Форуми

Форуми (https://www.tialoto.bg/forum/index.php)
-   Другата България (https://www.tialoto.bg/forum/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Расова (и въобще) дискриминация (https://www.tialoto.bg/forum/showthread.php?t=4523)

Nezinka 26th June 2007 18:34

Расова (и въобще) дискриминация
 
Винаги съм се старала да бъда толерантна спрямо всички нали все пак всички трябва да сме равни. Откакто живея по други държави уви се сблъсквам с расизъм и предразсъдъци ежедневно. Колкото и да се опитвам да не им позволявам да попият в моето съзнание, понякога не се усещам как и аз се поддавам.
Макар и да твърдим, че сме толерантни към всички и да смятаме, че проблема отдавна е решен- дискриминацията вирее навсякъде около нас, дали определена от цвета на кожата, пола или сексуалната ориентация, сме много далеч от равноправно общество.
Ето например стереотипа на средностатистическата цветнокожа американка- с доста наднормено кило, облечена в дрехи,които очертават, показват всеки грма от това наднормено тегло, много шумни, скандалджийки, мързеливи и нахални. Ами за съжаление и аз вече почвам да ги виждам така. Вчера чакам една приятелка до спирката на метрото и от магазина излиза една здрава млада мама с едно здраво малко лапе. Детето дърпа здравата мама към камиона за сладолед, при което мамата отива и се нарежда, пръхти че трябва да чака и когато идва нейния ред изисква на висок глас от продавача да сипе на детето допълнително М&Мs i шоколадов сироп без парички. Тъй като няма сирене без пари, продавача сипва още съвсем малко, при което мама почва да вие, да крещи и да заплашва как може да я дискриминира, как може да не изпълни желанието на клиент, как ще вземе мъжа си да го пребие. и така 10минути. С една дума цирк. И това не е единичен случай.
Та въпроса ми е за расизма и дискриминацията- влияете ли се от стереотипи, сблъсквате ли се с дискриминация и тн.

apoklistika 26th June 2007 18:53

За съжаление и тук има дискриминация, колкото и да говорят, че са преодоляли омразата от войната и че могат да съжителстват заедно, не е така, отношението към сърбите е различно и винаги ще бъде, шиптърите и черногорците така или иначе никой не ги обича...Аз все още продължавам да съм на мнението, че не може така да се глобализира, живяла съм къде ли не, с какви ли не нации и истината е, че винаги съм се сблъсквала и с боклуци, и с много свестни хора.

Saruman 26th June 2007 19:02

Аз мисля,че в САЩ е в пъти по-голям проблема,отколкото в Европа,аз лично съм нямал никакви проблеми с цветнокожите,даже напротив, хората бяха забавни и услужливи,въпреки,че бяха черни,даже чернокожи са ми давали най-големите бакшиши,но все пак аз работих в туристически град ,в който всички бяха дошли само да се забавляват,нямам впечатление от големите градове.Парадоксалното е,че в Щатите имах проблеми на расова основа с един бял,който ме обиждаше на българин и ме проклинаше да си ходя в "скапаната " държава :lol:
Иначе в Европа хората свикнаха с различния цвят на кожата и с чужденците,специално в Западна Европа..(мисля,че студентските бунтове в предградията на Париж преди известно време са изолиран случай)
Проблемът според мен са страните от Източна Европа,включително и особено България,където комунизмът и расовите предразсъдъци още не могат да бъдат изкоренени напълно и крайно.
За мен,мога да кажа,че няма никакво значение човек откъде е,какъв цвят на кожата има,каква религия изповядва и т.н.

milena127 26th June 2007 19:04

При командировките в Англия винаги ми прави впечатление- всички продавачи и продавачки по гишета, магазини и прочее са чернокожи.
Дали въпреки, че се водят толерантни и многонационални това се смята за черна работа и другите не искат да я работят или има някаква друга причина.

А иначе за Америка съм чувала, че е най-добре да си жена идианец - винаги можеш да се изкараш дискриминиран я по полова линия, я по произход и работодателите много внимават. Ако кандидатсваш за една работя с нормален бял американец ще я дадат на индианеца, за да не ги съди.
Само съм чула де, не знам дали е вярно.

Enerdji 26th June 2007 21:41

Цитирай:

Първоначално написано от milena127
А иначе за Америка съм чувала, че е най-добре да си жена идианец - винаги можеш да се изкараш дискриминиран я по полова линия, я по произход и работодателите много внимават. Ако кандидатсваш за една работя с нормален бял американец ще я дадат на индианеца, за да не ги съди.
Само съм чула де, не знам дали е вярно.

Скоро едно момиче замина на бригада там. Но имаше уредена друга работа на друго място. И я учеха да каже че се чувства дискриминирана, за да я освободят от тази първа работа без проблем.
Та мисълта ми е че е много лесно да се злоупотреби с дискриминацията и хората го правят. Но няма как да не е за нечия сметка...

Africa 27th June 2007 09:09

Чернокож гей звучи по-добре. :D
Иначе по темата - дискриминация има къде ли не и ще я има. Мен лично с нищо не са ме засягали на нито едно от местата, където съм била. И въпреки всичко просто се усещат негативните погледи на хората, когато видят негър, гей, би , дебел, нисък и т.н. Светът е пълен с предрасъдъци.

netakabe 27th June 2007 11:09

Причината не е в дискриминацията
 
Просто,да ме прощават британците,ама с малко мързеливи :D . Работят от 9 до 17,а работата на смени е за тези ,които не са се родили на острова или имат малко по-различен цвят на кожата.Има и изключения-в СИТИ-то работят до пръсване,но за други пари.
А иначе британците са по-толерантни към своите чужденци-бившите колонии,ние определено сме най-назад в класацията на фаворитети им.[/quote]

Olivia 27th June 2007 13:08

Re: Причината не е в дискриминацията
 
Цитирай:

Първоначално написано от netakabe
Просто,да ме прощават британците,ама с малко мързеливи :D . Работят от 9 до 17,а работата на смени е за тези ,които не са се родили на острова или имат малко по-различен цвят на кожата.Има и изключения-в СИТИ-то работят до пръсване,но за други пари.
А иначе британците са по-толерантни към своите чужденци-бившите колонии,ние определено сме най-назад в класацията на фаворитети им.

Мдам...определено толерират повече (миризливите) индийци отколкото източноевропейците :2014:
Веднъж дори ме попитаха'' вие в Бг имате ли ток ?!'' :2005:

verita 27th June 2007 13:15

Re: Причината не е в дискриминацията
 
Цитирай:

Първоначално написано от Olivia
Мдам...определено толерират повече (миризливите) индийци отколкото източноевропейците :2014:

Абсолютно същите са болшинството от германците - на гадните араби дават гражданство, изплащат им социални, социална квартира и други екстри, а те се вмирисват от мързел и се чудят каква шашма да измислят, какво да откраднат... В същото време студентите (визирам в частност тези от Източна европа, като мен) работят като луди на 4 места, денем и нощем, учат, плащат си застраховки и наеми и пак търпят негативизма, създаден у германците заради арабите (и част от негрите). Естествено не искам да правя генерални изводи, има си и изключения и от двете страни, но като цяло арабите са ... недобри хора :?

apoklistika 27th June 2007 14:21

Ха ха, права си, Веритка за германците. Виждала съм с очите си Immatrikulationsbescheinigung за 22 семестър :2005: на студент от арабски произход. Това на български студент примерно не може и на теория дори да се случи- да му издават студентска виза в продължение на 11 години :2014: :2005:


Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 19:10.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.