PDA

View Full Version : Коригиране на разстояние между зъбите


cnek
28th May 2008, 14:02
Здравейте! Дълго се чудих къде точно да попадне темата - красота или здраве, затова ако съм объркал извинявам се.

За въпросната поправка на предните 2 зъба потърсих и намерих че се нарича БОНДИНГ. Искам да попитам някой запознат дали знае нещо повече, какво точно се извършва ... , и колко струва ?
:cool: Мерси предварително! :cool:

diastemma
28th May 2008, 14:31
Най-добрият начин да коригираш разстоянието, трайно и без да губиш зъбни тъкани, са брекетите!

Бондингът е изграждане на част от зъба с фотополимер.
Другият подобен вариант са фасетите - представляват порцеланови "люспи", които покриват предната част на резците.
При бондинга може и да не се наложи предваритено изпиляване на зъбите (зависи от случая), но при фасетите пиленето е задължително.

д-р Венелинов
29th May 2008, 22:24
Здравейте! Дълго се чудих къде точно да попадне темата - красота или здраве, затова ако съм объркал извинявам се.

За въпросната поправка на предните 2 зъба потърсих и намерих че се нарича БОНДИНГ. Искам да попитам някой запознат дали знае нещо повече, какво точно се извършва ... , и колко струва ?
:cool: Мерси предварително! :cool:

А какъв е рпоблема със зъбите поради което се налага поставяне на бондинг?

cnek
29th May 2008, 23:16
Ами на 19 съм... имам разстояние между зъбите не ми е приятно ... и не искам 2 години да ходя с бреки(малко е тъпо но ще ми е мн кофти)

д-р Венелинов
29th May 2008, 23:45
Ами на 19 съм... имам разстояние между зъбите не ми е приятно ... и не искам 2 години да ходя с бреки(малко е тъпо но ще ми е мн кофти)

Смятате ли, че след 15-20 години ситуацията с вашите зъби ще е същата, както в момента, ако си поставите бондинг?

cnek
30th May 2008, 10:25
Ами незнам какво да смятам.
ПС: На "ти" да ми говорите ако е възможно :)

TedyK
30th May 2008, 11:01
да не отварям нова тема, но при вадене на долен 6 зъб ми се препоръчва да се сложи имплантант. организмът можел да не го приеме. реших да се прибера до БГ за да видя какво мога да направя по въпроса.
вече конкретните ми въпроси са дали това е най добрият вариант и трябва ли да се ходи до определен специалист в БГ ( имам предвид град или не е толкова от значение).

чичо
30th May 2008, 14:14
Това с отхвърлянето на организма вече е история...Към настоящия момент слабото място на имплантите са техните абатмъни(надстройки) или тази част която е непосредствено над костта.
Трябва да се довериш на човек,който е известен с това ,че слага импланти.След консултация ще знаеш дали си подходяща или не ;)
Важен фактор,може би най-важния е тютюнопушенето :idea:

TedyK
30th May 2008, 15:01
yavor, blagodarq za бързият и адекватен отговор.
не съм пушила през живота си и мисля това няма да е проблем. някакъв специлист (име) да препоръчаш в Стара Загора, Пловдив?
София ми е мн далеч, а се прибирам само за 2 седмици. разбира се последният въпрос едва ли притежава лесен отговор, но в случай че ти е известно. благодаря.

д-р Венелинов
30th May 2008, 16:15
Ами незнам какво да смятам.
ПС: На "ти" да ми говорите ако е възможно :)

Мисълта ми е, че брекетите са най-малкото "зло" за зъбите. Така, че когато приключиш корекцията на раздалечените зъби те да са не само подредени, но и здрави. Друг е проблемът, ако по тях има стари проблемни пломби, счупвания или корони. Тогава вече да.
За съжаление няма нищо по-добро от естествените зъби и ако ти на 19 год. имаш възможност да избираш... аз бих те посъветвал да направиш като мен - брекети.

buba-77
30th May 2008, 19:48
Аз съм съгласна че в дългосрочен план че брекетите са най -щадящия начин за корегиране на самия зъб.
Въпроса ми е като се препоръчват брекети колко те са щадящи за самия пациент нямам предвид здравословно.Пиша това защото ортодонтите често спестяват голяма част от истината какво го очаква човек като си сложи брекети.
Много често когато ги попиташ за колко време ще са ми на 6 зъбките отговора е около 2г. :roll:
А истината е че след като носиш 2г бреки след това трябва да се носи най-малко още толкова шина /а цената и не влиза в сумата която си платил първоначално/Първоначално се носи по 16 часа на ден като в последствие само се спи с нея .Я сега си представете 2г си носил бреки и вече си на 21 .Лягаш си с гаджето и в един момент преди да заспите ти си слагаш шината като някой фърфалак :lol: много гот Аааа.
А без шината неможе защото зъбите се връщат отново на старите си места .
Другия проблем според мен са кариесите .Колкото и да е добра устната хигиена на човек винаги някъде остават наслагвания покрай бреките .А моя приятелка се беше побъркала и не искаше да се храни навън защото после не може да си почисти зъбите .Въпреки усилията и като и ги свалиха бреките направо беше трагедия устата и.
И така като се замисли човек колко бъзици трябва да отнесе .
Колко години трябва да минат докато се сдобие с красива усмивка.
Колко пари трябва да даде .
Колко дискомфорт ще понесе .
Някак си фасетките и бондинга почват да му се струват мнооООго по подходящи от бреките .
Последно искам да кажа че това е мое мнение и не съм зъболекарка или ортодонт .
Ако не съм права за нещо .... моля напишете :2037:

