PDA

View Full Version : Един въпрос за зъбния камък?


geroina
2nd August 2007, 16:35
Здравейте! Искам да попитам тук, ако има някой знаещ, следния въпрос - на 32 години съм, от около 12 години пуша - къде постоянно, къде с година - две прекъсване, и доскоро нямах зъбен камък - само бели зъби :cool: От известно време забелязах на долните четири отвътре едно потъмняване - УЖАС! Отивам при зъболекаря, а той ми вика - е, досега не си ли чистила зъбен камък? Казвам - НЕ! Той беше много изумен, почисти ми го и т.н. Каза, че имам страхотна хигиена на устата, но трябвало веднъж годишно да се чисти зъбен камък. И сега въпроса - няма ли да почна да произвеждам повече? Аз го питах, той каза, че е по-добре за зъбите да се почиства, но искам още едно мнение. Просто ме е страх да не вземат да ми почерняват всичките...

Babri
2nd August 2007, 16:49
Здрасти :D И аз си почиствам зъбния камък веднъж в годината,но това не означава,че се произвежда повече.Моя стоматолог ми каза,че трябва да се спазва добра хигиена :D Пък и от цигарите също се образуват разни наслагвания.

geroina
2nd August 2007, 17:00
Като изключим факта от неприятното преживяване, явно има смисъл! Благодаря ти Барби!

Babri
2nd August 2007, 17:09
За нищо :D Поздрави :D

Babri
2nd August 2007, 17:13
Сетих се нещо да ти кажа.Един приятел каза,че си е купил електрическа четка за зъби,която почиствала перфектно и след 1год дори собствения му зъболекар се изненадал,че почти няма зъбен камък :D И аз май ще си купя такава четка

valhalla
2nd August 2007, 17:26
тук из форума имаше тема за такива електрически четки, но май не става с каква да е :roll:

пък аз никога не съм си чистила зъбния камък и зъболекарката ми твърди, че няма нужда... но забелязвам, че повечето хора си го чистят редовно... явно е индивидуално.

diastemma
2nd August 2007, 17:30
Някои хора просто не образуват. Аз съм от тях:)

Excel
2nd August 2007, 22:57
Ако се ползва почти всекидневно и конец , пак не се образува . А има храни , не мога да усетя кои - получава се роговена драскаща люспа . / Имам съмнение за сиренето / .Тогава действам със сода бикарбонат .

чичо
2nd August 2007, 23:06
Някои хора просто не образуват. Аз съм от тях:)
Аз също...но може би е и от професионално изкриваване :lol:
Така....Забравете електрическите мързеливи четки!Те единствено правят масаж на венците Ви и нищо повече!
Зъбният камък се чисти и стоматологът Ви показва какво и как да правите ,за да не се натрупа отново и ако го правите се натрупва много малко или въобще не се!Това е!
Иначе при някои хора се трупа за 2 месеца,при мен е чистен последно преди 4 години почти ,а сега дали имам 3 точици..
Стщо така надвенечният зъбен камък (който се вижда ) е безцветен..От цигари и кафета,чайове и т.н. само се оцветява!Има обаче и подвенечен зъбен камък,който е по-вреден ,защото кара венците да кървят и довежда до пародонтит с течение на времето,той е черен на цвят и невидим ,освен ако не отдръпнете венеца си и погледнете под него,което е трудно и болезнено ако не го прави стоматолога Ви :wink:

bimbi
3rd August 2007, 06:50
Така....Забравете електрическите мързеливи четки!Те единствено правят масаж на венците Ви и нищо повече! :shock: що бе душа :? аз от две години съм с такава и съм доволна. да не мислиш че като ги мия с обикновена ше търкам повече, отколкото с електрическата. а и зъбките ми са добре :)

valhalla
3rd August 2007, 10:51
понеже се спомена за ежедневно използване на конци за зъби, ще ви споделя, че въпреки че съм им голям почитател, моята зъболекарка ми каза да ги забравя - малкото разстояние между зъбите ми не предполагало използването им... даже ми били противопоказни... :roll:

чичо
3rd August 2007, 14:47
Конците за зъби почистват двете зъбни повърхности,които по принцип четката не може :idea: Това са тези повърхности ,между два съседни зъба,тоест техния контакт :wink: Там ,където има контакт ,трябва конец..това е.А и той може да почисти и под венеца(до 1,5-2мм)...
Ел. четките са пълен шит,не е най-важно колко търкаш,а как и къде..Измитащи движения и кръгови са най-подходящите..Електрическит е четки единствено масажират венците и нищо повече!
Комбинацията от двете +вода за плакнене води до най-добър успех и най-малко зъбен камък :wink: (и кариеси :idea: )

geroina
4th August 2007, 21:57
Точно това ми беше въпроса - аз НА ПРЪВ ПОГЛЕД НЯМАХ, но зъболекаря ми чисти в корените, и имах доста малко за 32 годишен пушач :cool: НО - той ГОРЕЩО ПРЕПОРЪЧВА използването на електрическа четка и на някои видове конци, зависи от междузъбното разстояние. Така, че това беше специално питането - аз иначе имам бели зъби, и преди, и след интервенцията. Е, след като че ли са малко по-бели :cool: :cool: :cool:

д-р Венелинов
5th August 2007, 18:52
....Забравете електрическите мързеливи четки!Те единствено правят масаж на венците Ви и нищо повече!


Абсолютно не съм съгласен с това. Електрическите четки за зъби (аз също ги наричам мързеливи) имат въртеливи движения (такива каквито трябва да правите вие с ръката), които не само, че масажират венците, а и почистват много добре зъбите. Те са по-подходящи и за деца и за хора със затруднени движения. Моето семейство и двете ми деца ползваме такива от 2-3 години и сме много доволни.
За останалото съм съгласен с Явор.

valhalla
5th August 2007, 21:08
Комбинацията от двете +вода за плакнене води до най-добър успех и най-малко зъбен камък :wink: (и кариеси :idea: )

а, е това беше и моята идея... следвах си
1. задължителното миене с четка по няколко пъти на ден + вода за уста
2. почистване с конец един път на 1-2 дни

ама моята зъболекарка каза, че не трябвало заради зъбното разстояние, а така без конците се чувствам все едно не съм си измила зъбите качествено... :cry:

чичо
5th August 2007, 22:54
....Забравете електрическите мързеливи четки!Те единствено правят масаж на венците Ви и нищо повече!


Абсолютно не съм съгласен с това. Електрическите четки за зъби (аз също ги наричам мързеливи) имат въртеливи движения (такива каквито трябва да правите вие с ръката), които не само, че масажират венците, а и почистват много добре зъбите. Те са по-подходящи и за деца и за хора със затруднени движения. Моето семейство и двете ми деца ползваме такива от 2-3 години и сме много доволни.
За останалото съм съгласен с Явор.
Според мен това ,че са мързеливи(четките :) ) кара много хора да се претупват и да мислят ,че четката върши всичко сама...Аз имам пациенти,които казват че от няколко години ползват само ел.четки и ми прави впечатление,че имат много кариеси в областта на междузъбните контакти ??И то кариеси ,които са се развили скоро :idea: Това ме кара да мисля ,че ползването само на това ,като средство за почистване на зъбите не е добре идея :?
А твоето семейство,Док,си мисля ,че е получило достатъчно добри наставления как да се ползват,нали :D
чао и лека вечер от мене! :wink:

bimbi
6th August 2007, 08:14
Според мен това ,че са мързеливи(четките :) ) кара много хора да се претупват и да мислят ,че четката върши всичко сама...в това има много истина. но въобще правилното миене на зъбите си е въпрос на приучаване още от детска възраст. познавам човек, който ползва обикновена четка, и цялото му миене се състои в "намазване" на зъбите с паста, и изплакване. според мен не прави нищо друго, освен да си освежи дъха :roll: правила съм забележки много пъти, но полза никаква. а аз ползвам електрическата четка вече почти 3 години, правя същите движения, каквито и с обикновената, не съм намалила и времето на миене на зъбите. Д-р Венелинов ми видя зъбите и дори ме похвали.
тъй че и двамата сте прави според мен. електрическите четки са хубави, ако ги ползваш правилно. това обаче важи и за обикновените :cool:

