PDA

View Full Version : TОРИЧНИ ЛЕЩИ


ana-maria-magdalena
25th January 2007, 19:17
Здравейте.Може ли някой да ми даде информация за този вид лещи?Какво означава торични лещи?Дали мога да си ги закупя свободно от някоя оптика(защото съм носила лещи и знам правилата за ползване), или трябва да ми ги изпише специалист?

apoklistika
25th January 2007, 19:30
Торичните лещи са меки контактни лещи, които коригират и астигматизма, в случай, че го имаш. А ти знаеш ли си точно наклона на оста на цилиндъра, че искаш да си ги купуваш сама? Ако наистина ти се налага да носиш торични лещи, най-напред отиди на преглед.

ana-maria-magdalena
25th January 2007, 20:00
Преди няколко месеца ходих на преглед в специална очна клиника и знам всичко необходимо за да си ги взема сама,но тогава бях твърдо решена да си коригирам зрението с лазер и затова лекарката не ми обясни нищо за лещите.Но сега след като размислих реших,че е по-добре да нося лещи,а пък имам малко дете-1,5г. и няма на кого да го оставя за да ходя на консултации при тази лекарка.Затова се интересувам дали мога да си ги взема сама или е задължително лекар да ми ги избере.И затова реших да питам някой компетентен в тази област.

ana-maria-magdalena
25th January 2007, 20:06
Тази лекарка ми установи астигматизъм и на двете очи и затова ми каза,че трябва да нося специални торични лещи.Тогава мислех за операция, но тъй като диоптъра ми е много малък реших,че няма смисъл да рискувам и по-добре да ползвам лещи.

apoklistika
25th January 2007, 20:13
Отиди на още един преглед за всеки случай. Не знам как стои въпроса с астигматизма, но при обикновен диоптър, когато е по-голям- например при -5.00, се предписват лещи с диоптър -4.50. Така че може и да има разлика в цилиндъра, когато става въпрос за очила и лещи.

ana-maria-magdalena
25th January 2007, 20:14
Благодаря ти apoklistika.

apoklistika
25th January 2007, 20:16
Моля, дано да съм помогнала. Пиши като си вземеш как стои въпроса, дали цилиндъра остава същия, че ми стана интересно :D

ana-maria-magdalena
25th January 2007, 20:16
Моите диоптри са малки -1,25 и -1,5

ana-maria-magdalena
25th January 2007, 20:18
Ще пиша веднага щом ги взема,но първо ще мина на още един преглед за всеки случай.

Venice
29th January 2007, 19:40
Според мен за толкова малък диоптър е по-добре да не носиш лещи.

apoklistika
29th January 2007, 20:05
Голям или малък, няма значение, понякога е хубаво да се носят лещи заради това, че с лещи има по-голяма вероятност да се закрепи диоптъра и да не се повиши. А и при нея явно не диоптъра е проблема.

ana-maria-magdalena
31st January 2007, 19:19
Bярно,че диоптъра ми е малък,но без очила или лещи виждам много замъглено дори и на два метра от мен.Особено когато са ми изморени очите положението е още по-зле.

Venice
31st January 2007, 19:28
Има един известен метод, на Бейтс (Bates method) за подобряване на зрението и за поддържане на очите здрави. Та там се казва, че по-добре е да не се носи корекция, ако може.

Аз имах малък диоптър и започнах да нося лещи, факт е, че оттогава ми се влоши зрението, не зная дали има връзка, но е така.

ana-maria-magdalena
31st January 2007, 19:35
Незнам,но мисля че има нещо вярно в това,но аз без очила или лещи немога дори да пресеча пътя,подминавам мои близки и т.н.Просто не мога без тях-невиждам.

ana-maria-magdalena
31st January 2007, 19:37
Какъв е този метод?Заинтересува ме.

Venice
31st January 2007, 19:43
Е, ако не виждаш, очевидно трябва да носиш корекция. По принцип говорех.

Затова ти дадох името на метода на английски, за да можеш да си потърсиш инфо, в гугъл има много. Има и няколко книги въз основа на този метод.

apoklistika
31st January 2007, 20:02
Venice, Ана-мария явно има много силен астигматизъм, в този случай е абсолютно наложително да се носи корекция- лещи или очила, защото може да стане само още по- лошо. Това е и причината да не вижда почти нищо без очила, диоптъра при нея не е толкова важен.

Venice
31st January 2007, 20:11
Разбира се... :roll:

Pepes
1st February 2007, 17:53
Аз съм със същия диоптър като Ана-Мария, но рядко си нося очилата, определено се оправям, ако не трябва да чета текстове и т.н. ( е и аз си подминавам приятелите де :oops: )

ana-maria-magdalena
3rd February 2007, 15:33
До преди година и аз ходех спокойно без очила навън,а очилата слагах само да чета или да гледам телевизия(понеже очната лекарка ми беше казала,че имам мързеливо око и неможе да ми се изясни зрението напълно) и нямаше голяма разлика дали съм с очилата или без..Но като отидох на преглед в специална очна клиника и ми изписаха диоптри с които ми изясниха зрението напълно.Оказа се че нямам мързеливо око а астигматизъм.Откакто започнах да си нося очилата с новата корекция и виждам ясно, всичко около мен е много по-различно от преди,сякаш за първи път виждам света около мен, затова сега ми е много трудно да ходя където и да било без очила-в момента в който ги сваля светът около мен потъва в мъгла. Спя с очилата до възглавницата защото имам бебе и като се разплаче не мога без тях да му намеря биберона.