PDA

View Full Version : HPV инфекция, рак на маточната шийка и ваксинация


marja
9th July 2008, 11:27
Здравейте момичета,

Напоследък доста се шуми около разпространението на човешкия папилома вирус и това, че той е основният причинител на рак на шийката на матката.
За първи път чух за това миналата година от реклама по телевизията, рекламираща ваксината Силгард. От тогава изчетох и се запознах с множество публикации и статистики по въпроса, които се направо стряскащи!!!
:2040:
След няколко месечни проучвания и разговори с приятелки и с моя генеколог реших да се ваксинирам. Той ме информира и че до края на годината има намаление на цената на ваксината, така че речено- сторено. Вече си поставих пълвата васкина Силгард и се чуствам много по-добре. Защитих се поне от една коварна болест. :1203:

Много искам да чуя и вашите мнения по въпроса, а и след толкова проучвания, мисля че и аз мога да ви дам малко инфо ако се интересувате.

Желая страхотно лято на всички, много слънце и усмивки!! :sunbath:

rokoko
9th July 2008, 11:32
каква й е цената, че мама обмисля и на мен да сложи такава ваксина
те на рекламите бяха казали ама кой да помни :2045:

marja
9th July 2008, 11:44
Привет rokoko,

Преди цената беше около 280 лв на ваксина, като курса е от 3 ваксини, които се поставят в рамките на 6 месеца.

Лекаря ми каза, че до края на годината цената е намалена с 20 %, но в някои аптеки може да се намери и на цена 200 лв.

Аз лично си я взех от аптеката до Първа градска, където я продават за 200.

rokoko
9th July 2008, 12:39
Благодаря за бързата реакция , ще се постарая да направя нещо по въпроса,

Solver
9th July 2008, 13:11
Личните лекари имат промоция (могат да купят до 5 броя на по-евтина цена), затова ако имате познат личен лекар, съберете се няколко човека, говорете с него и си купете ваксините по-евтино.

Lilith
9th July 2008, 13:58
на мен защо гинеколожката ми каза че цената е 800 лева :shock: :shock: :shock:

Solver
9th July 2008, 14:03
Ами за 3-те ваксини, които се правят последователно.

Lilith
9th July 2008, 14:07
:lol: :lol: :lol:
много съм зле, аз разбрах че 3те струват 200 и се фрапирах от огромната разлика :)
мерси за разяснението. Иначе и аз обмислям да се ваксинирам. А да знаете има ли определена възраст до която може и после не?

marja
9th July 2008, 14:28
Старата цена за трите ваксини беше около 800 лв, а сега курса от 3 ваксини излиза около 600.

Колкото за възрастовата граница, Силгард е регистриран в България за възраст от 9 до 26 години. Моят лекар имаше информация, че е приключило и клинично проучване, което потвърждава ефикастност при възраст до 54 години. Главната причина за възрастовото показание е 100те % гаранция при момичета, които не са се срещали с вируса, т.е. не са водили полов живот.

Ако ме питате мен всичко е относително. може едно момиче на 18 да е имало повече пъртньори от една 40 годишна жена.

Всичко е въпрос на личен избор! Аз съм на 30 и въпреки товареших да се ваксинирам.

Един от водещите ми мотиви е една моя позната, която е оперирана от рак и не мога да ви опиша колко са страшни последиците

Solver
9th July 2008, 15:51
Да, най-добре е да се направи ваксината преди започване на полов живот, в противен случай - колкото се може по-рано.

rokoko
9th July 2008, 16:42
и кво ся закъсняла съм с 8 години :2002: :2045:
нищо , мъжко момиче съм ще го преживея някак

dedektiv_p
9th July 2008, 16:51
Рококо и аз съ закъсняла със същия период :D явно сме на една възраст.

marja
9th July 2008, 16:54
Скъпа rokoko,

Точно това се опитах да ти обясня, че това че водим полов живот или че сме над 26 години не отхвърля възможността за ваксинация.

Не те навивам, просто смятам, че трябва да се запознаеш по-обстойно с нещата и да направиш всичко, което можеш за да се предпазиш, преди да оставяш всичко в ръцете на съдбата.

Ако искаш мога да ти пратя няколко линка да четеш.

Solver
9th July 2008, 18:54
dedektiv_p, според мен не сте на една възраст, просто рококо е почнала много рано :P Мм по моите сметки за онова време добре си е прекарвала :lol:
Но както казва marja няма късно за никоя, която е здрава и по-добре късно, отколкото никога ; )

dedektiv_p
9th July 2008, 18:57
Да за това си прав спор няма. И аз съм се замислила за ваксината още от зимата. Случайно като чаках за прегледи прочетох в една брошура в клиниката.

Nelina_02
10th July 2008, 01:27
Обсъждали сме го в тази тема
http://forum.tialoto.bg/viewtopic.php?t=7645
още инфо: http://www.zateb.info/

:!: моля правете редовно профилактични прегледи,
наистина са животоспасяващи,
аз имам починали две близки- едната на 27 г.,
другата на 38 г., остави сираче на 10 г. :cry:

marja
10th July 2008, 08:24
И аз напълно подкрепям Nelina_02. Ежегодните профилактични прегледи се ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ!

:reading:
Ето няколко линка и от мен. http://www.hpvgard.com/
http://www.emea.europa.eu/humandocs/Humans/EPAR/silgard/silgard.htm
http://www.gardasil.com/

Втория саит на Нелина е за другата ваксина, която е английска и защитава само от 2 щама на вируса, но според мен няма още достатъчно опит с нея и освен това в САЩ отказали да я регистрират.

dimitriq76
10th July 2008, 11:07
Здравейте на всички!Носкоро по -телевизията говори някъкъв доцент и каза ,че можело всяка една жена до 48 г възраст да си сложи ваксино но преди това да се направи днк -тес за HPV

marja
10th July 2008, 11:17
Теста за HPV и неговото типизиране се препоръчва тъй като ако в момента на ваксинацията си заразена с някой от видовете /6, 11, 16 или 18/ ваксината не е толкова ефективна за предпазване от точно този вид.
Това е същото като при противогрипната ваксина - най-добре е да си здрав, когато се ваксинираш тъй като организма ти ще е по-ефективин в изработването на антитела.

rokoko
10th July 2008, 11:19
Рококо и аз съ закъсняла със същия период :D явно сме на една възраст.

само ако си на 23
ненавършени :1241:

АЗ съм на 23 не ми е късно нали :girl_flirt: :1246:

dedektiv_p
10th July 2008, 11:37
О не не е късно никога според по-горните постове. Пък и в брошурата която четох при Щереви не пишеше да има ограничение във възраста.