PDA

View Full Version : Келоидни белези


Aadel
3rd January 2007, 17:18
Здравеите.
Наскоро (преди 3 месеца)се оперирах от гуша. Имам малък белег, който трябваше да бъде и едва забележим, но за съжаление започна да се уплътнява, стягя и изпъква. Стана болезнено-сърбящ, лъскав и е доста зачервен. Имах домашно приготвен мехлем от бъз, восък и разни други други нещица вътре, но сякаш от него болката ми се усили. Спрях да го ползвам.
Започнах да мажа белега с Контрактубекс, но кожата около него се зачерви и започна да се лющи. Поставих си сама диагнозата"алегрична" към това мазило. Спрях и него.
Оказа се, че със или без мазила белегът ужасно ме сърби, боли и е стегнат като струна.
Искам да попитам дали някои се с сблъсквал с подобен проблем. Намерих онлайн дефиниция за келоиден белег и сякаш моят се оказа такъв, но това пак си е моя диагноза.
Ще се радвам, ако някои знае нещо за тези белези и може да помогне със съвет.

Magikka
3rd January 2007, 22:13
Според мен на първо време отиди на дерматолог...Тук може и да получиш съвет, но все пак за всеки човек нещата са строго индивидуални... Не, че е лошо сама да се диагностицираш, но пробвай и с лекар:) И ако белега е сравнително пресен, ще е най-добре да побързаш с консултацията с лекар - колкото по-рано толкова по-добре.

чичо
4th January 2007, 00:46
Да,очевидно имаш келоид,вече защо е станало така остава дагадаем...Но най-вероятно си допринесла с бабиния мехлем,който със сигурност не е чист и стерилен ,за да се ползва за такива цели...Алергия е възможна принципно,въпреки ,че не съм чул досега за такава към контратубекса....Пробвай Дерматин,но е доста скъп и това чак,когато ти махнат келоида..И отиди на лекар(първо при хирурга,който те оперира и евентуално след това на кожен,но келоидът трябва а се махне...)
Успех... :!:

junglegirl
4th January 2007, 08:33
Какво означава келоидът да се махне? :roll: Келоиден белег не е ли израждане,изменение на белег?Аз ползвам едни лепенки за лечение и превантивни мерки с/щу такива белези,но как ще реагира кожата не е ли най-вече въпрос на............кожа :lol: :lol:

Aadel
4th January 2007, 09:15
Какво означава келоидът да се махне? :roll: Келоиден белег не е ли израждане,изменение на белег?Аз ползвам едни лепенки за лечение и превантивни мерки с/щу такива белези,но как ще реагира кожата не е ли най-вече въпрос на............кожа :lol: :lol:
Какви са тези лепенки?Цикакеър? Бих опитала с тях....Бих опитала и с други.

Aadel
4th January 2007, 09:32
Да,очевидно имаш келоид,вече защо е станало така остава дагадаем...Но най-вероятно си допринесла с бабиния мехлем,който със сигурност не е чист и стерилен ,за да се ползва за такива цели...Алергия е възможна принципно,въпреки ,че не съм чул досега за такава към контратубекса....Пробвай Дерматин,но е доста скъп и това чак,когато ти махнат келоида..И отиди на лекар(първо при хирурга,който те оперира и евентуално след това на кожен,но келоидът трябва а се махне...)
Успех... :!:
Определено трябва да се консултирам с лекар, но не и с този който ме оперира (той е от онези, които гледат на теб само като на поредното парче месо, от което за кратко време се изкарват пари).
Дерматин? :) Благодаря, ще поровя в мрежата. А какво имаш предвид под махане? Изпилване...или...изрязване?
Звучи ми страшно :(