Мария Василева
6th August 2007, 09:20
тъй че и двамата сте прави според мен. електрическите четки са хубави, ако ги ползваш правилно. това обаче важи и за обикновените :cool:
:girl_haha: :1228: точно така си е - все пак зависи как се използва!

д-р Венелинов
6th August 2007, 11:58
:1229: :1229: :1225:

bimbi
6th August 2007, 12:26
:1229: :1229: :1225:е хубава работа, през работно време... :lol:

д-р Венелинов
6th August 2007, 13:22
...е хубава работа, през работно време... :lol:

eeeeeeeeee, то само за сплотяване на "колектива"
:wink:

bimbi
6th August 2007, 14:10
...е хубава работа, през работно време... :lol:

eeeeeeeeee, то само за сплотяване на "колектива"
:wink:за всеки случай ще почна да си запазвам часове сутрин в 9 :lol: пошегувах се по-горе, то е ясно :wink:

д-р Венелинов
6th August 2007, 14:17
за всеки случай ще почна да си запазвам часове сутрин в 9

A, `що? Някой започват в 6ч. с ракийка и шкембе.
:D :D :D
(извинявам се за разводняването на темата ). :oops:

Tsvetik
8th August 2007, 20:01
д-р Венелинов, ще ми препоръчате ли електрическа четка? Нещо, което да не е с 1000 приставки, зъбен душ и тн, но да е достатъчно ефективна. Хубаво е да има разнообразие, но като че ли се изгубих в разнообразието и не знам каква да избера :oops: . Марка, модел, обороти :shock: :shock: :shock:

Благодаря предварително :wink:

д-р Венелинов
9th August 2007, 06:42
д-р Венелинов, ще ми препоръчате ли електрическа четка? Нещо, което да не е с 1000 приставки, зъбен душ и тн, но да е достатъчно ефективна. Хубаво е да има разнообразие, но като че ли се изгубих в разнообразието и не знам каква да избера :oops: . Марка, модел, обороти :shock: :shock: :shock:

Благодаря предварително :wink:

Аз лично използвам четката на ORAL-B. Има няколко вида: с обикновени батерии, със зарядни батерии, с 3D движения. Няма значение, но хубавото е, че лесно можете да намерите консумативи, за разлика от др. фирми.

bimbi
9th August 2007, 07:46
И аз ползвам същата вече две години, и съм много доволна :D

д-р Венелинов
9th August 2007, 16:49
:D :D :D <- тe също ползват Oral-B

:wink:

bimbi
9th August 2007, 17:27
:lol: по-скоро тия :arrow: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Tsvetik
9th August 2007, 20:31
Да, обаче те също са много видове :cool:

Въпроса ми сега е коя от тези:
:arrow: http://market.dir.bg/xoffer.php?xoffer=9022218&cat=647&shop_id=18
:arrow: http://market.dir.bg/xoffer.php?xoffer=8990&cat=647&shop_id=57

По-склонна съм за първата заради думата "избелване" но пък не пише нищо за обороти в минута и 3D движения :lol: последна дилема и взимам една от двете.... Help? :oops:

bimbi
9th August 2007, 20:52
мацо за кво ше даваш толкоз пари :) моята я купих за 17-18 лева, в комплект с още две резервни глави :) с обикновена батерия волт и половина, без стойки и каквито и да било приспособления. просто ел.четка :)

Tsvetik
10th August 2007, 20:16
мацо за кво ше даваш толкоз пари :) моята я купих за 17-18 лева, в комплект с още две резервни глави :) с обикновена батерия волт и половина, без стойки и каквито и да било приспособления. просто ел.четка :)

