PDA

View Full Version : Превенции против Кариес


Morozko
20th March 2007, 08:47
как да се предпазим от кариес? Въпросът ми е освен миенето на зъби какво да се прави, миенето на зъбите само по себе си не е ре6ение според мен. Всички си мият зъбите, но колкото и често да ги мие6, кариеса рано или късно идва... Чувал съм за някакви минерализации, деминерализации, не6то подобно, но ако някой има повече информация, моля да сподели. И какви четки са по добри- електрическите или обикновенните?

Sunflowera
20th March 2007, 09:20
Както и да миеш, ако си с кофти зъби генетично, няма спасение. Сега има едни вещества, с които запечатват зъба, докато е още здрав, но незнам в БГ кой го прави и колко струва. Д-р Венелинов предполагам ще се изкаже по-компетентно тук :D

Morozko
20th March 2007, 12:25
Единствената храна, предизвикваща кариес, е въглехидратната – най-вече нисковерижните ВХ (напр. кристалната захар).


Какви храни да не ядем, за да ограничим появата на кариес? Явно всичко зависи от това как се храним. И как да избиваме малките гадинки лепящи се по зъбите (микроорганизмите, плаката)?

ако спра изцяло тестените и захарните изделия, с колко % ми се увеличават 6ансовете срещту кариеса :twisted:

vanilia
20th March 2007, 18:32
Нужно е много старателно почистване с паста за зъби, конец и изплакване с вода за уста и това по възможност след всяко хранене. Има един гел за миене на зъби Elmex - странно защо не съм го виждала в БГ - той се използва веднъж седмично, съдържа висока доза флуор и оправя дори леки кариеси, а като превенция е незаменим. Има и пасти със същата марка, но функцията на гела е различна.

Morozko
20th March 2007, 18:47
Нужно е много старателно почистване с паста за зъби, конец и изплакване с вода за уста и това по възможност след всяко хранене. Има един гел за миене на зъби Elmex - странно защо не съм го виждала в БГ - той се използва веднъж седмично, съдържа висока доза флуор и оправя дори леки кариеси, а като превенция е незаменим. Има и пасти със същата марка, но функцията на гела е различна.

А ти от къде си го купуваш? Аз сега съм в Германия, дали ще го има тук? На коя фирма е?

apoklistika
20th March 2007, 19:44
Има го в Германия, да, струва около 5 евро.
http://www.gaba-dent.de/produkte/elmex_gelee.html

чичо
21st March 2007, 01:22
В напредналите страни са много по-напред от нас и в това отношение...Профилактиката тук е ключовата дума,създадени са програми за флуорна профилактика ,които започват от третия мецес на бременната жена,тоест още преди да се роди детето вече се мисли за неговите зъби!Съществува такава профилактика и след като детето вече има зъби,тогава се приемат флуорни таблетки,има гелове за флуоризиране,води ,в състава на които има флуор (около2-4мг /литър)
Естествено в нашата държава тези неща тепърва трябва да се развиват,за да имат бъдещите поколения превенция от кариеси...
Когато говорим за устна хигиена трябва да се знае ,че е нужно миене на зъбите 2-3 пъти дневно и ползването на конци за зъби,вода за плакнене,интердентални(меж дузъбни) четчици...С тях трябва предпазваме зъбите си от натрупване на плака,което би могло дадоведе до деминерализиране на емайла и развитие на кариеси!Важно е след всяко хранене да обръщаме внимание на чистотата на зъбите ни ,както и на езика!
Това със запечатването на зъбите,когато са здрави се казва силанизиране и се прави малко лсед пробива на кътниците,когато още няма начално развиващи се кариеси.Използват се специални композити,които отделят флуор и които запечатват т.нар.фисури на зъба и там не се развива кариес.Това са най-дълбоките участъци на дъвкателната повърхност на зъбите,които трудно се почистват и в много случаи са място за развитие на кариес..
Профилактичните прегледи също са нещо ,което спасява зъбите ни в по-ранен етап на развитие на кариес,затова не е правилно да се ходи на зъболекар ,чак когато заболи... :wink: а на 6 месеца или 1 година според препоръките на стоматолога..

чичо
21st March 2007, 01:24
Пропуснах за четките....В нинакъв случай електрическите четки не са по-добри от обикновенната четка,стига да знаем как да я ползваме ,с какви движения и колко често;)

apoklistika
21st March 2007, 12:39
Я дай малко по- подробно за четките, че при колкото стоматолога отида, толкова мнения чувам. Едни препоръчват горещо електрическите, други обикновените. И аз като наивна будала, всеки път купувам това, което ми кажат :roll:
Та като имаш време, изнеси ни една кратка лекция на тази тема.

junglegirl
21st March 2007, 12:52
Точно преди няколко дни питах стоматолога за запечатването на фисурите на зъбите и ми казаха,че се прави нещо,като пломба на дъвкателната повърхност с нещо,като фотополимер. :roll: Освен това каза,че повърността се правела гладка :shock: На мен не ми звучи нещо добре-а и сигурно,за да се задържи пломбата,зъба трябвада се изпили.И до колкото разбрах,предпазването на зъба е чисто механично,т.е. че материалът не минерализира зъба допълнително с флуор(ако се казва така изобщо) :oops:

чичо
21st March 2007, 17:26
Я дай малко по- подробно за четките, че при колкото стоматолога отида, толкова мнения чувам. Едни препоръчват горещо електрическите, други обикновените. И аз като наивна будала, всеки път купувам това, което ми кажат :roll:
Та като имаш време, изнеси ни една кратка лекция на тази тема.
Кажи речи единственото ,което постигаме с електрическа четка е почистване на венечното джобче и да си "масажираме" венците..Междузъбните пространства ,чието почистване също е от значение,обаче остава непокрито...Трябва да се ползват и конци за зъби,аз лично имам предпочитания към Oral-B Unwaxed ,не се късат много ,а по-добре е да са без восък!
Според мен редуването на ел.четка с обикновенната(имам предвид хубава четка със средна твърдост и различен наклон на косъмчетата) +конци и вода за плакнене ще доведът до най-добър резултат като ниво на устна хигиена и предпазване от поява на нови кариеси.
За почистването на езика има специални картонени или пластмасови стъргалки,с които се почиства от зад напред и се отстранява плаката,която понижава Ph в устната кухина ,има много микроорганизми и води до лош дъх..


Точно преди няколко дни питах стоматолога за запечатването на фисурите на зъбите и ми казаха,че се прави нещо,като пломба на дъвкателната повърхност с нещо,като фотополимер. :roll: Освен това каза,че повърността се правела гладка :shock: На мен не ми звучи нещо добре-а и сигурно,за да се задържи пломбата,зъба трябвада се изпили.И до колкото разбрах,предпазването на зъба е чисто механично,т.е. че материалът не минерализира зъба допълнително с флуор(ако се казва така изобщо) :oops:
Да,нещо като пломба е ,от фотополимер е и се наблюдава през 1 год. като трябва да издържи до 4-5години,след което може да се подмени..П"Новата" дъвкателна повърхност е наистина гладка и силанизирането се прави ,когато зъбите все още не са в контакт със срещуположните ,за да се предотврати "повдигането"..
Необходимо е само обработка на дъвкателната повърхност с киселина(ецване),което се прави преди всяка пломба от поломер,не се пили от зъбите при тази манипулация!Ако трябва да се изпили ,то се прави много щадящо и се нарича "фисуротомия",като при това се отнемат единствено засегнати вече от кариес фисури в минимална дебелина!
Съществуват и силанти,които отделят активно флуорни йони и допринасят за минерализацията на зъбите..
не си мислете обаче,че трябва да се улимаме с флуор,преаляването с него е много неприятно и се нарича Флуороза ,характерни са поява на бели д ожълти петна по зъбите(както временни,така и постоянни) и участъци с непълноценна минерализация!
ето как изглежда :arrow:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/b8/Fluorosis-mild.jpg

junglegirl
22nd March 2007, 09:18
Много ти благодаря!А според теб удачна манипулация ли е това,защото на мен ми звучи,като "на здраво зъбче да му сложиш пломба" :roll:
А профилактиката с флуорни таблетки само за детска възраст ли е или става и за възрастни?