junglegirl
4th January 2007, 10:04
Какви са тези лепенки?Цикакеър? Бих опитала с тях....Бих опитала и с други.
Сладуранка.... :lol: :lol: Да,да-същите.Ползвам ги от един месец и не мога да ти кажа дали има резултат,но ми се струва,че имаше едни,като подкожни удебелявания...не знам дали мога добре да го обясня :roll: Белегът не беше удебелен на повърхността на кожата,а под нея.Може това да е бил нормален процес на развитие на раната и да няма връзка с лепенките,но много се подобри.
А недей да експериментираш,защото един дерматолог ми беше казал,че колкото по-третиран е един белег,толкова по-трудно се поддава на лечение :!: Освен това Дерматин-а до колкото знам е около 75лв. за 15мл,а лепенките са 60лв-доста по-евтино и по-резултатно ще ти излезе да отидеш на лекар.А се предписват и други кремчета-по схема,ама съм забравила вече-Пантогел и разни други.Но проучи надежден дерматолог-повечето са пълна скръб
:lol: :lol:

verita
4th January 2007, 10:40
След моята операция (белегът от която е много малък) започнах да се мажа с един крем с невен от билковата аптека. При мен лично помага, но може би белегът е друг вид (не е удебелен). Аз също бих те посъветвала да отидеш на лекар преди да решиш отново да изпробваш нещо на своя глава.

Сега се сещам, че след като ми свали конците, лекарят каза още определено време да не ползвам крем против белези, за да не се получи удебеляване - в началото било добре кожата да се остави естествено да реагира на травмата.

junglegirl
4th January 2007, 10:51
в началото било добре кожата да се остави естествено да реагира на травмата.
Да.Дерматологът ми каза-30 дни.

Aadel
4th January 2007, 11:16
Сега се сещам, че след като ми свали конците, лекарят каза още определено време да не ползвам крем против белези, за да не се получи удебеляване - в началото било добре кожата да се остави естествено да реагира на травмата.

Аз съм лепена. Започнах с мачкане и масажиране на белега веднага след падането на лепенките....болеше... :shock: ..Никой не ми е споменавал за изчакване. Май сама сам си виновна.
Но все пак - благодаря на всички, които се отзоваха :)

verita
4th January 2007, 11:19
Aadel, не уточних, че моята операция беше на крака, а там кожата е различна от на шията. Така че не се самообвинявай, лекарите са виновни, че не са ти дала пълна информация. Сега най-добре отиди на дерматолог, който да ти каже кое е правилното решение за твоя белег. Сигурна съм, че има, само трябва да се действа с правилното. Успех!

junglegirl
4th January 2007, 11:25
В сайта на Н.Георгиев прочетох,че се инжектира нещо в белега,което намалява уплътняването му.А бе,и доста процедури се правят-пилинг,микродермабразио-говоря малко на изуст,не съм се интересувала,но защо не минеш и при него-консултацията е безплатна. :wink:

Yansi
4th January 2007, 13:06
Aadel не мисля ,че ти си си виновна ,по-вероятно е организма ти да е предразположен към образуването на такива белези...И аз ти препоръчвам силиконовите лепенките cica-care ,от тях се повлияват много добре дори и стари келоидни белези, а твоя е пресен.Мазилата Дерматикс и Зерадерм също са на силиконова основа и се водят против такива белези , но с тях белегът не може да се притисне така както с лепенките, а ми бяха казали ,че точно притискането е в основата на лечението на такива белези.
Аз също като junglegirl съм ползвала лепенките профилактично ,за да не ми станат такива. :)резултатите са много добри ,белезите ми са на едно ниво с кожата ,а също така изтъняха максимално :D

diastemma
5th January 2007, 22:03
Ако наистина е келоид, се лекува чрез инжектиране на кортикостероиден препарат с удължено действие веднъж месечно (3-4 инжекции), и се носи лепенка Цика-кер. Ако е много голям, част от него се изрязва предварително. Правят го пластичните хирурзи.

Келоидът е реакция на организма спрямо собствените кожни белези - той ги приема за нещо чуждо и се опитва да ги изолира.

Aadel
10th January 2007, 14:40
В сайта на Н.Георгиев прочетох,че се инжектира нещо в белега,което намалява уплътняването му.А бе,и доста процедури се правят-пилинг,микродермабразио-говоря малко на изуст,не съм се интересувала,но защо не минеш и при него-консултацията е безплатна. :wink:
Би ли ми дала линк към сайта, за да намеря адрес и телефони. Няма да се бавя повече:). Благодаря предварително :D

mdragonfly
2nd January 2014, 16:41
Здравейте! Моя проблем, както се подразбира от заглавието на темата в която пиша е Келоид. Или по точно - келоид на лявото рамо. Историята е малко дълга но кратко - всичко започна, поне доколкото помня когато са ми били ваксина/или манту, не помня кое точно се биеше в рамото/ в 1 клас. Беше се образувало малко топченце/уж вследствие на това, че съм била мръднала, докато са ми биели така наречената "ваксина/манту" и са закачили "мастна тъкан"/ нещо като по-голяма гнойна пъпка, но все пак не толкова голяма че да ме притеснява и да й обръщам внимание. Когато станах 3 клас баба ми реши, че това така наречено "топче" ме загрозява и трябва да се махне...Заведоха ме при личната и тя ми даде направление за кожен лекар, ако не се лъжа хирург /може би трябва да спомена, че всичко се разигра в родния ми град Кюстендил/, който първо ми постави грешна диагноза - липом/струпване на мастна тъкан/, второ така ме "оперира", че нямам думи просто. Както й да е отидох при него, дори не помня какво каза, но помня много добре как каза с половин уста, че можело и без операция! да се оправи! Та отидох в болницата и той ме "оперира" само че сложи само местна упойка/слава богу се оказа силна и нищо не усетих/. Когато ми махна последната превръзка се ужасих, когато осъзнах, че вместо да го махне това "топче", той го е направил толкова по-голямо, че... Когато след няколко месеца/може би година/ това "образувание" на рамото ми не спадна, отидох пак при него и той ми каза да го мажа с Контрактубекс и можело да се смали и да изчезне. Мазах го, но никакъв ефект. След това го зарязах. Майка ми смяташе, че е по-добре да не го пипаме повече, докато не порасна малко. И ето ме сега - на 20 години с още по-голямо "образувание" отколкото беше след онази "операция". Миналата година/2013г./ реших все пак да ида на кожен лекар(д-р Петрова от 19-та Поликлиника), поне за консултация. Тя ми каза, че за моя "келоид" не може и дума да става за хирургична намеса и че можело да се пробва или с кортикостероидни инжекции, или с лазер, а също и комбинирано лечение, но ме прати в кожната клиника на бул."Гоце Делчев", в кв. "Стрелбище" за консултация, при специалист в област възможно по-близка до моя "проблем". Ходих, една позната ми беше препоръчала и при кой да отида - д-р Светослав Георгиев. Отидох при него, той пък веднага каза, че само с хирургична намеса да се оправи, и че за лазер не можело дума да става, защото било "прекалено голямо". Той ми посочи хирург за консултация в Токуда - д-р Евстатиев. После същата позната ми каза, че е научила за друга лекарка, която нейни колеги й препоръчали - д-р Тияна Стоянова от Правителствена болница. Звънях на така наречената д-р Стоянова, за да питам колко струва прегледа и все пак дали има достатъчно опит в сферата на моя проблем. Оказа се, че уж се занимавала са такива работи, но по-добре било да отида при д-р Стратиев и д-р Цанков и двамата отново в Токуда. Върнах се обратно при моята кожна лекарка да й обясня с 2 думи какво ми е казал д-р Георгиев от кожната клиника, в която тя ме прати, и когато й казах че тя и той са изказали абсолютно противоположни решения за лечение, тя все пак ме посъветва да отида на консултация при пластичен хирург. Защото видите ли, пластичните хирурзи, все пак не били като "хирурга" който преди ме е оперирал, а правели всичко възможно именно да се опитват да "отстраняват" изцяло такива белези.
Тук идват двата ми въпроса към вас:
Въпрос 1: Някой знае ли нещо повече за д-р Тияна Стоянова, д-р Евстатиев, д-р Стратиев и д-р Цанков, имал ли е някакъв контакт с тях, впечатления? Има ли смисъл да ходя при тях, разбират ли си от работата?
Въпрос 2: Някой знае ли някакъв вид природно или народно лечение за келоид? Знаете ли дали лечебната кал и луга помагат?/Защото миналата година, когато бях на море, ходихме с баща ми на процедури в Бругас с лечебна кал и луга, и когато се прибрах след морето, майка ми установи че келоида ми мъъничко е намалял/...

Много ви моля, ако някой знае нещо и може да помогне, ще съм му адски благодарна!