PDA

View Full Version : Начин на трениране


AriesV
10th February 2005, 19:17
Имам нужда от съвет. От около месец и малко ходя два пъти седмично на фитнес. Забелязала съм, че различните момичета вътре тренират по различен начин.
Едни правят по 2-3 серии на всеки уред и тогава преминават към следващия, а други минават от уред на уред и след приключването на един кръг повтарят отново целия комплекс.
Моля, разяснете ми каква е разликата при тези два вида натоварване.

riddicko
17th April 2005, 01:09
Всяко начало е трудно и мускулите трябва да свикнат с новите предизвикателства, така наречения мускулен стрес.

Стресът бива два основни и противоположни по същността си вида – еустрес (от еуфория) и дисстрес (от дискомфорт). Еустресът се явява като цяло положителен по въздействие върху системата, т.е. генериращ еволюция в развитието й. Такъв се явява муслулният стрес по време на тренировка. Дисстресът се явява като цяло отрицателен по въздействие върху системата, и води до нейното свиване. Такъв се явава свръх-стресът при претрениране. Той е причина за деадаптация, и в следствие дистрофия поради липса на достатъчно качествен материал, енергия и време за възстановяване на въздействаният мускул.

Когато мускула е под стрес той се развива. За да свикнат всички мускули с натоварването в началото се правят тези "кръгове"-всяка тренировка се повтарят упражненията за всички мускулни групи. Но най-много месец продължителност, мускулите привикват доста бързо.

Разделят се на отделни мускулни групи и се тренират отделно, за по-ефективно натоварване за всяка част на мускула, всеки мускул е изграден от няколко части, като има упражнения за всяка част поотдекно, за нормално мускулно развитие и време за възстановяване.

Принципно се съчетават голяма мускулна група с по-малка в един ден, за пълноценно натоварване, примерно гърди с бицепс. Следващия ден съчетаваш друга голяма мускулна група с по-малка, гръб с трицепс или крака с рамена. Разпределяш ги в зависимост колко пъти седмично тренираш, последователно за по-ефективно натоварване и пълноценно възтановяване.

Rampage
17th April 2005, 09:38
Тя май пита каква е разликата ако правят всички серии на един уред и после минават на следващия или ако правят по една серия на всеки уред и повтарят това още два пъти. Не знам дали има някакви предимства, но повечето хора правят всички серии на даден уред и тогава минават на следващия. Според мен е по-добре така, защото се натоварва максимално мускула. Иначе докато се върнеш пак към гърдите например ще е минало много време.

liophy
18th April 2005, 10:10
Абсолютно гласувам за варианта за натоварване на един мускул и след това преминаване към другият. Независимо дали става дума за мъж с тежки тренировки за маса или за жена с леки тренировки за стягане.

В подкрепа на мнението си ще припомня колко важно е да се загрее мускула, който се тренира, за това че има някаква последователност(цикъл умора почивка) и ако ще се почива 10-15 мин между две серии това просто не е тренировка за съответният мускул а обща физ-зарядка. В този случай по-добре отидете на аеробика.

Милко Георгиев
19th April 2005, 08:26
Имам нужда от съвет. От около месец и малко ходя два пъти седмично на фитнес. Забелязала съм, че различните момичета вътре тренират по различен начин.
Едни правят по 2-3 серии на всеки уред и тогава преминават към следващия, а други минават от уред на уред и след приключването на един кръг повтарят отново целия комплекс.
Моля, разяснете ми каква е разликата при тези два вида натоварване.
Вторият пример е за "кръгова тренировка". Практикува се, за да може всяко едно движение да почива, докато правиш останалите. Така се тренира за сила и тонус на мускулите и нервната система.

liophy
20th April 2005, 12:23
Абсолютно в грешка си - ако тренираш кръгово няма да направиш никаква сила. Ще измориш цялостно тялото, ще изчерпиш запасите от гликоген а същевременно няма да натовариш оптимално нито един мускул. След като не може да направиш тежко натоварване, мускула няма как да му бъде зададено условие за свръхвъзтановяване(качван то на сила е точно това)

Кръговата тренировка може да е полезна само за леко стягане на мускулите.

Милко Георгиев
20th April 2005, 13:07
Абсолютно в грешка си - ако тренираш кръгово няма да направиш никаква сила. Ще измориш цялостно тялото, ще изчерпиш запасите от гликоген а същевременно няма да натовариш оптимално нито един мускул. След като не може да направиш тежко натоварване, мускула няма как да му бъде зададено условие за свръхвъзтановяване(качван то на сила е точно това)

Кръговата тренировка може да е полезна само за леко стягане на мускулите.
Нека първо видим какво всеки от нас разбира под "Кръгова тренировка." За мен това е да направиш едно упражнения, 5 повторения с тежест за 6. Почиваш минутка и следва другото упражнение. Работиш на висока интензивност, развиваш сила. Почиваш над 3 минути между две еднакви упражнения. Всичко това е най-вече сила. Две кръгчета са достатъчни. Упражненията може да са 5-10-15, в зависимост от подготовката на атлета.

liophy
20th April 2005, 13:24
ама двете упражнения които се редуват за една мускулна група ли са?

тоест- буташ от лежанка, почиваш, правиш флайс, после пак лежанка, после пак флайс? това ли ти наричаш кръгово?

Милко Георгиев
20th April 2005, 13:32
ама двете упражнения които се редуват за една мускулна група ли са?

тоест- буташ от лежанка, почиваш, правиш флайс, после пак лежанка, после пак флайс? това ли ти наричаш кръгово?
Например: набиране - милитъри прес - клек - набиране - ...

liophy
20th April 2005, 13:53
Значи съм те разбрал правилно. Това което описа няма нищо общо с никакво качване нито на сила, нито на маса. Това което ти описваш е точно обратното на тренировка която да натовари на 100% съответният мускул (което е единственият път към прогрес).

Много важно уточнение- приемаме че човек е направил сплит на тренировките си поне на 2 части. Ако винаги тренираш всички мускули в един ден съм съгласен че няма да успееш да изтренираш първо гърди, после гръб, рамо, трицепс, бицепс и накрая да очакваш да направиш пълноценно натоварване на краката. В този случай наистина е по-добре да въртиш. Но тази ситуация е толкова абсурдна и рядка и се използва само от начинаещи или такива които нямат за цел да качват сила или маса така че въобще не може да говорим за качване на силата и без това.

Милко Георгиев
20th April 2005, 14:24
Значи съм те разбрал правилно. Това което описа няма нищо общо с никакво качване нито на сила, нито на маса. Това което ти описваш е точно обратното на тренировка която да натовари на 100% съответният мускул (което е единственият път към прогрес).

Много важно уточнение- приемаме че човек е направил сплит на тренировките си поне на 2 части. Ако винаги тренираш всички мускули в един ден съм съгласен че няма да успееш да изтренираш първо гърди, после гръб, рамо, трицепс, бицепс и накрая да очакваш да направиш пълноценно натоварване на краката. В този случай наистина е по-добре да въртиш. Но тази ситуация е толкова абсурдна и рядка и се използва само от начинаещи или такива които нямат за цел да качват сила или маса така че въобще не може да говорим за качване на силата и без това.
ОК, кажи според теб как се качва сила.
Аз и клиентите ми качваме сила с обяснената от мен тренировка.
Ако искаш свали си това филмче (1MB) (http://spider.noxis.net/pub/fit/movies/milko-lat-pulldown-105kg_divx.avi), на което дърпам 105 кг на lat, а аз тежа под 70 кг. Мога да ги дръпна 5 пъти, което засега смятам е добре.

liophy
20th April 2005, 14:36
Това че ти дърпаш толкова не значи че и другите ще дърпат толкова. Tова че дърпаш толкова по тази програма не значи, че няма да дърпаш повече по друга програма (правилната). Или иначе казано- това че имаш успех е видно, но все още не значи че си извлякъл максимума от възможностите си.

Да не говорим, че конкретно за това упражнение сравненията са неуместни поради различните условия при различните уреди (ролки,лагери, триене, ъгли и т.н.)

Милко Георгиев
20th April 2005, 15:03
Това че ти дърпаш толкова не значи че и другите ще дърпат толкова. ова че дърпаш толкова по тази програма не значи, че няма да дърпаш повече по друга програма (правилната). Или иначе казано- това че имаш успех е видно, но все още не значи че си извлякъл максимума от възможностите си.

Да не говорим, че конкретно за това упражнение сравненията са неуместни поради различните условия при различните уреди (ролки,лагери, триене, ъгли и т.н.)
Имам опит с около 70 души освен мен. Доказал съм си, че теориите и практиките на учени/треноьори като Мел Сиф, Павел Цацулин, Владимир Зациорски и др. са верни (браво на мен :wink: ) Не бих казал, че всички са с моята структура и т.н. Още повече, че 60% са жени, дето имат клек и тяга над 50-60 кг, без да са го желали.

За лат-а: на висилка правя единица набиране с 50 кг дъмбел в краката.

Лек ден.