чичо
22nd March 2007, 09:34
Силанизирането не е пломбиране в онзи смисъл на думата.....няма пилене и то само предпазва зъбките ,но за да има ефект трябва да се направи много бързо след пробива на всеки от кътниците!
Флуорните таблетки имат ефект при децата,защото при тях минерализацията на зъбките продължава и след като те пробият и трея общо взето още около две години след пробива им..
Ефект при възрастни е спорен..има ,но в никакъв случай ,както при деца!

junglegirl
22nd March 2007, 09:55
Thanks :wink:

missixty
24th March 2007, 11:38
Мисля че тук е мястото и да кажем какви са ни предпочитанията относно пастите за зъби, напоследък аз ползвам различни видове Колгеит а вие?

Morozko
25th March 2007, 19:41
аз си взех Elmex, ама я нямало в България.. Иначе Колгейт предимно

Morozko
4th April 2007, 10:40
Я някой да каже в България практикува ли се лечение на кариес с ОЗОН.. Четох, че е много по добро отколкото с ма6инката... :roll:

Лечението което Линч откри е озона - вреден газ, който ако се вдиша може да повреди дихателната система, но когато се отнася за изгниване на зъбите има уникални качества. „Дупката в зъба не е постоянна, а динамична”. – обяснява Линч, но благодарение на това, че бактериите работят бавно, а озона не само ги избива но и изчиства идеално дупката, минерализацията на зъба започва веднага. Човешката сльнка е пълна с калции и фосфати, което позволява на дупките да се излекуват и затворят. Но тази технология има и своите опасности и затова практиците използват техники които не позволяват на озона да влезе в устата, а само в дупката. Малка шапчица се поставя на зъба и вътре се впръсква озон за около 40 секунди и после се изсмуква.
Колектива на Линч е започнал да експериментира с химически лечения през 80-те и са пробвали озона, при което бързо са разбрали потенциала му. Досега лечението се предлага в повече от 100 клиники в света и показва 99% успех. Няма също рапорти за нови изгнивания на лекуваните зъби.



искам лечение с озон от тук нататък ако има проблеми :girl_cry2:

Lady Marmalade
4th April 2007, 13:28
Според моя стоматолог, почистването с конец играе много добра роля в превенцията срещу кариес. Трябва да се поддържа и добра устна хигиена. Според мен също няма значение каква е четката и с какви екстри, важното е как се мият зъбите. И четка от 1 лв. върши супер работа. Също така четката трябва да се сменя често, а не да се кара месеци с нея. И да се минава редовно на профилактични прегледи, ако има нещо, да се хване още в зародиш.
Това, което правя допълнително е почистване на зъбния камък с ултразвук, веднъж годишно. Откакто го правя, зъбите ми са в значително по- добро състояние. Мисля, че има и генетичен момент, не е само до поддръжка, а и цялостното здравословно състояние влияе на зъбите. Моите зъби например са много зле, откак се помня, нямам неремонтиран зъб в устата, въпреки че полагам грижи. А има хора, дето се вика не знаят какво е четка за зъби и всичко им е бетон. Какво да се прави, късмет :?

чичо
4th April 2007, 14:24
Lady Marmalade
e много добре информирана по отношение на зъбите си и как да ги чисти!Точно така е и ако продължаваш по този начин всичките ти зъби ще са добре дълго занапред! :D (+венците!)
По отношение на озоновото лечение мога само да кажа ,че е допустимо само при много ранно развитие на кариес,когато е увредена САМО минералната(неорганичната) част на зъбите..Когато има нарушение на органичната такава(колагеновите влакна,т.нар матрица) тогава идва на помощ машинката...и само машинката..Нямам идея къде се практикува обаче и как и т.н.
Айде,аз отивам на зъболекар :roll:

uspeh
4th April 2007, 15:45
Освен че четката трябва да се сменя често, някъде четох, че е хубаво и да имаш 2 четки - една за сутрешното миене и една за вечерното - целта е да изсъхват косъмчетата на четката, тъй като изсъхналите влакна са по-еластични и премахват по-добре плаката.

А за почистването с ултразвук знам 2 пъти годишно, т.е. през 6 месеца :)

чичо
4th April 2007, 18:00
С ултразвука малко се спекулира с тия 6месеца..На някои им трябват няколко години да натрупат зъбен камък,на други два месеца..Чисти се ,когато се натрупа наново...;)

Една
18th April 2007, 04:59
Как стана така ,че флуоридът от отрова за мишки се превърна в най-великото нещо след топлата вода?

Направете Google търсене по въпроса защо Хитлер е флуорирал водата в концентрационните лагери. Не е било защото иска в дългосрочен план затворниците да имат здрави зъби де.

Прочетете защо главният привърженик на флуорирането на водата в Канада , президентът на Канадската асоциация за стоматологични изследвания , след 15 години се разкайва и моли за извинение: http://www.drfarid.com/floride.html

Гледайте видеорепортажа и шокиращите разкрития на носител на награди журналист и бивш продуцент в ВВС на тема флуорид: http://video.google.ca/videoplay?docid=7319752042352089988&q=fluoride

Една
18th April 2007, 05:01
Дали е случайно,че жителите на племена с изключително здрави зъби не са и чували за четка за зъби?

A ето нещо по въпроса за лечението на кариеси с озон: http://www.drfarid.com/nocavities.html
Това е сайта на компанията, имат представител за бг. http://www.kavo.com/En/produkte/therapie_instrumente/healozone/healozone.asp?navid=26&lan=En .Освен гореспоменатата машинка,наречена HealOzone, имат и уреди за диагностика на иначе незабележими кариеси с ултразвук- DIAGNOdent pen; почистване на петна и зъбен камък със въздух под налягане ,абразив и вода-PROPHYflex 3; и същият принцип използван за премахване само на развалената част от зъба, без да се използва традиционния метод с дълбаене с металната бургия- RONDOflex Plus

Mena
18th April 2007, 09:56
Мда, племената, които не са и чували за четка за зъби едва ли са чували и за захарни и нишестени изделия, които полепват по зъбите, нарушават емайла му и причиняват кариес. :2016:

Venice_2
18th April 2007, 10:37
:)

FASH1ON
18th April 2007, 23:09
почти всичко се свежда до генетика :idea:
имам приятел който на е на 28 години - пие, пуши няма кои знае каква устна хигиена (поне така предполагам) и преди 2 седмици отива за зъболекар... заболекара му работи по зъба нещо и му вика плюй! - а той: КАДЕ? :shock: представяте ли си - поне 24 години той не е ходил на стоматолог!?!?!?!?!

чичо
19th April 2007, 07:37
Яворе, моля, би ли разказал още малко за силанизацията. :)

Всеки ли зъболекар ли може да извърши силанизация, по един начин ли се извършва тази процедура навсякъде, необходимо ли е да се повтаря и на колко време, на каква възраст горе-долу трябва да се направи, трябва ли да се направи и на млечните зъби или само на постоянните?
Силанизация може да прави абсолютно всеки зъболекар,стига да знае как :) Силанизират се най-вече постоянни зъби(кътници,рядко предкътници),скоро пробили ,за да няма много време за развитие на бактериална плака,съответно кариес, в дъното на дълбоките бразди на кътниците(по дъвкателната повърхност).Необходимо е преди процедурата да се почистят и полират зъбите,които ще се силанизират,да се обработят с киселина и след това се запечатват със силанта..
Силанизирането е много хубав метод,но крие рискове за зъбите ако при поставянето му е проникнала слюнка ПОД него,ако се отлепи частично също така,затова трябва да се правят конторлни прегледи на 6 месеца до 1 година,за да се наблюдават тези неща;)
Най-често се силанизират постоянни зъби,защото те имат дълбоки бразди,а и ще са нужни цял живот все пак :)
Има и силанти,които отделят флуор и минерализират зъбите,на които са поставени..
Иначе за генетиката не е така..
За да израстнат едни зъби здрави,т.е. нормални по форма и големина,цвят и консистенция,приемаме ,че с "гените" всичко е наред!
Съществува вид бактерии,които се предават от целувките на бабите,лелите и т.н.,които целуват децата още ,докато са бебета и тогава тези бактерии стават обитател и на техните усти..От тук тръгват проблемите..
Другото важно нещо е МИНАРАЛИЗАЦИЯТА...Едно дете ,приемало флуор или хранило се добре с млечни продукти и т.н. винаги ще има по-здрави зъби от едно дете,което не е приемало такива...и въпреки занижената устна хигиена приятелят на FASH1ON ще се радва на здрави зъби...Каква е файдата обаче,когато му се съсипят венците и здравите му зъби изпадат ,вследствие на "пародонтозата" само той знае;)

Venice_2
19th April 2007, 10:10
:)

Azumi
27th April 2007, 19:44
Искам да попитам yavor за един конес на ELGYDIUM.Конеца е доста по дебел от останалите и от начало това ме притвесни да не ми навреди ,но сега свикнах с него и даже ми харесва,защото е мъхест и остатъците остават по него.Въпросът ми е дали е подходящ за нормални зъби или е специален както са онези четчици кйоито са за зъби които имат растояние помежду си?

д-р Венелинов
2nd May 2007, 08:22
почти всичко се свежда до генетика :idea:
имам приятел който на е на 28 години - пие, пуши няма кои знае каква устна хигиена (поне така предполагам) и преди 2 седмици отива за зъболекар... заболекара му работи по зъба нещо и му вика плюй! - а той: КАДЕ? :shock: представяте ли си - поне 24 години той не е ходил на стоматолог!?!?!?!?!
Само си представете как му мирише устата. :shock: като на :1302:

От личен опит мога да ви кажа, че при такива хора (пациенти) нещата са ужасни.
Почистването на зъбите (с четка, паста, конец и вода за уста) и профилактичните прегледи при зъболекар са неизменна част от защитата от кариес.

д-р Венелинов
2nd May 2007, 08:30
как да се предпазим от кариес? Въпросът ми е освен миенето на зъби какво да се прави, миенето на зъбите само по себе си не е ре6ение според мен. Всички си мият зъбите, но колкото и често да ги мие6, кариеса рано или късно идва... Чувал съм за някакви минерализации, деминерализации, не6то подобно, но ако някой има повече информация, моля да сподели. И какви четки са по добри- електрическите или обикновенните?
Мисля, че както повечето пациенти доспускате сериозна грешка.
Не е чак толкова важно колко често (оптимума е два пъти на ден - сутрин и вечер), с каква четка и с каква паста, а как точно си четкате зъбите. Какви движения правите с четката, как почиствате междузъбните пространства и каква хигиена на хранене имате.
Важно също така е да си почиствате зъбния камък поне два пъти годишно, защото той е основният причинител на "пародонтозата" и кариеса.
Ако не спазвате процедурите, тогава :
кариеса рано или късно идва...

д-р Венелинов
2nd May 2007, 08:32
Искам да попитам yavor за един конес на ELGYDIUM.Конеца е доста по дебел от останалите и от начало това ме притвесни да не ми навреди ,но сега свикнах с него и даже ми харесва,защото е мъхест и остатъците остават по него.Въпросът ми е дали е подходящ за нормални зъби или е специален както са онези четчици кйоито са за зъби които имат растояние помежду си?
Извинете ме, че се намесвам, но всеки конец за зъби е подходящ за нормални зъби (добре или не добре разположени в челюста). Убеден съм, че след като сте опитала комфорта на доизчистването с конец никога няма да се откажете от него :wink: :D

д-р Венелинов
2nd May 2007, 08:41
Как стана така ,че флуоридът от отрова за мишки се превърна в най-великото нещо след топлата вода?

Направете Google търсене по въпроса защо Хитлер е флуорирал водата в концентрационните лагери. Не е било защото иска в дългосрочен план затворниците да имат здрави зъби де.

Всяко лекарство преложено в големи количества води до вредни последствия.
Когато флуорът е приет по естествен път (с водата и храната) и в подходящи количества той помага за изграждането на т.нар. флуор апатит (най-здраата тъкан в организма, т.е. емайлът на зъба).
За съжаление или не напоследък в научните изследвания се появиха проучвания, които твърдят, че приемането на изкуствен флуор (с таблетки) може и да е опасно. За съжжаление тази информация е все още в процес на доразработване и доказване.
Уви само времето ще покаже кое е право и кое не (да не забравяме, че преди много години основното лечение на зъбите е било тяхното вадене, а сега е точно обратно :D ).

Azumi
2nd May 2007, 12:59
Извинете ме, че се намесвам, но всеки конец за зъби е подходящ за нормални зъби (добре или не добре разположени в челюста). Убеден съм, че след като сте опитала комфорта на доизчистването с конец никога няма да се откажете от него
Със сигурност немога да заспя преди да го използвам и след като знам ,че може храната между зъбите да създаде невидим за окото кариес:) Въпросът ми беше че разликата в дебелината на конците е огромна и се чудя дали не мога да си навредя с този дебел конец-може да се сравни с Молине :lol: такава дебелина ,а другия по скоро като конец за шиене.Предполагам ,че щом успявам да го провра между зъбите няма проблем...но все забравям да питам стоматолога си по този въпрос.

д-р Венелинов
2nd May 2007, 13:37
Извинете ме, че се намесвам, но всеки конец за зъби е подходящ за нормални зъби (добре или не добре разположени в челюста). Убеден съм, че след като сте опитала комфорта на доизчистването с конец никога няма да се откажете от него
Със сигурност немога да заспя преди да го използвам и след като знам ,че може храната между зъбите да създаде невидим за окото кариес:) Въпросът ми беше че разликата в дебелината на конците е огромна и се чудя дали не мога да си навредя с този дебел конец-може да се сравни с Молине :lol: такава дебелина ,а другия по скоро като конец за шиене.Предполагам ,че щом успявам да го провра между зъбите няма проблем...но все забравям да питам стоматолога си по този въпрос.
Основното предназначение на конците е почистване. Те се произвеждат така, че да не нараняват зъбите. Няма значение дали използвате дебели, тъбнки конци или ленти (аз обожавам Satin Tape Oral-B). Taka, че си ги ползвайте без притеснения.

Здрaвко
3rd May 2007, 01:19
как да се предпазим от кариес? Въпросът ми е освен миенето на зъби какво да се прави, миенето на зъбите само по себе си не е ре6ение според мен. Всички си мият зъбите, но колкото и често да ги мие6, кариеса рано или късно идва... Чувал съм за някакви минерализации, деминерализации, не6то подобно, но ако някой има повече информация, моля да сподели. И какви четки са по добри- електрическите или обикновенните?
За знаещите английски имам прекрасна книга по темата: "How to become dentally self-sufficient" (http://ia311529.us.archive.org/1/items/cleansing/How_to_become_dentally_self_sufficient.zip)

чичо
5th May 2007, 10:06
[..аз обожавам Satin Tape Oral-B. .
Аз също :D
Имам и в колата,и в банята и в тоалетната чантичка :lol:

Azumi
10th May 2007, 12:16
Ще го опитам може и аз да се влюбя :lol:

pepelja6ka
18th May 2007, 20:39
моят зъболекар казва,че по-често от 2x на ден не е добре да се мият зъбите.в останалите случаи - дъвка,търкане с четка за зъби(няма значение каква) не по-малко от 3 мин,конец и 1x в седмицата elmex gelee.А за да си стоят белички на 3 месеца в къщи правя 14-дневно избелване с simply white на colgate:-)

FASH1ON
18th May 2007, 22:16
[..аз обожавам Satin Tape Oral-B. .
Аз също :D
Имам и в колата,и в банята и в тоалетната чантичка :lol:
на мен не са ми от любимите

magnolia
21st May 2007, 12:26
Здравейте! Д-р Венелинов искам да Ви попитам за дъвките. Наистина ли предпазват от кариес и са полезни за зъбите? Благодаря Ви!

д-р Венелинов
22nd May 2007, 20:38
Здравейте! Д-р Венелинов искам да Ви попитам за дъвките. Наистина ли предпазват от кариес и са полезни за зъбите? Благодаря Ви!

дъвките не предпазват от кариес, но подпомагат добрата хигиена, в резултат на което косвено имат отношението към честотата на кариеса. Най-сигурно е да спазвате много добра домашна хигиена и два пъти годишно профилактични прегледи при зъболекар и тогава риска от кариес ще е по-малък.
:D :D :D

magnolia
23rd May 2007, 08:02
Мога ли да Ви попитам какво ще препоръчате като мерки при наличие на бели петънца по зъбките на двегодишно детенце? И на какво могат да се дължат, все пак зъбките са излезли толкова скоро :2045: Благодаря Ви!

чичо
23rd May 2007, 14:26
Здравейте! :D Трябва да се прегледат зъбките и да се види къде по зъбките са петънцата,дали наистина са бели,колко са големи,каква форма имат и на колко зъбки са!По това може да се стигне до най-точната причина за проблема..
От къде сте и давали ли сте на детето флуорни таблетки или капки?Каква вода пие детето и приемало ли е някакви лекарства до сега?

magnolia
23rd May 2007, 15:06
Здравейте отново! От Бургас съм. Водата, която давам е най-често преварена чешмяна, натурална чешмяна или изворните води на Девин или Торн Спринг. Флуорни таблетки не съм давала, никой не ми е препоръчал. В тази връзка се носи информация, че в Бургас водата е наситена с флуор, което незнам доколко е вярно и дали не е остаряла информация. Петънцата забелязах най-напред от външната страна на едното кучешко зъбче, бяха много малки и постепенно нарастнаха. Сега забелязвам, че се появяват и на следващото зъбче след кучешкото. Много съм притеснена. Благодаря Ви!

д-р Венелинов
26th May 2007, 14:00
Здравейте отново! От Бургас съм. Водата, която давам е най-често преварена чешмяна, натурална чешмяна или изворните води на Девин или Торн Спринг. Флуорни таблетки не съм давала, никой не ми е препоръчал. В тази връзка се носи информация, че в Бургас водата е наситена с флуор, което незнам доколко е вярно и дали не е остаряла информация. Петънцата забелязах най-напред от външната страна на едното кучешко зъбче, бяха много малки и постепенно нарастнаха. Сега забелязвам, че се появяват и на следващото зъбче след кучешкото. Много съм притеснена. Благодаря Ви!

До колкото съм запознат във водата на Бургас вече няма толкова много флуор, но може и да греша. В мин.вода "Девин" има много флуор - 4,9мг/л. Сменете минералната вода (следете за флуор и общо минерално съдържание - най-добри са за ежедневна употреба с ниско минерално съдържание). Консултирайте се с детски стоматолог или питайте в РИОКОЗ за съдържанието на флуор в бургаската питейна вода.
Възможно е тези бели петънца да са плака от храната или да се появяват при пресушаване на зъбите. Консултация със стоматолог е най-доброто решение за сега. Не се притеснявайте всичко ще бъде наред.

Здрaвко
7th April 2008, 22:03
Като цяло идеята, че зъбите се разваляли от сладко, скорбяла и лоша поддръжка е мит. Наскоро попаднах на една уникална по рода си книга "Nutrition and Physical Degeneration". (http://journeytoforever.org/farm_library/price/pricetoc.html) Писана е от д-р Уестън Прайс, лекар и зъболекар, който обиколил голяма част от света и е изследвал зъбите на различни изолирани общности. Живял е в планински селища в Швейцария, сред ескимосите, индианците, австралийските аборигени, различни африкански племена, в Перу и къде ли не още.

Изследванията на зъбите им дават удивителни, фантастични резултати -- кариесът сред тези хора, независимо дали са швейцарци, ескимоси или африканци, е под 1%, т.е. на 200 човека само един има кариес! Там кариесът е изключение, а при нас е изключение да намериш здрав човек без кариеси.

И това, забележете, са хора, които не ходят на зъболекар, ядат скорбяла и сладко, не си мият зъбите, не дъвчат Орбит и не пият флуорид!!!

Според разбиранията ни зъбите на тези хора отдавна трябва да са изгнили. При все това, можете да ги видите на снимките в книгата му - най-хубавите и здрави зъби, които някога съм виждал. Не само нямат кариес, но и запазват зъбите до края на живота си!

Изследванията му показват, че храненето на тези здрави хора варира -- някои се хранят с растителна, други с животинска храна. Но общото между тях е, че живеят природосъобразно, храната им е в естествен вид и е добита в района в който живеят. Наблюденията му също така показват, че в мига в който тези здрави хора се докоснат до западните рафинирани храни и беразборен начин на хранене, зъбите им катастрофално се развалят (снимките са потресаващи).

В крайна сметка той заключава, че липсата на важни минерални съставки и витамини в съвременните рафинирани/консервивани храни и небалансираното хранене са причина за физически деформации и разваляне на зъбите. (http://journeytoforever.org/farm_library/price/price15.html)

Неговите изследвания показват и още един удивителен факт -- зъбите се лекуват с правилна диета. Да, кариесите изчезват, гниенето престава. Но това никой зъболекар няма да ви го каже...

Във връзка с това ви предлагам да гледате няколко филмчета за кариеса:

Представяне работата на д-р Уестън Прайс (http://video.google.com/videoplay?docid=-6732288606352338419&hl=en)
Как да излекуваме кариеса - лекция, част 1 (http://video.google.com/videoplay?docid=7540355561930587803&hl=en)
Как да излекуваме кариеса - част 2 (http://video.google.com/videoplay?docid=2677498361551032529&hl=en)
Как да излекуваме кариеса - част 3 (http://video.google.com/videoplay?docid=4975734503011868183&hl=en)

чичо
9th April 2008, 14:04
Сега намерих време(загубено споерд мен) да изгледам въпросните "лекции" на този млад човек,който няма медицинско образование.
Какво мога да кажа...според мен това е чиста проба реклама на въпросните книги,които предлагат на сайта им за някакви си долари,не помня колко :roll: И в същото време някаква безумна диета с ферментирали гадости,която освен да те вкара в токсикологията или гастроентерологията не вярвам да помогне с нещо???
Показани са много снимки на хора с развалени зъби,ок...но защо не са показани снимки преди /след на развалени зъби ,които са станали здрави(забележете,отлагане на дентин и емайл вторично!!! :shock: ) Отлагането на вторичен дентин е бавен процес,който е възможен след изчистването на по-голямата част от кариозното огнище и поставяне на калциевохидроокисна или цинков окис евгенолатна вложка в зъба ,при хора не по-възрастни от 20-25 години!Отлагане на вторичен емайл не може да съществува,ако първичният е бил с разрушена органична съставка(която представлява своеобразна мрежа,върху която е натрупана неорганичната,минерална,съ ставка) Има ли нарушение на органичната "мрежа" единственото лечение е пилене и възстановяване на "дупката" с някакъв вид материал за обтурации("пломби").Това е :wink:
Какво да говорим ако е засегната пулпата на зъба("нервът") ????Тогава никаква диета с мляко от СВОБОДНО пасещо животно ,дроб на кит или глава от моруна няма да замести лечението и запълването на каналите с образуване на "нов нерв и вторичен дентин"
Винаги е имало такива спекуланти,които с приказките си целят да промият главите на простолюдието да им купи книгите и да мисли че ще се отърве от зъболекарите :lol: Съществуват много начини за предотвратяване на кариесите и заболяванията на венците,които са продукт на много изследвания на хора ,които са с необходимото образование,но веднъж появил се кариес не може да се предотврати ,а да се лекува... :wink:
На всичкото от горе ме е страх от такива физиономии като на човека от видеото :roll: Имам чуството ,че е от някаква секта:lol: