PDA

View Full Version : Шитовидна жлеза


Puppito
11th June 2007, 14:49
оказа се, че почти нищо не знам за нея. днес доста се разрових и доста попрочетох. тъй като майка ми и баща ми са лекари поприказвах с тях набързо (за жалост) по телефона. вече съм писала, че имам проблем с потенето, но напоследълк се засили още. та, дружно достигнахме до извода, че трябва да се направи изследване на щитовидната жлеза. въпросът ми е - някой правил ли си е такова? има ли хора с проблем (хипо- или хиперфункция) на жлезата и установявали ли сте връзка между прекаленото потене и тази жлеза?

katie
11th June 2007, 15:00
Аз имам хипофункция (латентна), както впрочем и един голям процент от жените. От няколко месеца пия йод, след една седмица ще ходя да ме изследват, ако не е станало по-добре ще се наложи да пия хормони. Тъй като е хипофункция, не съм забелязала проблеми с потеенето, но затова пък честа сънливост, уморителност и други "прелести". :?

btw: Лекаря ми каза че след като започна да пия йод ще отслабна, така и стана, отслабнала съм почти 3 килограма, без да съм взимала някакви особенни мерки.

Puppito
11th June 2007, 15:14
аз пък май имам хиперфункция - потене, сърцебиене, пълнеене... :roll: смотана работа:)
някой друг? :lol:

katie
11th June 2007, 15:22
аз пък май имам хиперфункция - потене, сърцебиене, пълнеене... :roll: смотана работа:)
чакай, пълнеене? Не се връзва. :roll: Пълнеенето беше при хипофункцията, защото (сега да не ми се изсмее някои медик) не се произвежда достатъчно хормон, които м/у другoто е отговорен за обмяна на веществата. Чекнах го във wikipedia-та, и там така пише.

А кой се оплакваше от запек? Също е един от симптомите на хипофункцията. :?

Puppito
11th June 2007, 15:49
хм, ами може да съм се объркала, но по спомен от четеното днес го написах. ей сега ще проверя. запек - не. даже протовоположното, но там имам друг проблем, с който си го обяснявам. :lol:

Puppito
11th June 2007, 16:01
да. ти си права. пълнеенето спада като симптом при хипофункция:) явно ми е дошло времето да ставам сумист :lol:

Yansi
11th June 2007, 16:07
аз пък май имам хиперфункция - потене, сърцебиене, пълнеене... :roll: смотана работа:)
някой друг? :lol:
Аз не смея да ходя да се прегледам...
а имам видимо макар и леко подуване на гушата още от дете, а и някои от сиптомите :? спомням си ,че в ученическите години ми даваха да пия йод, ама без никакви изследвания.

Puppito
11th June 2007, 16:12
и аз се страхувам, но ще събера смелост и тази седмица ще отида. аз също забелязвам някакво увеличение (дано се заблуждавам) и предпочитам да го хвана по-отрано.

katie
11th June 2007, 16:13
Аз не смея да ходя да се прегледам... :2001:

Няма нищо страшно! Толкова жени я имат тая "болест", само трябва да се внимава, да не се провлачва, като при всяка болест, де...

Ама чакай сега, да не объркваме нещата: ако ти е увеличена жлезата това е ХИПОФУНКЦИЯ! Защото жлезата не произвежда достатъчно хормон, и затова се увеличава, за да може да произведе повече, и да задоволи нуждите на тялото. А симптомите, които описва Puppito са при ХИПЕРФУНКЦИЯ (без пълнеенето, де :wink: ).

Galiusha
11th June 2007, 16:13
На какъв лекар трябва да се иде?

Yansi
11th June 2007, 16:19
Ендокринолог, предполагам :roll:
katie, аз потене нямам никакво :lol: като изключим дланите на ръцете ,които са ми вечно влажни :? сърцебиенето обаче ми е яко, а за пълнеенето незнам ,то аз цял живот съм на диета :lol: ама по едно време бях бая едричка :roll:
на доктор ще се ходи ,ясно е...
Пупи ,да разкажеш след като минеш на прегледа :)

katie
11th June 2007, 16:20
На какъв лекар трябва да се иде?
Уфф, ами аз със всичките си проблеми ходя при личния си доктор, вътрешна медицина, и той решава дали той ще прави изследвания, ще ме лекува или ще ме препраща на друг лекар и на кой друг лекар. Ама при вас незнам как е системата, Пуппито с родителите доктори да каже.

Puppito
11th June 2007, 16:23
да, ендокринолог е лекарят-специалист.
надявам се наистина да мога тази седмица да отида на преглед и ще ви разкажа как е минало.
мисля, че се правят хормонални изследвания с взимане на кръв и още едно изследване...ама му забравих името :1252:

Slyn4islava
11th June 2007, 17:38
Пупито, много често поликистозата протича с хиперхидроза, особено на краката, ама не съм специалист де, просто един преглед си е хубаво да се направи.

Renkata
11th June 2007, 21:24
да, ендокринолог е лекарят-специалист.
надявам се наистина да мога тази седмица да отида на преглед и ще ви разкажа как е минало.
мисля, че се правят хормонални изследвания с взимане на кръв и още едно изследване...ама му забравих името :1252:
Йодурия...или йодория,нещо такова май беше.И на мен ми правиха такива преди няколко години,оказах се и аз с намалена функция на щитовидната.Изписаха ми КЕЛП, който трябваше да пия поне 6 месеца /ама май само месец изкарах с него/. Периодично ми се обаждат досадните симптоми.Гледам да наваксвам с йодираната сол и като дойде сезона на младите орехи :wink:

Puppito
12th June 2007, 14:08
Пупито, много често поликистозата протича с хиперхидроза, особено на краката, ама не съм специалист де, просто един преглед си е хубаво да се направи.

а какво е това хиперхидроза?

diastemma
12th June 2007, 16:21
Обилно изпотяване
хипер=свръх, хидрос=вода

maltuda
6th January 2008, 16:49
Аз съм с хиперфункция на щитовидната жлеза. Симптомите ми бяха следните: потене, силно сърцебиене, тремор на ръцете, отслабване, безсъние. От един месец пия пропицил и пропранолол. След десетина дни ще ходя отново на преглед. Но нещо започнах да пълнея /за един месец качих около 3-4 кг/ и не знам как ще се оправям с килограмите.

чичо
6th January 2008, 20:17
аз пък май имам хиперфункция - потене, сърцебиене, пълнеене... :roll: смотана работа:)
някой друг? :lol:
Аз не смея да ходя да се прегледам...
а имам видимо макар и леко подуване на гушата още от дете, а и някои от сиптомите :? спомням си ,че в ученическите години ми даваха да пия йод, ама без никакви изследвания.
Аз също имам уголемена щитовидна жлеза(малко) и тя се опипва,което по принцип не е редно,но функцията й за сега е ОК....Та не е задължително ,когато е уголемена ,да е свръх производна....Просто с нарастването си е компенсирала липсата на йод като малки....затова в Самоковския край се раждаха много идиоти....А в училище на всички раздаваха Антиструмин(struma=гуша)някои не ги пиеха,други ги пиеха наведнъж :lol: и така...

hubavelka
6th January 2008, 22:40
Много често има и фамилна обремененост. Някой в семейството ти да има проблеми с жлезата?