Ами ха де, аз докато прочета поуста ти и вече държа в ръцете си първата :lol: и съм във възхита :girl_in_love: нараво се чудя как до сега съм живяла без ел. четка :2001: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Тайна
14th August 2007, 20:28
А колко често трябва да се ползват конците за зъби, всеки ден ли :roll:И един още по-тъп въпрос :oops: преди или след измиване на зъбите е най-добре?
П.П. Прави ми впечатление, че в САЩ много хора ползват конци за зъби, има почти толкова видове, колкото и четки за зъби :!:

д-р Венелинов
14th August 2007, 22:07
А колко често трябва да се ползват конците за зъби, всеки ден ли :roll:И един още по-тъп въпрос :oops: преди или след измиване на зъбите е най-добре?
П.П. Прави ми впечатление, че в САЩ много хора ползват конци за зъби, има почти толкова видове, колкото и четки за зъби :!:

Всеки ден, веднъж дневно, вечер след измиване на зъбите. И поне два пъти годишно дълбоко почистване на зъбен камък.
:D

Rusalka
15th August 2007, 08:11
Да, полезно е да се използват конци, но лично на мен ми разкървавяват венците.Какво да правя в този случай?

valhalla
15th August 2007, 13:31
Rusalka, на самите конци пише, че кървенето е нормално и след известно време спира... но при мен освен кървенето е и на лице много малко разстояние между зъбете... затова, както писах по-нагоре, зъболекарката ми ми препоръча почистване с клечка за зъби вместо конци... но аз се чувствам много по-комфортно с конците и пак си ги ползвам, много по рядко обаче... :cry:

д-р Венелинов
15th August 2007, 17:26
Rusalka, на самите конци пише, че кървенето е нормално и след известно време спира... но при мен освен кървенето е и на лице много малко разстояние между зъбете... затова, както писах по-нагоре, зъболекарката ми ми препоръча почистване с клечка за зъби вместо конци... но аз се чувствам много по-комфортно с конците и пак си ги ползвам, много по рядко обаче... :cry:

Аз лично не харесвам клечките за зъби, защото понякога са доста коварни (трескички от тях могат доста лошо да наранят венците). За плътни или скупчени зъби трябва да се ползват конци с восък.

д-р Венелинов
15th August 2007, 17:29
Ако ви кървят венците при ползване наконец има две причини:
или имате възпаление на венците и зъбен камък (почистване от стоматолог)
или натискате конците много към венците - трябва малко повече внимание.

Тази седмица получих една интересна оферта от една фирма-доставчик. Електрически конец за зъби и душ за уста. Внос от американска фирма с много добри цени. В петък ще получа два от уредите, ще ги пробвам и ще ви кажа как е.
:D

bimbi
16th August 2007, 07:28
Електрически конец за зъби ... :shock: що за чудо ще е това :) чакаме снимки и подробности :D

valhalla
16th August 2007, 10:17
Аз лично не харесвам клечките за зъби, защото понякога са доста коварни (трескички от тях могат доста лошо да наранят венците). За плътни или скупчени зъби трябва да се ползват конци с восък.

10х :)
И аз не харесвам клечки за зъби...

dimitrova
6th September 2007, 18:07
интересува ме как е по- добре да се чисти зъбния камък с инструменти (което много боли) или с лазер...не съм пробвала с лазер,но чула съм че било вредно за зъбите така ми каза една зъболекарка

diastemma
7th September 2007, 07:58
Не съм чувала за почистване с лазер (не че може да няма такава технология, но сигурно не е много популярна). За сметка на това в почти всички кабинети има ултразвукови апарати за почистване на зъбен камък. По моето скромно мнение те не вредят на зъбите.

д-р Венелинов
7th September 2007, 08:49
Не съм чувала за почистване с лазер (не че може да няма такава технология, но сигурно не е много популярна). За сметка на това в почти всички кабинети има ултразвукови апарати за почистване на зъбен камък. По моето скромно мнение те не вредят на зъбите.

:2043: :2043: :2043: