PDA

View Full Version : Нужен ли е диетолог ?


Miss_dior_cherie
3rd September 2008, 10:48
Здравейте на всички :) . Доста четох в този раздел на форума , особено за този Д-р Симеонов . Имам следния проблем - на 14 години съм , висока съм 170 обаче тежа към 64-65 килца . Спортувам си редовно , но проблема ми е в яденето - обичам да си похапвам доста сладки и тестени изделия и ми е трудно сама да се ограничавам . Най-голямия ми проблем е корема . Не е огромен , но не мога да сложа тясна блузка или нещо по-късичко. Всичките ми приятелки са доста слаби и не се осещам как почвам вече да си създавам комплекс от теглото ми ... Та въпроса ми е според вас нужен ли ми е диетолог (понеже съм говорила с майка ми , но тя не иска да ми запише час) или ако не някои може ли да ми предложи хубава диета (като изключиме тази на Пиер Дюкан , защото не понасям да ям толкова много месо) . Благодаря ви предварително . :girl_kiss2:

tirra
3rd September 2008, 11:00
НЕ Е НУЖЕН. той ще ти каже да ограничиш сладкото и тестените. но щом неможеш .... пробвай да ядеш черен шоколад примерно, и да хапваш хляб бонус .... а за коремчето какво да ти кажа - пробвай с коремни преси - знам че помагат донякъде... естетствено да ограничиш горепосочените храни. но на 14 г , мила моля те послушай ме - диетите не са ти нужни сега. яж повече плодове когато ти се яде сладко. ограничи и газираните напитки - от тях също се пълнее. така че моя съвет е - не прави диети а просто ограничи някои храни.
имах съученичка която беше пълничка ... когат я видях година след като завършихме .... беше станала със страхотно тяло. попитах я за диетата а тя каза че не е пазила никаква - просто като е свършил пубертета и всичко си е дошло на мястото.
успех!

Miss_dior_cherie
3rd September 2008, 11:03
Mersi za otgovora :) Ami shte probvam da se ogranicha :?

Мария Василева
3rd September 2008, 11:14
Здравейте на всички :) . Доста четох в този раздел на форума , особено за този
Слънце, а не си ли прочела, че той НЕ Е ДОКТОР. Много народ се заблуди така и повсеместно е наричан с тази титла, но той не е лекар. Ако пък е доктор на някакви си науки - моля, както е редно да се изписва на какви точно - легендата гласи, че бил д-р от НСА (http://www.nsa.bg) - дали е така аз не знам..

там пише, че само една докторска специалност има и тя не е диетология :
Чл. 2. (1) В Националната спортна академия „Васил Левски” се обучават докторанти по научната специалност „Теория и методика на физическото възпитание и спортната тренировка (вкл. методика на лечебната фи-зическа култура)” и НЯМА ДРУГО - сама прецени... :?
(ако въобще има тази степен...)

Solver
3rd September 2008, 16:26
Отговорът не е в диетолога, а в теб самата. Той няма да ти премахне килограмите. Ти сама си отговаряш с този пост - няма как да обичаш и често да ядеш сладки и тестени работи и да питаш как да отслабна - мисля, че е ясно какво говоря. Има достатъчно информация вече във форума, както и в най-различни сайтове, кои храни как се отразяват на организма и кои биха били нежелани (не казвам забранени) при хора с проблеми в теглото.
tirra, диета не означава глад, нито пък означава режим за хранене с цел отслабване. Диета е просто начин и режим на хранене, не е определено с каква цел, вече зависи от режима. Както има диети за отслабване, така има за напълняване, така има за разни болести. Така че ако трябва да се изразим правилно, нека спазва диета, но нека тя отговаря на едно нормално, здравословно хранене, нека не ограничава нужните за организма й (особено в момента на 14 години) вещества. Но едва ли в графа "нужни" влизат - сладки, кроасани, меденки, банички, понички и т.н. Въпросът е да ги изключи от сега, защото като стане на 20 проблемът ще е наистина голям и тогава няма да се реши просто с изключването на дадени храни.

Miss_dior_cherie
3rd September 2008, 16:56
Здравейте на всички :) . Доста четох в този раздел на форума , особено за този
Слънце, а не си ли прочела, че той НЕ Е ДОКТОР. Много народ се заблуди така и повсеместно е наричан с тази титла, но той не е лекар. Ако пък е доктор на някакви си науки - моля, както е редно да се изписва на какви точно - легендата гласи, че бил д-р от НСА (http://www.nsa.bg) - дали е така аз не знам..

там пише, че само една докторска специалност има и тя не е диетология :
Чл. 2. (1) В Националната спортна академия „Васил Левски” се обучават докторанти по научната специалност „Теория и методика на физическото възпитание и спортната тренировка (вкл. методика на лечебната фи-зическа култура)” и НЯМА ДРУГО - сама прецени... :?
(ако въобще има тази степен...)Ок де що се заяждаш?

dazzling_girl
3rd September 2008, 17:11
Коремните преси определено помагат.Можеш да посетиш и http://zdravoslovno.com/ .Успех!

Solver
3rd September 2008, 18:02
2-ри път го казвате, първият реших да не се "заяждам". Коремните преси няма за какво повече да помогнат, освен за стягане на коремните мускули, коремните преси не горят мазнини на корема.
За да се изгорят мазнини в коремната област с помощта на коремни преси (и то в някакви минимални количества), трябва да се правят преси в продължение на поне 5-10 минути с допълнитено натоварване, в умерено темпо. Иначе и 1000 да направите - резултатът ще е мускулна треска горе в краката, с късмет може да докарате и мускулна на коремните мускули.
Така че правете си преси, но коремът няма да спадне от тях, за него ще трябва повечко да се изпотите.

alica
3rd September 2008, 18:25
Коремните преси няма за какво повече да помогнат, освен за стягане на коремните мускули, коремните преси не горят мазнини на корема.

абсолютно съгласна :idea:

dazzling_girl
3rd September 2008, 20:40
А защо тогава моя приятелка стопи корема така?

Solver
3rd September 2008, 20:49
Защото не го е стопила така, явно го е стопила с помощта на някаква диета и може би повече движение.
По тая логика ако отслабнеш докато всеки ден преди лягане се въртиш 5 пъти на място, виеш срещу луната и после си бъркаш в носа, това ли ще е причината :lol:
Просто не е възможно да го стопи така, това е.

ioni
3rd September 2008, 21:53
Според мен диетолог не ти е нужен. По-важно е ти да решиш, че искаш да се храниш здравословно. Не мисля, че на тези години ти е нужно повече от това. Разгледай по другите теми, има и примерни режими и менюта. Както те посъветваха хапвай ябълка вместо кроасан. Задължително закусвай. Яж разнообразна храна най-вече месо, млечни продукти, плодове, зеленчуци, хляб Бонус. Стига да имаш желание ще се справиш и сама ;)

Solver
4th September 2008, 07:24
Не е нужно да яде хляб, ако ще и 2 бонуса да е :) Ти го препоръчваш сред продуктите, които трябва да яде най-много - това е излишно.

Мария Василева
4th September 2008, 07:51
Ми не знам защо така се е прочело като заяждане, и през ум не ми е минавало подобно нещо, Miss_dior_cherie - уточних нещо важно и все си мисля, че ако наистина се чела доста в този раздел и специално за "този" няма начин да не си наясно с това за титлата. :|
Както и да е

Та въпроса ми е според вас нужен ли ми е диетолог (понеже съм говорила с майка ми , но тя не иска да ми запише час) или ако не някои може ли да ми предложи хубава диета (като изключиме тази на Пиер Дюкан , защото не понасям да ям толкова много месо) . Благодаря ви предварително . :girl_kiss2:

Диета ден до пладне няма смисъл да ти предлагаме - щото колкото и дни да е все ще свърши и тогава е много лесно да се подхлъзнеш по йо-йо ефекта, а ние не искаме това, нали?

Имам деца на твоята възраст и мисля, че майка ти правилно е преценила. :) Ти наистина ще растеш още (на височина и не само) и щом спортуваш може би имаш треньор (или инструктор) - едва ли ти е нужно нещо друго на този етап.
Надявам се, да не си разочарована, но общите правила ги знаем всички и никой няма вълшебна пръчица. :wink:

И другото, много важно - опитай да не се сравняваш с приятелките ти. Знам, че това може би е най-трудното, но винаги ще има по-слаби и по-слаби и ..... така, до анорексията. :?
Няма нужда в това точно да си "най" :pinkglasses: :2003: :3000:

Miss_dior_cherie
4th September 2008, 11:24
Ми не знам защо така се е прочело като заяждане, и през ум не ми е минавало подобно нещо, Miss_dior_cherie - уточних нещо важно и все си мисля, че ако наистина се чела доста в този раздел и специално за "този" няма начин да не си наясно с това за титлата. :|
Както и да е

Та въпроса ми е според вас нужен ли ми е диетолог (понеже съм говорила с майка ми , но тя не иска да ми запише час) или ако не някои може ли да ми предложи хубава диета (като изключиме тази на Пиер Дюкан , защото не понасям да ям толкова много месо) . Благодаря ви предварително . :girl_kiss2:

Диета ден до пладне няма смисъл да ти предлагаме - щото колкото и дни да е все ще свърши и тогава е много лесно да се подхлъзнеш по йо-йо ефекта, а ние не искаме това, нали?

Имам деца на твоята възраст и мисля, че майка ти правилно е преценила. :) Ти наистина ще растеш още (на височина и не само) и щом спортуваш може би имаш треньор (или инструктор) - едва ли ти е нужно нещо друго на този етап.
Надявам се, да не си разочарована, но общите правила ги знаем всички и никой няма вълшебна пръчица. :wink:

И другото, много важно - опитай да не се сравняваш с приятелките ти. Знам, че това може би е най-трудното, но винаги ще има по-слаби и по-слаби и ..... така, до анорексията. :?
Няма нужда в това точно да си "най" :pinkglasses: :2003: :3000: Mersi za otgovora , shte se postaraq :)

Мария Василева
6th September 2008, 16:03
Сетих се още нещо, по отношение на това:
или ако не някои може ли да ми предложи хубава диета
едно много хубаво мнение на наша съфорумка от тук (http://forum.tialoto.bg/viewtopic.php?p=219374&highlight=#219374):
Една от причините да не харесвам диетите е, че те карат различни хора, с различни вкусови навици, с различен апетит, различно свободно време и график да правят и ядат едни и същи неща. Обрича се на неуспех 99.0 % На 1.0 % диетата може да пасне и тогава става успешна. Все едно да караш всички жени да носят рокли или къси поли. Не мога да приема и идеята, че чрез чай и плодове се пречистваш. Пречистваш от какво? И дали този чай и плодове пък от своя страна не вкарват неща, от които трябва да се пречистиш после. Кога човек е напълно пречистен? Не смятам, че 10 дни гладуване може да навреди на организма на млад, здрав човек, но опредлено може да му остави психо-хранително разтройство за цял живот.

Solver
6th September 2008, 16:10
Точно за това се изработват индивидуалните режими, които се правят при разговор с "клиента" и се синхронизират с възможностите му, работното и свободното време. Няма универсални диети.