PDA

View Full Version : l carnitine


stefani
12th April 2005, 11:46
отслабва ли се с л-карнитин? кой продукт препоръчвате и как да се пие (по колко)

riddicko
13th April 2005, 09:53
Моля пишете на кирилица.Без съмнение, когато заговорим за суплементи намалящи подкожните мазнини, се сещаме за L-карнитинът. Това е киселина със свойства подобни на витамините. Произвежда се от 1982 година и бързо натрупа слава сред хората, който държат да поддържат нисък процент подкожни мазнини. Полуживотът на Карнитина е само 17 часа, което означава, че се изхвърля бързо от тялото. Като прибавим и факта, че достига върхови стойности на 3 до 6 часа след приема му, за да извлечем максимална полза е нужно да го приемаме 3-4 часа преди тренировка. При здрав и нормален човек 75% от необходимия Карнитин би следвало да се осигури от храната, а останалите 25% да се синтезират от тялото. Това става само и единствено, ако са налице редица условия като например да са налични витамини В, С и желязо, както и аминокиселините лизин и метионин (сега досещате ли се защо тези аминокиселини са включени в повечето фат-бърнери). Карнитин има най-много в червеното месо, в малки количества се среща в млечните продукти, а в още по-малки в плодовете и зеленчуците. Сигурно много от вас се чудят как действа L-Карнитина. Представете си, че мазнините биват изгаряни отвъд клетъчната мембрана на клетката (тоест вътре в клетката).Проблема е, че мазнината трудно може да премине тази мембрана понеже тя е непропусклива.Преминаване о става лесно когато молекула на мазнината се свърже с молекула на L-Карнитина.Така става доставянето на мазнини във клетката където лесно биха могли да бъдат изгорени за да се получи енергията която ни е необходима за да съществуваме.Предимството на карнитина обаче не приключва дотук.След като молекулата мазнина бива изгорена, от нея се получават отпадъчни продукти, тогава карнитина се свързва с тях и ги прекарва обратно през клетъчната стена на клетката. Така действието на L-Карнитина е двойно веднъж вкарва мазнината в клетката и веднъж изкарва ненужните продукти. Това обяснява защо L-Карнитина е толкова ефективен за хората по света. При аеробна тренировка 50% от енергията се отделя от мазнини, затова е важно да осигурим тяхното безпрепятствено изгаряне. Плюсовете на L-Карнитина не свършват дотук. Той участва в оксидацията на много аминокиселини с разгърната верига, пречи на образуването на млечна киселина в мускулите ни, пречи на вещества които нарушават клетъчната стена.Освен това се повишава доставката на кислород до мускулите и осигурява енергия без да разгражда така ценните протеини.За съжаление тялото се адаптира към приема му и така само след няколко седмици той вече неработи.Затова се препоръчва прием не по дълъг от 3-4 седмици иначе си давате парите за нищо.За нормален човек дозите са 1 до 4-5 грама дневно разбира се за спортистите те са малко по високи но прием по голям от 10 грама дневно са опасни за здравето.Карнитина е доста добре поносим от тялото, но все пак се срещат странични ефекти предимно при по продължителна употреба. Те се изразяват в гадене, повръщане, стомашни крампи, и диария.Напоследък много се заговори за една друга съставна на L-Kарнитина, а именно Ацетил L-Карнитина.Според някой “учени” (обърнете вниманието на кавичките) ацетила разгражда мазнините дори по добре от самия карнитин.За съжаление при сложно химично разглеждане на Цикъла на Кребс това бе опровергано.Едва ли има уважаваща себе си фирма по света която да ползва ацетил а не чист карнитин, но все пак ако забележите не се набутвайте.Също така ако видите добавки в които има DL-Kарнитин е хубаво да знаете, че това е карнитин смес от двете си форми.DL-Карнитинът е много по лесен за произвеждане и съответно по евтин, той не само не е ефективен колкото карнитина ами и е много по-опасен.Затова винаги обръщайте внимание за какво точно си давате парите

stefani
13th April 2005, 13:12
ти си слънце! супер подробно обяснено, много мерси :) + тва пишеш грамотно, което във форумите е рядкост (това междудругото, но прави много добро впечатление) както и да е - вече не съжалявам че пуснах темата защото тази информация ще е интересна и на останалите и не се повтаря ....

stefani
13th April 2005, 13:13
само остава да кажеш магазин марка и цена, ако не е много нахално от моя страна :oops:

liophy
13th April 2005, 13:38
Марка и цени може, магазини не е желателно. Скрита или открита реклама не се допуска. Пък и л-карнитин се продава навсякъде, по всички аптеки или спортни магазини.

stefani
13th April 2005, 14:01
ок, мерси и извинявай, че поущрявам забранена реклама :roll:

riddicko
14th April 2005, 10:33
Има L-carnitine навсякаде по аптеките и различни марки, но и по евтиното е качествено, защото начина му на производство не може да се промени. Препоръчвам на капсули-като цена и количество е добро съотношение. Конкретно за твоя случай-трябва да се съобразиш с кг си и мазнините, които искаш да изчистиш, също с метаболизма си и начина ти на хранене. Задължително аеробни упражнения-ефекта е двоен.

полита1
20th April 2005, 11:00
Моля пишете на кирилица.И аз мога да те похваля за изчерпателното пояснения.Имам обаче въпрос - како е отрицателното действие на Л карнитина и какво ще стане при неправилно приемане и ще има ли последствия след спирането му ( ще си навакса ли организма непозволяваното му)

CrazyBlackBitch
20th April 2005, 16:59
И аз питах в една тема за страничните ефекти и отрицателното действие ама не ми отговориха.. :cry:

Murdoc
22nd April 2005, 11:14
Кога трябва да се приема Л-кернатин? Аз си купих на Биогейм и пише вечер, 1 час преди лягане на гладно. И така 2 седмици. Днес го взех половин час преди тичане и тичах почти два пъти повече отколкото обикновено, без дори да се изморявам много. Не закусвам преди да тичам. Та кога е по-добре - вечер или сутрин ако тичаш?
И всеки ден ли да го взимам, или само дните, в които тичам?

Rampage
22nd April 2005, 14:12
Най-добре е да се пие поне 2-3 часа преди аеробиката, защото така за тренировката ще достигне най-високи стойности. Според мен всеки ден трябва да се взима. Няма смисъл повече от 3-4 седмици да го пиеш, защото тялото свиква.

Странични ефекти на теория са гадене, повръщане и болки в корема. Аз такъв случай не съм виждал, а и тук става дума за системно предозиране. Дози по-големи от 10 грама са опасни за здравето. Нормалната доза е 1 до 4-5 грама на ден. Ако се взима в нормални дози и не повече от 3-4 седмици, няма от какво да се притеснявате.

Murdoc
22nd April 2005, 15:58
Може би трябва да си го приготвям до леглото и да го пия в 5ч. сутринта :)

Kurtni
23rd April 2005, 09:27
Ето за това не е одобен... ако ходиш да бягаш или тренираш сутрин.. не знам как ще стане.. :(

riddicko
23rd April 2005, 12:53
Комплексното действие на препарата се изразява в ускоряване на метаболизма и регулация на обмяната на веществата, което води до намаляване на телесното тегло, без отрицателни за организма последствия.

В естествено състояние L-Carnitine се съдържа в мускулната тъкан. Той играе роля в мастния метаболизъм (в процеса на транспорт на мастни киселини до клетъчните митохондрии, където се трансформират в енергия).

Дозировка

Дневно приемът се съобразява с теглото:

- до 45 кг - 500 мг
- от 46 до 69 кг - 750 мг
- над 70 кг - 1000 мг


Възможни варианти за прием:
- сутрин на гладно, 20-30 мин. преди физическо натоварване

- вечер на гладно, един час преди лягане

Murdoc
23rd April 2005, 15:10
Възможни варианти за прием:
- сутрин на гладно, 20-30 мин. преди физическо натоварване

- вечер на гладно, един час преди лягане

И аз стигнах до това заключение, но се очудих, че не са го написали в инструкциите за употреба, да го взимаш половин-един час (може би 2-3 е по-добре, ще пробвам понеделник) сутрин на гладно преди тренировка. Това за вечер на гладно май е само за хората, които не тренират нищо.

И да питам още нещо. Това, че организмът се адаптира и няма смисъл да се ползва повече от месец е нормално. Но колко време след като го спреш се изчиства и пак ще има ефект?

Kurtni
23rd April 2005, 20:15
Добре... аз ходя да бягам в 8... в колко чеса трябва да го пия зада има ефект :( :?
Предложете някоя добра марка...?!?! :roll:

Rampage
24th April 2005, 00:38
За максимален ефект трябва да го пиеш в 6 часа. Ако го изпиеш в 7 пак ще има полза, не се притеснявай. За марка най-добре някой друг да каже. Аз съм пил само на Нутрим, но 100% има много по-добри.

CrazyBlackBitch
25th April 2005, 15:03
Аз пък съм пила само на Биогейм. Сега си взех на Нутрим (по препоръката :lol: ), но тъй като сега започвам опаковката нямам наблюдения. От Биогеймския аз съм доволна, ама тренирам, храня се по схема и следя стриктно всичко. Незнам дали е точно от него свалянето на мазнини...или от режима ми, но поне не съм НЕдоволна от него.

Murdoc
25th April 2005, 18:28
От Биогеймския аз съм доволна, ама тренирам, храня се по схема и следя стриктно всичко. Незнам дали е точно от него свалянето на мазнини...или от режима ми, но поне не съм НЕдоволна от него.

И аз съм така.:) Пиши наблюденията си след 2-3 седмици и от този на Нутрим.

Kurtni
25th April 2005, 21:44
CrazyBlackBitch ...каква е схемата? Някой ти направи режим или...? На мен защо няма кой да ми направи :cry: :oops:

CrazyBlackBitch
26th April 2005, 09:25
Ще пиша, разбира се. Винаги съм готова да споделям лични наблюдения върху изтормозеното си тяло :lol: Поне от гледна точка да не се повтарят моите грешки, ако е възможно. Че на мене никои не ми ги е обяснявал такивата неща :? Както и да е.
Къртни, схемата никои не ми я направи. В смисъл много хора ми помогнаха, с опита си, със съвети. Но няма кой да седне да ти прави на готово - ето ти всичко,почвай. Трябва да четеш. Информираността му е майката. Четеш за храненето, за тренировките, наблюдаваш се, пишеш, мериш се, смяташ...Радвам се, че работата м ие такава, да мога да чета из форумите. Друго си е като видиш чужд опит и как се отразяват на практика теоретичните неща. Има много хора, на които съм адски благодарна, че пишат из форумите и отговарят на питанията. Имай в предвид, че на тях никои не им плаща за това, а определено ИМА какво да се научи от тях, и то много. Ще получаваш много съвети и помощ, но ако не седнеш сама да се организираш и да наблюдаваш тялото си, няма кои чак толкова да те следи. Ако мога, ще помагам. Сигурна съм, че повечето хора тук също. Както досега правят. Успех! :D
Май много дълго стана...

Kurtni
29th April 2005, 16:42
Да така е...
Аз обаче, като чета за хранителни режими и само се обърквам... чудя се коя посока да хвана... От сумати време не съм свалила, нито съм качила нито грамче.... и да спортувам и да не спортувам.. и да ям някои неща и да не ги ям все тая.... тъпото е в случая че целулит се вижда вече, а подобен проблем съм нямала преди... и за едни тъпи 3кг се побърках... чак на някои хора им е смешно, защото те пък трябва да свалят много повече и за тях това не е проблем ама... много са нахални тези 3кг и не искат да си ходят :cry: И е твърде възможно причината за това да са противозачатъчните и ако наистина е така... нищо не мога да направя ...както и да е... много се отплеснах..

delphia
29th April 2005, 17:32
Моля пишете на кирилица.Kurtni, не се шашкай толкова много за 3те килограма. И аз имах същия проблем с хапчетата, само че качих не 3, а 5кг. И то само за три месеца прием! Много е възможно да не успееш да ги свалиш докато пиеш хапчетата, независимо дали ще спортуваш повече, или не. Но при всички случаи не зарязвай спорта, най-малкото мускулите ти се оформят от това. Така след като спреш да пиеш хормоните и свалиш килограмите ще имаш много по-стегнато тяло. Както и здравословното хранене е много важно, защото ако не го спазваш ефекта от хапчетата ще е много по-лош и целулита ще започне все по-упорито да се вижда.
Дотук не звуча много успокояващо май...но ето ги и добрите новини: колкото и да е спрягана темата за целулита навсякъде, от него все пак има отърване. И на мен ми се беше появил докато взимах хапчетата, но сега вече го няма. И да ти кажа сега, два месеца след като ги спрях, спортувайки 3 пъти в седмицата и ядейки здравословно (но не и на диета!), свалих не 5, а 8кг. А от целулит няма и помен. Така че ти не спирай да работиш върху тялото си, а ефекта ще се шашнеш колко бързо ще дойде след като спреш хормоните!

Kurtni
29th April 2005, 20:01
Е... ето поне една жена, която има моя проблем :D Наистина ме успокояваш, но не мисля скоро да ги спирам, защото за мен това е най-сигурния начин да не забременея.... До колкото съм чувала трябва да се правят и почивки... след колко време прием се правят почивки... знаеш ли? :)

CrazyBlackBitch
29th April 2005, 20:08
Къртни, почивки може и да не правиш. Зависи какви пиеш. Но темата е за Л-Карнитина, нека обсъждаме противозачатъчните в подходящата тема :wink:

Kurtni
30th April 2005, 16:27
Ми разприказвахме се и за това...

axela
1st September 2005, 10:52
на 25 години съм, висока съм 170 см. и тежа 63 кг. от папането ли или от хапчетата който пиех напълнях с 4-5 кг за отрицателно време, вчера си купих л-карнитин, вечерно време ходя да тичам, сутрин ми е невъзможно въпреки че знам че е по-голям ефект има ако се тича сутрин на гладно. вчера изпих 2 капусли от по 250 мг и след около 30 минути тичах, учудих се на енергията който извадих :lol: направих 11 обикобки на стадиона в различно темпо (и по бавно и по бързо) след това малко упражнения за крака и корем, общо тренировката ми продължи 1 час. изпотих се адски много предполагам че от л-карнитина, вечерта преди лягане изпих още една капсула както пише на опаковката (60 минути вечер преди лягане на гладно). опитвам се да се ограничавам и в храната през деня и да огранича вечерите. от информацията която ви дадох за себе си бихте ли ми казали след колко време ще има някакъв ефект л-карнитина, искам да отслабна 4-5 кг, в дните в който не ходя да тичам в каква схема да го пия, само вечер преди лягане и трите капсули ли или може и сутрин на гладно?

Yancheto
10th September 2005, 05:01
Разглеждах форума и кликнах и на тази тема........
Нищтичко не разбирам от тези хапчета и другите прахчета дето се пият преди и след тренировка, фитнеса също ми е слаба част, но бягането и колоезденето са ми страст - второто наи-вече.
На 17 съм (168см/54-55кг) вече и килцата ми не са множко, но се намират 3-4-5 за сваляне...
От тожа което прочетох във форума разбирам, че Л-карнитина смомага за горенето на мазнините, от което следва и повече енергия на тренировката.


:wink: Поотнесох се ......sorry :roll:
Та щях да ви питам рано ли ми е да почна да пия Л-карнитин???

10x от сега :D :D :D

еМ ДжИ
11th March 2008, 17:12
Искам да попитам следното: Възможно ли е след прием на Л-карнитин да стане така, че и количествата Л-карнитин, произвеждани от организма да спрат да се произвеждат и организма да не може вече да гори мазнините по естествен път, без допълнителен прием на Л-карнитин... Имам предвид - дали се получава същия ефект, како при наркотиците? Когато организма спира да произвежда нещо, защото то му се доставя в готов вид?
Аз го бях приемала преди известно време за около месец и след това качих кг. Сигурно друга е причината, но аз оттогава съм доста резервирана по отношение на Л-карнитина. Сега приятелят ми ме убеждава пак да почвам да го пия, а аз не искам, така че ако някой знае отговора на въпроса ми - моля нека каже..

kaija
10th December 2008, 13:39
имам много спешна питанка!!!

мога ли да продължа л- карнитина докато съм на ударния режим на дюкан????

aniK
10th December 2008, 21:08
Аз го спрях и не мисля повече да пия. Единственото, което усещах беше повече енергия при кардиото. Обаче наистина ми се струва, че леко трупнах след него. Сега съм си ОК и мисля, че ефектът му е от внушение.

rokoko
11th December 2008, 00:15
Ефекта му си го има
обаче, аз го спрях и си почивах известно време. месец два , докато не тренирах, взимам го преди тренировка , и мисля че има ефект....

aniK
11th December 2008, 14:44
Ок, и сутринта докато тренирах си мислех, че трябва да поправя поста си - ефект има, но той не е отслабване, а ускоряване на метаболизма и повече енергия. Поне при мен ефектът беше този.

miss_beauty
12th March 2009, 08:37
искам да попитам въпросче. Аз почнах да пия Ел Карантин, пия го сутрин 1 час преди бягане, обаче също така изяждам и един банан и пия кафе, защото ако не сложа нещо в устата си ще ми е мн трудно да бягам съвсем на гладно... и все пак правилно ли е ?

Хранител
13th June 2009, 08:57
отслабва ли се с л-карнитин? кой продукт препоръчвате и как да се пие (по колко)
Не.
Препоръчвам продукта "правилно хранене".

valq
30th July 2009, 09:12
Искам да попитам следното: Възможно ли е след прием на Л-карнитин да стане така, че и количествата Л-карнитин, произвеждани от организма да спрат да се произвеждат и организма да не може вече да гори мазнините по естествен път, без допълнителен прием на Л-карнитин... Имам предвид - дали се получава същия ефект, како при наркотиците? Когато организма спира да произвежда нещо, защото то му се доставя в готов вид?



Някой може ли да отговори!? Че и аз се чудя!