PDA

View Full Version : Резултат от цитонамазка и лечение след това


milnik
15th May 2008, 07:02
Как да разбирам резултат ПАП 3А-В?По-лошо ли е от 3В или е между А и В?Освен това е отметнато "без HPV" и нискостепенни ПИЛ.Изпратиха ме за биопсия,а там през цялото време говореха за абразио.Каква е разликата?Ще бъда много благодарна,ако ми отговорите на тези въпроси,защото сега чакам резултатите от биопсията и съм парализирана от страх.

sibi
15th May 2008, 07:59
Без HPV означава без човешкия папиломен вирус, за който се смята, че води до рак на маточната шийка. За другите неща не знам :roll:

bird_park
15th May 2008, 08:14
3A-B ozna4ava mejdu A-B , za 3-ta grupa. Po-lo6oto e 3B. Razkaji kakvo ti e le4enieto do sega? Kakvi kletki ima6 otbelqzani na citonamazkata?

milnik
15th May 2008, 08:19
Вече написах,че имам нискостепенни плоскоклетъчни интраепителни лезии(ПИЛ).Казаха ми,че раничката ми се е задълбала и ме изпратиха на биопсия.Сега чакам резултати.

milnik
15th May 2008, 08:26
А на болничния ми пише диагноза Дисплазия коли урети.

чичо
15th May 2008, 08:30
Утери трябва да е ,защото иначе почти звучи като едно друго нещо...

bird_park
15th May 2008, 08:33
Biopsiqta e za ustanovqvane kleta4nata struktura i morfologiq.Hubavoto e, 4e pri teb e otmetnato "bez HPV"-koeto zna4i , 4e ne e rakut na mota4nata shiika. Biopsiqta 6te pokaje kakvo da e sledva6toto le4enie na rani4kata ti i vsi4ko 6te e nared.

milnik
15th May 2008, 09:33
Наистина е утери.Какво значи това?А цитонамазката може ли със сигурност да покаже наличието или не на вируса?

bird_park
15th May 2008, 09:47
"......Цитонамазката също може да открие анормални клетки в най-ранна фаза. Ето защо експертите препоръчват за жените на 30 и повече години (тогава рискът от цервикален карцином е най-висок) HPV тест заедно с тяхната цитонамазка." ...

ВИЖ:
http://www.hpv-bg.com/

milnik
15th May 2008, 10:24
Биопсията може ли да покаже ракови клетки след като в цитонамазката пише "без ЧПВ"?И само от този вирус ли се причинява ракът на маточната шийка?

bird_park
15th May 2008, 10:39
Samo HPV pri4inqva rak na shiikata na matkata. Biopsiqta, spored men, nqma da pokaje HPV, sled kato ne e otkrit v citonamazkata ti. Ne znam oba4e biopsiqta kakvi kletki 6te pokaje. Koga ti izliza rezultata ot biopsiqta?

milnik
15th May 2008, 10:41
На 26 май и не знам как ще го дочакам.

bird_park
15th May 2008, 13:35
Чакането е неприятно. Всичко ще се оправи, ще видиш.

milnik
15th May 2008, 14:26
Благодаря ти за куража и за това,че ми отдели толкова време.Имах нужда да поговоря с някого.

bird_park
15th May 2008, 14:37
Регистрирах се тази сутрин,за да мога да пиша специално по темата ти. Винаги можеш да ми пишеш. Стискам палци и съм сигурна, че няма да имаш проблеми. Не става вапрос за ракови клетни при теб.
В София ли е правена биопсията?

milnik
15th May 2008, 15:05
Не в София.В Благоевград.И ти ли имаш такива проблеми?

mimika
15th May 2008, 15:07
milnik, стискаме палци и се надяваме да се похвалиш с добра новина на 26-ти :wink:

milnik
15th May 2008, 15:17
Много,много ви благодаря!

bird_park
15th May 2008, 15:24
Misleh, 4e si v Sofiq-ne 4e tova e ot zna4enie. Uspeh i spokoistvie i ot men!
Pi6i pak!

Karlotta
21st May 2008, 12:04
Вчера си получих резултатите от тест за HPV и теста е положителен - резултат 1,12,като допустимата граница е 1.Изписаха ми Изопринозин и Имунобор,които да пия по схема близо година.Гинекожката доста се постара да ме уплаши,като същевременно твърдеше,че не трябва да се притеснявам....Мн съм стресната честно казано,изчетох всичко,което намерих по темата,уж не е фатално и се твърди,че дори мога да родя,докато все още имам инфекцията в организма си.Много ще съм благодарна,ако някой,който е по-запознат или е минал през това изкаже мнение.Благодаря предварително!

bibi_82
24th July 2008, 18:52
Правих си цитонамазка.Резултата ми е ПАП1,преоблдаващи суперфициални и интермедиерни клетки(ако чета правилно), левкоцити(-), лактобацили (+++)...
искам да питам нещо ако някой знае да ми отговори - преди известно време гинеколожката ми беше казала че имам полип на матката и настояваше за кюртаж. Естествено тогава аз реших да се консултирам и с друг специалист и той каза че полип нямам...писала съм за това в друга тема.
Та въпроса ми е може ли чрез цитонамазката да се установи дали по матката има полип или това е изследване само за шийката на матката?

milnik
24th July 2008, 19:44
Не съм специалист,но мисля че цитонамазката открива промените само по шийката.Моята препоръка е да отидеш на преглед при трети специалист,който има добра апаратура.Сигурно вече си прочела,че полипа може да стане злокачествен,така че това не трябва да се отлага.Успех!

bibi_82
25th July 2008, 09:01
опитах се да намеря инфо по въпроса но удрям на камък нещо :roll: каква апаратура е необходимо да има един гинеколог за да открие или отхвърли със сигурност наличието на полип или еветуално с някакви изследвания това може ли да се установи?

dimitriq76
25th July 2008, 17:34
По принцип не съм специалист ,но тъй като съм имала геникологични проблеми и съм чела всякаква информация ,мога да ти кажа че най -добре е да си направиш куртажа за да разбереш дали имаш полип .Ако имаш полип би трябвало да имаш кървене между периода от един до др цикъл и обилен мензис .На цитонамазката неможе да разбереш дали имаш полип на матката ,ако полипа е на шийката може но ако е в кухината на матката неможе !Другия вариянт е да си направиш едно изслидване оглед на матката ,като пробиват коремната кохина и ти вкарват нешто като камера и така правят огледа ,но точно как се казваше сега не се сештам ,по принцип от моя лекар знам ,че хистологията е на 100 процента сигорно ,значи че ако си направиш кюртажа и го изследват така можеш да си сигурна иначе не !

bibi_82
25th July 2008, 20:51
успях да намеря тази информация по въпроса, май това е по-добрият вариант от кюртажа особено за нераждала жена

http://www.maichindom-varna.com/blog.php?id=17

и сега си спомних че преди време си говорих с едно момиче от форума което си беше правило тази процедура за премахване на полип на матката.който се интересува може да надникне в тази тема

http://forum.tialoto.bg/viewtopic.php?t=6460&postdays=0&postorder=asc&start=125&sid=ed9626dca66f412b1e662556483f5baa

dimitriq76
26th July 2008, 07:31
Да това е също мисля добро изследване стига да е направено от добър специалист,то същото се отнася и за кюртажа !Ами търси вариянти но ако наиктина се окаже ,че имаш полип трябва да го махнеш !

bibi_82
26th July 2008, 08:44
мда знам че ако има такъв трябва да се махне.когато ходих на преглед лекаря ми каза че според него кървенето между менструациите се дължи на хормонални смущения.след като бях провела няколко месечно лечение кървенето спря а после пак се появи но по-оскъдно.сега пак провеждам лечение и нямам кървене.като приключи ще видя какво е положението.иначе други оплаквания нямам - цикъла ми не е по-обилен от обикновено, идва ми навреме.все пак в момента правя някои профилактични изследвания а ако се появи пак кървене и междувременно от изследванията не излезе нищо друго ще правя и това за полипа - няма начин.

trigers
28th July 2008, 13:52
биби, как го откриха този полип? имаше ли причина да ис правиш цитонамазка или просто така?

bibi_82
28th July 2008, 14:01
за полипа ми казаха в началото на годината - уж беше сигурно че е полип....после другия лекар каза че нямам.доколкото ми стана ясно единствени сигурен начин да се дианостицира полип е хистеоскопията но смятам да прибягна към нея ако извънместруалното кървене се появи пак,защото в момента нямам такова.то може да е симпом на полип но може и да е симптом и на хормонални нарушения.
а цитонамазката я направих просто така,защото досега никога не бях правила въпреки че от прегледите са ми казвали че шийката ми е добре.все пак за собсвено успокоеие направих и нея.

trigers
28th July 2008, 15:47
е значи случайно си го открила това... а защо лекарите не настояват да се прави периодично цитонамазка ако е толкова важно ...на мен засега само микробиология на влагалищен секрет - мисля че така се казваше

marja
28th July 2008, 16:55
Bibi_82, смятам, че не е лошо да обмислиш сериозна вариянта за хистеоскопия, тъй като ако проблема ти не е хормонален, наложената ти хормонална терапия може да влоши нещата. Стискам палци все пак всичко да е ок.

trigers, цитонамазката е задължителна , учудвам се, че лекаря ти не те е приканвал да правиш. тук има малко инфо по въпроса: http://forum.tialoto.bg/viewtopic.php?t=7645&postdays=0&postorder=asc&start=50