PDA

View Full Version : Лингвални брекети


Sunflowera
23rd January 2007, 15:58
Искам да ви питам има ли някой от вас с лингвални брекети или познавате ли някой с такива?
Ще си слагам със сигурност, но се колебая все още дали да са лингвални или външни прозрачни. Относно първите имам притеснения, тъй като в БГ ги прави само един ортодонт и се чудя дали ще имам резултати с тях, а и били доста неприятни, но пък не се виждат. За вторите мисля, че е ясно какво ме притеснява - виждат се, дори и прозрачни и е гадно.

чичо
23rd January 2007, 17:34
Здравей!
Искам да ти кажа,че не ги "прави" само един ортодонт,аз познавам поне 3ма такива в София...
Другото което трябва да знаеш е ,че лингвалните брекети не винаги е възможно да се поставят,в зависимост от типа захапка,която има човека и се подготви за много сериозни рани по езика и свързаните с тях болки :!: Следва това,че устната хигиена става много трудна за поддържане и не на последно място цената на лингвалните брекети е по-висока именно заради по-голямата трудоемкост на този метод на лечение..
Нищо лошо или срамно няма в това да носиш брекети,дори показва,че имаш отношение към зъбите си и правиш нещо за да изглеждат по-добре...
Но от друга страна,ако нямаше такива като теб,нямаше да има лингвални брекети :D :wink:
Успех от мен,ти решаваш .... :)

maariaa
23rd January 2007, 22:01
АМи искам да ти кажа, че аз нося прозрачни брекети от 6 месеца и наистина в началото се свиква малко трудно, и имаш чувството, че всеки те гледа в устата, обаче после свикваш с тях и чакаш с нетърпение да видиш резултата, които при мен е направо врапиращ! Имай предвид, че с вътрешните брекети ще имаш говорни дефекти, а с тези не ти се променя говора. А и предполагам, че доста по-трудно се чистят, защото поне като са отпред ги виждаш и почистваш. Моя съвет е да не му мислиш много. Слагай ги, после ще си впечатлена от резултата и много удовлетворена:)

Sunflowera
24th January 2007, 09:46
Мой приятел зъботехник ми обясни също, че с лингвалните успехът бил съмнителен, особено при мен, тъй като има зъби за бутане и такива за прибиране. Естествено, ортодонтката не ми каза, че няма да се получи както искам, а че можело само да се приберат зъбките, но като се има предвид цената им не се учудвам. че не е съвсем откровена.
Иначе ми предложиха на друго място външни керамични, но не разбрах има ли прозрачни керамични или само сапфирените са прозрачни, а керамичните са бели.
Относно естетиката, гадничко си е, но кривия ми зъб не е по-малко гаден, така че ще се впускам :lol:

чичо
24th January 2007, 17:44
Мой приятел зъботехник ми обясни също, че с лингвалните успехът бил съмнителен, особено при мен, тъй като има зъби за бутане и такива за прибиране. Естествено, ортодонтката не ми каза, че няма да се получи както искам, а че можело само да се приберат зъбките, но като се има предвид цената им не се учудвам. че не е съвсем откровена.
Иначе ми предложиха на друго място външни керамични, но не разбрах има ли прозрачни керамични или само сапфирените са прозрачни, а керамичните са бели.
Относно естетиката, гадничко си е, но кривия ми зъб не е по-малко гаден, така че ще се впускам :lol:
Моите уважения към зъботехниците,но това не е тяхна работа :!:
Няма значение дали ще се бута или тегли,въпроса е да има място!Това е основният проблем в Ортодонтията!
Керамичните са бели...сапфирените са по-транспарентни(прозрачни),н при двата вида проблемът е ,че лесно се отлепват,а това хич не е добре :wink:
Избери си брекети(може и златни :lol: ) и си сложи едни готини ,цветни ластици и това е :wink: :D

Sunflowera
25th January 2007, 11:05
Явор, благодаря ти много за съветите :girl_in_love:
Май ще сложа керамични, поне да не са железа. А и в крайна сметка мен мъжете ме гледат основно в краката :1259:

missixty
25th March 2007, 17:52
Бихте ли пояснили кое е за предпочитане в краина сметка от двата вида брекети, понеже 1 приятел пробва да си оправи с шини зъбите но не се получава.
И за колко време средно се оправят, разбирам че е относително времето в зависимост от конкретният случаи но все пак да попитам.
А и каква е цената за такива брекети?

чичо
25th March 2007, 19:01
Aз лично не мога да те ориентирам относно цена,защото не работя Ортодонтия,а и всеки Ортодонт има различни цени за различните видове лечение...Същото е и за времето..Сестра ми се лекува от 6години,познавам близки,които носят брекети 6месеца-1госина,зависи какво ще се лекува като деформация :!:
Лингвално поставените са по-труден начин на лечение,но по-естетичен и невинаги приложим!Зависи от захапката..
Конвенционалните брекети(метални) ,било то златни ,си вършат работата ,както трябва,въпрос на желание и финансови възможности е да бъдат златни,керамични,циркониев и и т.н. :wink:

azalia
25th March 2007, 21:50
maariaa,кои са прозрачните,керамичните ли?Аз сащто искам да си сложа,но още не съм се наканила да ида на консултация?Би ли ми казала,каква им е горе долу цената,наведнъж ли се плащат или при контролни посещения,поетапно?Знам само че металните са най-евтини но и тяхната цена преблизително.

maariaa
25th March 2007, 23:23
Мойте струват 2400 лева. Може да ги платиш първоначално 1000 и после на всеки преглед, т.е. на около 5 седмици, по още 100. И така докато ги изплатиш. Аз ги дадох всичките наведнъж. Иначе не знам точно за керамични и прозрачни /хем са ми в устата:)/. Аз нося прозрачни, поне до 4тите зъби - оттам са метални, но не се виждат. Вадени са ми горе два зъба - по един от всяка страна, но бяха много зле. На 14. 04 съм на зъболекар и мога да поискам снимките сега и след:) Аз ги нося вече почти 8 месеца и горе са почти подредени. Ще ги махам декември.
Ако мога да помогна с нещо друго пиши!

azalia
26th March 2007, 12:23
Благодаря за информацията!Не бях чувала,че може едноврвмвнно да са прозрачни и метални.ще се наканя и аз да ида,ама да видим кога:-)

{5q}
26th March 2007, 15:49
Аз съм само с метални колкто и зле да са по добре от криви зъби :) цената при мен е 2200лв.
maariaa ти как разбра кога точно ще ти ги махнат понеже аз съм с тях от 2 месеца и ми е малко рано....пък и не смея да питам само ми каза в началото че в най-добрия случей год и половина на теб на кой месец ти казаха кога ще ги махат :))

maariaa
27th March 2007, 08:14
Аз преди месец я питах моята зъболекарка, което ще рече на 7мия месец. Ами каза, че до декември ще ги махне. Аз ги сложих на 30 юли.

Sunflowera
7th December 2007, 10:13
Моите брекети от вчера са факт :D .
Сложих лингвални на горната челюст. Не ме боли изобщо, само малко опъва, но като знам действието им, даже ме прави щастлива това опъване :D . Иначе не ми разраняват езика (за сега). Малко ми е трудно с яденето още, все ме е страх, че ще се отлепят. Говорни проблеми почти нямам, освен с много дълги думи, на които леко бритиш акцент им придавам. Не знам все още с целувките как ще ми се получи, а и с едни други френски удоволствия :1228: .

Celine
7th December 2007, 16:52
Моите брекети от вчера са факт :D .
Не знам все още с целувките как ще ми се получи, а и с едни други френски удоволствия :1228: .
Да ни информираш своевременно :lol:

чичо
7th December 2007, 17:53
Моите брекети от вчера са факт :D .
Сложих лингвални на горната челюст. Не ме боли изобщо, само малко опъва, но като знам действието им, даже ме прави щастлива това опъване :D . Иначе не ми разраняват езика (за сега). Малко ми е трудно с яденето още, все ме е страх, че ще се отлепят. Говорни проблеми почти нямам, освен с много дълги думи, на които леко бритиш акцент им придавам. Не знам все още с целувките как ще ми се получи, а и с едни други френски удоволствия :1228: .
Честито,Рали!
:D Ще ми е интересно развитието по въпроса!
Ако не те притеснява ,пусни снимки преди и след ,когато има желания ефект!
п.п."Опъването" всички ни кефи....а с френските удоволствия не мисля ,че ще имаш проблем :1351:

Sunflowera
7th December 2007, 18:41
Да, ще пускам на етапи задължително. Честно казано, може и да си въобразявам, но ми се струва, че се местят с дни :shock: . Тъпото е, че най-щръкналият кучешки ще го "вържат" чак като се освободи мястото под него, сега дори няма брекет и точно той не се мести все още, а най-много ме дразни. Иначе от другата страна опъва яко и другият ми кучешки, който стърчи съвсем малко днес ми се струва съвсеееем леко по-прибран, но вероятно е халюцинация от еуфорията :1259: . Сигурно така се чувстват мацките, като си сложат цици :1259:

чичо
7th December 2007, 18:56
Meстят се,не си въобразяваш! :wink: Въпроса е да се преместят ,докъдето трябва ,а след това да си останат там..Сега все още местенето е само за сметка на накланяне,а не на корпусно (цялостно)преместване на зъба....
:idea:

Sunflowera
10th December 2007, 14:38
Така, ден 4.
Езикът ми се разрани на 2 места. Фъфля. Опъването от първите дни намалява, но все още ме боли като ям. Каквото изобщо мога да ям без риск да ги отлепя. Най-големият проблем се оказа правенето на френска любов, с извинение за откровенията, но ако някой друг е решил да си слага лингвални, да си знае. Вече леко съжалявам, че не сложих външни, щях да имам естетически проблеми, ама сега пък имам сексуални :evil: .

CREAMpie
11th December 2007, 18:24
Искам да попитам компетентните, ако само един зъб е крив, може ли да се сложи брекет само на него или не. Надявам се да не съм казала някоя глупост :)

diastemma
11th December 2007, 18:32
Ами не, нали трябва да има опора, към която да се тегли! Т.е. кривият зъб се нарежда спрямо другите зъби, както и те се разместват спрямо него.

CREAMpie
11th December 2007, 18:51
Мерси за отговора. Така написано звучи много логично, подозирах, че ще кажа глупост. Това означава ли, че заради един зъб трябва да се хванат всички горни или може и само съседните?

Sunflowera
12th December 2007, 11:35
За съжаление не е толкова просто :D .
Дори само един зъб да е крив, трябва да се вържат всичките, за да се образува дъга. Понякога дори се слагат допълнителни микрощифтове във венеца след последния зъб, за повече опора. Така се спазват пропорции и тнт. При мен също само един зъб е истински крив (кучешки и стърчи), но за момента той дори не е вързан за дъгата, защото първо ще нивелират всички останали зъби, после ще разширяват мястото за него и накрая ще го прибират.

CREAMpie
12th December 2007, 17:05
За съжаление не е толкова просто :D .
Дори само един зъб да е крив, трябва да се вържат всичките, за да се образува дъга. Понякога дори се слагат допълнителни микрощифтове във венеца след последния зъб, за повече опора. Така се спазват пропорции и тнт. При мен също само един зъб е истински крив (кучешки и стърчи), но за момента той дори не е вързан за дъгата, защото първо ще нивелират всички останали зъби, после ще разширяват мястото за него и накрая ще го прибират.

Sunflowera, мерси много за разяснението :2020: . Точно за кучешкия ме интересуваше и мен. Значи дилемата за естетическия и сексуалния проблем става актуална :girl_haha:

adinka
12th December 2007, 17:23
Така, ден 4.
Езикът ми се разрани на 2 места. Фъфля. Опъването от първите дни намалява, но все още ме боли като ям. Каквото изобщо мога да ям без риск да ги отлепя. Най-големият проблем се оказа правенето на френска любов, с извинение за откровенията, но ако някой друг е решил да си слага лингвални, да си знае. Вече леко съжалявам, че не сложих външни, щях да имам естетически проблеми, ама сега пък имам сексуални :evil: .



Леле много жално.Моите брекети са външни,и да ви кажа много си ги харесвам,придават супер чар на усмивката.Грам не ми дреме че се виждат,който ме харесва да ме харесва и така :) В крайна сметка след ринопластиката и силикона в гърдите реших че искам да имам и хубава усмивка.И ето че вече почти една година съм с брекетите,зъбките ми се подредени и след някой и друг месец ще ги махам.

Просто искам да кажа,на тези които си мислят че брекетите са грозни или ''някакви железа'',че това е поредната глупост на някой непросветлен.

Sunflowera
13th December 2007, 10:44
Вече взеха да се оправят нещата, май :roll: . Езикът ми свиква. Говорните дефекти почти изчезнаха, освен френското Р. Ям все повече неща, но мнооого бавно. Най-добрата новина е, че реших проблема с френската любов :girl_dance: . Ортодонтката ми е дала една вакса, която ми каза да слагам, ако ми драска някъде, ама аз не я слагах, за да ми свикне езика по-бързо. Да, ама като я намажа по брекетите (особено последните) и нямам проблем вече с френската :D . Много съм щастлива от това откритие :D .

Адинка, аз също мисля, че железата в устата са признак на добра здравна и естетическа култура и не ги намирам никак грозни, но реших да сложа лингвални все пак, защото се срещам с адски много хора, често на високо ниво, имам вечери и обяди и тнт., просто външните много биха ме притеснявали при тези обстоятелства.

Кремпай, не знам на колко си години, но ако те притеснява крив зъб, слагай брекети и хич не го отлагай (както аз толкова години :roll: ). Повярвай, знам какво е да нямаш самочувствие да се усмихнеш истински, на мен непрекъснато ми казават, че съм много сериозна и по снимки като се гледам, никога не съм усмихната. Нямам търпение да прибера стърчащото нещо и си мисля, че цялата ми физиономия ще се промени принципно :D .

Ivet
13th December 2007, 17:44
Вече взеха да се оправят нещата, май

Радвам се за теб, Sunflowera :D

Yavor, имам въпрос към теб: Какво можеш да ни кажеш за т.нар. INVISALIGN (http://www.blythewoodnet.net/christopher-jernigan/invisalign.jpg)? Добра алтернатива ли са на брекетите? Ефективни ли са? Много ще съм благодарна за професионалното ти мнение :girl_in_love:

adinka
13th December 2007, 18:10
Поздравления sunflowera, ще ти се изправят зъбките за нула време и след това наистина ще се усмихваш повече!!!! :D

diastemma
13th December 2007, 18:24
[quote=Sunflowera]Yavor, имам въпрос към теб: Какво можеш да ни кажеш за т.нар. INVISALIGN? Добра алтернатива ли са на брекетите? Ефективни ли са?
Не съм Явор, но имам мнение:) Системата "Инвизалайн" са подходящи за не много съществени дефекти.

Ivet
13th December 2007, 18:40
[quote=Sunflowera]Yavor, имам въпрос към теб: Какво можеш да ни кажеш за т.нар. INVISALIGN? Добра алтернатива ли са на брекетите? Ефективни ли са?
Не съм Явор, но имам мнение:) Системата "Инвизалайн" са подходящи за не много съществени дефекти.

:2015: :girl_kiss2:

Sunflowera
14th December 2007, 18:13
Относно Инвизалайн - все още ги няма в България.

Мона
19th December 2007, 11:23
Има ги,има ги и у нас...срещу скромната сума от 6105лв. са твои.
Предлагат ги в Center for Advanced Dentistry в София.

http://www.revahealth.com/consumer/ViewProvider.aspx?cid=91&sids=1034&pid=109&rid=-1&dcid=0

Такива ми ти работи...
Но както казаха по-рано,с тях май могат да се правят по-леки корекции.Няма как да разбера,защото е изключено да извадя толкова пари...

Мона
19th December 2007, 13:55
За любознателните - линк към най-новите брекети,представени наскоро в Германия.На немски е,но има 1-2 снимки,които показват за какво става дума поне визуално.Иначе самите брекети са самолигиращи,като Деймън брекетите...

http://www.updental.de/pdf/KFOpal_6-Seiter.pdf

chick
19th December 2007, 15:57
Има ги,има ги и у нас...срещу скромната сума от 6105лв. са твои.
Предлагат ги в Center for Advanced Dentistry в София.

http://www.revahealth.com/consumer/ViewProvider.aspx?cid=91&sids=1034&pid=109&rid=-1&dcid=0

Такива ми ти работи...
Но както казаха по-рано,с тях май могат да се правят по-леки корекции.Няма как да разбера,защото е изключено да извадя толкова пари...
То в този център и останалите цени са толкова "скромни"... Явно ползват космически технологии... :?

чичо
19th December 2007, 16:19
[quote=Sunflowera]Yavor, имам въпрос към теб: Какво можеш да ни кажеш за т.нар. INVISALIGN? Добра алтернатива ли са на брекетите? Ефективни ли са?
Не съм Явор, но имам мнение:) Системата "Инвизалайн" са подходящи за не много съществени дефекти.
И за много съществени портфейли,както разбрахте... :wink:
Иначе да,има ги и тук,друг е въпросът кой е добре запознат с тях...аз лично се сещам за едно-две имена...не повече... :?:

Ivet
19th December 2007, 16:28
И за много съществени портфейли,както разбрахте... :wink:


Ами аз за пръв път ги видях преди време в Италия, представяха ги в някаква здравна програма по телевизията. Докторът, който ги презентираше, говореше за цени от порядъка на 1500-1800 евро. Тук, в Испания, не знам какво е положението. От любопитство ще взема да проверя, и няма да се учудя, ако са по-евтини от тези в България. :roll:

Sunflowera
19th December 2007, 17:23
В центъра, чийто линк виждам има само един зъболекар, който е хирург. Кой е ортодонтът, работещ с Инвизалин не става ясно...малко скептично ми става така... :roll:
А относно цената, мисля, че който би дал толкова за цици, би ги дал и за зъби. Да не говорим, че зъбите се виждат от всички и поне за мен са далеч по-важни. Разбира се, това е лично мнение, съоразено изцяло с моите собствени комплекси :lol:

Мона
19th December 2007, 17:28
В Щатите струват около 5000$.Малко ми е странно как в Европа ще струват по-малко,но кой знае...Доколкото ми е известно се призвеждат само в САЩ.Успеваемостта с тях е 50%.Такава е статистиката.Така,че не се притеснявайте,ако не можете да си ги позволите :lol:

Sunflowera
19th December 2007, 17:45
Забравих да се оплача, че за последната седмица дъгата ми се къса 2 пъти, което води до спешни визити при ортодонтката. Дано по-скоро да ми сложи дебела дъга :roll:

Celine
19th December 2007, 17:58
:shock: От какво се къса дъгата ? Незнаех даже че е възможно...

Sunflowera
19th December 2007, 18:01
Ми де да знам, от напрежението, захапката, храна :roll: То първата дъга е по-тънка и явно по-крехка, да и се невиди :evil: .

ледено_sЪrце
24th December 2007, 13:42
Искам да попитам компетентните, ако само един зъб е крив, може ли да се сложи брекет само на него или не. Надявам се да не съм казала някоя глупост :)
И аз имах същия проблем и моя зъболекар процедира така: брекети на двата кучешки, коронки на шестите зъби и тел, които свързва всичко това. Цялото преместване се извърши с ластици и тел, а сега нося подвижни шини като само на третото зъбче имам брекет. Досега 9 месеца носих първоначалните, а сега остават 6 + 3 месеца само през нощта. Не знам доколко се прилага този метод от други зъболекари, но засега има голям ефект, а остават още месеци. Предполагам, че целта на зъболекаря ми е била да измисли някакъв по-щадящ и евтин метод, защото се води детски ортодонт.

Мона
25th December 2007, 14:08
Само не ми е ясно как така сега носиш подвижни шини и само на един зъб имаш брекет??Какво точно разбираш под брекет?

чичо
25th December 2007, 14:21
Ами много трудно би ти било ясно...Това се казва индивидуален план на лечение...За всеки човек,всяка уста това е различно...А брекет е единствено число на брекети..Всяко отделно зъбче има върху него залепено брекетче,като не е задължително да има на всички зъби...
Ето тук например можеш да видиш ,че няма брекети на фронталните зъби...а от 3ти назад :arrow:
http://farm1.static.flickr.com/194/493700954_e762b2d1eb.jpg?v=0

Мона
25th December 2007, 14:36
Аз много добре знам какво е брекет,защото нося.Обаче не ми е ясно как така носи подвижни шини и само един брекет.Шината в брекета ли влиза или какво?Просто ми е любопитно...
Брекетите,които ти ми показваш нямат метална дъга,която минава през тях и ако няма и ластик,с който да се опъват в някаква посока,според мен не вършат никаква работа,само си стоят залепени на зъба...

чичо
25th December 2007, 14:59
Да,стоят залепени,но в един момент от лечението ще се закачи или ластик ,или ще мине металната дъга през него,пак ти казвам,зависи от плана...дали ще се тегли,дали ще се прибира един зъб,група от зъби и така...Това е трудното в ортодонтията,да предвидиш какво трябва да направиш сега,за да ти помогне в един по-следващ етап на лечението,да предвидиш какво ще се случи ,а не да очакваш сами да се подредят зъбите..За това аз лично не работя ортодонтия.. :wink:

Мона
25th December 2007, 15:03
Е,значи сме на едно мнение :lol:
Весела Коледа!

ледено_sЪrце
25th December 2007, 15:03
Ми брекет имам само на кучешкия, защото той ми беше проблемен и сега е почти влязъл в редицата, а брекета е обхванат от тела на подвижните шини и го дърпа навътре. Не си стои просто залепен, а придържа дъгата и улеснява местенето. Плюс това на мен лично ми казаха, че няма особена разлика в лечението с брекети на всички зъби или само на проблемните, освен че ако има на всички е един вид улеснение за самия ортодонт, но моят не искаше излишно да ми ги обработва и да лепи брекети. Както е казано по-горе това си е индивидуален начин на лечение все пак и от голямо значение е какъв е твоят проблем, а и каква е практиката на ортодонта ти. :wink:

ледено_sЪrце
25th December 2007, 15:05
Уау, докато си напиша коментара 2 нови мнения... :lol:


Весела Коледа на всички! :P

Zeira
23rd January 2008, 16:33
Здравейте,
аз също имам проблем със зъбите - предните два са по-напред /като на заек:), без да имам проблем със захапката/. Мисля да сложа брекети, но се чудя какви...Хареса ми лингвални горе и керамични долу. Има ли някой със случай като моя?
Предварително благодаря

Sunflowera
23rd January 2008, 16:47
Аз съм с лингвални горе, заради стърчащ кучешки и не особено равни останали (ама те почти се наредиха за месец и половина :shock: ). На по-късен етап от лечението вероятно ще сложа долни керамични, а може и пак лингвални да са. Ако те интересува нещо конкретно за лингвалните, питай, ще се радвам да бъда полезна :D .

Елинор
24th January 2008, 10:11
Мойте струват 2400 лева. Може да ги платиш първоначално 1000 и после на всеки преглед, т.е. на около 5 седмици, по още 100. И така докато ги изплатиш. Аз ги дадох всичките наведнъж. Иначе не знам точно за керамични и прозрачни /хем са ми в устата:)/. Аз нося прозрачни, поне до 4тите зъби - оттам са метални, но не се виждат. Вадени са ми горе два зъба - по един от всяка страна, но бяха много зле. На 14. 04 съм на зъболекар и мога да поискам снимките сега и след:) Аз ги нося вече почти 8 месеца и горе са почти подредени. Ще ги махам декември.
Ако мога да помогна с нещо друго пиши!

При коя докторка ако не е тайна? :?:

ConfuseD
25th January 2008, 17:32
Sunflowera, а колко пари ти излязоха лингвалните брекети? И виждат ли се, въпреки че са отвътре? Как се чувстваш с тях вече месец и половина - фъфлене, рани по езика, целувки и други неудобства? И казаха ли ти колко горе-долу ще ти продължи лечението?

Sunflowera
28th January 2008, 13:22
Струваха ми 1900 евро, плащам половината в началото и другата половина по средата на лечението. Ще ги нося 1.5 - 2 години. Относно фъфленето, първите 3 седмици говорех много трудно, шъшках и не можех да казвам Р, освен това езикът ми се разрани доста и болеше като говорех и като ядях. После обаче изведнъж всичко се оправи и сега дори не се сещам, че нося брекети, освен като се храня (внимавам с по-твърдите храни, за да не ги счупя или отлепя). Не се виждат изобщо, моите са горни. Относно целуването и някои други сексуални техники, слагам ортодонтска вакса по брекетите и няма никакъв проблем, не се усещат (казват опитните зайци :lol: ). Без вакса обаче си е кофти :twisted: .

Елинор
8th February 2008, 16:46
maariaa,кои са прозрачните,керамичните ли?Аз сащто искам да си сложа,но още не съм се наканила да ида на консултация?Би ли ми казала,каква им е горе долу цената,наведнъж ли се плащат или при контролни посещения,поетапно?Знам само че металните са най-евтини но и тяхната цена преблизително.

Това е от темата " Ортодонт във Варна "

Понеже съм на тая вълна, имам кръстосана захапка , но вече твърдо съм решила да си пооправя фасадата, опитах се да събера колкото може повече информация за условията и цените на ортодонтското лечение и различните типове брекети при различни зъболекари - ортодонти . Аз съм от Варна , но уча в София, така, че не ми пречи да се лекувам и там .
Цени:

Лечение с метални брекети около 2500 - 3200 лева

http://www.maza.org.mk/sliki/breketi.jpg

Лечение с естетични прозрачни кристални ( сапфирени )или висок клас керамични брекети около 3400 - 3900 лева. Лично аз май съм най-склонна за тези, не ми е чужда суетата човешка...

http://www.classic-r.com.ua/stomatology/gifs/ortodont2.jpg

Определено са доста по-малко грозни !

Лечение със самолигиращи тип Деймън брекети (от д-р Деймън / Damon /, а не като диамант, макар, че за тия пари наистина би трябвало да получа диамантени ) , около 3400 - 4200 лева в зависимост от ортодонта или типа брекети - метални или полуестетични. На мене ми изглеждат доста по-кофти от прозрачните... :medicine: / на снимката долу в горната челюст са полуестетични, а в долната челюст - метални Деймън /

http://www.agourahillsorthodontics.com/damon2.jpg


Лингвални - от 6500 лева и нагоре. Проблема е, че ги работят на много малко места в България.

За Инвизалайн не знам, ама очаквам да е там някъде...

Естествено Здравната каса не покрива нищо. Това са базови цени, за сложност или допълнителни неща (на една моя приятелка се наложи да и поставят микроимплант ) цената може да се качи малко.
:!: Важно е да се пита каква е каква е крайната цена на лечение и дали е фиксирана, да не ви накачулят хиляди допълнителни неща в хода на лечението... Не е зле и да се поровите в нета, да прочетете отзиви за конкретния стоматолог ...

:idea: Успехи на всички мацки които са се решили, аз продължавам още малко с рисърча, като започна лечение обещавам да споделя...

Ето и сайтове на някои ортодонти да си ги разглеждате за обща информация, има и снимки на случаи: :1201: :arrow:

http://www.valortho.com

http://www.ortodont.biz

http://www.usmivki.com

http://www.kamendent.eu

http://www.bgortodont.bg

http://www.orthodont-bg.org

:2015:

cveti_v
16th March 2008, 09:17
И аз съм с брекети от седмица насам. Моите са сапфирени, не се виждат. Първите три дни са трудни, но след като премина изтръпването и раничките се чувствам комфортно, дори ще ми липсват, когато дойде време да ги свалям. Успех на всички! :-#)

Sunflowera
25th March 2008, 15:54
Вече 3 месеца съм с лингвални и съм доволна, зъбите ми се движат доста бързо. За съжаление стърчащият кучешки още не е вързан за дъгата, защото тепърва ще му се прави място, като се издърпат задните назад. А ще се издърпват с помоща на микроимплант, който вчера завинтиха в небцето ми :lol: . Скоро ще пусна снимки с преди и след и ще ги ъпдейтвам, надявам се с добри резултати.

black_mamba
23rd November 2008, 10:47
Sunflowera какво става с ле4ението ти? :cool: :)

alfega
25th November 2008, 17:46
Sunflowera, здравей!
Ти си единствената, която споделя накаква информация за лингвални брекети, моля те, дай координати на ортодонта си. Ако си ходила при повече от един, още по-добре.

Не искам да отида при някой, който не работи с лингвални брекети, и той да ми каже дежурно, че те за моя случай не стават...

black_mamba
25th November 2008, 19:48
alfega не съм Sunflowera , но знам 4е д-р Димова слага такива бреки, защотото и аз се интересувам от тях ....много искам Sunflowera да се появи да ни разкаже какво става с нея

Celine
26th November 2008, 09:43
И аз не съм Сънфлаура - но ето координатите на докторката:
д-р Мирослава Динкова
кабинета й се намира на Руски паметник
ул. Тотлебен 11, тел. 952 30 06 или 851 23 21
http://orthos-dent.sliven.net/ortodontiq.htm

alfega
29th November 2008, 14:42
Благодаря, Celine и black_mamba!

Надявам се да работят с ето такива лингвални - STB:
http://www.silomdental.com/lingual_light.html
Изглеждат доста поносими, и говорните дефекти сигурно са значително по-малки, а и има някаква фирма, която ги предлага в БГ. Стига да не са още по-скъпи от стандартните лингвални...
Когато си обогатя инфото, ще пиша, ако се престраша да отида поне на преглед.

mi6oka
5th February 2009, 21:34
здравейте .. искам да попитам .. дали в всеки случай могат да се поставят тези лингвални брекети .. примерно ако зад кучешкия няма място .. и е прекалено нагоре .. ;( .. а съм съгласен само този вид брекети да си сложа ;( ако неможе .. незнам какво да правя ;(

alfega
11th February 2009, 21:24
Здравей, mi6ok!

Това, което аз знам (но само от интернет, не от специалист) е, че лингвалните брекети не стават за всеки и едно от нещата, от които зависи дали са подходящи за определен случай, е захапката. Мисля, че не стават за дълбока захапка (или overbite) - т.е. такава, при която горните резци покриват почти изцяло коронката на долните, понеже това би причинило съприкосновение м-у долните зъби и брекетите. Моят случай е точно такъв. От друга страна четох, че при някои случаи върху задните зъби се "лепи" някакъв "цимент" (или нещо, от което се правят пломби), за да няма такъв проблем. Пак повтарям, това е само мнение, сондирано от четене в нета. Иначе се надявам след събота да мога да съм по-полезна, тогава съм на преглед при ортодонт.

black_mamba
20th March 2009, 13:04
alfega някакви новини? :)

LoveInParis
22nd March 2009, 13:01
Аз съм с прозрачни и препоръчвам тях. Докато си с тях се вижда, че правиш нещо по въпроса, а докато си с тея лингвални продължаваш да се усмихваш с криви зъби. Аз съм си доволна от моите. А и хората с брекети са ми ужасно симпатични :)

alfega
22nd March 2009, 20:09
Здравей, black_mamba, ходих на преглед при д-р Димова. Каза, че за моя случай ще станат всякакви брекети, но с лингвалните и прозрачните лечението ще е по-дълго (18-24 месеца) отколкото с Деймън (13-14 месеца). Като цяло не бих казала, че Димова препоръчва лингвалните, даже напротив. Но аз изчетох доста коментари за живеенето с тях в този форум: http://www.archwired.com/phpbb2/index.php и не мисля, че са чак толкова голямо мъчение. Повечето хора във форума са изключително доволни. А относно коментара на LoveInParis - доколкото знам зъбите се подреждат още в първите 2-3 месеца, което значи, че с лингвалните много по-рано започваш да се радваш на резултата. Поне аз с това се мотивирам, а и отдавна съм минала петнайсетте, за да съм много сладка с външни брекети :(
В крайна сметка си избрах горни лингвални и долни естетични. Тази седмица тъкмо приключих със "санирането" на зъбите - кариеси и т.н. проблеми. Утре ще си запиша час за следващата фаза. black_mamba, ако имаш по-конкретни въпроси, се надявам да мога да ти отговоря, особено след поставянето им.

spektre
24th March 2009, 19:37
Здравей, alfega, понеже виждам, че си се насочила към лингвиналните брекети, а и информацията ти е прясна, ще се радвам ако наистина споделяш как вървят нещата :) Много ще съм ти благодарна, ако ми пишеш на лична координати на ортодонткта ти и горе-долу колко ще ти излезе лечението.
И аз сега реших, че е крайно време да направя нещо по въпроса, но понеже и аз не мисля, че ще съм много "сладка" с външни :lol: , мисля да се насоча към вътрешни. Доколкото четох, май съм подходяща за такива, но ще видим какво ще кажат специалистите.
А иначе, ако някой може да препоръча друг ортодонт, също ще се радвам да го направи.

Lottus
25th March 2009, 13:35
Аз също имам въпрос към тези, които са решили да си слагат брекети. Има ли сред вас такива, които са над 18 години и ако да, ортодонтите дават ли ви гаранция, че след като свалите брекетите и мине периода с шините за задържане на резултата, зъбите ви няма да се върнат в предишното си състояние. Или трябва да се носи шина цял жовот след това? (това разбира се само за хората които са изпуснали момента и не са направили корекция в правилната възраст)

alfega
26th March 2009, 21:07
Lottus, специално на мен ми казаха, че ще трябва да нося ритейнъри от тези, които се лепят за постоянно от вътрешната страна на зъбите, за да се запази резултатът. Те изглеждат доста по-приемливи отколкото шините, които се слагат примерно през нощта и не пречат на нищо, според ортодонтката. Иначе имах една колежка, която в тийнеджърска възраст е носила брекети 3 години, и няколко години по-късно зъбите и пак се бяха разместили, но тя нямаше такива ритейнъри.

Sunflowera
2nd April 2009, 13:04
Здравейте отново :)
Извинявам се, че толкова време не съм писала, виждам, че е имало въпроси доста.
Година и 3 месеца вече съм с лингвалните и общо взето съм доволна, има ефект, но бавен, трябва да е търпелив човек :) Отонсно комфорта, отдавна вече буквално съм забравила, че имам нещо различно в устата си, сещам се само като ще правя..разни неща и трябва да мажа вакса, хихиии :)
Някой ако иска да пита нещо, вече ще влизам по-често и ще отговарям :)

alfega
3rd April 2009, 08:50
Здравей, Sunflowera, благодаря, че се включваш!
Ти при д-р Димова ли ходиш? Искам да те попитам колко време след поставянето на брекетите ти се изправиха зъбите, защото в моите мечти това става още през първите 2-3 месеца от лечението :) ?
Всъщност аз на 11 април така или иначе ще ги слагам, но е добре все пак да знам колко търпение ще ми е нужно.
И последен въпрос - наистина ли вече нямаш никакви говорни проблеми - съскане, шъшкане и т.н., и кога изчезнаха напълно?
Мерси много!

Sunflowera
6th April 2009, 10:34
Аз ходя при д-р Динкова. Относно изправянето, още след първите 2 месеца ми се наредиха всички зъби, без кучешкия, защото за него трябваше да се прави място и да се мести цял блок зъб по зъб, та доста време отне той специално. Зависи много от проблема ти конкретно, но по принцип се нареждат изумително бързо и най-хубавото е, че после можеш да се радваш на усмивката си, без никой да знае, че все още имаш железа в устата (при др брекети пак се нареждат бързо, но после си седиш с железата и наредените зъби и пак не се усмихваш с кеф).
Говорните проблеми изчезнаха напълно някъде около 2 седмици след слагането на брекетите, а в началото ми се струваше, че никога няма да проговоря нормално с тези устройства в устата. Трябва да имаш търпение, вярвай ми, всичко се оправя за 2 седмици, после ще забравиш, че изобщо имаш нещо различно в устата си. Успех с лечението и каквото и да те интересува, питай, ще се радвам да споделя опит :D

alfega
8th April 2009, 19:55
Благодаря ти, Sunflowera! Точно това се надявах да чуя и в събота ще стъпя в кабинета с огромен оптимизъм :D
Надявам се, че скоро и аз ще мога да съм полезна на всички, които обмислят варианта лингвални брекети.
Сега съвсем леко извън темата, макар че пак е свързано с брекетите - някой ползвал ли е иригатор (зъбен душ), защото се чудя дали ще ми е от полза при почистването на зъбите?

Mena
8th April 2009, 20:09
alfega, от няколко месеца използвам Оxy Jet на Braun, идеално почиства!
Много съм доволна!

black_mamba
9th April 2009, 10:23
Момичета здравейте :P Най-сетне форумът се събуди :D
Много се навих за лингвалните,но най ме интересува дали ще мога да си ги позволя..може ли някоя от вас да ми пише на лична колко ще и струва ле4ението и кординатите на ортодонта :) ще 4акам отговор :girl_in_love:

Sunflowera
9th April 2009, 11:59
Сетих се още нещо да споделя, Динкова работи с STB ;)

alfega
10th April 2009, 08:24
Mena, благодаря, навих се за oxy jet, само утре ще питам ортодонтката дали е добра идея. А ти с брекети ли си, или го ползваш просто за по-добра хигиена?

Относно STB - и Димова май работи с такива, защото ще ми ги сложи само една седмица след като и казах, че искам лингвални. Мога да предположа, че ако изобщо ортодонт в БГ работи с лингвални, то те са STB, защото ibraces, например, се изработват за всеки пациент индивидуално в лаборатория, каквато тук няма, а това затруднява и оскъпява лечението.
Но освен Димова и Динкова, така и не срещнах инфо за друг ортодонт, който работи с лингвални.

black_mamba
10th April 2009, 09:25
май май са само те двете и ще се ходи до Сф :? важното е ,4е поне има някой,който се занимава с това в Бг :cool:

Mena
10th April 2009, 20:58
Mena, благодаря, навих се за oxy jet, само утре ще питам ортодонтката дали е добра идея. А ти с брекети ли си, или го ползваш просто за по-добра хигиена?


Не, нямам брекети. Ползвам го за по-добро почистване, и много се радвам, че преди време една друга съфорумка го беше похвалила.
Аз съм много доволна от него :lol:

black_mamba
22nd April 2009, 18:48
здравейте...какво става с леченията ви,нещо ново? :)

alfega
24th April 2009, 09:34
Така, време е вече да споделя скромния си опит с STB лингвалните брекети. Минаха 13 дни от поставянето им, и днес вече спокойно мога да кажа, че свикнах с тях. Не че първите дни бяха толкова лоши, но все пак дискомфорта си го имаше, зъбите ме наболяваха, както и езика. Първата седмица слагах доста вакса, като постепенно я намалявах. С говоренето все още не се справям съвсем, т.е. съскащите звуци не ми се отдават добре, както и твърдото "р". И аз като Sunflowera го докарвам леко бритиш.
Малко проблемно ми е почистването, т.е. страх ме е да не отлепя някой брекет и не знам дали натискам достатъчно. Освен това бях свикнала с конеца, а сега не мога да го ползвам. Иригаторът, който препоръча Mena, много ми помага, д-р Димова също го препоръча. Каза ми и за един друг, който е подходящ за пътуване и се слага директно на смесителя на чешмата. Като цяло е добре да се ползва такъв уред при лингвалните брекети.
Дрг проблем е храненето, все още ме е страх да дъвча повечето храни, за да не ми се отлепи някой брекет, от това дойде и отслабването като вторичен ефект, ако някой има нужда, веднага да слага брекети ;-)
Това е засега, извинявайте, че съм толкова многословна.

Sunflowera
24th April 2009, 11:40
Честито ! :D :D :D
Желая ти успешно и бързо лечение :girl_dance:

Sunflowera
13th September 2009, 10:37
Искам да ви се похваля, година и 9 месеца след поставянето на лингвални брекети зъбите ми са перфектни, не мога да повярвам как се наредиха и не спирам да се усмихвам :D :D :D :D :D
Ще ги нося още няколко месеца предполагам, а после ритейнъри вероятно. Поръчах си лентички за избелване, защото май само това ми остана като довършителни работи :lol:

чичо
15th September 2009, 08:01
Браво,Рали! :D Радвай се на новата си усмивка! :wink:

alfega
17th September 2009, 08:32
Супер, Sunflowera, много се радвам :)! И аз вече се наслаждавам на ефекта от лингвалните, макар и моите зъби да не са се подредили все още съвсем идеално!
Срокът за лечение съвпада ли с този, който ти казаха в началото? И знаеш ли какви ритейнъри ще носиш? И също така какви са тези лентички за избелване, за пръв път чувам за тях, те могат да се ползват още преди свалянето на брекетите ли?

kalinka_malinka
25th September 2009, 15:49
Здравейте , искам само да попитам боли ли много слагането на брекети и веднага ли се заплаща цялата сума ??? Решила съм да си сложа от тези керамичните които не се виждат толкова като металните . Моля ви се напишете всичко което ви се вижда важно да знам ???? :cry:

чичо
25th September 2009, 20:21
Кое да боли...?Няма такъв момент..
Болките почват след слагането им :wink:
Другите отговори трябва да ти даде този,който ше ти ги "монтира" :)

beckche
29th September 2009, 10:49
Здравейте, най-накрая и аз да се включа във форума.. :roll:
Вече минаха 37 дена от както и аз съм с лингвални брекети (STB light lingual). Ще се радвам да бъда полезен във форума... :)

beckche
29th September 2009, 14:39
... забравих да кажа как се свиква с брекетите. Първите 3-4 дена ми беше много трудно да се храня с тях - храната си я правех с пасатор :( постепено втората седмица вече дъвчех храната и така до първия месец свикнах да си се храня съвсем нормално :)
Иначе относно дискомфорта - първите 4-5 дена ме наболяваха зъбките. Проблеми с говоренето не съм имал никакви, но аз имам брекети на горните 6 зъбчета, така че незнам как ще е говора ако са на всички зъбки. Сега след повече от 1 месец свикнах напълно с тях, даже не се сещам, че имам брекети (само като ги мия с четката). :)
За друго сега не се сещам ... скоро пак ше пиша :roll: :wink:

Rumqna83
19th November 2009, 14:45
Здравейте! Мисля да си слагам лингвални брекети само на горната челюст,може ли някой да ми каже оринтировачна цена,ще съм много благодарна!

rossygeorgieva
18th December 2009, 19:41
здравейте,
аз също искам да си сложа лингвинални брекети на горните зъби.
Моля да ми кажете какма цена ви е излязло и при коя от двете докторки.

Благодаря предварително

beckche
19th December 2009, 20:40
здравейте,
аз също искам да си сложа лингвинални брекети на горните зъби.
Моля да ми кажете какма цена ви е излязло и при коя от двете докторки.

Благодаря предварително

Здравей, моите струват 2000 лв(1000 като ги поръчвам и после по етапно на посещенията)... и са само на горните 6 зъбчета. При различните случаи е различно, така че може и да ти излезнат и по-скъпо, ако е на повече събки :roll:
Моите ми ги слага д-р Галя Димова... ако имаш още въпросчета питай, ще се радвам да бъда полезен :wink:

myrti6a
16th February 2010, 02:34
Здравейте!Моят главен проблем е не кривите зъби, а неравните.При мен ще е необходимо не толкова избутване напред или назад, а нагоре и надолу, за да се постигне равна линия на зъбите.Исках да попитам по запознатите дали с ватрешните брекети е вазможна такава манипулация?И така и така съм започнала с въпросите и да попитам как изглейда и какво точно представлява шинирането?Благодаря ви предварително.

beckche
23rd February 2010, 15:01
... мисля, че ще е най-добре да се консултираш с добър ортодонт и той да ти обясни дали това което искаш може да стане.. и не се връзвай на частични обещания (това горе-долу ще стане.. онова горе-долу ще стане :roll: ) ...

myrti6a
23rd February 2010, 15:27
Здравейте!И аз да се запиша с лингвалните брекети!Днес ми ги монтираха.Трудно ми е да говоря, не мога да дъвча защото дъвкачите ми изобяо не се доближават, тъй като предните ми долни зъби опират в брекетите на горните.Само за инфо исках да кажа на бадеяо мераклии че моите лингвлни брекети струват 1500лв, за двете челюсти и са 3D.ако някой се интересува все още мога да дам по-подробно инфо на лични, за да не правя реклама.

Tristana
23rd February 2010, 17:13
Вече 7 дни и аз съм с лингвални - горни и долни, сложени наведнъж. Имам да коригирам кривини, да върна на място един отместен зъб, както и да оправя захапка.

Зъбите не са ме боляли въобще, за сметка на това, езикът ми е жива рана от брекетите на крайните долни зъби. Заради дълбоката захапка имам цимент на кътниците и нямам особено голяма дъвкателна поврхност :| Имах да свалям 4 кила след раждането - е остава ми един :)

Оnly
23rd February 2010, 22:30
.... моите лингвлни брекети струват ...
Много добра цена , за кой град говориш ?

myrti6a
24th February 2010, 21:28
Става въпрос за град Казанък.Зъболекарката е много добра и работи с доста англичани.Препоръчвам я с две ръце.

myrti6a
24th February 2010, 21:33
Вече 7 дни и аз съм с лингвални - горни и долни, сложени наведнъж. Имам да коригирам кривини, да върна на място един отместен зъб, както и да оправя захапка.

Зъбите не са ме боляли въобще, за сметка на това, езикът ми е жива рана от брекетите на крайните долни зъби. Заради дълбоката захапка имам цимент на кътниците и нямам особено голяма дъвкателна поврхност :| Имах да свалям 4 кила след раждането - е остава ми един :)
Tristana и моите накрайници на долните крайни брекети направо ми съдират езика.от първия час съм с воцък.не знам как ще я карам до края ако не ми го изпилят или нещо такова.ти как се справяш с този проблем?

Tristana
24th February 2010, 21:55
Слагам восък, но гледам да не е нон стоп, за да може все пак да ми загрубее ;) езика. Само там, където имам жестока рана. Мисля, че не си въобразявам - там, където съм имала рана, след като зарастне, сякаш попретръпва езика и не е много зле.

raptor
25th February 2010, 10:12
:cool: ми виж в Телчета,там писах нещо

saseda
13th March 2010, 21:50
много искам да си сложа лингвиални брекети от скоро търся из нета и първо попаднах на вашя форум.Някой да ме ориентира за добър ортодонт който поставя лингвиални брекети.Нещо гсм и кродинати някакви да ми даде... и да ви питам каква цена вървят доло горе.И дали сте доволни от тях ?

Tristana
14th March 2010, 11:01
Аз не се ангажирам да ти препоръчам ОД, тъй като прекалено скоро ги сложих и не мога да гарантирам, че е добър.

MLB
18th March 2010, 16:58
Здравейте , решил съм да си сложа брекети. Не е уточнено какви точно ,но клоня към лингвални. Моите предни 2 горни и 4 долни са ми проблемни.Горните са по леко изкривени ,но долните си плачат за брекети. Захапката ми също. Аз незнам дали изобщо ще са и подходящи за моя случай ,защото не съм ходил на преглед. Но друго ме притеснява - аз не съм първа младост , вече съм на 27г. Същия ли ще е ефекта както при 15-16 годишните. Аз съм виждал хора на 30+ да носят и съм чувал че са много доволни от резултатите.

Ще съм благодарен ако ми препоръчате специалист в Пловдив и някаква ориентиравъчна цена. Казаха ми че е поспаднала цената в сравнение с преди 1-2г.

Благодаря ви предварително :)

Tristana
18th March 2010, 19:20
Аз съм на 28г, няма проблем с възрастта, така че - действай :)

beckche
19th March 2010, 14:13
Вече 6 месеца съм с лингвални брекети и засега съм много доволен, но има още да се поизправят зъбките... :roll: Бях навит само за лингвални защото ме беше срам да ми се виждат... ама сега ако нямах брекети и ми кажат , че има само външни ще си сложа и няма да му мисля. Да са ти прави зъбите си заслужава. Времето което трябва да ги носите, т'ва че ве е срам, или че сте на 25,35..45години :D няма значение важното е да ви се изправят зъбките, по-добре отколкото да се притеснявате до края на живота като се усмихвате..

Mama.Mia
19th March 2010, 18:19
Аз съм на 34 год. Цели 17 месеца бях с брекети, не лингвинални, от тези външните. Никога не ме е било срам. На горните зъби имах от прозрачните, долу бяха метални. Преди месец ми ги махнаха, сега съм с ритейнъри. Съгласна съм с beckche че се издържа година и половина или две, важното е резултата след това. Аз съм много доволна, зъбите ми са прави и захапката ми се оправи.

Dai4eto
8th May 2010, 12:42
Аз имам брекети от 8 дни. Общо взето вече забравих,че съществуват. Не са лингвинални, а метални, но не са и грозни, даже мисля са много сладки :P

jasmini
12th May 2010, 12:20
Момичета и момчета, изобщо не се притеснявайте! Аз съм на преклонните 42 и от 1 год. съм с брекети.Изобщо това не ми е повлияло на самочувствието.Голямата ми дъщера също е с брекети , а като гледам и по-малката също ще поеме по пътя на сестра си.При тях проблема са криви зъби , а при мен- нещата бяха малко по-сложни.Но нещата /т.е.зъбите/ си идват по местата.Съжалявам само ,че не го направих по рано.

Оnly
16th May 2010, 16:41
Какъв е риска от ново изкривяване на зъбите след махане на брекетите ? И свързано ли е това с възрастта ?

чичо
19th May 2010, 18:26
Не е свързано с възрастта,а добрите ортодонти ще направят така,че да няма рецидив и да се окажеш отново с криви зъби ;)
Иначе постановката е такава,че ако лечението ти е една година,ще носиш ретайнер(една малка шина) докато спиш поне две години след края на лечението.Тя ще пречи на зъбите да върнат "оригиналната" си позиция :lol:

diadora
22nd May 2010, 22:41
Брекетите могат ли да променят типа захапка или само подреждат зъбките ?
Моя позната има ръбцова захапка , дали има надежда да се прибере малко долната челюст с брекети ?

чичо
23rd May 2010, 01:25
Могат да променят всичко,стига тоя дето ги командва да знае как :lol:
Нека отиде на консултация с ортодонт въпросната позната,не боли чак толкова :lol:

diadora
25th May 2010, 04:49
Може ли да ми дадеш съвет за ортодонти , които според теб работят добре ? На лични .

raliza
9th June 2010, 16:53
Може ли да ми дадеш съвет за ортодонти , които според теб работят добре ? На лични .

Ако става въпрос за Пловдив чувала съм хубави отзиви за др.Джуркова, др. Маневска,др. Горялов. За лингвални знам от една моя приятелка ,че др. Маневска поставя такива брекети. -www.dentalesthetic.biz

Didi_bogi
9th September 2010, 11:20
Лингвиалните брекети са за съвсем леки корекции. Неможе единият ви зъб да е половин см напред а другият до него пък да е половин см назад. Защото няма да влезе. За тези по сериозни деформации пък има други брекети. Сега вече има различни - разноцветни, вътрешни, външни, керамични. Керамичните са безцветни уж да не се виждат но повярвайте ми няма смисъл. Първото което е са два пъти по-скъпи. Второ пак се виждат телта не е безцветна. И трето носят се два пъти повече от обикновените. Аз лично бях с обикновени :1351: . Правих си ги в Русе излязоха ми 2 000 лв но не съжелявам. Сега си имам чудесна усмивка :D

beckche
28th January 2012, 13:28
Здравейте, явно темата е позабравена, но реших да споделя мнение и опит след като вече свалих брекетите.
Носих и лингвални и външни (естетични) брекети.
Лигвалните брекети ми изправяха зъбките по-бавно и не постигнаха желания резултат, докато външните изправиха зъбките по-бързо, а и резултата ми харесваше повече.
Може би единственото "предимство" на лингвалните брекети беше, че не се виждат. За мен лингвалните само прикриват реалността, че имаш брекети - повече се притеснявах с тях, защото не исках никой да ми ги види.
Много по-добре се чувствах с външните брекети, свикнах много бързо, а в последствие станах по-уверен и това, че съм с брекети спря да ме притеснява!!!!!! (като се има на впредвид, че ги сложих на 18год., много се притеснявах от това, че някой ще ме види с брекети, а още повече ме беше "страх" да се целувам с момиче :Д С външните със сигурност ми дойде повече самочувствие пред хората (и с момичетата - гарантирам! :). Това, че ти се изправят зъбките, и че имаш отношение към проблема те прави по-уверен и хората го забелязват !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Носете си апаратчетата след като си свалите брекетите, ако искате да ви остане резултата!!! (това го казвам, за да си го понабия в главата и аз :Д )
И най-накрая и най-важното ----- всичко изисква много търпение и желание, за това просто не го мислете от страна "ама сега много ще ги нося", "ще ме гледат хората", "ще ме е срам"........... и още куп такива неща, аз също съм ги мислил. -------- Ако имате парите и ИСТИНСКОТО ЖЕЛАНИЕ да ви е по-хубава усмивката НЕ ГО МИСЛЕТЕ, А СЛАГАЙТЕ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Всичките години и предпядствия си нямате и на идея колко много си струват, даже още преди да сте ги свалили! Ще разберете, че това да имаш брекети и да ти се виждат е нищо пред промяната в усмивката, която води и до промяна на живота :)))) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Това е лично мое мнение, като се постарах да съм обективен и да кажа най-важните неща за мен. Надявам се да съм бил полезен в избора на някои ( =

d-r Tiankov
28th January 2012, 19:32
Saglasen! Motivacia I tarpenie!

Himalaya
17th February 2012, 21:29
Здравейте на всички!
Аз съм нова тук.
Нова съм и в идеята да си сложа брекети.
Благоадря за инфото,което споделяте.
Определено е много полезно.


beckche,ако нямаш нищо против прати ми скайпа си като лично съобщение. :)

geri871
19th February 2012, 22:55
Аз нося брекети от 2 месеца и резултата, който виждам за това кратко време е наистина изумителен.Зъбите ми започнаха доста да се изправят, челюста ми се разшири и сега усмивката ми стана по-широка и красива. Брекетите ми са Damon Q.Предполага се, че ще трябва да ги нося година-година и половина, но по-добре една година с брекети, отколкото цял живот с криви зъби, така че тези които се колебаят дали да си сложат, бих ги посъветвала и за миг да не се чудят, ами да си слагат при първа възможност. Сега съм много щастлива, че си сложих :)

ReNiDD_86
11th March 2012, 19:16
здравейте,
искам да ви представя моят блог: http://zdrave-i-liubov.blogspot.com/ ще намерите полезна и интересна информация за здравето и красотата

lady69
27th September 2012, 16:32
Носих брекети около година. Свалиха ми ги и сега съм с ритейнери, които представляват метална шина, изработена по отливка, която е залепена от вътрешната страна на зъбите - по една отгоре и една - отдолу. От време на време ме понаболява езика, защото се удря в тях. Зъболекарката ми каза, че ще свикна, но вече 6 месеца и все още не ми е комфортно с тези ритейнери... Не знам колко време се носят, но ми се иска да ги сваля още утре!

trifonova.teodora
22nd August 2013, 14:02
Искам да ви питам има ли някой от вас с лингвални брекети или познавате ли някой с такива?
Ще си слагам със сигурност, но се колебая все още дали да са лингвални или външни прозрачни. Относно първите имам притеснения, тъй като в БГ ги прави само един ортодонт и се чудя дали ще имам резултати с тях, а и били доста неприятни, но пък не се виждат. За вторите мисля, че е ясно какво ме притеснява - виждат се, дори и прозрачни и е гадно.
Здравейте,
Къде в София си поставихте лингвални брекети ,при кой ортодонт и на каква цена?

trifonova.teodora
22nd August 2013, 14:08
Аз съм с лингвални горе, заради стърчащ кучешки и не особено равни останали (ама те почти се наредиха за месец и половина :shock: ). На по-късен етап от лечението вероятно ще сложа долни керамични, а може и пак лингвални да са. Ако те интересува нещо конкретно за лингвалните, питай, ще се радвам да бъда полезна :D .

Искам да те питам къде си постави лингвалните ?
И на каква цена?
На мен от 2 места ми казаха едни суми

trifonova.teodora
22nd August 2013, 14:11
Къде си постави
Искам инфо за лингвалните брекети
На мен ми казаха,че за лингвални трябва да ми се извадят 4 зъба ,а за външните нито един зъб не трябва да се вади
Някак си не намирам много логика в казаното,нооо?Остава загатка
Все още се чудя дали външни ,с който ще ме бъде срам или вътрешни/Да трябва да вадя 4 зъба?
А и цената е много различна

trifonova.teodora
22nd August 2013, 14:14
Здравей!
Къде ги постави на тези цени?

trifonova.teodora
22nd August 2013, 14:15
Здравейте!Моят главен проблем е не кривите зъби, а неравните.При мен ще е необходимо не толкова избутване напред или назад, а нагоре и надолу, за да се постигне равна линия на зъбите.Исках да попитам по запознатите дали с ватрешните брекети е вазможна такава манипулация?И така и така съм започнала с въпросите и да попитам как изглейда и какво точно представлява шинирането?Благодаря ви предварително.

Здравей!
Къде ги постави на тези цени?
Благодаря

trifonova.teodora
22nd August 2013, 14:15
Така, време е вече да споделя скромния си опит с STB лингвалните брекети. Минаха 13 дни от поставянето им, и днес вече спокойно мога да кажа, че свикнах с тях. Не че първите дни бяха толкова лоши, но все пак дискомфорта си го имаше, зъбите ме наболяваха, както и езика. Първата седмица слагах доста вакса, като постепенно я намалявах. С говоренето все още не се справям съвсем, т.е. съскащите звуци не ми се отдават добре, както и твърдото "р". И аз като Sunflowera го докарвам леко бритиш.
Малко проблемно ми е почистването, т.е. страх ме е да не отлепя някой брекет и не знам дали натискам достатъчно. Освен това бях свикнала с конеца, а сега не мога да го ползвам. Иригаторът, който препоръча Mena, много ми помага, д-р Димова също го препоръча. Каза ми и за един друг, който е подходящ за пътуване и се слага директно на смесителя на чешмата. Като цяло е добре да се ползва такъв уред при лингвалните брекети.
Дрг проблем е храненето, все още ме е страх да дъвча повечето храни, за да не ми се отлепи някой брекет, от това дойде и отслабването като вторичен ефект, ако някой има нужда, веднага да слага брекети ;-)
Това е засега, извинявайте, че съм толкова многословна.


Къде си постави
Искам инфо за лингвалните брекети
На мен ми казаха,че за лингвални трябва да ми се извадят 4 зъба ,а за външните нито един зъб не трябва да се вади
Някак си не намирам много логика в казаното,нооо?Остава загатка
Все още се чудя дали външни ,с който ще ме бъде срам или вътрешни/Да трябва да вадя 4 зъба?
А и цената е много различна

trifonova.teodora
22nd August 2013, 14:22
Tristana и моите накрайници на долните крайни брекети направо ми съдират езика.от първия час съм с воцък.не знам как ще я карам до края ако не ми го изпилят или нещо такова.ти как се справяш с този проблем?

Госпожи и господа къде ги поставихте тези брекети?
Толкова ли е неприятно

trifonova.teodora
22nd August 2013, 14:28
[QUOTE=raliza;664838]Ако става въпрос за Пловдив чувала съм хубави отзиви за др.Джуркова, др. Маневска,др. Горялов. За лингвални знам от една моя приятелка ,че др. Маневска поставя такива брекети. -www.dentalesthetic.biz[/QUO


А на каква цена ги поставя ?
Защото в София ми съобщиха от 2 места цената на лечение с лингвални брекети и ми падна ченетооо?

geri 89
23rd August 2013, 19:31
мдаааа,не са те излъгали за цената,ако те интересува нещо за тези брекети пиши ми на ли4ни в момента съм с такива...

Dorothea
15th May 2016, 21:29
Здравейте!
Регистрирах се специално, за да споделя мнение за д-р Ваня Маневска.
На 39 години съм. След като ми извадиха два зъба, реших, че е дошло време за изправяне на останалите. Държах да ми сложат лингвални брекети.
След доста проучвания за други ортодонти (някои от които с титли и уж прославени), които ме пообъркаха и обезсърчиха, чух добри отзиви и си записах час в кабинета на д-р Маневска. Останах с отлични впечатления от нея и от целия й екип. Всички са много възпитани, етични, внимателни, отзивчиви, коректни. Очевидно е, че се спазват високи стандарти за всичко, включително и по отношение на хигиената.
Д-р Маневска работи изключително професионално. Независимо че не съм в първа младост, успя да ми изправи зъбите идеално за около две години. Можеше да стане и по-бързо, ако аз самата бях малко по-отговорна в посещенията си. Лечението ми се забави повече от необходимото, защото неколкократно отлагах прегледите или ги отсрочвах.
Впечатлена съм от няколко неща в работата й. Първо, предварително обмисля много прецизно и обглежда отвсякъде възможните варианти. Начинът, по който реши проблема в моя случай, беше възхитителен. Подчертавам го, защото преди това имах горчив опит с видна столична доцентка (тогава завеждаше Катедра по ортодонтия в Стоматологичния факултет), която ми предложи много “просто” и “лесно”, но абсолютно безумно решение. Според него долният ми кучешки зъб щеше да дойде някъде към средата на горната редица, ама, както ми каза тя, тази асиметрия нямало да си личи, само аз съм щяла да знам за това. А едно от основните неща, на които държеше д-р Маневска беше съвпадането на срединната линия и симетричността. Не ми се мисли как софийската “специалистка” щеше да реши проблема със захапката. А сега захапката ми е идеална, много ми е удобна.
Понякога се чудя как се дават титли на очевидно некадърни хора. За това мога да говоря доста, но, ако някой се интересува, ще кажа допълнително.

Второ. Бързо и ефективно взема решения, когато се наложи да промени нещо или изникне непредвидено усложнение.

Трето, работи абсолютно фино, леко и атравматично. Знам, че например вземането на отливки понякога е доста неприятно. При нея не усетих изобщо как стана.
В хода на лечението се наложи да ми прави и пломба на трудно място. Отново се справи блестящо.

Никога не е предприемала нещо, без предварително да ме осведоми какво ще прави и да ме попита дали съм съгласна.

Обикновено си записвах час около месец и половина предварително. Има много пациенти, но графикът се спазва доста стриктно. Почти не се е налагало да чакам. Разбира се, лечението не е механизиран процес. Когато се работи с хора, е възможно да се появят и неочаквани или спешни ситуации. Проявявам разбиране. Като цяло хората от целия екип са абсолютно отговорни, дисциплинирани и с уважение към пациентите и тяхното време.
Не мога да кажа, че това се отнася за другите стоматолози, които съм посещавала. При някои от тях, включително и такива с много по-малко работа и на по-ниско ниво, ми се е налагало да чакам по много повече. Това говори за липса на уважение към хората и за недобра организация.

Кабинетът е оборудван по най-съвременен начин. Имат и отличен рентген, който е по-добър даже от рентгена в Стоматологичния факултет в София. В началото погледнах с недоверие и помислих, че е форма на ненужен перфекционизъм, едва ли не някаква претенциозност от страна на д-р Маневска, когато заяви, че снимките, които занесох, не са с необходимото качество. Впоследствие обаче се убедих, че всъщност е била абсолютно права.

Имах непрекъснат достъп до снимките си. Даже ми ги качи на флашка. Знам, че има ортодонтски кабинети, в които практиката е различна, макар че не съм сигурна доколко това е законно.

Цялостното поведение на д-р Маневска е перфектно - много приятно, интелигентно и точно. Умело спазва необходимия баланс между основателно самочувствие и скромност, като го прави по начин, който подчертано пази достойнството на пациентите. Общата атмосфера в “Денталестетик” е ведра, предразполагаща. Хората са учтиви, вежливи, но ненатрапчиво. Спазва се точната мярка във всичко.

Понеже цените се определят от индивидуалните особености, не мога да съм абсолютно обективна. От това, което знам от другите ми проучавания, ми се струва, че са доста приемливи.

alehia_
8th June 2022, 17:47
Аз носих лингвални брекети на горни и долни зъби. Носих ги 3 години. Сложи ми ги д-р Ваня Маневска. Резултатът е наистина перфектен, защото тя много внимателно правеше корекциите. След премахването им ми сложи ленти, които спират зъбите от повторно изкривяване. Вече минаха 7 години откакто ми ги махнаха и зъбите ми не са мръднали.