PDA

View Full Version : Алкохолизъм или не? Помогнете ми


Hot_Lady
24th October 2007, 18:23
Здравейте!
искам да задам един въпрос а вие ако желаете ми отговорете- родителите ми пият всяка вечер по около 70 мл ракия и по чаша или чаша и половина вино, това ме притеснява защото все повече ми зазприличва на алкохолизъм.... тревожа се.. защото преди всичко те са моите родители, а алкохолът не води до ннищо хубаво- води до депресии, безсъние, разконцентрираност, увреждане на здравето и куп други работи...
те постоянно повтарят колко полезно било да се пие по малко, то помагало, просто фанатично си вярват в себе си и в техния битов алкохолизъм, че е нещо нормално да ядеш салата и да пиеш ракия...

да ама не... аз се тревожа... затова Ви питам според вас това алкохолизъм ли е, вашите родители и вашите близки така ли пият "по български"????

ако кажете да говоря с тях- правила съм го- ефект няма освен че ми се разсърдиха че едва ли не ги наричам алкохолици...

Мария Василева
24th October 2007, 18:46
ами, Hot_Lady - не мисля че тези количества са притеснителни. то си е част от удоволствието и е в съвсем разумни мерки и граници. :|
алкохолизва е съвсем друго. отличава се с пиянство и прочие..... а не вървам родителите ти да се напиват от това. и наистина - и лекари са казвали многократно- по малки количества е полезно. дет се вика- всичко е в мярката. що на аптеките има змия увита около чаша (поне преди имаше) - щото в дозата е лекарството, в дозата е отровата.
не се безпокой от този ритуал на родителите ти. :1206:

Beautiful_
24th October 2007, 19:29
естествено че е полезно по малко ракия. ако си гледала по новините, когато дават баби на по 100 год. примерно и ги питат каква е рецептата на дълголетието, те винаги казват, че си пийват редовно, но по малко.

valhalla
24th October 2007, 20:28
много благодаря за тази тема...
това е проблем който и мен ме вълнува... за стандартите на България, това не е алкохолизъм - дори много хора ще кажат, че не е и проблем, но истината е че всъщност е битов алкохолизъм и наистина голям проблем... този балкански манталитет когато става въпрос за 1-2 със салата или мезе... определено е шокирал всички представители на други нации които съм срещнала...
междудругото не обвинявам никого - и аз като нормална българка консумирам шопската с ракия/водка :drinking_more:, тоника с джин и вечерята с бира/вино ... :1225:
не става въпрос за някакви запивания с простотии, просто така за по весело :2053: :2054:
но факта, че съм готова да правя повече :2056: и :2019: само и само да не спирам :1206: говори за наличието на проблем...

Slyn4islava
24th October 2007, 20:54
Стига бе, французите ако не изпият поне по една чаша вино, и то за обяд, изобщо не сядат на масата, познавам бритиши дето си пият по бутилка вино всяка вечер- една за него, една за нея, та не сме само ние с "балканския" манталитет. Всички пият, пък ако е и забранено, наиш ли ко е сладко:))))))

adyonas
24th October 2007, 21:56
Не се коси, мацка. Баща ми си пийва често по чашка ракия и хапва салатка. Не е всяка вечер, но 2 пъти в седмицата... поне... Щом не те тормозят или не падат под масата- значи всичко е ок. Предполагам, че и те като баща ми просто разпускат. Пък и както казаха другите, то е полезно. :) [/url]

Hot_Lady
24th October 2007, 23:18
абе съгласна съм с разпускането ама то не е два/три пъти в седмицата а е всяка вечер и понякога когато например баща ми е нощна смяна на работа, майка ми пак пие ракия, въпреки че него го няма или изобщо няма кой да и прави компания... те се оправдават и особено майка ми с това, че било полезно по малко и че така релаксирали, след вечеря и особено след дългия и уморителен рааботен ден майка ми просто бърза да си легне, и в същото време въпреки сравнително ранното лягане тя страда от безсъние и сънува кошмари, вследствие от алкохола е това безсъние...
и така.. ако и кажа нещо или на тях общо те ще се разсърдят и ще се обидят...

потресена съм... добре че съм съзнателен човек.. иначе то излиза че моите собствени родители ме възпитават на алкохолизъм.....

Sunflowera
25th October 2007, 09:32
Изобщо не се тревожи, алкохолизъм е съвсем друго, алкохолиците пият от сутринта концентрати или изпадат в неколкодневни запои. Лично аз съм се интересувала подробно, защото имам навик всяка вечер да пия по 1-2 чаши вино и се бях притеснила дали е нормално :D . Съвсем нормално се оказа, дори полезно :D .

Babri
25th October 2007, 09:38
Не е проблем по да се пие по 1 чаша червено вино вечер,даже самите доктори го препоръчват :D Стига да не се прекалява.Всичко да е в норми.

ana-maria-magdalena
25th October 2007, 12:34
Мисля,че няма нищо лошо в това стига да е в рамките на нормалното.
Ние в къщи също го правим почти всяка вечер-преди вечеря сервирам една голяма шопска салата,тъй като и децата я харесват и с моя съпруг си сипваме по двайсетина грама ракийка и си разказваме как ни е минал деня,след което вечеряме. :wink:

mallvina
25th October 2007, 13:10
Специално за червеното вино и ракията ,тези грамажи които Hot_lady пият родителите ,не само че не е вредно ,но е и полезно .Червеното вино е много полезно за холестерола ,а ракията действа съдоразширяващо и смъква кръвното,дори и всеки ден да пият не е проблем ,стига само да не :drinking_more: оризова ракия ,която е егати убиеца 70%алкахол а то 95 % спирт в аптеките също от ориз се прави :1215:

baby_doll
15th November 2007, 12:36
Аз пък смятам,че това пиене всяка вечер не е толкова безобидно. Говоря от личен опит, защото баща ми по този начин - "малко ракийка за разпускане си е в реда на нещата" - се докара до истински алкохолизъм. Такива хора постепенно започват да потушават с алкохол всичките си проблеми, започват да страдат от безсъние ако не са си пийнали, решават, че и по една чашка на обяд няма да навреди... на никого не пожелавам да се сблъсква с това, което аз съм видяла :cry: Вярно, вече е в миналото, но трябва да знаете,че алкохолната зависимост е дори по-тежка от наркотичната и лечението от нея е изключително мъчително както за зависимия, така и за близките му.

:lol: Много се разписах, но това ми е болно място. Според мен говори с родителите си сериозно. Между другото, един от признаците на алкохолизма е, че зависимият отрича да е такъв и става особено раздразнителен, когато му се говори по този въпрос

Мария Василева
15th November 2007, 16:29
то си е до хората. за едни не е проблем, а за други става.. :? зависи от поносимоста на самия човек. различни сме все пак.