PDA

View Full Version : Запечатване на млечни заби?


Принцеса
24th October 2007, 14:16
Искам да ви попитам добър вариант ли е това, и дали е възможно да се направи на 3г дете.

д-р Венелинов
24th October 2007, 18:32
Принципно дори и да запечатате фисурите (така се наричат вдлъбнатините по дъвкателната повърхност) със силант (лак за покриване и противодействие на кариеса) млечните зъби биха могли да образуват много лесно кариес между тях. В такъв случай мисля, че ще е безсмислено на 3 г. дете да се прави тази процедура. Виж при постояните зъби е нещо друго: те по-трудно образуват кариес, но при поникването си фисурите им са много дълбоки и там задържат храна -> кариес по дъвкателната повърхност.
Най-добре наблегнете на правилното и редовно миене на зъбките с паста и четка. и водете детето поне 3 пъти годишно на профилактични прегледи при зъболекар.

Принцеса
24th October 2007, 19:56
Ние мием зъбите вече почти 2 години, профилактичен преглед правихме на 2 г. Всичко беше наред, но сега мисля че има кариес. какво ще ме посъветвате, да пломбираме зъбчето(просто не си го представям това) или да го оставим така. Ако е възможно да ми препоръчате добър стоматолог който има подход към децата.

д-р Венелинов
24th October 2007, 20:11
Ние мием зъбите вече почти 2 години, профилактичен преглед правихме на 2 г. Всичко беше наред, но сега мисля че има кариес. какво ще ме посъветвате, да пломбираме зъбчето(просто не си го представям това) или да го оставим така. Ако е възможно да ми препоръчате добър стоматолог който има подход към децата.

Заведете го на зъболекра и ако има кариес той терябва да се пломбира. Много е важно да се запазват млечните зъбки здрави до поникването на постоянните. Ако млечните се разрушат по-рано от нормалното, тогава има опастност зъбите да се сгъстят и да няма достатъчно място за постоянните и те да са много криви след като поникнат.

Celine
25th October 2007, 07:22
А какво представлява това запечатване ? За какви случаи е подходящо ?

д-р Венелинов
25th October 2007, 14:49
Силантът е лак, който отделя флуор (флуорът заздравява зъбите и се бори с микробите). Покривайки новопробилите постоянни зъби ги предпазваме от развитие на кариес, защото първите 2-3 год. след пробива е най-лесно да се образува каиес при тях.
Понякога се прави и при възсрастни за мъдреците, когато пробиват.

Celine
25th October 2007, 16:49
Някой да ми беше казал за това чудо преди ........ :1246:

junglegirl
26th October 2007, 19:08
Spam :oops: