Форуми

Форуми (https://www.tialoto.bg/forum/index.php)
-   Диети (https://www.tialoto.bg/forum/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Правила на Здравословното Хранене (https://www.tialoto.bg/forum/showthread.php?t=9406)

borosbg 18th August 2009 17:25

Правила на Здравословното Хранене
 
Всички знаем, че една ефективна програма за отслабване не трябва да включва само диета, много физически упражнения и занимания на открито. Специалистите по отслабване са убедени, че в повечето случаи, развиването на навици свързани със здравословното хранене, са всичко което ни трябва за да имаме нормално тяло. Здравословното хранене е свързано с редовното приемане на необходимите вещества, за да може организма ни да функционира правилно. Придържането към правилата на здравословното хранене, ще ни помогне да имаме красиво и здраво тяло. Представяме ви 7 елементарни правила, които е добре да превърнете в навици, за да се радвате на здраво и стегнато тяло.

1. Режим на Хранене. Определете си точно време за закуска, обяд и вечеря и се опитвайте да го спазвате

2. Закуската ви трябва да бъде лека и хранителна. Избягвайте тежките храни. За предпочитане са плодови сокове, мляко с мюсли трици, зеленчуци или леки сандвичи

3. Не преяждайте и яжте бавно. Яжте бавно и дъвчете добре храната. Експертите казват, че този който сдъвква всяка хапка по 20 пъти, поема 67 калории по-малко, от този който не сдъвква добре храната.

Ето и цялата статия 7 Правила на Здравословното Хранене

Хранител 18th August 2009 21:57

От тия принципи спазвам само един и половина. Половината е, защото 8 чаши вода са малко.
Познанията ми за здравето не ми позволяват да ги спазвам останалите :lol:

kokodidi 19th August 2009 08:51

Re: Правила на Здравословното Хранене
 
Цитирай:

Първоначално написано от borosbg
Всички знаем, че една ефективна програма за отслабване не трябва да включва само диета, много физически упражнения и занимания на открито. Специалистите по отслабване са убедени, че в повечето случаи, развиването на навици свързани със здравословното хранене, са всичко което ни трябва за да имаме нормално тяло. Здравословното хранене е свързано с редовното приемане на необходимите вещества, за да може организма ни да функционира правилно. Придържането към правилата на здравословното хранене, ще ни помогне да имаме красиво и здраво тяло. Представяме ви 7 елементарни правила, които е добре да превърнете в навици, за да се радвате на здраво и стегнато тяло.

1. Режим на Хранене. Определете си точно време за закуска, обяд и вечеря и се опитвайте да го спазвате

2. Закуската ви трябва да бъде лека и хранителна. Избягвайте тежките храни. За предпочитане са плодови сокове, мляко с мюсли трици, зеленчуци или леки сандвичи

3. Не преяждайте и яжте бавно. Яжте бавно и дъвчете добре храната. Експертите казват, че този който сдъвква всяка хапка по 20 пъти, поема 67 калории по-малко, от този който не сдъвква добре храната.

Ето и цялата статия 7 Правила на Здравословното Хранене

всички тези неща ги знаем всъщност - за жалост не ги спазваме
но е полезно някой да ни ги припомня от време на време

tonita 19th August 2009 09:02

Цитирай:

Първоначално написано от Хранител
От тия принципи спазвам само един и половина. Половината е, защото 8 чаши вода са малко.
Познанията ми за здравето не ми позволяват да ги спазвам останалите :lol:

Интересно ми е кое точно не се вързва с твоите познания за здравословно хранене? :roll:

jito7 19th August 2009 17:03

Не искам да влизам в излишна полемика, но от първия да ги хване човек - режимът на хранене далеч не е задължитенен критерий за здравословна диета (диета като начин на живот, режим, а не като драконова мярка, имам предвид) - може да си изградиш полезни навици и без да се налага да ядеш по часовник...
За водата съм 100 % съгласна - 8 чаши са малко
За закуската от плодови сокове, мляко и т.н. ...изобщо не ми се wлиза в спор, но далеч не е най-подходящият избор....няма да продължавам...не критикувам тези правила, просто съвсем не са най-доброто...

tonita 19th August 2009 17:31

Цитирай:

Първоначално написано от jito7
Не искам да влизам в излишна полемика, но от първия да ги хване човек - режимът на хранене далеч не е задължитенен критерий за здравословна диета (диета като начин на живот, режим, а не като драконова мярка, имам предвид) - може да си изградиш полезни навици и без да се налага да ядеш по часовник...
За водата съм 100 % съгласна - 8 чаши са малко
За закуската от плодови сокове, мляко и т.н. ...изобщо не ми се wлиза в спор, но далеч не е най-подходящият избор....няма да продължавам...не критикувам тези правила, просто съвсем не са най-доброто...

Няма спор бе- просто си обсъждаме :D
8-те чаши са сметнати може би по 250мл, което прави общо 2л, ако смятам правилно, което като количество е ок според мен!
Незнам дали тези правила са най-добрите, но не виждам и с какво може да ти навредят на здравето. От много специалисти съм чувала, че едва ли не няма по подходяща закуска от плод или фреш... така ли е не е ли- по този въпрос има много мнения, но според мен има логика.
Интересно ще ми е да видя мнението на Иванин, ако чете тази тема, също и аниК :roll:

jito7 19th August 2009 17:44

в 100 мл плодов сок има значителен процент въглехидрати..а човек пие обикновено по 200 мл...за начало на деня - бърза енергия - ок, но зависи какво щe хапнеш покрай сока...аз въглехидратите не мога да не ги смеся с нещо, което да ми се лепне, след като инсолинът се качи...затова просто ги избягвам ;) и все пак да не забравяме - количествата са от значение - една зелена ябълка сутрин не moje да ме събори ;)
а за водата..стандартна водна чаша е 200 мл x 8 = 1.6 littre...малко е..2 littre звучи по-добре :D ...но нека са поне 2.5 ;)

hatred 20th August 2009 07:50

Според мен плодовете са добър вариант за допълнение, но не и за основен компонент в закуската. Изстискването на сок от плодовете ми се струва безпредметно: за какво да се лишаваме от фибрите в тях?

Малко странна ми се строи тази точка:

Цитирай:

6. Не отказвайте хляба. Достатъчно е да хапвате по 1 филийка черен хляб всеки ден, за да осигурите на тялото си няколко важни аминокиселини, които организмът ви не може да синтезира сам.
Аминокиселини не бих търсила точно в хляба :roll: :2045:

jito7 20th August 2009 07:56

Фибри може да си набавиш и от ядките, 50 гр орехи / шам фъстък не са лош избор ;)

hatred 20th August 2009 08:02

Цитирай:

Първоначално написано от jito7
Фибри може да си набавиш и от ядките, 50 гр орехи / шам фъстък не са лош избор ;)

Фибри мога да си набавя от какво ли не по принцип. Просто споделих, че е нецелесъобразно ако се яде плод, да се изхвърлят фибрите му. Най-вече от гликемична гледна точка, от която, доколкото разбирам, изхождаш и ти :2003:


Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 16:33.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.