PDA

View Full Version : Нов форум, посветен на хепатита


rrusinov
23rd January 2007, 13:40
Здравейте,
Надявам се съобщението ми да не бъде прието като спам.
Тъй като темата за хепатит е разисквана няколко пъти във форумите на tialoto.bg, реших да пусна тук този пост.
За всички, които имат нужда от форум, посветен на хепатит B и C, могат да посетят форума Bulgarian Hepatitis Forum (http://hepatitis-bg.com/forum/): http://hepatitis-bg.com/forum/
Той ще е насочен главно към тази тема и ще се опита да помогне на хората с тази болест да имат място, където да общуват и да говорят свободно за проблема си.

Поздрави,
Радо

The Shadow
23rd January 2007, 13:45
Скоро чух за В и С и съм потресена..... С е смъртоносен, а В се предавал само кръвен и полов път....Ужассссссс като спина :shock:

rrusinov
23rd January 2007, 13:50
Да, все още малко се говори по темата а болестта е много опасна, защото обикновено се открива прекалено късно, когато пациента вече има цироза или много напреднал стадии на увреждане на черния дроб.
В България потенциалните носители на хепатит C са 150 000, а на хепатит B около 200 000.

The Shadow
23rd January 2007, 13:53
Направо изпадам в ужас.....как може да се разбере по симптоми, какъв стадий е и какъв е инкубационния период?

The Shadow
23rd January 2007, 13:55
За В чух че инкубационния период е 60 дни.Ужас! За това време може да се заразят толкова хора..................настръхвам, за С, че вируса може да живее напр. в храчка 100 години.......и пак ужассссс.И че за В спец. не трябвало допир с вода окол 30 дни защото било пагубно.Тоест никаква баня...................... :shock:

мадагаскар
23rd January 2007, 14:09
За В чух че инкубационния период е 60 дни.Ужас! За това време може да се заразят толкова хора..................настръхвам, за С, че вируса може да живее напр. в храчка 100 години.......и пак ужассссс.И че за В спец. не трябвало допир с вода окол 30 дни защото било пагубно.Тоест никаква баня...................... :shock:
По време на инкубационният период вирусът се "крие" в черния дроб и не присъства в кръвта. Аз си правих 2 пъти изследвания по това време и бяха отрицателни. Таман се успокоих,че ми се е разминало и ме удари. При острия хепатит Б човекът може да заразява 1 седмица преди първите симптоми и по време на тях,после се изчиства.

Не е така при хроничните носители. Повечето от тях нямат симптоми и могат да заразяват непрекъснато. За тях и околните е важно да знаят състоянието си,затова: браво за новото морумче.

ПП: 200 000 с хеп. Б - ок,но 150 000 с хепатит Ц? Откъде са тия данни?

The Shadow
23rd January 2007, 14:12
А какви са симптомите при В? И какво става при С?
Аууууууууу ще взема да си направя кръвни проби....в последно време май ме гони параноя относно всякакви болести от всякакво естество.......тц, тц, тц. Това не е добре. Да не ми се превърне във фобия че тогава край на личния ми живот...ще взема да стана като Монк :shock:

rrusinov
23rd January 2007, 14:13
По скоро е към 6 месеца, между 15-20% от заразените развиват остра реакция, при която е възможно да се открие, че са заразени. Имунната система на някои от заразените успява да се пребори спонтанно със вируса, не мога да се сетя за точни процес, но беше под 20. Общо взето 80% от заразените не развиват остри симптоми и болестта минава в хроничен хепатит, който се развива доста бавно в продължение на 20-30 години. 1/3 хората развиват цироза до 20-тата година. Между 20-та и 30-тата година от заразяването друга 1/3 от хората развиват цироза или рак на черния дроб. При останалите болестта прогресира доста по-бавно, но никой не може да каже кой пациент в коя група ще влезе.
Стандартните профилактични прегледи не правят изследване за хепатит B или C и обикновено хората го откриват случайно или когато имат сериозни симптоми на чернодробно заболяване, които няма как да не бъдат забелязани.
Потенциално всеки, който е имал кръвопреливане преди 1993 година би могъл да е заразен с вируса (както аз например), защото преди това кръвта не е била проверявана за хепатит C.
Признаците на болестта много често се бъркат при диагностициране, тъй като те са косвени и не са свързани на пръв поглед с черния дроб, като например болки в мускулите, изтръпване на мускулите, симптоми на настинка, главоболие, загуба на тегло, гадене, загуба на апетит, хронична отпадналост и преумора. Всички тези симптоми не се проявяват непременно през цялото време, а да кажем на определени периоди, затова и обикновено хората ги диагностицират с някаква настинка. Повечето по-скоро не изпитват някакъв по-особен дискомфорт, че да решат да отидат на лекар.
Точно в това е големия проблем, хората които имат вируса, не знаят че са болни.

The Shadow
23rd January 2007, 14:18
аууууууууууууу вече си внуших че имам такива симптоми...отивам на изследвания-кръвни и дано Господ ме опази от страшната диагноза.Амин!
Ох много съм страхлива.....

rrusinov
23rd January 2007, 14:21
ПП: 200 000 с хеп. Б - ок,но 150 000 с хепатит Ц? Откъде са тия данни?
Ами сега не мога да цитирам конкретно къде съм го прочел, но това са неофициални данни, тъй като тези хора се водят като потенциални носители, никой не знае колко точно са, но доколкото си спомням за такива се водят между 1% и 1.5% от населението на България. Наскоро имаше тема в сутрешното предаване на Нова телевизия "Здравей, България", в което говореха по темата за лечението на хепатит и д-р Хасърджиев от сдружението "Хепасист" цитира цифрата 200 000 за хепатит B. Аз 150 000 си я спомням от някаква статия, която бях прочел преди година и нещо, но не знам къде беше.
А, ето линк където цитират цифрата: Kaкво е Хепатит C? (http://www.hepasist.com/index.php?page=menu1&sub=1_4), но аз го бях чел и другаде.

мадагаскар
23rd January 2007, 14:22
По скоро е към 6 месеца, между 15-20% от заразените развиват остра реакция, при която е възможно да се открие, че са заразени. Имунната система на някои от заразените успява да се пребори спонтанно със вируса, не мога да се сетя за точни процес, но беше под 20. Общо взето 80% от заразените не развиват остри симптоми и болестта минава в хроничен хепатит, който се развива доста бавно в продължение на 20-30 години. 1/3 хората развиват цироза до 20-тата година. Между 20-та и 30-тата година от заразяването друга 1/3 от хората развиват цироза или рак на черния дроб. При останалите болестта прогресира доста по-бавно, но никой не може да каже кой пациент в коя група ще влезе.

Става въпрос за хепатит Ц. За Б инкубационният период си е средно 2 месеца. Може и да е 4 де...

rrusinov
23rd January 2007, 14:24
аууууууууууууу вече си внуших че имам такива симптоми...отивам на изследвания-кръвни и дано Господ ме опази от страшната диагноза.Амин!
Ох много съм страхлива.....
Те тези признаци ги имат и много здрави хора :D така, че не се притеснявай излишно :). Но наистина всеки може само да спечели, ако си направи такова изследване. Освен това, дори има ваксина против хепатит B, която всеки който желае може да си сложи. За хепатит C обаче засега не е създадена такава.

The Shadow
23rd January 2007, 14:30
И ваксина ще си сложа и всичко. баси май наистина ме гони параноя....Аз за това не ходя на маникюр/само два пъти/ :oops: Ама от тогава като разбрах че спин може да се пипне от инструментите ако не са правилно почистени си закупих всички инструменти и сама се действам ама и сега това с тоя хепатит....ааааааааа ужассссс ще взема да пукна преждевременно само от шубе, а може и нищо да ми няма...

rrusinov
23rd January 2007, 14:34
По скоро е към 6 месеца, между 15-20% от заразените развиват остра реакция, при която е възможно да се открие, че са заразени. Имунната система на някои от заразените успява да се пребори спонтанно със вируса, не мога да се сетя за точни процес, но беше под 20. Общо взето 80% от заразените не развиват остри симптоми и болестта минава в хроничен хепатит, който се развива доста бавно в продължение на 20-30 години. 1/3 хората развиват цироза до 20-тата година. Между 20-та и 30-тата година от заразяването друга 1/3 от хората развиват цироза или рак на черния дроб. При останалите болестта прогресира доста по-бавно, но никой не може да каже кой пациент в коя група ще влезе.

Става въпрос за хепатит Ц. За Б инкубационният период си е средно 2 месеца. Може и да е 4 де...
Да, тук смесихме понятията и затова се получи така. Ти имаш предвид кога за първи път се засича вируса в кръвта може би. В тази статия в wikipedia Hepatitis C (http://en.wikipedia.org/wiki/Hepatitis_c) го споменават, че вируса започва да се засича в кръвта между първата и третата седмица след заразяването, а тялото започва да произвежда антитела между 3-тата и 12-тата седмица. Стандартното кръвно изследване за хепатит C търси наличието на антитела.
Но иначе за 6 месеца се приема периода, в който пациента се наблюдава и не се предприема нищо, защото едва след това ако той не се е изчистил спонтанно се приема че вече е с хроничен хепатит.
Дори и ако сега ти открият хепатит лекарите отказват да предприемат лечение, а само те наблюдават в следващите 6 месеца с кръвни изследвания, защото не знаят дали си заразен преди 20 години или пък преди 2-3 седмици.
За хепатит B не знам как стоят нещата с времето на появата на антитела за първи път.

мадагаскар
23rd January 2007, 14:37
И ваксина ще си сложа и всичко. баси май наистина ме гони параноя....Аз за това не ходя на маникюр/само два пъти/ :oops: Ама от тогава като разбрах че спин може да се пипне от инструментите ако не са правилно почистени си закупих всички инструменти и сама се действам ама и сега това с тоя хепатит....ааааааааа ужассссс ще взема да пукна преждевременно само от шубе, а може и нищо да ми няма...

Абе ти кво се шашна... :roll:
Спокойно,сериозна болест е,ама не е нещо,което да те убие. Ако си толкова плашлива нервите ти ще те предадат преди черния дроб да го стори :twisted:
Мийте си ръцете,бягайте далеч от наркомани и курви,слагайте презервативи и си намерете съвсетни зъболекари и сте в безопасност.

едит: аз имах предвид хепатит Б,от него съм боледувал.
Знам кога и как се заразих и 2 месеца след това изследванията за хепатит Б (3 пъти ги правих) бяха отрицателни. Казаха ми,е щом са отрицателни ,няма страно,но не е така. Вирусът е на практика неоткриваем,но дори и да е откриваем през инкубационния период нищо не можеш да направиш. Трябва да си го преболедуваш,защото за тази форма лекарства няма.

rrusinov
23rd January 2007, 14:42
Да, не трябва да се притесняваш. :)
Болестта е опасна, но прогресира бавно, виждаш че за да нанесе сериозни вреди трябва да минат 20-30 години.
И ако някое изследване не ти е казало, че си болна нямаш основание да си мислиш такива неща.

rrusinov
23rd January 2007, 14:49
едит: аз имах предвид хепатит Б,от него съм боледувал.
Знам кога и как се заразих и 2 месеца след това изследванията за хепатит Б (3 пъти ги правих) бяха отрицателни. Казаха ми,е щом са отрицателни ,няма страно,но не е така. Вирусът е на практика неоткриваем,но дори и да е откриваем през инкубационния период нищо не можеш да направиш. Трябва да си го преболедуваш,защото за тази форма лекарства няма.
Да, дори и хората които се приемат за излекувани от хроничен хепатит всъщност са с показатели на изследванията, които казват, че не се засичат копия на вируса в кръвта. Засега няма толкова точен метод, който да каже, че няма нито едно копие.
Не знам кога ти се е случило това с хепатит B, но можеш пак например сега да си пуснеш едно изследване за да видиш дали всичко си е наред. Преди 17 години и мен ме заразиха с хепатит B и после ми казаха, че всичко е наред. Преди 3 години се оказа, че имам хепатит C и от най-вероятно го имам още оттогава. Поне 20% от хората наистина се изчистват спонтанно, което е най-добрия вариант.

мадагаскар
23rd January 2007, 15:07
едит: аз имах предвид хепатит Б,от него съм боледувал.
Знам кога и как се заразих и 2 месеца след това изследванията за хепатит Б (3 пъти ги правих) бяха отрицателни. Казаха ми,е щом са отрицателни ,няма страно,но не е така. Вирусът е на практика неоткриваем,но дори и да е откриваем през инкубационния период нищо не можеш да направиш. Трябва да си го преболедуваш,защото за тази форма лекарства няма.
Да, дори и хората които се приемат за излекувани от хроничен хепатит всъщност са с показатели на изследванията, които казват, че не се засичат копия на вируса в кръвта. Засега няма толкова точен метод, който да каже, че няма нито едно копие.
Не знам кога ти се е случило това с хепатит B, но можеш пак например сега да си пуснеш едно изследване за да видиш дали всичко си е наред. Преди 17 години и мен ме заразиха с хепатит B и после ми казаха, че всичко е наред. Преди 3 години се оказа, че имам хепатит C и от най-вероятно го имам още оттогава. Поне 20% от хората наистина се изчистват спонтанно, което е най-добрия вариант.
Повече информация около моя случай има в темата за Остър хепатит Б,в настоящия раздел. Щом си боледувал от такъв,макар и преди 17 години,може би ще искаш да споделиш там как е било при теб.
Аз изследвания си правих миналата седмица и ми казаха,че съм перфектно здрав. Ензимите са ми 13,13, и 16 (АСАТ,АЛАТ ГГТ). Мисля от другата седмица да почвам тренировки.
Хората,излекувани от хроничен хепатит ги гледат дали имат копия на вируса в кръвния поток. Тоя вирус се крие в черния дроб и като види,че няма накъде,щото имунната система го е притиснала в ъгъла се заравя в някоя клетка там и си трае. Не е тъп. Не се прави на много отворен и така си умира заедно с клетката. За него битката е загубена. Може да го има някъде,но той не репликира. единствения му шанс е въпросния черен дроб да бъде трансплантиран в друго тяло,чиято кръв няма антитела срещу него. Тогава ще се активизира отново и прави нова инфекция.

rrusinov
23rd January 2007, 15:13
Да, разбирам, щом си си правил изследвания и си говорил с лекари това е най-важното.
Ще погледна и постинга ти по темата.

чичо
23rd January 2007, 17:40
И ваксина ще си сложа и всичко. баси май наистина ме гони параноя....Аз за това не ходя на маникюр/само два пъти/ :oops: Ама от тогава като разбрах че спин може да се пипне от инструментите ако не са правилно почистени си закупих всички инструменти и сама се действам ама и сега това с тоя хепатит....ааааааааа ужассссс ще взема да пукна преждевременно само от шубе, а може и нищо да ми няма...
Мийте си ръцете,бягайте далеч от наркомани и курви,слагайте презервативи и си намерете съвсетни зъболекари и сте в безопасност.

....И не си правете татуировки по мазета ,тавани и т.н. при разни металисти-пияници,които просто могат да рисуват,че после е страдание! :roll:

мадагаскар
12th March 2007, 23:29
Сега видях,че сайтът е събрал доста мнения и както изглежда отдавна е надминал форума на хепасист по информативност. Поздравления. :)

catwomann
27th March 2007, 09:49
Леле хора много съм изплашена,бременна съм,пуснаха ми кръвни изследвания и се оказа че тестът за хепатит б е положителен,направо изпадбах в ужас :girl_cry2: после ме изпратиха на на гастроентеоролог и той ми пусна чернодробни изследвания и в петък ще ходя да видя какво е станало,направо още не мога да повярвам и се чудя откъде съм се заразила,не е по полов път,мъжът ми не е болен,само аз и никога преди това не съм боледувала от тази болест ,нито някой от семейството ми.казаха ми че най вероятно съм носител ..оф много ме е страх

чичо
27th March 2007, 15:16
Всъщност Hbs тест ли е положителен??(Австралийски)

vvs
17th October 2015, 13:14
Включвам се и аз във форума с надеждата да бъда полезна и да помогна на много хора с тези тежки хронифициращи заболявания на черния дроб. Лечение има и то е в България. Има един продукт , коъто е патент на наш професор и неговата цел е да възтанови пораженията който са направени на вируса на тъканта. Лечението продължава няколко месеца, според степентта на засягане , без никакви странични ефекти.Мой приятел след определен прием на продукта възтанови черния си дроб. Тук не е мястото да правя реклама , а всеки който има нужда да му съдействам , пишете на vsv2303@abv.bg