Форуми

Форуми (https://www.tialoto.bg/forum/index.php)
-   Здраве (https://www.tialoto.bg/forum/forumdisplay.php?f=17)
-   -   Превенции против Кариес (https://www.tialoto.bg/forum/showthread.php?t=3671)

Morozko 20th March 2007 08:47

Превенции против Кариес
 
как да се предпазим от кариес? Въпросът ми е освен миенето на зъби какво да се прави, миенето на зъбите само по себе си не е ре6ение според мен. Всички си мият зъбите, но колкото и често да ги мие6, кариеса рано или късно идва... Чувал съм за някакви минерализации, деминерализации, не6то подобно, но ако някой има повече информация, моля да сподели. И какви четки са по добри- електрическите или обикновенните?

Sunflowera 20th March 2007 09:20

Както и да миеш, ако си с кофти зъби генетично, няма спасение. Сега има едни вещества, с които запечатват зъба, докато е още здрав, но незнам в БГ кой го прави и колко струва. Д-р Венелинов предполагам ще се изкаже по-компетентно тук :D

Morozko 20th March 2007 12:25

Единствената храна, предизвикваща кариес, е въглехидратната – най-вече нисковерижните ВХ (напр. кристалната захар).


Какви храни да не ядем, за да ограничим появата на кариес? Явно всичко зависи от това как се храним. И как да избиваме малките гадинки лепящи се по зъбите (микроорганизмите, плаката)?

ако спра изцяло тестените и захарните изделия, с колко % ми се увеличават 6ансовете срещту кариеса :twisted:

vanilia 20th March 2007 18:32

Нужно е много старателно почистване с паста за зъби, конец и изплакване с вода за уста и това по възможност след всяко хранене. Има един гел за миене на зъби Elmex - странно защо не съм го виждала в БГ - той се използва веднъж седмично, съдържа висока доза флуор и оправя дори леки кариеси, а като превенция е незаменим. Има и пасти със същата марка, но функцията на гела е различна.

Morozko 20th March 2007 18:47

Цитирай:

Първоначално написано от vanilia
Нужно е много старателно почистване с паста за зъби, конец и изплакване с вода за уста и това по възможност след всяко хранене. Има един гел за миене на зъби Elmex - странно защо не съм го виждала в БГ - той се използва веднъж седмично, съдържа висока доза флуор и оправя дори леки кариеси, а като превенция е незаменим. Има и пасти със същата марка, но функцията на гела е различна.

А ти от къде си го купуваш? Аз сега съм в Германия, дали ще го има тук? На коя фирма е?

apoklistika 20th March 2007 19:44

Има го в Германия, да, струва около 5 евро.
http://www.gaba-dent.de/produkte/elmex_gelee.html

чичо 21st March 2007 01:22

В напредналите страни са много по-напред от нас и в това отношение...Профилактиката тук е ключовата дума,създадени са програми за флуорна профилактика ,които започват от третия мецес на бременната жена,тоест още преди да се роди детето вече се мисли за неговите зъби!Съществува такава профилактика и след като детето вече има зъби,тогава се приемат флуорни таблетки,има гелове за флуоризиране,води ,в състава на които има флуор (около2-4мг /литър)
Естествено в нашата държава тези неща тепърва трябва да се развиват,за да имат бъдещите поколения превенция от кариеси...
Когато говорим за устна хигиена трябва да се знае ,че е нужно миене на зъбите 2-3 пъти дневно и ползването на конци за зъби,вода за плакнене,интердентални(меж дузъбни) четчици...С тях трябва предпазваме зъбите си от натрупване на плака,което би могло дадоведе до деминерализиране на емайла и развитие на кариеси!Важно е след всяко хранене да обръщаме внимание на чистотата на зъбите ни ,както и на езика!
Това със запечатването на зъбите,когато са здрави се казва силанизиране и се прави малко лсед пробива на кътниците,когато още няма начално развиващи се кариеси.Използват се специални композити,които отделят флуор и които запечатват т.нар.фисури на зъба и там не се развива кариес.Това са най-дълбоките участъци на дъвкателната повърхност на зъбите,които трудно се почистват и в много случаи са място за развитие на кариес..
Профилактичните прегледи също са нещо ,което спасява зъбите ни в по-ранен етап на развитие на кариес,затова не е правилно да се ходи на зъболекар ,чак когато заболи... :wink: а на 6 месеца или 1 година според препоръките на стоматолога..

чичо 21st March 2007 01:24

Пропуснах за четките....В нинакъв случай електрическите четки не са по-добри от обикновенната четка,стига да знаем как да я ползваме ,с какви движения и колко често;)

apoklistika 21st March 2007 12:39

Я дай малко по- подробно за четките, че при колкото стоматолога отида, толкова мнения чувам. Едни препоръчват горещо електрическите, други обикновените. И аз като наивна будала, всеки път купувам това, което ми кажат :roll:
Та като имаш време, изнеси ни една кратка лекция на тази тема.

junglegirl 21st March 2007 12:52

Точно преди няколко дни питах стоматолога за запечатването на фисурите на зъбите и ми казаха,че се прави нещо,като пломба на дъвкателната повърхност с нещо,като фотополимер. :roll: Освен това каза,че повърността се правела гладка :shock: На мен не ми звучи нещо добре-а и сигурно,за да се задържи пломбата,зъба трябвада се изпили.И до колкото разбрах,предпазването на зъба е чисто механично,т.е. че материалът не минерализира зъба допълнително с флуор(ако се казва така изобщо) :oops:


Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 22:29.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.