PDA

View Full Version : Езикът ми е нацепен....???


Dzvera
2nd March 2007, 21:41
Целият ми език е покрит с дупчици и цепки, все едно съм го прехапал 1000 пъти. От 2 месеца пия някакви комбинирани витамини, но не помагат, а за друго не се сещам. Някой има ли идея как да го оправя? Ще съм му много благодарен ако я сподели.

chervenokoska_2
2nd March 2007, 21:51
Не знам дали може да се оправи. Майка ми е била цял живот с такъв език и нищо не е могла да направи. А и защо ти трябва, де?

diastemma
2nd March 2007, 21:56
А имаш ли болки, неприятно усещане, афти по небцето или бузите?
Проблемът е по-скоро стоматологичен, за специалист по пародонтология и заболявания на устната лигавица (има ги в стоматологичните факултети).

Dzvera
2nd March 2007, 22:19
...А и защо ти трябва, де?...
Защото изглежда гадно, а и предполагам, че е по-добре с нормален език относно лиги, храна и т.н. :)

А имаш ли болки, неприятно усещане, афти по небцето или бузите?
Не, никакви болки и афти. Иначе имам приятел, който е "Уши, нос, гърло" (не знам как се казва специалността :oops: ), той дали ще свърши работа?

diastemma
2nd March 2007, 22:22
Пробвай с УНГ, може да отидеш и на кожен (те са и по заболявания на лигавиците), или гастро-ентеролог (причината може да е от стомашно-чревния тракт).
Освен това твоят приятел може да те насочи към специалист, ако сам не може да ти помогне:)

chervenokoska_2
2nd March 2007, 22:36
А не е ли възможно просто такъв да си е езика? Както сме с различни кожи, очи, коси и т.н.

Dzvera
2nd March 2007, 22:53
ОК, мерси, тия дни ще му се обадя да го разпитам. :)

Иначе, след кратка справка с чичо гугъл, намерих нещо подобно, което се нарича Geographic Tongue, но симптомите му не съвпадат особено с тези, които имам аз. Пише, че 3% от мъжете и 6% от жените страдат от подобно заболяване (при жените, използващи противозачатъчни, процентът е по-голям). Ама в нито една от десетината статии, които прочетох, не видях споменато лекарство :1202: ...

Dzvera
2nd March 2007, 22:58
А не е ли възможно просто такъв да си е езика? Както сме с различни кожи, очи, коси и т.н.
Не знам, но не ми харесва и ще гледам да го оправя някак си... :)

chervenokoska_2
2nd March 2007, 23:06
Да, майка ми има точно такъв език. Опитай да видим какво ще ти кажат, във всеки случай няма да навреди консултация.

Dzvera
2nd March 2007, 23:12
Ето тук (http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001049.htm#Treatment) има кратко и ясно обяснение по темата. Тъпото е, че пише, че не се лекува...
Ще хвана да го отрежа, пък дано ми порастне здрав, а?

bimbi
3rd March 2007, 09:00
Доколкото знам се получава заради често боледуване в детството. Ама лечение май няма. :(

diastemma
3rd March 2007, 09:59
Географският език, ако е вроден и не създава проблеми, не е заболяване. В учебниците го описват, за да се прави разлика с придобито подобно състояние, което може да е симптом на много заболявания.

Dzvera
3rd March 2007, 13:15
Все пак, предпочитам да го нямам... Ще пробвам няколко бабешки лека, за които четох някъде, пък дано стане :)

diastemma
3rd March 2007, 13:57
Все пак се консултирай - при теб нали не е вродено?

Emmalfy
3rd March 2007, 14:43
Много е гадно така ,дам....
И аз съм с географски език - има си само една цеонатинка по средата - поне ми е естетически позиционирана :lol: ,освен това е винаги на петна , а и има някакви червни точици по върха ,ама това са си май вкусовите рецептори и те са нормално нещо ...май ?
Лек не знам да има ,но с онези четки за миене на езика се прегулират петънцата- избледняват доста ,Питах защо е така и стоматологът ми обясни ,че принципно географските езиси тъй като са по-нацепени, по-лесно се събирали там бактерии ,а като си поддържах хигиена на езика една идея по-строга , и петънцата намаляват.Много не му схванах връзката - но нали помага поне малко ... :)
Ако някой обаче открив цяр , да свирка :wink:

Dzvera
3rd March 2007, 16:05
Все пак се консултирай - при теб нали не е вродено?
Честно казано - не знам, но е така поне от 1 година :oops: ...

Това за хигиената може и да е така, защото аз, откакто се помня, си мия зъбите 2 пъти на ден и след това се жабуркам със ония сини и зелени антибактериални течности за уста, и никога съм нямал петънца, само цепнатинте. В един американски сайт (ето го (http://msinow.com/home/geographic_tongue.htm)) се споменаваха следните методи за премахване на петната (за цепките нищо не се казва :? ): приемане на витамин В, жабуркане с кислородна вода, мазане на езика с мед (той си е известен с антибактериални свойства) за 10-ина минути, използване на паста за зъби без SLS (Sodium Lauryl Sulphate) и още една дузина.
На който му се експериментира, нека сподели резулатите :)
Аз лично ще пробвам с витамини и ще спра да пуша и пия за 1-2 седмици....

NatalyTake
9th March 2007, 11:20
Дзверо, аз живея с такъв език вече 40 години, но не се оплаквам. вярно е, че когато го забелязах, като теб бях смутена... Но в по-напреднала възраст намерих положителните страни на този дефект. страшна френска любов става с него.... но май си мъж, така че не зная как ще се възползваш от това....
айде успокой се-нищо страшно няма-просто по-малко ще се плезиш на мадамите и толкоз.

desitta
9th March 2007, 13:49
моят също е нацепен, но това никога не ми е правило впечатление, а и не смятам, че може да се оправи по някакъв начин (това да ми е проблема)

fencheto
20th November 2010, 23:24
hora i moq e nacepen nemoje da se opravi nese ma4ete apak moq e brotalno nacepen ne e koi znai ko

Bril
21st November 2010, 18:31
Можеш веднъж дневно да намазваш цялата уста с 1 перличка Геритамин.

чичо
21st November 2010, 23:11
Тя поне е толкова вкусна ,че думи няам.......

Bril
22nd November 2010, 16:37
Не е вкусна,но ми е препоръчано от стоматолог :D

Daniel.Donchev
16th July 2012, 21:53
Такъв език ,няма лечение ,Никакво ,не слушай че има лек за това защото няма (:
Цял живот ще си така ,не се тормози ,так си си и така ще си останеш ,заради един език вече живота ти се скапа така ли ,тогава намери хора които ще те приемат с такъв език и ти се приеми че ще си останеш така (: