PDA

View Full Version : Афта по устните


rumqnceto
19th September 2007, 14:56
здравейте хора, искам да питам дали ви се е случвало след френска любов да ви излиза херпес или афта по устните.Първият път ми излезе херпес, а сега афта и савсем малки мехурчета от вътрешната страна на устната ми.
Незнам какво е това, отминава, но бавно.
ще съм благодарна ако ми дадете съвет

Beautiful_
19th September 2007, 15:38
по принцип раничките в устата минават бавно защото е влажно там. не са ми се случвали такива работи. мога да ти препоръчам да се жабуркаш със сода за хляб разтворена във вода :)

rumqnceto
20th September 2007, 08:28
ОК ще пробвам. Мехурчетата отминаха за 3, 4 дни.Но раничката от външната страна е доста упорита.Мисля че и на лекар трябва да отида, но честно казано малко ми кофти....

Beautiful_
20th September 2007, 15:22
раничките в устната кухина се появяват от мръсотии. ако толкова ти е кофти можеш да отидеш в аптеката и да питаш просто за някакъв препарат :)

Galiusha
20th September 2007, 21:13
Може да е стрескавица и да не е свързано с правенето на френска любов, а от настинка, напрежение или отслабване на организма.

rumqnceto
21st September 2007, 15:24
двата последни пъти се получи това, трети път нямам желание да пробвам,
мерси за съветите

д-р Венелинов
23rd September 2007, 19:21
здравейте хора, искам да питам дали ви се е случвало след френска любов да ви излиза херпес или афта по устните.Първият път ми излезе херпес, а сега афта и савсем малки мехурчета от вътрешната страна на устната ми.
Незнам какво е това, отминава, но бавно.
ще съм благодарна ако ми дадете съвет

Колко време след френската любов се появиха първите афти и защо ги свързвате точно с това?
Пушите ли?
Преди колко време се появиха за първи път?
Появявали ли са се след това отново?

rumqnceto
24th September 2007, 07:58
за първи път се появиха в началото на август.Още на сутринта имах херпес.От тогава не бях правила френска любов, сега преди 2 седмици пак се случи.Още на другия ден се появи афта, мехурчета от вътрешната страна на устнаталСтранно ми е се появяват две различни неща, херпеса много ме сърбеше, а афтата не.Лекувах го с Femivir, на афтата също слагах от това лекарство, но нямаше ефект.Отмина от самосебе си.Пуша от време на време.Вечер.Не съм страстна пушачка.По някой път с дни не пуша.

rumqnceto
24th September 2007, 08:00
забравих да кажа че след като отминат не се появяват отново.

д-р Венелинов
24th September 2007, 12:44
Принципно за появата на афти по устната лигавица (меката тъкан покриваща устната кухина, езика и бузите отвътре) има няколко причини:
1. Слаба травма ускорява появата й- при миене на зъби с по-твърда четка, при остри ръбове на зъби или пломби, корони, мостове, при често захапване от неправилна захапка.
2. Психичен и физически стрес ускорява появата й
3. Общи заболявания - заболявания на стомашно-чревния тракт, дефицит на някой витамини (фолиева киселина, В12), желязо; ендокринни смущения при жените (при някой жени афти предшестват с 4-5 дни появата на менструацията).
3. Хранителна алергия
4. Появяват се най-често при непушачи, защото при тях лигавицата е по-тънка
5. Инфекция от херпес
6. Ако имате различни метали в устата си (метални корони, амалгамени пломби, злато, металокерамика), т.н. биметализъм.

Ако приятелят ви е нямал херпес по пениса, не сте го хванала от френската любов, но може да сте го хванала от обикновената любов :oops: (при нормална целувка, ако приятелят ви е боледувал някога в живота си от херпес може да ви зарази).
Във всички случаи е необходимо да отидете на лекар (кожен и стоматолог) , за да се установи причината за появата. Понякога успешно лечение се постига с малко диета. В голяма част от случаите афтите предшестват или следват херпеса (а той се появява при нисък имунитет). За съжаление афтите без лечение минават за 7 дни, а с лекарства за 1 седмица. Можете да си купите още и Pansoral - с него мажете афтите, за да не ви болят и избягвайте горещи и пикантни храни, когато имате афти (а и по принцип).

И накрая, ако френската любов ви харесва.... :oops: не се отказвайте от нея.

Надявам се да съм ви бил полезен поне мъничко.

bimbi
24th September 2007, 16:10
ахаха док как се черви :girl_haha: :1241:

Мария Василева
24th September 2007, 17:21
д-р Венелинов, поздравления за изчерпателния отговор! :girl_haha: :1223:

Nelina_02
24th September 2007, 18:32
За съжаление афтите без лечение минават за 7 дни, а с лекарства за 1 седмица.
:roll:

д-р Венелинов
24th September 2007, 18:36
За съжаление афтите без лечение минават за 7 дни, а с лекарства за 1 седмица.
:roll:

Не е грешка. Това е докторска шега (малко черен хумор).

д-р Венелинов
24th September 2007, 18:47
ахаха док как се черви :girl_haha: :1241: :D :D :D

rumqnceto
24th September 2007, 21:46
наистина много изчерпателно отговорихте на въпросите ми.
дадохте ми надежда,
поздрави :D

estrella
24th September 2007, 22:32
И недей да правиш френска любов, докато имаш проблеми с устата;)

mallvina
25th September 2007, 00:57
И накрая, ако френската любов ви харесва.... не се отказвайте от нея.

Надявам се да съм ви бил полезен поне мъничко.

докторе,как разбирасе особенно в предпоследното изречение :arrow: само да добавя на мен ми излизат винаги от зъболекарските инструменти и ВАГОТИЛ-е решението,около половин минута се тушира афтата няколко пъти на ден ,за 3.4 дена ,много бързо минават.

rumqnceto
25th September 2007, 10:57
ами няма да правя .... :(

nqkoi
21st March 2008, 17:15
Докторе, спред това което сте написали - най-вероятният проблем е цинк-а който се съдържа в сепрмата :D

п.с. цинк ли беше... :)

liuskata8305
3rd June 2008, 17:44
На мен пък херпеси ми излизат всяка зима от студа :lol:

чичо
3rd June 2008, 21:40
Кой те излъга ,че е от студа...?
:D

diastemma
3rd June 2008, 23:48
Може и така да се каже - нали от студа се подтиска имунната система и гадовете излизат от нервите върху устните:)

liuskata8305
4th June 2008, 07:12
ами от друго не виждам да е.Малко студ да ме лъхне и готово.А иначе няма от какво :roll: френска любов не съм правила :lol: и не съм си бъркала в устата с мръсни пръсти :lol:

д-р Венелинов
4th June 2008, 09:29
Знаете ли, кое е най- интересното - пушачите са лишени от "удоволствието" да получават афти....
Дължи се на удебеляване на лигавицата в резултат от дразненето от никотина (сега да не се юрнете да пушите :wink: ).

чичо
4th June 2008, 10:12
Тук не съм съгласен.Не са лишени....да речем ,че имат по-малко и по-рядко,но за сметка на това имат спиноцелуларни карциноми и като ги лекуват някъде 30-40 дена за афти след това не остават повече от 2 години на тоя свят:roll:

i_ani
4th June 2008, 13:38
Яворе , от твоите постове ми настръхва косата :2009:

Моля те не давай такива страшни прогнози :2044: :2044: :bowdowl:

P.S Тъкмо се зарадвах като прочетох какво е написал д-р Венелинов
:1203: и след това ти направо ме стресира :o :? :?

liuskata8305
4th June 2008, 15:35
Знаете ли, кое е най- интересното - пушачите са лишени от "удоволствието" да получават афти....
Дължи се на удебеляване на лигавицата в резултат от дразненето от никотина (сега да не се юрнете да пушите :wink: ).
Тук не съм съгласна с Вас :cool: Пуша като кумин :lol: а винаги съм си ги имала афтичките :lol:

diastemma
4th June 2008, 17:13
Тук не съм съгласен.Не са лишени....да речем ,че имат по-малко и по-рядко,но за сметка на това имат спиноцелуларни карциноми и като ги лекуват някъде 30-40 дена за афти след това не остават повече от 2 години на тоя свят:roll:
Базо бих казала (заради плоскоклетъчната метаплазия), което е по-малко страшно ... но това е методичен спор и не е за тук:)

д-р Венелинов
4th June 2008, 17:13
Знаете ли, кое е най- интересното - пушачите са лишени от "удоволствието" да получават афти....
Дължи се на удебеляване на лигавицата в резултат от дразненето от никотина (сега да не се юрнете да пушите :wink: ).
Тук не съм съгласна с Вас :cool: Пуша като кумин :lol: а винаги съм си ги имала афтичките :lol:

Вероятно не се касае за афти, а по-скоро за ранички (което на медицински език цвучи като - улцера)
:D

daliq
5th June 2008, 20:08
аз съм бивша пушачка и смея да кажа , че и преди и сега проблема е същият , афтата си е афта и не може да се сбърка!Има период на затишие и на бум ! Но е хубаво да се потърси причината да се появяват и ако не се спрат да се ограничат така , че да не ти съсипват ежедневието!

liuskata8305
5th June 2008, 20:23
Мойто по скоро е херпес и ми се появява като понастина :lol: Появява ми се ,не вътре ,а отвън по устата :roll:

д-р Венелинов
5th June 2008, 20:29
Мойто по скоро е херпес и ми се появява като понастина :lol: Появява ми се ,не вътре ,а отвън по устата :roll:

Ако започва като множество миниатюрни меурчета, които след 2-3 дни хващат коричка и минава след около 7-9 дни, значи е херпес.

Много често причината за поява на афти са и остри ръбове по зъбите, пломбите, отчупени зъби, проблемив захапката, което води до прехапване на лигавицата, консумация на пикантна храна и т.н.

Общо взето при някого се появяват по-често, а при други не. Във всички случаи са свързани с пониженият имунитет.