PDA

View Full Version : За миенето на зъбите...


bimbi
26th September 2007, 16:16
Я нашите любими стоматолози да дадат по едно компетентно мнение, че току-що прочетох нещо, което досега не съм знаела. Вярно ли е това?

Има си пасти за зъби, които изрично предупреждават, че трябва да е суха четката. Така е при повечето избелващи пасти за зъби, базиращи се на NaHCO3 (натриев хидрогенкарбонат, като сода за хляб е по известна). Такава паста е например френската елгидиум с микропулверизирана сода. Друга с различен активен състав е на пърл дропс холивуд смайл. Тя съдържа перокси частици и също е добре да е на суха четка. Идеята и при двете, е че водата е универсален разтворител, който би разпаднал тези съставки, преди да са влезли в досег с емайла на зъбите. Иначе за повечето други пасти за зъби наистина е добре да се мокри четката преди нанасянето на пастата за зъби.

darimai
26th September 2007, 19:40
Да, кажете, и на мен ми е интересно. Аз от години си ги мия само със суха. Чух, че така трябвало.

estrella
27th September 2007, 20:41
Спрях да си мокря четката преди да си я сложа в устата, защото някой някога ми каза, че така зъбите се измивали по-добре. Явно заради това ще е било. Явор и Венелинов да не се помотват, а да идват и да обясняват:)

bimbi
27th September 2007, 21:00
Явор и Венелинов да не се помотват, а да идват и да обясняват:)изчаквам ги още малко и ще им досаждам по телефона :twisted:

desitta
27th September 2007, 21:06
:lol: :lol:

д-р Венелинов
27th September 2007, 21:15
ЯЯЯЯЯЯЯЯЯ каква интересна темичка се е заформила тука
До колкото разбирам съм поканен. :D
Преди да ви отговоря бих искал да попитам привържениците на сухата четка:
Според вас как действа водата в четката (т.е. ако четката е намокрена преди да сложите пастата):?:
и
Какво отношение има тя към пастата и почистването на храната от зъбите:?:

bimbi
27th September 2007, 21:25
ае док, кви са тия задачки-закачки :lol: :lol:

като малка са ме научили да си мокря четката, и никога не съм се замисляла защо. на мен лично ми е по-приятно да се мия с намокрена предварително четка. някакси много ми е сухо иначе. ама пък ако трябва, няма да я мокря...щото напоследък се мия предимно с избелващи пасти, и ако това от цитата е вярно, все едно нищо не правя :roll:

д-р Венелинов
27th September 2007, 21:56
ае док, кви са тия задачки-закачки :lol: :lol:

като малка са ме научили да си мокря четката, и никога не съм се замисляла защо. на мен лично ми е по-приятно да се мия с намокрена предварително четка. някакси много ми е сухо иначе. ама пък ако трябва, няма да я мокря...щото напоследък се мия предимно с избелващи пасти, и ако това от цитата е вярно, все едно нищо не правя :roll:


Защо?
Кое в избелващите пасти се разваля от водата върху четката?

Beautiful_
27th September 2007, 21:58
мисля че е натриевия хидроген карбонат...ама ако не съм права не ми се смейте :oops:

bimbi
27th September 2007, 22:13
Кое в избелващите пасти се разваля от водата върху четката?уф, ми туй дет са го написали, натриев дрън-дрън...по химия съм лисвала, както вече стана ясно :lol: :lol:

darimai
27th September 2007, 23:08
В знак на протест спирам да си мия зъбите, докато някой доктор не се произнесе най-после! :twisted:
До довечера.

Devil_wears_Prada
28th September 2007, 08:10
В знак на протест спирам да си мия зъбите, докато някой доктор не се произнесе най-после! :twisted:
До довечера. :2055: :2047:

valhalla
28th September 2007, 09:39
хаха, наистина се заформи супер разговор...
поздравления за д-р Венелинов... така със задачки-закачки всички ще запомним правилният отговор :wink:
но аз си мисля, че той вече отговори... може и да не съм права но мисля, че се опитва да намекне, че няма нищо лошо в това да се мокри четката... :?: :idea: :?:

desitta
28th September 2007, 09:42
мисля, че се опитва да намекне, че няма нищо лошо в това да се мокри четката... :?: :idea: :?:

и аз се присъединявам към твоето мнение

darimai
28th September 2007, 12:20
Добре де, ако не доктор, някой дето се оправя с карти Таро, той ако може да ни светне... :roll:

alfa
28th September 2007, 12:25
Манията много Ви е подгонила Вас с интерес ще чета тази тема която смятам, че трябва да се премести в раздел "Смешки".

estrella
28th September 2007, 13:49
Аз се сетих защо спрях да си мокря четката - защото омеква и започвам да бълвам една пяна, страшна работа.

Като слушам обаче закачливия тон на д-р Венелинов, май цитата, дето го е пуснала Бимби е пълна смешка...

д-р Венелинов
28th September 2007, 21:14
Здравейте, аз отново съм тук.
Всъщност аз лично за първи път чувам, че четката трябвало да бъде суха докато си мием зъбите, защото....

Има си пасти за зъби, които изрично предупреждават, че трябва да е суха четката. Така е при повечето избелващи пасти за зъби, базиращи се на NaHCO3 (натриев хидрогенкарбонат, като сода за хляб е по известна). Такава паста е например френската елгидиум с микропулверизирана сода. Друга с различен активен състав е на пърл дропс холивуд смайл. Тя съдържа перокси частици и също е добре да е на суха четка. Идеята и при двете, е че водата е универсален разтворител, който би разпаднал тези съставки, преди да са влезли в досег с емайла на зъбите. Иначе за повечето други пасти за зъби наистина е добре да се мокри четката преди нанасянето на пастата за зъби.

Всъщност в устата не е сухо. Нали? Т.е. ако намокрим четката и сложим пастата върху нея и след това я пъхнем в мократа уста.... това са някъде към 2-3 секунди. Нали разбирате, че за такова кратко време разтварянето на содата ще е незначително (може би 3-4 % от цялото количество).
Виж друг е въпросът след това четката да изсъхне, защото микробите в устата се задържат в основата на косъмчетата и след месец, два започват да се размножават. Ето защо е желателно добре да подсушавате четката за зъби (с изтръскване например), за да се намали рискът от заселване на микроби по четката. Някой автори даже препоръчват да се ползват две четки (едната вечер, а др, сутрин), за да имат достатъчно време да изсъхват. Така няма да се колонизират от микроби.
Както и да е. Според мен най-важното е да ползвате четка и паста, а всичко останало - както ви харесва.

bimbi
28th September 2007, 21:44
Виж друг е въпросът след това четката да изсъхне, защото микробите в устата се задържат в основата на косъмчетата и след месец, два започват да се размножават. Ето защо е желателно добре да подсушавате четката за зъби (с изтръскване например), за да се намали рискът от заселване на микроби по четката.Ок, другото го изяснихме. А във връзка с микробите, преди години бях чела, че се препоръчва миене на четката със сапун от време на време, не помня колко често, нещо от рода на веднъж седмично беше. Нещо по тоя въпрос?

alfa
29th September 2007, 08:14
Направо нова четка, то и без тва косъмчетата й омекват....това да дадеш 1лв. на 1-2 месеца е по-добре отколкото да си миеш четката за зъби...

estrella
29th September 2007, 14:34
Алфа, ако си купуваш четка за 1 лев, по-добре си мий зъбите с пръст. Защо мислиш има четки и от 10 лева? И да, има разлика в качеството!

valhalla
29th September 2007, 18:11
Алфа, ако си купуваш четка за 1 лев, по-добре си мий зъбите с пръст.
:2043: :2001: :1228:

д-р Венелинов
29th September 2007, 18:12
Алфа, ако си купуваш четка за 1 лев, по-добре си мий зъбите с пръст. Защо мислиш има четки и от 10 лева? И да, има разлика в качеството!

Предполагам, че Алфа има предвид 1-2 лв. на месец, т.е. една четка от 4-5 лв. за 3 месеца..... горе-долу сметката излиза.

alfa
29th September 2007, 19:41
Защо мислиш има четки и от 10 лева?

Познай... :wink:

estrella
30th September 2007, 06:47
Мир:) А това за бактериите означава ли, че не трябва да си държим четките в затворено .. .ох как се казва... това, в което се държат четките за зъби?

darimai
30th September 2007, 16:20
Според мен не е хубаво да се държат в капаче, защото то пречи да изсъхнат.

д-р Венелинов
30th September 2007, 19:56
Според мен не е хубаво да се държат в капаче, защото то пречи да изсъхнат.

Tези капачета са просто травъл. Пoлзват се, когато пътувате, за да не се смачкат косъмчетата в несесера.
:D

alexion
1st October 2007, 16:43
Алфа, ако си купуваш четка за 1 лев, по-добре си мий зъбите с пръст. Аз веднъж си купих една от 20 ст. :biggrin:

alfa
2nd October 2007, 16:54
Алфа, ако си купуваш четка за 1 лев, по-добре си мий зъбите с пръст. Аз веднъж си купих една от 20 ст. :biggrin:

Колко зъби ти опадаха, хванаха кариес и т.н. ? :shock:

estrella
2nd October 2007, 21:32
Нямам предвид капачетата за всяка отделна четка, а онези поставки за четки за зъби, в които се слагат всички четки на семейството и отгоре се захлупват с чашка. Нашата не е с чашка, но понеже ми е абсолютно невъзможно да ви обясня каква е, представете си, че е с чаша отгоре;) Та въпроса ми е - да я разкарам ли и да си оставям четката да си съхне на воля или какво? :girl_haha:

darimai
3rd October 2007, 00:52
Аз лично препоръчвам да не създаваш парников ефект за семейните четки за зъби. :wink:
Няй-добре да си съхнат на воля.

Beautiful_
8th October 2007, 10:58
http://zdrave.bg/?c=n&id=399 :tooth:

д-р Венелинов
8th October 2007, 12:14
http://zdrave.bg/?c=n&id=399


:D :D :D
Предполагам, че изследването в Англия не е вземало предвид турските и китайски четки, които се продават у нас. Иначе всичко друго е вярно.

Повечето стоматолози биха потвърдили, че при миенето на зъби от значение е как, а не с какво и биха препоръчали: поне два пъти дневно, задължително сутрин и вечер (след ядене) и всяко миене да трае поне една минута, като се трият еднакво добре външната, вътрешната страна на зъбите и дори езика.

petyaaaa
8th October 2007, 13:35
д-р Венелинов, а миенето сутрин преди или след закуска трябва да се прави? Съжалявам, ако въпросът е глупав :oops: но нали сутринта след ставане трябва да се измият налепите и слюнката от спането, а пък след закуска - да не остава храна... :roll: Благодаря предварително!

estrella
8th October 2007, 18:52
А как така поне една минута? Какво стана с трите минути или "една песен време"? Пак опряхме до зъболекарите ни, те пак се мотаят из Обща :twisted:

д-р Венелинов
8th October 2007, 21:03
д-р Венелинов, а миенето сутрин преди или след закуска трябва да се прави? Съжалявам, ако въпросът е глупав :oops: но нали сутринта след ставане трябва да се измият налепите и слюнката от спането, а пък след закуска - да не остава храна... :roll: Благодаря предварително!

Aз лично педпочитам да се мия сутрин преди закуска, а след нея си изплаквама устата с вода/вода за уста.

Относно минутите: минимума е 1 мин. на челюст. Оптимално време 3 мин. За децата 1 мин оптимум.

Babri
9th October 2007, 09:20
А защо децата само по 1 минута?

д-р Венелинов
9th October 2007, 12:17
А защо децата само по 1 минута?

Защото много бързо губят концентрация и едва ли е възможно да ги накарате 3 мин. да търкат концентрирано зъбите си.
:D

Babri
9th October 2007, 12:30
А,може,може :D Като знаят,че чичо доктор ще им бръмчи с машинката,ще търкат и 5 :tooth:

Rusalka
7th November 2008, 12:48
Бихте ли ми препоръчали вода за уста. :D

Т-Е-Д-И
8th November 2008, 20:37
Днес купих нов за мен вид четка за зъби, паста, конци и вода за уста, казват се elgydium, ще почакам да видя има ли по-различен ефект от останалите

д-р Венелинов
8th November 2008, 23:19
Бихте ли ми препоръчали вода за уста. :D

Listerin (син или оранжве). Др. цветове са много люти.

Rusalka
11th November 2008, 10:35
goldi, д-р Венелинов благодаря ви! :D

д-р Венелинов
11th November 2008, 23:21
ПОследните данни, с които се запознах в специализираните издания е за тенденцията да се пускат на пазара пасти за зъби без Натриев ЛаурилСулфат. Това е съставка, която се намира във всички пасти за зъби. Според последните проучвания обаче е установено, че тази съставка много често води до развитие на алергични реакции, а също така при употрябата на пасти съдържащи я - може да се получи повърхноснтна десквамация на епитела на лигавицата и венците (прилича на мека слуз полепнала по венците, лесно отсраняваща се). Това разбира се е най-елементарното обяснение, но ако има интересуващи се надявам се инфото да ви свърши раота.

Rusalka
12th November 2008, 11:55
Коя фирма ще пуска такава паста за зъби? И дали те ще мият достатъчно добре, според вас?

д-р Венелинов
12th November 2008, 22:20
Коя фирма ще пуска такава паста за зъби? И дали те ще мият достатъчно добре, според вас?

за сега аз лично съм пробвал Рембранд и една паста на Elgydium (те имат още един вид, ама не се сещам за името). Мисля че и Sensodin трябва да имат такава. Относно почистващата способност аз лично не намирам разлика. Уви само времето ще покаже къде е истината... :D