Beautiful_
30th May 2008, 21:16
и аз имам малко разстояние между горните зъби, ама хич не ми пука и нямам намерение да го коригирам. мисля че проблема е по-скоро естетически, отколкото здравословен, така че щом не ми е комплекс няма смисъл да се мъча... :roll:
бубе съгласна съм с теб :2043:

д-р Венелинов
30th May 2008, 21:28
Аз съм съгласна че в дългосрочен план че брекетите са най -щадящия начин за корегиране на самия зъб.
Въпроса ми е като се препоръчват брекети колко те са щадящи за самия пациент нямам предвид здравословно.Пиша това защото ортодонтите често спестяват голяма част от истината какво го очаква човек като си сложи брекети.
Много често когато ги попиташ за колко време ще са ми на 6 зъбките отговора е около 2г. :roll:
А истината е че след като носиш 2г бреки след това трябва да се носи най-малко още толкова шина /а цената и не влиза в сумата която си платил първоначално/Първоначално се носи по 16 часа на ден като в последствие само се спи с нея .Я сега си представете 2г си носил бреки и вече си на 21 .Лягаш си с гаджето и в един момент преди да заспите ти си слагаш шината като някой фърфалак :lol: много гот Аааа.
А без шината неможе защото зъбите се връщат отново на старите си места .
Другия проблем според мен са кариесите .Колкото и да е добра устната хигиена на човек винаги някъде остават наслагвания покрай бреките .А моя приятелка се беше побъркала и не искаше да се храни навън защото после не може да си почисти зъбите .Въпреки усилията и като и ги свалиха бреките направо беше трагедия устата и.
И така като се замисли човек колко бъзици трябва да отнесе .
Колко години трябва да минат докато се сдобие с красива усмивка.
Колко пари трябва да даде .
Колко дискомфорт ще понесе .
Някак си фасетките и бондинга почват да му се струват мнооООго по подходящи от бреките .
Последно искам да кажа че това е мое мнение и не съм зъболекарка или ортодонт .
Ако не съм права за нещо .... моля напишете :2037:

Първо има фиксирани шини от вътрешната страна на зъбите и те не се махат всяка вечер. Второ ако дадете 3000 лв. за брекети едвали 200-300 лв. за шина ще са от такова съществено значение (не забравяйте, че тези пари са разхвърляни в 2 год., т.е. 137.50 лв./месец).
Относно кариесите... GC Tooth mousse
За последните 3 месеца откакто съм с брекети само трима или четерима човека са забелязали брекетите ми (независимо от това, че непрекъснато се усмихвам до уши).

И за последно мога да кажа, че ние хората имаме едан обща черта - оценяваме здравето си едва, когато го загубим (и потрошим маса пари за това).
Бондингът и фасетите са прекрасен метод за естетични корекции на зъбиоте и аз винаги ще ги пропагандирам и работя в моят кабинет (общо взето това е 60% от работата в моя кабинет - не се занимавам с брекети), но всяко нещо си има показания и противопоказания и е много важно да се сложи ясна граница коага даден метод е подходящ за прилагане.
Последно ( :D май ви надух главите) - повечето лектори, които съм слушал или съм разговарял използват бондинга и фасетите само след наместване на зъбите с брекети. Само така се получава идеалната естетика.

TedyK
31st May 2008, 08:29
понеже следя темата и аз да кажа изречение. може би за някой хора 3000 лв (138 лв на месец) са нищо, за по голямата част от българите са. имах колежка в университета (тайландка) и докато учих в щатите 2, 3 пъти я возих с колата до зъболекарят за преглед. не знам за каква естетика говорим при шините, на мен ми изглеждаше като дете. помня, че се плащаха едни огромни суми за да ходиш така прекрасен с години.

buba-77
31st May 2008, 11:03
Първо има фиксирани шини от вътрешната страна на зъбите и те не се махат всяка вечер.

Да има такива ,но само ги има .Зщото след като се поставят такива пациента изпитва голям дискомфорт и са много малко хората които могат да ги изтърпят.Затова и самите ортодонти не ги препоръчват :idea:

cnek
31st May 2008, 15:07
Най-много се радвам, че стана добра тема !

Докторе, да попитам тогава... много ми е интересно как ще стане корекция чрез БРЕКЕТИ, защото фактически зъбите ми не са изкривени навън просто така са пораснали с разстояние между тях. И Според мен ако нещо накара тези зъби да са приближат един към друг то тогава няма ли да се отвори разстояние в другата им част ? ДАно сте ми разбрали въпроса и дано не е много тъп ! :)
Осъзнавам че може би чрез бреки ще се изместят ВСИЧКИ зъби но в това според мен няма смисъл ...

чичо
31st May 2008, 16:09
Нали смисълът е да нямаш разстояние между зъбите....Ортодонтското лечение няма само да ти затвори разстоянитео между тези зъби а и ще ти подреди другите зъби и ако е необходимо и захапката,така както трябва.. :idea: