просто да задържа едно тегло (51-52кг ми се вижда добре) и да се постегна (нали знаете - коремчето, бедрата, дупето), кой ли не иска да изглейда по-добре :wink:

Кажете как? :?: :?:


Благодаря ви!!!

mary_jay
28th July 2005, 16:44
За Atlantida:
Трябва да бягаш по-бавно, недей да се силиш...
:wink:
По-нататък тялото ти ще свикне и няма да се уморяваш и ще минаваш все по-дълги разстояния.
А за отслабване - трябва да се бяга бавно.

За Yancheto: същото - трябва да бягаш бавно, стреми се да увеличаваш времетраенето, не скоростта.

Atlantida
20th March 2006, 19:54
А аз искам да питам дали интензивните разходки по около 40 мин ще свършат работа понеже не мога да тичам много дълго-тичам 5-10 мин посла пак толкова ходя и така..Дали ще има ефект?

mary_jay
21st March 2006, 11:43
Да, ще има ефект, разбира се! :)
Най-добре - сутрин, на гладно, или най-много на една чаша кафе или сок, вода...

Ако си притисната от времето, не е лошо и вечер, например, но не на пълен стомах и дори по-бързичкото ходене е ощо по-добре.

Най-добре 2 часа след хранене или 1 час преди.

Добре е ако има неравности по пътя или напр. изкачваш стълби, хълм и т.н.

По-нататък, като напреднеш и свикнеш с навотварването, може да сменяш ходене с тичане и постепенно да увеличаваш тичането.
:wink:

кити
29th March 2006, 00:24
Аз също съм го практикувала много време. Страхотен ефект, нито един фитнес инструктор няма да ви го каже, защото кой ще посещава залите? А, залите си имат роля според мен..през зимата, когато не можеш да правиш друго. Но в това топло време това са грешни пари, скучно е и затворено...Ефектът е страхотен, аз поне съм успявала единствено с бягане да приведа във форма фигурата си, крака, дупе, дори и горна част, всичко се сваля. Препоръчвам го!

DiDi_to
13th June 2006, 16:07
Здравейте отдавна следя форума и от скоро реших и аз да тичам , но имам един въпрос - тей като аз съм широка в таза и се страхувам да не стане така че да сваля само в краката и да ми се получи някакъв страшен чатал.Ще се радвам да ми отговорите дали има смисъл да се притеснявам. :) благодаря ви предварително

tsvety
21st June 2006, 08:06
А бе , я кажете, от бягане на място има ли файда. Имам предвид - вкъщи , пред телевизора, защото , освен, че съм 30 кг наднормено, ами и трябва да ходя тепърва да си купувам маратонки и анцузи...
Да се захващам ли изобщо според вас?

bimbi
21st June 2006, 08:27
А бе , я кажете, от бягане на място има ли файда. Имам предвид - вкъщи , пред телевизора, защото , освен, че съм 30 кг наднормено, ами и трябва да ходя тепърва да си купувам маратонки и анцузи...
Да се захващам ли изобщо според вас?купи си велоергометър. доколкото знам бягането натоварва глезените, а ти с тия килограми съвсем. ама и задължително диетка :) успех, знам колко е гадно :evil:

tsvety
21st June 2006, 13:14
И колко може да струва едно такова нещо? Питам, защото финансите ми са по-ограничени, така, че изобщо купуването на каквото и да било ми се вижда като земетресение...сериозно...

bimbi
21st June 2006, 14:26
ами моя велоергометър го взех преди месец за 239 лева. на Технополис или на Техномаркет /забравих къде беше :roll: / ги гледах същите с десетина лева по-скъпи, ама оттам пък може да си вземеш на изплащане, тъй че да не е толкова голям финансов удар, щом си с ограничени възможности.
ако пък не можеш да си го позволиш свали си от нета разни аеробики, и почвай всеки ден по два часа да спортуваш. плюс диетата ше имаш резултати скоро. аз самата съм сваляла 35 килограма за няколко месеца, тъй че не е нещо невъзможно. ако искаш подробности, пиши ми ЛС.
Успех :)

UnknownGirl
21st June 2006, 14:31
Да, и в Метро има на изплащане вело:) Даже тези дни се зазяпах по каталог на Технополис май беше, имаше един за 289 или нещо такова:)
Но аз лично се отказах да си купувам, защото само ще събира прах след някой и друг месец:)
Ефект има и без уреди :oops:

tsvety
21st June 2006, 15:16
То и при мене ефект има без уреди, като намаля храната, защото аз от нея си патя :oops: Тази зима съм качила 12 кила заради закуски :oops: . Не спортувам, защото правя само мускули, а не отслабвам от спорт. Работата ми е такава, че всеки ден ходя пеша поне час и половина; играя кючеци (или по-изисканата дума bellydance хахахаха), правя лицеви опори и имам мускули като на бик, обаче никакво отслабване. :?

Beni
21st June 2006, 17:00
Здравейте, от миналото лято не съм правила никакви упражнения, а преди редовно ходех на фитнес и тичах по 30 мин известно време...сега реших пак да тичам, едва изтичам половин час и се скапвам, дишането горе-долу го докарвам, но повече едва ли ще мога да изтичам. За 30 минути изтичвам около 3,5 км, като чета тук по колко бягате и се депресирам :-) Цялата почервенявам и кръвта ми нахлува в главата, ужас :-) Дайте съвет, да продължавам ли така и след време да увелича минутите? Не искам да падам под половин час.

A! И още нещо да питам! Дали ще има ефект, ако си омотавам някакви найлони или нещо такова около корема и така да тичам? Искам да сваля корема и се чудя дали ще е ефективно! :D

sunny_7
21st June 2006, 18:26
Абе хора тва да бягаш е много гадно ужассс. Как имате желание не знам....

Azumi
24th July 2006, 11:44
Здравейте!
Бягането ми е любимо.Бягането е моят фитнес.То стяга всички гръпи мусколи и го прави едновременно и равномерно.Изчиства от мазнините перфектно и не изисква кой знае какво.
Най-хубаво е да се бяга сутрин на гладно ,на едно нес кафе-може половин час преди това Л карнитин -аз лично все още не взимам.Най добре е да се бягат от 2 до 4 км.

СлънчУ
27th July 2006, 23:53
Здравейте :wink:
Аз съм с наднормено тегло и реших, че е време да се стегна и да промена този факт. Пущалива съм и диетата за мен е равна на смъртно наказание!
Реших да ходя на фитнес ама станаха някой неприятни неща и с моята приятелка го отложихме.
Реших ме, че ще го заменим с тичане сутрин.
Е станахме ние и отидохме на стадион Герена към 10 часа. Аз пия Л - карнетин преди тренировка и пих отново и преди тичането.
Принципно съм тренирала бойни изкуства, но преди 3 години получих тежка травма на коляното и прекратих спортуването си и от тогава е и моя голям проблем с теглото.
Значи почнахме ние да тичаме и на няма и 50-тия метър имах чувството, че ще умра :cry: . Задушавах се буквално!Починахме малко с ходене и пак, но този път успяхме да тичаме не повече от 50-70 метра и пак същото задушаване. Предполагам, че се получава защото съм пушач и съм отвикнала от натоварване, но това не е най-страшното. Освен, че коляното ме боля няколко дни след това точно когато се бях отказала от тичането за цял живот борейки се да си поема дъх ми потече кръв от носа :shock: . Много се оплаших и вече 1 седмица не съм се замисляла за тичане, но АДСКИ много искам да сваля тези килограми :cry: . Можете ли да ми кажете от какво се получи така!?
Аз си го обяснявам с това, че към 10 вече е доста топло ама чак пък да ми тече кръв от носа :( И това задушаване :cry:
Благодаря предварително!

stoianbs
28th July 2006, 12:22
Сигурно най-верния отговор ще ти го даде лекар. Освен ако няма такав във форума

Azumi
28th July 2006, 14:33
За колената иди на лекар .Има едни много добри инжекций.Реагирай на време ,за да не стане по сериозно.
За бягането.Защо пушиш и бягаш ,аз отказах цигарите за да си спортувам,за да родя задраво бебе.Какъв е смисъла?Да си изплюеш белия дроб на стадиона?Извинявай ,ама е така.Не трябва изобщо да се чудиш ,че си се задушила.А когато тругнахте да бягате направихте ли лека загрявка?Защото се прави разтягане и една обиколка вървене или съвсем леко бягане за да не ти изкочи сърцето и да не се задушиш.Знам ,че искаш много да ги свалиш тези килограми ,но помисли за цигарите и за подходяща диета разбира се. :wink:

CrAsHeR
28th July 2006, 14:37
Искам да попитам нещо-бягането помага ли за дупето?аз бягам от известно време,ама чувствам стягане само по краката и корема(странно :roll: )
помага ! :D

Zambinho
3rd August 2006, 16:43
Здравейте :wink:
Аз съм с наднормено тегло и реших, че е време да се стегна и да промена този факт. Пущалива съм и диетата за мен е равна на смъртно наказание!
Реших да ходя на фитнес ама станаха някой неприятни неща и с моята приятелка го отложихме.
Реших ме, че ще го заменим с тичане сутрин.
Е станахме ние и отидохме на стадион Герена към 10 часа. Аз пия Л - карнетин преди тренировка и пих отново и преди тичането.
Принципно съм тренирала бойни изкуства, но преди 3 години получих тежка травма на коляното и прекратих спортуването си и от тогава е и моя голям проблем с теглото.
Значи почнахме ние да тичаме и на няма и 50-тия метър имах чувството, че ще умра :cry: . Задушавах се буквално!Починахме малко с ходене и пак, но този път успяхме да тичаме не повече от 50-70 метра и пак същото задушаване. Предполагам, че се получава защото съм пушач и съм отвикнала от натоварване, но това не е най-страшното. Освен, че коляното ме боля няколко дни след това точно когато се бях отказала от тичането за цял живот борейки се да си поема дъх ми потече кръв от носа :shock: . Много се оплаших и вече 1 седмица не съм се замисляла за тичане, но АДСКИ много искам да сваля тези килограми :cry: . Можете ли да ми кажете от какво се получи така!?
Аз си го обяснявам с това, че към 10 вече е доста топло ама чак пък да ми тече кръв от носа :( И това задушаване :cry:
Благодаря предварително!

Вземи да дадеш малко повече данни.Ръст,тегло.каква точно ти е травмата,и може би най-важното от колко време не си се занимавала със спортна дейност

Gucci
13th March 2010, 20:42
тичайте на воля! за отслабване, за стягане, за поддържане на тегло... истината е в движението. обожавам да тичам, по всяко време, когато ми хрумне или ми е криво- обувам маратонките и тръгвам. няма зиме, няма лете. нищо да не ви спира. ако искате да свалите килограми, това е хапчето- бягане! много се радвам, като чета че този спорт има доста фенове, затова се включих и аз, макар че темата отдавна не е засягана. сега е криза, много мои приятели се оплакват, че нямат пари за фитнес карти, за аеробика или каланетика. ами нищо не ви коства да излезете в парка и да тичате. мързела все си намира оправдания. ще се радвам още хора да се включат в темата- нека станем един голям виртуален отбор! отивам да бягам... :)

ASSQ
18th March 2010, 21:05
Ето, навихте ме и мен да започна да тичам. Аз сега ходя 3 пъти седмично на аеробика, но мисля да ги направя 2 тичане и 2 аеробика ... 10 кг трябва да се свалят, ама важното е да е бавно и спокойно :D

megi1488
2nd April 2010, 21:28
Здравейте :) Аз преди си тичах редовно, но бях спряла.Сега пак започнах. Обожавам да тичам, това е най- добрия начин за спортуване.
Искам да ви питам пиете ли вода докато тичате?И как засичате по колко километра сте избягали?

Gossow
2nd April 2010, 22:38
ами аз тичам по един маршрут който съм измерил че е 1км... и натам вече лесно си го смятам :P
вода пия...
14/88

smile_angell
9th April 2010, 00:03
И аз исках да питам за водата, защото спорих с един приятел дали е хубаво да пиеш вода след тренировка и по-време , аз бях гледала някакво предаване и там казваха, че е хубаво, но той ми каза, че не е добре да пиеш вода след бягане, пък и след силови тренировки също! Съвсем ме обърка и сега не знам да пия ли вода след и по време на тренировки ? :)

Solver
9th April 2010, 07:34
Хубаво е да пиеш и преди и по време и след силови тренировки. Естествено преди и по време на бягането не трябва да се наливаш с вода, основно пиеш след бягане.
Твоят приятел, ако иска, да си стои жаден, никой не му пречи ; )

бялата орхидея
9th April 2010, 19:17
Бягането е страхотно отпускащо, особено след работен ден много пречиства мисълта, освен това наистина прави фигурата ни по- привлекателна, а съчетано с упражнения от типа на tae bо, вталява фигурата ни и огледалото веднага ни става приятел. :wink:

Sunny Girl
15th April 2010, 11:01
В началото на темата се заговори за пиене на кафе преди бягане. Това не натоварва ли сърцето. Аз лично никога не съм го пробвала, но пък редовно си хапвам грейпфрут. Освен това гледам да тичам на по-мека настилка, че колената си ме болят, а това е единствения недостатък на тичането - натоварват колената.Ходя на стадион или по тревичка или плаж.

root
15th April 2010, 11:14
Кафе не ти трябва... Болките в колената може да са следствие на направилна техника на бягане, на неподходящи маратонки и още причини.
За повече инфо: http://www.posetech.com/pose_method/pose-method-of-running-technique.html
За подходящи маратонки: http://www.posetech.com/runningshoes/archives.html

Успех!

LetTheSunshine`
15th April 2010, 21:25
Някой ще сподели ли колко км изтичва за 30 мин? :D

Gossow
15th April 2010, 21:46
много

LetTheSunshine`
15th April 2010, 22:29
по-конкретно :D

Gossow
15th April 2010, 22:45
eмиии точно не мога да ти кажа...на мач тичам около 6-7 км (предполагам)...но като съм свободен ще отида в парка да си засеча с точност :lol:

root
19th April 2010, 14:59
evelinho, за футбол ли става дума??? Абсурд е за 30 мин да избягаш 6-7км. [/b]

neilichka
3rd May 2010, 15:27
Някой ще сподели ли колко км изтичва за 30 мин? :D

5 или 6 , зависи колко енергия имам. Но това си е доста бързо темпо. Заначинаещи може би 4 или 4,5км.

neilichka
3rd May 2010, 15:29
Аз се готва за полу маратон на 28ми юни. Забелязах, че като не ям месо не ме болят коленете. Знам, че в месото има "възпалителни агенти" (не знам как е на български точно), но не предполагах, че ефектът ще е толкова голям, когато спра да го ям.

root
3rd May 2010, 15:35
Къде се провежда този полумаратон?

neilichka
3rd May 2010, 15:40
В Мюнхен.

root
3rd May 2010, 15:50
Ами то повечето маратонци около състезанията не консумират месо. Набляга се на въглехидрати (макарони, картофи, ориз) и мазнини.

neilichka
5th May 2010, 11:39
http://www.tialoto.bg/forum/viewtopic.php?t=13669

Прочетох в този пост, че продължителното тичане води до отделянето на кортизол, което ми се струва логично. Така тялото се бори с "лекото" възпалението на ставите и мускулите, което е немуниемо про толкова продължително бягане. Не ми стана ясно обаче, защо авторът твърди, че високият кортизол предразполага към натрупвването на мазнини. Някой може ли да обясни?

Gossow
5th May 2010, 12:23
evelinho, за футбол ли става дума??? Абсурд е за 30 мин да избягаш 6-7км. [/b]

написал съм на мач че тичам толкова,но и това е малко нямаме техника с която да се измерва :D...това са 80 мин... но има ОГРОМНА разлика в темпото по време на мача и темпото в парка :)

root
5th May 2010, 13:00
Хаха... разбрах вече. Обърквацията дойде от:

LetTheSunshine`: Някой ще сподели ли колко км изтичва за 30 мин?
evelinho: много
LetTheSunshine`: по-конкретно
evelinho: eмиии точно не мога да ти кажа...на мач тичам около 6-7 км (предполагам)...

:)

fanta_power
10th May 2010, 09:12
Тичам на ден по 7-8 километра и колената ме болят след като истинат. Това нормално ли е?

neilichka
10th May 2010, 12:27
Тичам на ден по 7-8 километра и колената ме болят след като истинат. Това нормално ли е?

Не е нормално. Много бързо си увеличил / увеличила натоварването и мускулите и ставите не са достатъчно силни още. Понамали на 4-5 км на ден. Може да пиеш по една лъжичка куркума на ден, има силни противовъзпалителни свойства. На мен ми действа много добре. Успех!

Gossow
10th May 2010, 16:10
ами ако тичаш без да правиш загрявка нормално да те боли : ) зависи и от мускулите на бедрата .. ако не са ти много развити от толкова много тичане ще боли :)

fanta_power
10th May 2010, 17:14
Ами тичам вече един месец. В смисъл, че не съм тръгнал от 8 километра. Дори и днес след тренировка седнах и си починах 30 мин и в първият момент като ставам чувстам болка в колената, но само след 4-5 крачки болката намалява и след раздвижване изчезва. А краката са ми добре развити. Преди карах по 15-20 километра колело и не са ме болели колената сега незнам защо така.

root
10th May 2010, 18:40
... Болките в колената може да са следствие на направилна техника на бягане, на неподходящи маратонки и още причини.
За повече инфо: http://www.posetech.com/pose_method/pose-method-of-running-technique.html
За подходящи маратонки: http://www.posetech.com/runningshoes/archives.html

Успех!

Gossow
10th May 2010, 19:02
загрявай по-добре и няма да имаш проблеми : )

kit_kat
10th May 2010, 20:12
Да се запиша в темата. Аз съм на 16 и може да се каже, че тичането ми е едно от любимите неща ИЗОБЩО.Спасява ме от стреса в училище и винаги ми оправя настроението.Време за друго може да нямам, но за тичане винаги намирам. Тичам по 4-5 пъти седмично по 50 минути, като редувам по-бавно тичане със спринтиране.По принцип имам проблеми с колената, но загрявам добре преди да излезна и до сега само веднъж съм имала една лека травма.
И мен ме интересва това за километрите, въпреки че е много относително, защото всичко зависи от скоростта. :roll:

Gossow
10th May 2010, 20:24
Ти за колко ги бягаш?

kit_kat
10th May 2010, 20:30
Нямам никаква идея. :lol: След като тичам като цяло за удоволствие не съм се запитвала сериозно, ами само от любопитство, а и няма с какво да измеря + че и често си сменям маршрутите.

Gossow
11th May 2010, 16:21
купи си линийка от книжарницата :lol:

Gucci
19th May 2010, 13:54
брой си крачките

Solver
19th May 2010, 22:32
За болката в колената най-лошият съвет е - загрей, за да няма болка. Болката е индикатор за проблем и проблемът не е в незагряването, това е става, а не мускул. Особено, когато болките са СЛЕД като мускулите изстинат, на 99% става въпрос за някаква степен износване на хрущяла.

Също лош навик - "болят ме колената, но когато ги загрея всичко е наред" - кое е наред, че след 10 години ще висиш по санаториумите ли? Логично е, че когато загрееш ставата, тя престава да те боли и е още по-логично, че когато изстине, ще е още по-зле.

И лечението на колянната става определено не включва тичане, не 4-5 км, а 4-5 метра дори.

Разстоянието няма особено значение, ако толкова ви е интересно, тичайте на стадион, на който знаете обиколката. Ако има и настилка, идеално, ще си щадите и колената.

Gucci
21st May 2010, 11:39
Иванин, в такъв случай /не че имам проблем със ставите, да чукна на дърво/ бягането по черни пътища и пътеки зле ли е?

Solver
21st May 2010, 19:26
Бягането по черни пътища и изобщо неравна местност има и предимства, и недостатъци. Натоварва повече като цяло, натоварва в по-широк спектър мускулните групи, изисква повече усилия, но и възможността да се контузиш е по-голяма. За износването на ставите - не се получават такива вибрации, както на асфалт например, но не е и толкова добре, колкото на настилка за бягане (тази около стадионите) .
Много хора тичат и по асфалта, това не значи, че неминуемо ще останат без колена, тук е много важна и самата маратонка, защото може да поеме много от ударното натоварване.

Няма "зле" , когато бягаш правилно и с хубави маратонки, има само по-добре и при всички положения е по-добре да бягаш около стадиона, отколкото където и да било другаде, което естествено не изключва другите места като възможност :)

Щом са ти здрави колената, пази ги, по-лесно е да ги опазиш, отколкото после да ги излекуваш.

Gucci
22nd May 2010, 11:28
Благодаря за отговора! Предполагам, че си прав за предимствата и най-вече недостатъците при бягане по черни пътища, защото
тъкмо чукнах на дърво, че ставите ми са ок и на другия ден десния ми прасец щеше да се пръсне от болка. Маршрута ми минава по един черен път , следва бетонен път, пясък и после всичко наобратно. Отиване и връщане без почивка за 50 мин. Преди това винаги си правя загрявка, никога не съм имала подобен проблем с прасците. Погледнах го и видях синини- нещо като разширени вени и то само на единия крак. Сега 2ри ден едвам вървя. Станал е твърд и напращял :roll: Явно съм направила някоя контузия- не знам, но не бягам за 1ви път по такива места и никога не ми се е случвало. Може да е от възрастта :) За съжаление няма къде да тичам. Зимата си ходя на пътеката и там откарвам по час, но лятото обичам да изляза навън. Там, където живея /в една богата община с "развит" морски туризъм/ няма дори свястна алея за разходки, пък камо ли настилка за бягане, а най-близкия стадион ми е на 10 км. Разбира се, не обичам да си оправдавам мързела с "няма къде" или "нямам време" и тичам, където ми видят очите.

Solver
22nd May 2010, 12:38
Възможно е да си стъпила на криво, именно това е големия риск. Търси равен терен, избягвай камъни и други неравности, тъй като при бягането всичко става мигновено и нямаш време да преценяваш прецизно къде да стъпваш.

Сега, докато не ти мине травмата, не бягай и не го натоварвай излишно :) Загрявай хубаво, дори, ако желаеш, започвай с ходене и задължително приключвай с ходене поне 10 минути.

Gossow
22nd May 2010, 13:29
ти видя ли си "пациента" на жива,че казваш какво е правлино и какво не е ?

За болката в колената най-лошият съвет е - загрей, за да няма болка. Болката е индикатор за проблем и проблемът не е в незагряването, това е става, а не мускул.
това е най-глупавото нещо което съм прочитал в живота си

Gossow
22nd May 2010, 13:30
на живо*

Solver
22nd May 2010, 14:27
Явно като цяло четеш много умни неща, за да се класифицира моето като най-глупаво. Фактът, че четеш умни неща и за теб това е глупаво, не променя фактът, произтичащ от написаното. А именно, че загряването при болка в КОЛЕНАТА премахва усещането за болка, но не премахва причината за болката. Също както, когато пиеш обезболяващи, ти не се лекуваш с тях.

Като бивш волейболист съм се запознал повечко с проблемите в тези иначе толкова приятни на пръв поглед колена, така че не ми класифицирай постовете като глупави или умни, без да се обосновеш по някакъв начин. Най-глупавото нещо, което съм чел някога, е това, което не е обосновано по някакъв начин. Дали твоя умен пост покрива това определение, сам прецени.

И тук няма пациенти, има споделяне от хора с опит към такива без, който иска да е пациент, в Горна Баня има редовно по 3 ортопеда, които ще го направят пациент веднага.

Лечението, моето момче, на ставите, не включва нищо повече като движение от плуване и строго определени раздвижващи и поддържащи упражнения, които се определят от физиотерапевт. А ти, ако ти харесва, си тичай с болни колена и на 40-50 години карай синовете си да те носят или виси по санаториумите, но твоят личен избор не е избор на другите хора, които си задават въпросите в темата.

Gossow
22nd May 2010, 15:47
:lachen: :2014:

Solver
22nd May 2010, 16:38
Нов обоснован отговор, няма какво да кажеш ли :lol: Или не знаеш какво да кажеш?

Стягай си маратонките, бягай по терена и се ограничи до там, това е работата на футболистите, до там им стигат и познанията обикновено, другите неща са излишни и често ги затормозяват. На 15 и аз "знаех всичко" , щото тренирах разбираш ли, но като наближих твоята възраст взех да се осъзнавам. Ти малко закъсняваш, но никога не е късно.

Gossow
22nd May 2010, 16:46
Определено няма какво да кажа :) Ти си се осъзнал..давай съвети на хората.. :wink:

И за тези които четат да не се объркат...ако имате проблеми с колената търсете д-р Тони Георгиев.. :)

Gossow
22nd May 2010, 16:51
Лечението, моето момче, на ставите, не включва нищо повече като движение от плуване и строго определени раздвижващи и поддържащи упражнения, които се определят от физиотерапевт.

А за да не се стигне до лечение какво трябва да се направи ?

Solver
22nd May 2010, 16:53
Търсете всеки нормален ортопед, който може да ходи. И по-скоро търсете поне 2-ма ходещи ортопеди, които да изкажат независимо мнение един от друг, преди да ви надупчат колената или която и да била става.

Solver
22nd May 2010, 16:55
Как да не се стигне до лечение на болни колена :lol: Ако вярваш в "тайната" и можеш да използваш силата на мисълта си - супер.

Никой не говори за здрави колена, за които доста е писано какво е препоръчително да се прави, за да не се стигне до лечение.

Gossow
22nd May 2010, 17:59
Явно не си разбрал защо в предишната страница говоря за загрявка.Когато не си загрял най-вече мускулите на бедрата..рискът да си контузиш колената е 2 пъти по-голям.Надявам се това да го знаеш.Недей да казваш,че загрявката е лош съвет.Болките не винаги значат сериозна контузия. :wink:

Solver
22nd May 2010, 19:14
Моят пост е за загрявката при наличие на травма, а не при здрави колена. Естествено, че ако си здрав и не си загрял, рискуваш да се травмираш във всеки един смисъл :)

Така че написаното от мен казва - когато имате травма, болят ви колената и след загрявка болката временно отминава, това е много лоша практика и не трябва да ви успокоява, защото просто се увреждате още повече.

А ти казваш на това глупост. Както казах, болката е индикатор за проблем, дали е постоянна, дали е само при натоварване и от незагряване, всеки сам си преценява и взима някакви мерки - в най-лекия случай започва да загрява преди тренировка и ако това е проблемът, всичко е наред. Но рядко това е проблемът, защото малко хора тренират без да загряват.

Загрявката не е лош съвет, а е задължителна за всички, когато са здрави, а когато не са - изобщо не може да става дума за нормални тренировки, които да бъдат предхождани от загрявка, щом тези нормални тренировки са довели до травма.

Gossow
22nd May 2010, 19:18
аз си мислех,че с това ми се подиграваше за загрявката :P

Gossow
23rd May 2010, 23:13
БЯГАНЕТО от часовете по Биология ви кара да пишете в тази тема :lol:

root
25th May 2010, 08:18
Ivanin, къде си тренирал волейбол?

Gucci
27th May 2010, 17:31
Иванин, само да ти кажа, че клин клин избива. Ако бях чакала прасеца ми да се оправи, щях да си стоя у дома сигурно цяла седмица и да се мажа с разни пасти, да охкам и да куцукам. На третия ден скокнах и си направих 50 минутния джогинг! Първите крачки бяха кофти, но някак си си нагласих стъпката и познай- на другата сутрин нищо ми няма. Много ми е гот!!! :girl_dance:

Solver
27th May 2010, 17:45
mindbender, в един малък клуб, не съм бил в лигата, само по републикански :)

Gucci, сигурно клин-клин избива, когато избиваш клинове например :lol: Когато се контузиш забрави за тази фраза. И не отдавай твоето "лекуване" на това, че си скокнала, щом за 3 дни ти е минало, значи нищо ти е нямало :)

Gucci
27th May 2010, 17:48
:roll: ОК аз само се зарадвах и реших да споделя...

Solver
27th May 2010, 18:56
Всички се радваме ; )

fanta_power
28th May 2010, 10:45
Да се похваля и при мен болките изчезнаха вече правя по 30 обиколки на стадиона и след това се чувствам все едно съм се разходил до магазина :).

Gucci
28th May 2010, 10:54
след това се чувствам все едно съм се разходил до магазина :).

Да, много интересно. Толкова бързо си връщаш тренинга... След тежката зима като излязох на чист въздух си мислех, че ще умра, но само след 1-2 седмици издръжливостта ми се удължи и вече тичам по час, дори усещам, че мога и повече, но често времето ми е измерено и не могада си позволя повечко.

Renkata
28th May 2010, 10:58
Блазе ви, че можете да тичате :)

Gossow
28th May 2010, 11:19
ти защо не можеш?

Renkata
28th May 2010, 11:21
Фабричен дефект на машинката (сърцето) и травми на глезените и колената :lol: Старост- нерадост !

Gossow
28th May 2010, 11:25
:( :1219:

root
28th May 2010, 11:39
Ivanin, питах те защото и аз тренирах преди... Но спрях заради травмите, а и по принцип натоварването е неестествено за тялото.

Renkata, какъв е този дефект и какви са ти травмите?

Renkata
28th May 2010, 12:01
Пролапс на митралната клапа, а глезените и колената не са диагностицирани (щото не съм ходила с години на ортопед), според мен са износени и слаби в резултат на чести изкълчвания, навяхвания, усукване и т.н. Преди ме пращаха все на нагревки и физиотерапия. А сега гледам да ги пазя колкото може.

Gucci
28th May 2010, 12:15
Renkata, от какво са тези изкълчвания, навяхвания, усуквания и пр.? Бивш/а спортист/ка ли си?

root
28th May 2010, 12:16
Краката се оправят стига да няма износване на хрущялите и някакви по-сериозни счупвания или скъсвания - желание трябва да има човек... Сърцето вече зависи от доста други неща, но според мен и това е поправимо. :)

Renkata
28th May 2010, 12:25
Много бивша балерина, Гучи :)

mindbender, не им обръщам внимание много, много. Единствен критерий ми е да се чувствам добре и слава Богу засега е така :) Ограничила съм само бягането като вариант на кардиото, изобщо.. не е толкова критично положението :)

fanta_power
28th May 2010, 12:51
Всичко е възможно с воля.

Solver
28th May 2010, 12:57
mindbender, точно така, доста неестествено. Неестествено е за кръста, за краката, за рамената. Аз най-вече травмирах колената, т.е. имам износване на хрущялите, а в по-слаба степен кръста и рамената. Аз също не мога да си позволя много тичане и се ограничавам само до добра настилка (или когато гоня някой рейс) .
Възстановяването на хрущяла е много трудно, много продължително, дори от моя гледна точка невъзможно, но тогава никой не ни говореше такива неща, а че нямало юнаци без болки :lol: Поради изтъняването се увеличава много силно чувствителността, само да се пипна в областта на коляното и ме удря централно болката. Но като цяло всички волейболисти са така, аз се радвам, че съм тренирал, но просто при едно по-информирано общество и изобщо екип от треньори, тези неща могат много да се намалят и дори избегнат. За сметка на това сега мога да предупредя по-отрано някой, който започва да се занимава с някакъв спорт, какви са рисковете и превенциите :)

root
28th May 2010, 15:36
Възстановяване на хрущяла има, НО... То се прави с инжекции... Проблемът обаче е, че такъв вариант не е вечен и се налага през няколко години трябва да се повтаря процедурата. Вече ако се пазиш и щадиш ставите при спорт - до колкото е възможно, може да се прави такова лечение и след повече години... Всичко това зависи и от степента на износване...

Проблемът е не само в треньорите и условията, а и в лудите глави... Като се замисля, че преди съм правил смазващи тренировки, ми е чудно как съм си запазил ставите така. То и гена си играе ролята... Предполагам и ти така си се бил втръбил в спорта, че не си мислил над възможните проблеми. Не са всички волейболисти така, но това вече обръща на друга тема :)

Solver
28th May 2010, 18:59
По-скоро възстановяването се прави на първо място с правилно хранене и правилни добавки, 3 инжекции няма да изградят хрущяла ти :) И дори 50% от възстановяването ще се дължи на правилното движение - а това да спреш активен волейболист от движение е загубена кауза :) Нито мен някой ме спря :lol:

Добре, не всички волейболисти са така, просто повечето :D Изключения винаги ще има по една или друга причина, но почти всички добри волейболисти са така. Тези, които стоят на 1 място или които не играят, няма как да се травмират, нали ; ) И всички вече "пенсионирани" волейболисти са така, накратко казано, цял живот си спомняш за спорта, който си играл.

Mena
28th May 2010, 21:49
Като споменахте инжекции- казвали са ми, че инжектиране в коляното на Durolane (стабилизирана хиалуроноша киселина ) лубрикира ставата и силно облекчава.
Това дали може да помогне за възстановяване на хрущяла?

Solver
29th May 2010, 19:14
Кой ти е казвал, какво значи "казвали са ми" , тук не става въпрос за мнението на който и да било, хиалуроновата киселина си има някакво предназначение и то е еднозначно в случая. Или проверяваш предназначението на даден продукт, или говориш с ортопед, в крайна сметка няма сам да си я инжектираш :lol: Но каквото и да ти каже някой във форума, поне за мен не би следвало да има някаква тежест, след като отговорът на въпроса ти е леснодостъпен и много по-сигурен, отколкото във форума - има листовки, сайтове с такава насоченост, има лекари.

Solver
30th May 2010, 16:19
Кой ти е казвал, какво значи "казвали са ми" , тук не става въпрос за мнението на който и да било, хиалуроновата киселина си има някакво предназначение и то е еднозначно в случая. Или проверяваш предназначението на даден продукт, или говориш с ортопед, в крайна сметка няма сам да си я инжектираш :lol: Но каквото и да ти каже някой във форума, поне за мен не би следвало да има някаква тежест, след като отговорът на въпроса ти е леснодостъпен и много по-сигурен, отколкото във форума - има листовки, сайтове с такава насоченост, има лекари.

Р.Р. Ако не питаш за теб, съжалявам за лошия тон :D Но дори да не е за теб, а попринцип, нещата пак стоят така, поне за мен.

root
31st May 2010, 09:26
Ivanin, прав си да - не е са само инжекциите, но тях ги споменах тъй като те възстановяват до известна степен цялостта на хрущяла... Иначе за храненето на мен ми се налагаше на 2 пъти да правя оризова диета за ставите, която е 60-дневна. Освен това компреси, мануални терапии, плуване, упражнения и ходене... Наложи ми се да сваля и 8кг. И цялото това лечение отне година и половина.

Mena, когато те прегледа специалист, тогава може да се каже кои инжекции точно ще са ти необходими. В някои случаи други - просто няма да ти свършат НИКАКВА работа...

root
31st May 2010, 09:32
Не написах, че имах глезенна травма - разместване, 3 разтегнати и частично скъсани връзки, разтегнато сухожилие и още връзки, отлепяне на хрущял... Общо взето с Пирогов само ми наместиха стъпалото. След като мина 1 месец, още не можеш да стъпвам. Добре, че попаднах на добър рехабилитатор и се оказа, че не са ми наместили добре стъпалото. Оттам и се получиха и проблеми със ставата.

LetTheSunshine`
6th June 2010, 19:01
А защо е важно да се диша през носа, докато тичаме?

root
7th June 2010, 10:24
Google!!! Намерих една интересна статийка. Тъкмо научих и нови неща :)

http://ultimatefitness.wordpress.com/2006/10/13/the-importance-of-nasal-breathing/

Gucci
14th June 2010, 14:57
mindbender, :cool_new:
Напълно съм съгласна, особено с връзката между дишането през носа и ритъма на сърцето. Аз съвсем наскоро го открих за себе си, тъй като се научих да дишам през носа и установих, че по този начин сърцето ми бие по-равномерно / пък даже се и притесних, че не изразходвам достатъчно енергия, понеже не вдигам много пулса/.
Взех много да задълбавам и не знам дали съм чела някъде или просто ми дойде на акъла, но тичането с една и съща скорост не пести ли от енергията на организма? Не е ли като автомобил на автопилот- караш с една и съща скорост и пестиш гориво, а като сменяш предавките- харчиш повече? Я кажете вие, по-умничките?

root
14th June 2010, 15:07
Каква е идеята на тичането ти? Да започнем първо от това :)

леля мичИ
14th June 2010, 15:51
Хахахах, аз съм няк`ва повредена май :roll:
1 год. се напъвах да дишам през носа и едвам изкарвах по 4-5 км. :roll:
Сега си дишам през устата, както ми идва отвътре и съм машина :D

Gucci, това с равномерното бягане е точно така , поне при мен. Дори когато ми се наложи само да си махна очилата или да си наглася слушалките и ми се нарушава някак ритъма :roll:
Иначе от време на време правя фартлек и съм като парцал после...едвам стигав до колата :roll: :wink:

LetTheSunshine`
16th June 2010, 18:43
Здравейте! Тичам по 8 км дневно. Какво бихте ми препоръчали за упражеия, да ги изпълнявам преди или след бягането? :)

fanta_power
16th June 2010, 21:25
Две седмици не мога да стъпя на пистата понеже някой гений каза, че загряването не е задължително. Никога не съм се контузвал толкова сериозно за това ЗАГРЯВАЙТЕ ВИНАГИ И ПРОДЪЛЖИТЕЛНО!

Solver
16th June 2010, 21:57
Ама не можеш да стъпиш, понеже някой ти го е казал или понеже не си загрял :lol:
В случая тоя дето го говори (колкото и налудничево да е изобщо някой да го говори) пак е по-напред от теб, понеже той едва ли тича, за да се контузи, пък ти си тичаш без загряване и вероятно неправилно. Гения в описанието ти си ти ; ) Дано се оправиш по-бързо.

А посланието трябва да е - загрявайте винаги и качествено - да не слагаме количеството пред качеството ; )

fanta_power
17th June 2010, 15:22
Пич тичам по 15-20 км така, че едва ли въпросният човек е по-напред от мен. И знам как да тичам правилно!

root
17th June 2010, 15:37
Това че бягаш 15-20км нищо не значи... Какво ще рече да тичаш правилно?

Gucci
17th June 2010, 16:18
Mindbender, тичам, за да не полудявам! Толкова много стрес последните 10 месеца, трябва някъде да отива енергията и за да не ставам изнервено-агресивна, тичам като откачена :lol: Имах преди няколко месеца нужда да сваля 2 кила от зимата, които си заминаха, и оттогава почнах по-сериозно. Сега продължавам за здраве, поддържане на добра физическа форма и най-вече- антистрес. Много ми е гот и засега нямам намерение да спирам, макар че много хора ми приказват разни глупости.

Милена, косата не мога да си вържа, а камо ли да спра за малко. Като тръгна, никакво спиране, иначе ми отиде бягането...

fanta_power
17th June 2010, 20:12
Това че бягаш 15-20км нищо не значи... Какво ще рече да тичаш правилно?

Всеки ден без да пропускам. Преди да се кондузя това нищо ли е? Правилна стойка и правилно дишане ОК?

Solver
17th June 2010, 20:27
Е тогава защо не си загрял :lol:

fanta_power
17th June 2010, 20:47
Защото идваше дъжд.

root
18th June 2010, 09:14
Както има тренировки, на които се набляга на продължителността, така и тренировки само за техника. Едно е да си тичаш сам, друго е да те наблюдава и треньор... Аз като бягам и по 42км, да си видял някъде да съм написал, че "тичам правилно"? В това отношение винаги има развитие.

Правилна стойка като определение не съм срещал никъде. Индивидуално е както структурата, костите, мускулите, така и техниката на бягане.

fanta_power
18th June 2010, 14:43
То по твоята логика няма и правилно педалиране ами е строго индивидуално. Естествено че не е математика, но си има правила техника, стойка.

root
18th June 2010, 15:41
Спорът е излишен. Успех с възстановяването...

fanta_power
29th June 2010, 10:39
За съжаление вчера потичах и днес отново ме боли крака. Трудно ми е да обясня значи болката започва от там където се свързва крака с таза. Днес вече болката е на импулси през цялото бедро. Като не тичам няколко дни и всичко отшумява, но след малко по-сериозно натоварване всичко се повтаря. Някакъв съвет?

LetTheSunshine`
30th June 2010, 21:58
В момента и аз съм в такова положение... първоначално болката беше слаба, но после, докато спринтирах изведнъж при стъпването ме заболя адски гадно... не можех да ходя дори... ходих на доктор и ми предписа лекарства, става дума за мускулните влакна към таза...
Много е кофти така... сега съм по-добре, но при изкачването на стълби пак я има болката...
Затова загрявайте продължително...

root
1st July 2010, 09:22
То и да загряваш продължително не е гаранция, че няма да се появи тази болка.

Solver
1st July 2010, 10:28
Тук пак ми харесва да вкарам мисълта на стария Алберт:
"Не можем да решим проблемите, като използваме същия начин на мислене, който сме използвали, когато сме ги създавали."

Само че малко ще я променя, за да се получи - Не можем да решим проблемите, като използваме същия начин на действие, който сме използвали, когато сме ги създавали.

Не може да се контузиш от бягане и да го лекуваш с бягане, не може да се контузиш от щанга и да го лекуваш с щанги и т.н. и т.н. При травма от какъвто и да е характер, не можем да създаваме същото напрежение, което сме създавали, за да се получи тази травма и да очакваме, че всичко ще бъде наред.
Загряването няма да направи нищо, възможно е да не усещате временно болка и това е. Възстановяването изисква почивка, а единственото натоварване, което е и задължително, трябва да е минимално, тип рехабилитация.
Не казвам, че иначе никога няма да мине травмата, но казвам, че е безсмислено да извървиш дълъг и ненужен път, след като може да минеш и по краткия, като в дългосрочен план "загубите" са много по-малки.

fanta_power, очевидно болката отшумява, но не и травмата. Дори леко да си разтегнал нещо, нормалния период на възстановяване е минимум 1 седмица, ДОРИ да не усещаш болка преди това. И това в лекия случай. Тук друг съвет освен почивка няма как да ти се даде. Или поне такъв, който би помогнал ; )

lovebird
14th July 2010, 22:32
Казаха ми, че ако се тича редовно, бедрата ставали доста големи :shock: Вярно или не?

Solver
14th July 2010, 22:38
Твоите няма да станат големи :lol: Така че за теб отговорът е - не, иначе хора всякакви.

lovebird
14th July 2010, 22:42
Твоите няма да станат големи :lol: Така че за теб отговорът е - не, иначе хора всякакви.
Ааа, точно пък бедрата са ми болна тема :lol: Винаги лесно съм трупала по тях (и мускули, и мазнини)

Solver
15th July 2010, 09:15
Тичай и не се плаши ; )

calorie_mania
17th August 2010, 11:46
Здравейте, включвам се в отбора. Тичам за отслабване и тонус, но тъкмо започна 1-2 месеца и спирам, защото го правя сама и ми липсва мотивация :( Надявам се вие да ми помагате за напред. 6 месеца след като родих дъщеричката си, бягането се превърна в основната ми тренировка, тичах 3 пъти седмично по 6км за час и нещо. После даже се записах на първия маратон в живота ми - 10км и бях много доволна, че се доказах пред себе си. От 3 месеца не съм тичала серизоно, ако има някой като мен да ми пише л.с. да си следим постиженията и да се окуражаваме да не спираме :) На всички пожелавам ползотворно тичане без травми!

sweet_dreams
18th August 2010, 06:38
Имам въпрос или по-скоро оплакване :lol: Преди бягах редовно привечер и се чувствах много добре. Сега обаче нямам възможност да бягам тогава и се налага да го правя сутрин рано. Навсякъде се казва, че сутрин трябва да се бяга на гладно, обаче на мен не ми понася така и започва да ми се повръща :( Затова реших да хапвам по нещо преди бягане, например тази сутрин изядох една препечена филийка пълнозърнест хляб с мед преди бягането. После пак ми се повръщаше малко, но е по-добре, отколкото ако нищо не съм яла. Нормално ли е???

Piny
18th August 2010, 09:29
възможно ли е да си бременна?

sweet_dreams
18th August 2010, 19:07
Не :lol: Не е от това :)

Solver
18th August 2010, 21:15
Невъзможно, това трябва да е, започни да си правиш тестове, докато не излезе положителен :? През 3 часа за по-сигурно, не бива да оставяме нещата на случайността.

calorie_mania
18th August 2010, 21:22
Solver :?:

Solver
18th August 2010, 21:26
calorie_mania :roll:

root
19th August 2010, 09:49
Причини:
1. Ниско ниво на кръвната захар
2. Дехидратиране
3. Проблеми с поддържането на телесната температура или с изпотяването
4. Пренапрягане
5. Хипонатриемия

Храненето, проблеми с киселини и т.н. също оказват влияние.

sweet_dreams
20th August 2010, 08:04
Благодаря за отговора :) Може би наистина проблемът да е в кръвната захар.. И да го реша с парченце шоколад или мед или т.н. преди бягането :?: И тогава пак отпада варианта за бягане на гладно :) А дехидратиране.. Пия вода на малки глътки, че не е приятно да ти тежи в корема и да бълбука..

calorie_mania
20th August 2010, 09:26
незнам дали е по темата, но ето инфото, което ни дадоха за подготовка преди маратон. http://www.dubaimarathon.org/nutrition.html
хубаво е за общо инфо, пише как да се храним, когато тренираме бягане. В резюме : храни високи на въглехидрати и ниски на мазнини, за по-лесно храносмилане, хапване до 2 часа преди бягане, кафе и чай в умерени количества, и не опитвайте нови храни точно в деня преди състезание, за по-сигурно :)

root
20th August 2010, 10:00
За усвояване на водата - на глътки. Нищо не ти пречи да пиеш сутрин вода с мед или фреш. Някой хора си правят вода със захар и сол, за да не се дехидратират (обаче на вкус е ... :sick: )

Дали ще са 2ч зависи от вида храна. Топли напитки (кафе, чай) не е желателно да се приемат преди бягане. Най-добре да изстинат и тогава да се пият.

LetTheSunshine`
29th August 2010, 17:43
Споделете какво ви е решението за през зимата :)

smile_angell
29th August 2010, 19:05
Ооо calorie_mania, свиркай, ако има някакви маратони!? :lol:

ivan_petkov2
4th September 2010, 16:09
Според мен това е най добрата тренировка. Без да се напрягаш много. Когато и да го правиш все ще е от полза

indiankata19
22nd November 2010, 09:03
Здравейте!
От малка спортувам и имам развити мускули на краката, дупето ми е стегнато, корема също, НО съм 70 кг и съм висока 165см! Всички мускули които имам са скрити под мазнини! Бягам почти всеки ден! Рядко пропускам! От скоро много съм се зарибила! Бягам по стъпала за оформяне на дупе, разтягам, бягам, но не спазвам никакжа диета! Това полезно ли е и дали ще има някакъв ефект??? На 19 години съм писна ми да сам орангутана! Имам огромни гърди и това ми е голям проблем напоследък! Избягвам по 2 -3 км на ден, бягам от скоро сериозно! Бавно бързо редувам ги! Толкова глупости изслушах и прочетох!!!!! Спирала съм да ям с дни! Това е най-неправилната диета с йо-йо ефект знам! Но е най-ефикасна за мен! Много хора сега ще кажат че е глупаво, но е така! Дайте съвет!!!!!!!!!!!!

root
22nd November 2010, 10:32
Първо да разясня... НИКЪДЕ не съм чел, че се отслабва с гладуване... Това го правят само жени, които се чудят вече какво да измислят или разбиранията им са до там ограничени, че решават, че става без храна... В повечето случай йо-йо ефекта е следствие на неправилно захранване след това. За това кой какво бил казал и как му подействало някакво гладуване няма нужда да се обяснява и задълбава. Никоя жена не е писала какво е яла след това и какво активност е имала... Аз съм обяснявал тукмного пъти, че гладувания се правят с лечебни и профилактични цели, а за отслабване си има съвсем други подходи... Какво значи, "диетата" (нали уж гладуване беше) не била правилна и не била ефективна? Ти си си наложила разбирания, че има такъв режим и ти си решила да го спазваш.

Второ... това че тренираш, не е гаранция за отслабване. От значение са сумати фактори - здравословно състояние (вкл. хормонален баланс), физическо състояние, сън, храна, правила на хранене, стрес... Когато са ме питали за режим на отслабване винаги съм искал пълна кръвна картина и хормонални изследвания - останалото са общи въпроси свързани с горните фактори. Като се оцени каква може да е причината за напълняването, тогава се взима решение как да се действа. Преди време тук една девойка беше писала, че жените били експерти в диетите, защото имали опит с всякакви такива. Но по-скоро са експериментатори...


И... за храненето ти нищо не се разбра. А за тренировките - с 2-3км на ден не знам какво отслабване може да очакваш... Според мен е прекалено малко.

simphony
26th November 2010, 16:22
отслабват с гладуване тези които ги мързи да спортуват, но все пак за да свалиш някакви килограми трябва да ограничиш тестените и сладките неща и да увеличиш спорта.
Повечето от тези които са дебели са си яяко здрави просто ядат като за последно.

Siqana
8th December 2010, 15:09
Не съм съгласна, че повечето дебели хора са дебели, защото ядат като за последно. Истината е, че всичко е много индивидуално. Всеки има ген и структура, от която трудно може да избяга. Имам няколко познати, които са слаби като клечки, а ядат колкото за трима и по много и сладко, и месо, и тестено, но те просто имат такава структура и това им е даденост. Така че не съм съгласна, че яките хора са такива, защото ядат много. Понякога не всичко опира до ядене или до неядене. Аз например, съм си пухкава по природа, закръглен тип Дженифър Лопез или Салма Хайек, с леко ренесансово телосложение - тесен кръст, широк ханш, малко коремче и като цяло пухкави форми. Искам да споделя, че дори в най-слабия ми период, когато бях 49 кг. отново имах коремче и то не защото ядях много, напротив, тогава ядях само плодове и зеленчуци в продължение на месеци наред, плувах, ходех на фитнес, правех коремни преси и пак имах леко коремче. В момента от 1 година съм на диета и отново си имам коремче и съм запазила пищните си форми, въпреки режима. т.е. човек не може да избяга от структурата си, колкото и да гладува. Относно бягането в парка или на стадиона, това е най-доброто, ако човек има тази възможност и време. Така се стягат и натоварват всички мускули..

root
8th December 2010, 16:08
Зависи.... Има връзка храненето с дебелината. И не е само до ген. Нормално е, ако си дебела от малко дете, съответно ставите и структурата да се развият по различен начин...

Коремче или не - значение имат и други неща, не само кой какво яде и колко тренира.

Мариса
8th December 2010, 19:19
Зависи.... Има връзка храненето с дебелината. И не е само до ген. Нормално е, ако си дебела от малко дете, съответно ставите и структурата да се развият по различен начин...

Сестра ми така израстна,сега е 70 кг :shock:
Баща ми винаги казваше,че е важно да за държим теглото си до определена възраст,защото след това,ако качим в повече ще е адски трудно да се свалят.

От дете ям като за последно,обичам да ям.Обичам да си угаждам и винаги го правя.
Бившият ми беше културист,над 100 кг-е,ядах дори повече от него и не трупах мазнини.Той адски много го хващаше яд,че мога да ям всичко и да не вися в залата с часове като него,който просто си бе предразположен да трупа мазнини :lol:

Мариса
8th December 2010, 19:20
божеее,каква груба грешка-на 2 ред думата задържим!

Мариса
8th December 2010, 19:23
отслабват с гладуване тези които ги мързи да спортуват.

В повечето случаи това са жените.И това мисля е една от причините,които ги прави адски нервни,закачливи и злобни :?

LUCKY Dancing Queen
8th December 2010, 19:50
Който много яде, а не качва, не може да задържа(на изхода). Веригата вход-изход е ускорена. Просто като тиква. :cool:

want
8th December 2010, 20:40
Който много яде, а не качва, не може да задържа(на изхода). Веригата вход-изход е ускорена. Просто като тиква. :cool:

Зависи от много неща :) Аз съм от тези които плюслат като прасета но не дебелеят и нямам никви проблеми с задния изход :)

LUCKY Dancing Queen
8th December 2010, 20:46
Именно! Задният изход е свръх-активен. До 2ри клас си позволявах "дрисла такава",ама сега на тез синодални години -абсурд! :shock:

want
8th December 2010, 22:41
Именно! Задният изход е свръх-активен. До 2ри клас си позволявах "дрисла такава",ама сега на тез синодални години -абсурд! :shock:

Хахахах ти като че ли си наблюдател на задния ми изход :) И аз винаги съм се чудела но определено не ми е от свръх активните независимо от това колко ям и какво ям :) Дори арзвалена храна не би трогнала изхода ми :)

Мариса
9th December 2010, 06:55
Тичането според мен е основното движение,което хаби доста калории и нормализира застоял метаболизъм.

mira_sm
17th February 2011, 12:55
Имам въпрос за бягането на открито. Бягате ли през зимата? Имате ли проблеми с дишането на студения въздух?
Питам, щото аз имам. Не бягам навън - сакън - а изкачвам бързо стълбите на блока с редуване на тичане и ходене. Когато е студено, въпреки интензивността до изпотяване винаги ме заболява гърлото.

root
17th February 2011, 13:13
Аз бягам, ако температурите са над -5 градуса. С дишането нямам проблем - обикновено вдишвам през носа (2-3 стъпки) и издишвам през устата (2 стъпки). По скоро проблем може да ми направи не студа, а влажността на въздуха. В леки мъгли или след дъжд е затруднено обдишването.

Иначе дрехите за зимата - ветроустойчиви клин и анорак, тернобельо - горно или памучна блуза с дълъг ръкав, тънка шапка, ръкавици. Ако има вятър си слагам тънък шал или друга памучна блуза с висока яка.