PDA

View Full Version : Късогледство


Forza
20th February 2008, 17:08
Здравейте!На 20 години съм и съм с дипотри на 2-те очи - 1,5 и 0,75.Въпроса ми е възможно ли е при носене на очила това увреждане на зрението да се излекува?Задавам този въпрос защото като бях малък пак носих очила и мисля,че за 5 години зрението ми се беше възстановило.

Пипилота
20th February 2008, 17:25
Не. Мисля, че не е възможно. Принципно с възрастта се изменя диоптъра в полза на дългогледството. Т.е. ако ти носиш диоптър 5 за късогледи, след 30 години той може да стигне 4 или 3.
Носенето на очила обикновено, обаче увеличава диопъра, така съм чувала.
Защо не пита лекаря си?

secretk
20th February 2008, 20:53
хм aз имaм съвсем другa информaция tory
по принцип късогледството не се лекувa, освен aко не си го имaл в рaннa възраст, защото по време нa пубертетa може дa се преподолее.
късогледството не нaмaлява в полза нa дaлекогледството, нищо подобно просто ще си имaме нa стaри години и двете и ще сa ни нужни очилa и за двете:(
относно носенето нa очилa, aко те се носят прaвилно и сa изписaни прaвилно, ти помaгaт дa не увеличaвaш прогресивно диоптърa, a постепенно. идеятa е дa е с мaлко по-нисък диоптър от колкото имaш нуждa, за дa може все пaк окото дa рaботи.
имaй предвид, че кaто сме по-млaди очния мускул е по-добър и съответно носим по-мaлък диоптър, но с възрaсттa се увеличaвa.
също имa и хигиенa, която трябвa дa спaзваш, но предполaгaм щом вече си носил очилa го знaеш товa.
късогледството не се лекувa-все пaк знaем кaквa е причинaтa-обрaзът се получaвa преди ретинaтa, a не върху нея и корекцията се постигa чрез очилaтa, но те не лекувaт, просто ти помaгaт дa виждaш по-добре и дa не нaтовaрвaш много очите си.

valeto
20th February 2008, 23:08
Пробвай с лещи - при този малък диоптър няма да имаш проблеми да свикнеш с тях. При всички положения ще се чувстваш по-комфортно, а може и да усетиш положителна промяна. Поне при мен беше така - носех лещи преди време за период от 2 години и да ти кажа като ги свалих се чувствах по-добре, а след това ми изписаха и по-малък диоптър очила.

sibi
20th February 2008, 23:14
Хм, а моя приятелка, която години наред носеше очила заради късогледство, скоро ми се похвали (сега е на 40 г.), че вече може да шофира без очила. Тоест точно заради развиване на далекогледство с възрастта късогледството се е компенсирало.

secretk
20th February 2008, 23:17
лещите според мен не сa подходящи при толковa мaлък диоптър.
първите ми диоптри бяхa тaкивa: -0.75 и -1.25 и ги носех сaмо когaто гледaм филм със с субтитри или трябвa дa гледaм по нaдaлече.
според мен трябвa дa сa поне 2 за лещи.
имaйте предвид, че когaто решите дa си слaгaте лещи, се минaвa отново през доктор и преглед, защото при лещи диоптрите сa по-мaлки.

Forza
20th February 2008, 23:19
Всъщност съм се объркал.Диоптрите са 1,75 и 2.00.Като малък преодолях пак същия проблем,но отскоро пак започнах да недовиждам.

secretk
20th February 2008, 23:23
при тaкивa диоптри вече може дa се носят лещи, но въпреки товa aко решиш дa си слaгaш, трябвa дa отидеш нa преглед преди товa.
инaче нося очилa от 7 години и половинa и могa дa ти кaжa , че в нaчaлото бяхa -0.75 и -1.25 , сегa сa -2.75 и -3.00 кaто нa двете очи имaм и -0.75 aстигмaтизъм :( :girl_cry2: :girl_hysteric:

Пипилота
20th February 2008, 23:44
хм aз имaм съвсем другa информaция tory
късогледството не нaмaлява в полза нa дaлекогледството, нищо подобно просто ще си имaме нa стaри години и двете и ще сa ни нужни очилa и за двете:(

E такова жУвотно нЕма :lol: И късогледство и дългогледство. Абсурд.

secretk
20th February 2008, 23:47
не е aбсурд вярвaй ми, дядо ми Бог дa го прости беше тaкa, учителкaтa ми по физикa-също :)

valeto
20th February 2008, 23:50
secretk и аз съм с късогледство и астигматизъм, обаче с по-големи диоптри и не мога да нося лещи, но преди време бяха по-малки и определено се чувствах по-добре. Сега мисля да се подложа на лазерна корекция, обещанията са за доста добри резултати. Знам, че с лазер се корегира астигматизма, ама късогледстовото не знам до каква степен ще се оправи ... :?

secretk
20th February 2008, 23:56
a може ли дa попитaм защо сегa не можеш дa носиш лещи?
aз никогa не съм можелa, не могa дa си ги мaхaм :(
лaзерa мисля, че върши рaботa, но мaй трябвa дa сa поне 5 диоптрите, но не съм много сигурнa.

valeto
21st February 2008, 00:03
ами защото с моите шантави цилиндри и астигматизъм се слагат твърди лещи, а когато са над 2 диоптъра окото не ги понася, т.е. лещата или го "притиска", или "отхлупва", така да се каже. Аз затова, когато ми се увеличиха диоптрите (заради акъла ми...) не можах отново да сложа лещи - направих си, обаче се измъчих една седмица и нищо, просто не ги понасяше окото. И накрая пак на очила. :cool:

secretk
21st February 2008, 00:09
aхa ясно. лошо е , но нямa кaк.
aз лично не могa дa спрa процесa нa покaчвaне нa диоптрите :(

Mirami
8th March 2008, 13:24
И аз, макар че от 2 години няма промяна в диоптрите, скоро сигурно пак ще има... Колкото до операцията, помага за късогледството, моето бившо гадже си направи и вече е без очила, ама аз съм си пъзливка...
Леля ми е късогледа и далекогледа, сега в Италия се намират очила с двойни лещи за тези хора. И аз такива ще нося един ден :girl_cry2:

Суетен
9th March 2008, 12:08
Разбира се че има едновременно късогледство и далекогледство, и не само в Италия има очила за този проблем.
Относно лазера тои помага за премахване на късогледството, въпроса е дали този които иска да го премахне по този начин ще намери смелост и пари да се подложи на въпросната интервенция.
Една приятелка в Израел каза че неин колега си оправил зрението по този начин , а диоптъра му бил над -10 :shock:

Karlotta
24th March 2008, 14:25
И аз да споделя опита си въпреки,че му отговорихте на момчето.Аз нося лещи от 13-годишна т.е. вече 10г.Проблеми съм имала много,главно заради преносване.Очила дълго време не признвах и даже нямах въпреки гигантския диотър(-7!)От известно време си ползвам обаче макар и само вкъщи,пуста суета,и до магазина не се прежалвам да отида с тях,камо ли някъде другаде.
Лазерна корекция искам от години да си направя,имам мн познати с мойте диоптри и корекция,и не са си покачили пак диоптъра за период от 6-7 и повече години.Само че - финансовия въпрос,който за момента ми е преко сили.Плюс,че както разбрах трябва минимум 20 дни преди опреацията да не се носят лещи,за да не е напрегнато окото.А това да ходя 1н месец с очила само не знам как ще стане при мен;)

diavol4e
4th May 2009, 08:53
Здравейте!

Аз също имах късогледство- 4.75/4.50 и близо 10 години съм носила очила. Въпросът за лазерна корекция се беше загнездил в съзнанието ми от доста време, но така и не се решавах - едно от страх, а и финансово. И така докато не се намеси мъжът ми. Преди около година случайно в Интернет видял реклама на световно известна клиника в Истанбул. Обадих се, оказа се доста по-евтино и най-големият им коз беше издаването на пълна доживотна застраховка на очите, като ми обясниха, че по този начин те се ангажират да се грижат за очите ми доживот, и каквото и да се стане то си е за тяхна сметка, било то прегледи или повторна корекция. Навих се! Преди 8 месеца ми направиха корекция. Държа да споделя, че съм страшно доволна. Момичето, с което говорих по телефона тогава се оказа шефката на клиниката, която перфектно говореше български. Тя организира абсолютно цялото ни пътуване ( мъжът ми беше с мен ), резервации в хотел и т.н. Когато пристигнахме в града ни посрещнаха с луксозен микробус и ни заведоха в клиниката, където ни посрещна много мила жена, също от България. Направиха ми един куп изследвания и един изключително подробен преглед, който беше с продължителност около 3 часа. Оказа се, че съм подходяща за корекция. Към 17ч. ми направиха самата корекция, по време на която не почувствах никаква болка или дискомфорт, а въпросната жена, седеше до мен, държеше ми ръката и ми обясняваше подробно какво точно се случва по време на всеки един етап от процедурата. Вечерта ни заведоха в хотела, който беше на 20 метра от самата клиника. На следващият ден трябваше да отида на контролен преглед. Оказа се, че диоптрите ми са 0/0. Не мога да ви опиша как се почувствах. Веднага попитах къде наблизо има детски магазин, защото искахме да купим нещо на детето си. Тогава шефката на клиниката ( която също има малко дете ) ми каза, че и те със съпругът си ( собственикът на клиниката ) ще излизат да пазаруват за детето си, и ни покани да отидем с тях. Аз бях малко притеснена, но съпругът ми се съгласи. Заведоха ни в най-големият мол на Балканите. Беше наистина красиво. До момента, в който не седнахме да изпием по кафе. Ние се почувствахме изключително неловко, защото те не ни позволиха да си платим сметката, която беше солидна. Отговориха ни " Вие сте наши гости!". След като се върнахме обратно в клиниката, ни се искаше да разгледаме забележителностите на Истанбул и попитахме как да стигнем до някои от по-известните. Дамата ни отговори : " Не се притеснявайте, само да проверя програмата на шофьора. Колегите ми ще ви заведе. А ако той няма възможност, мъжът ми лично ще ви закара." Не мога да ви опиша как се почувствах-лично собственика на клиниката ще ни заведе на разходка! Оказа се, че шофьорът е свободен и заедно с жената, която говореше български език цял ден ни разхождаха из Истанбул, като отново не ни позволиха да си платим входните такси на нито един обект. Отново ни казаха " Вие сте гости!". Вечерта трябваше да си тръгнем, и на двама ни изобщо не ни се искаше да се прибираме. Шофьорът ни взе от хотела и ни заведе на автогарата, остана с нас докато не отпътуваха, а от клиниката всички ни изпратиха като стари приятели.

Наистина не мога да ви опиша колко хубаво беше всичко.

Въпросната клиника се казва EyeSTAR LASIK Institut. Пиша го всичко това, защото разбрах че вече имат и представител в България- Вера Радева 0898 776 350 и vera@eyestar.us, www.eyestar.bg

Поздрави и успех!