Форуми

Форуми (https://www.tialoto.bg/forum/index.php)
-   Здраве (https://www.tialoto.bg/forum/forumdisplay.php?f=17)
-   -   Расте ми мъдрец, какво да го правя ? (https://www.tialoto.bg/forum/showthread.php?t=2147)

apoklistika 6th August 2006 14:37

Расте ми мъдрец, какво да го правя ?
 
От петък вечерта мъдрецът ми реши да расте,но такова чудо до сега не е било.Не съм спала,не съм яла,не мога да си затворя устата,не мога да я отвора,абе накратко-агонизирам вече. :x Зъболекарката ми е на работа чак четвъртък и не искам да ходя при друг,но ако до тогава продължава така,ще откача.Главата ми днес прилича на плондер.Тъпча се с обезболяващи,но нищо не помага.Моля ви,ако някой го е преживял,дайте ми идея как да си облекча болката,защото ме докарва до лудост :cry:

veselana 6th August 2006 14:48

Олеле Apoklistika, моя съвет е да намериш някой дежурен зъболекар.Тия мъдреци са много опасни...а как боли само.Искрено ти съчувствам,но наистина недей да чакаш до четвъртък :roll: то си е опасно :!: Неприятното е ,че като приемаш по-често от обикновенно обезболяващи ,много бързо привикваш към тях и не ти помагат вече за болката,нали?
P.S. Дано Явор се появи да ти помогне с компетентен отговор

apoklistika 6th August 2006 15:29

Долен е,да.Той се опитва да излезе поне от половин година.Последния път като ходих на зъболекар ми каза,че ще го изчакаме да си излезе сам.Температура не съм вдигала,но цялата ми лява страна е надута.Yavor,за съжаление не съм в Бг,иначе сама щях да те питам,кога да пристигам утре :lol: Ама наистина ако утре не е по-добре,ще отивам при някой друг,че знам ли,да не стане някой гаф.Мерси все пак.

чичо 6th August 2006 17:24

Oтивай,защото иначе е МНОГО лошо!
Къде е отокът?В областта на бузата,или под челюстта непосредствено под мъдреца?Мястото топло ли е и зачервно,много ли е изявено,въобще опиши ми го колкото можеш!??Колко си отваряш устата и се опитай да следиш отварянето по-малко ли става!Ако не можеш да отвориш повече от 0,5см. не се бави ,а потърси стоматолог.....
И един съвет..по-добре не ходи там,където са ти казали,че зъбът ще порастне сам... :roll:
Ще се наложи да пиеш антибиотик(добре е Augmentin 625mg на 12 часа по една таблетка за 7 дни+допълнителноVit.B complex по 2 табл дневно+ vit.C 300-400мг дневно) но това СЛЕД КАТО се даде хода на гнойния ексудат ,който те е подул....тоест трябва да се направи малък разрез през лигавицата,под упойка и да се дренира процесът.
След като отшуми инфекцията и като спадне отока,мъдрецът трябва да се извади..
Къде си ако не е тайна??

apoklistika 6th August 2006 20:25

Ето ме пак,малко по-добре :) Успях да заспя,та затова чак сега пиша.Отокът ми е в областта на бузата,под челюстта нямам,а и самата челюст като че ли не ме боли.В момента си отварям устата повече отколкото сутринта-може би около 2 см.Доколкото аз успях да видя,изглежда зъба расте накриво и си захапвам част от бузата като си затворя устата.Мислех си вече да отивам още днес да търся стоматолог,но го оставям за утре сутринта.Пратих приятеля ми до аптеката,естествено,отказа ли са да му дадат какъвто и да е антибиотик без рецепта,но са му дали болкоуспокоителни,с които ще изкарам до утре-Knavon(100mg ketoprofen),ако това ти говори нещо,по половинка на 6 часа.Определено ме отпусна от тях,даже поспах :lol: Във всеки случай,благодаря ти много за съветите.Страх,не страх,утре отивам,по-добре да го извадят,отколкото да ми се наложи още веднъж да го изтърпя това :lol:
П.п.В Хърватска съм.

чичо 6th August 2006 20:45

Ами това ще ти помогне за болките,да!
Зъбът няма да може да се извади сега,защото имаш ограничено отваряне на устата(тризмус се казва),но като отшуми проблема трябва да се махне мъдреца... :?
Пиши как се развиват нещата,аз от разстояние,колкото е възможно ше помагам! :lol:
п.п.ако може да вземе NImesil,Aulin или Enetra ако имат там е по-добре..Всичките са "Nиmesulide", но на различни фирми и имената има са така;)

apoklistika 6th August 2006 21:00

Мерси още веднъж,сега си прерових лекарствата и се оказа,че имам аулин.Ще пиша утре какво е станало,надявам се да не се окажа,че съм чакала прекалено дълго.

чичо 6th August 2006 23:53

Щом още можеш да пишеш не си стигнала до там,ама не е и нужно! :wink:
Дано бързо се оправиш...Отварянето н устата по-бавно ше се възстанови..То се дължи на ангажирането на мускулите ,които отварят устата във възспалителния процес....И за това и боли като се опитваш да отваряш повече отколкото трябва.. :idea:
Ше се оправиш,ама иска време и лечение!
Айде пиши! :wink:

jito7 7th August 2006 10:15

о,като сме подхванали темата..на мен от 2 години се опитват да ми излязат 2 мъдреца,но...тъкмо започват да болят (в "нервно време" - сесии, много ангажименти и т.н.) и аз се заканвам да посетя зъболекаря, като си отида в родния град...и докато това стане( докато се прибера), болката вече е отшумяла, те пак са се поприбрали..и не става..знам, че вероятно ще се наложи да ми цепят венеца, за да излязат проклетниците,ама...все не мога да издебна момента :evil: :evil:
Яворе, следващия път, само като усетя нещо, ти звъня по спешност да се разправяш ти с тях, повече няма да ги чакам :evil: :evil: :evil:

verita 7th August 2006 14:06

Това е много ужасно, да ти расте мъдрец... Моят расна 5-6 години, накрая проби с кариес, който като го разчовъркаха стана още по-зле, поду се, температурата се беше повишила, и зъболекарката ми ме прати на хирург, ама нали страха е голям.. Аз се самоизтезавах 2 СЕДМИЦИ!!! Такава болка в живота си не мога да си спомня да съм изпитвала. Пиех Аулин, 2 седмици не ядох и почти не спях, докато една нощ толкова подивях от болка, че ако имаше начин сама с голи пръсти щях да си го извадя. На другата сутрин отидох при хирурга. Не усетих дори като ми биеше упойката - аз на такива ужасни болки бях свикнала... И след 10 мин излязох от кабинета щастлива - наистина нищо не усетих, даже като ми каза, че съм готова аз продължих да стоя на стола, защото мислех, че съм готова само с биенето на упойката. После дори ходих да се разхождам 1 час в парка 8) Така че, отивай да ти го махат (ако е за махане, а и да не е - аз пак бих го махнала) НАИСТИНА не боли. Обаче най-добре отиди при хирург, или поне при мъж, защото не всички жени имат сили да извадят зъб без да го счупят. Айде, дано мине бързо! Стискам палци!

apoklistika 7th August 2006 14:54

Уф,след 2 часа имам час за тоя гаден зъб.Вече ме хваща шубето :oops: Yavor,а как ще ми го направят тоя разрез като не мога да си отворя още устата съвсем,още днес ли ще ми го направят(извинявай за тъпите въпроси,ама да се подготвя психически :oops: )

чичо 7th August 2006 15:02

Въпроса е да ти сложат упойка... после ше си отвориш устата,спокойно :wink:
Кожата ти на бузата опъната,лъскава и топла ли е сега?? Или поспадна малко???
Въпросите ти са съвсем логични.... :) И мене да ме чака такова нещо и да не знам,аз също ше питам!
Само че няма страшно,повярвай!Всичко ще е наред!
Пиши! :wink:

apoklistika 7th August 2006 15:16

Бузата ми в момента изглежда съвсем нормално,надутото сега го усещам по-скоро вътре,защото си захапвам 4аст от бузата и май съм я разранила,температура нямам,устата си я отварям толкова,колкото и вчера.Благодаря ти,че отделяш време за мен :D ,ще пиша по-късно как е минало.

TedyK 7th August 2006 18:16

Има специалисти, но аз ще ти кажа при мен как беше. Единият ми мъдрец го вадих в българия. Няколко месеца след това започна да ме боли другия мъдрец. Докато ми се запише час мина месец. Направиха ми снимка и зъболекаря каза, че мъдреците са тръгнали да ръстът на вън и най добре да ми извадят трите на веднъж. Сложиха ми пълна упойка и когато се събудих ги нямаше. Знам че пиех пеницилин и кодеин. Кодеина го взимах само ако много ме боли, защото си било наркотик да не привикна.

Atlantida 7th August 2006 18:22

А на всеки ли му растат мъдреци или на някои хора може и да не пораснат?

чичо 7th August 2006 18:58

Цитирай:

Първоначално написано от Atlantida
А на всеки ли му растат мъдреци или на някои хора може и да не пораснат?

Ами ако се направи "панорамна" снимка се разбира веднага дали ги има или не...
Аз например нямам нито един..+това нямам и долните 7ми,пак и двата та общо станаха 6 зъба по-малко.. :roll:
Това се казва хиподонтия и е нещо нормално..Има много варианти..Най-често липсват 5тите зъби,след това мъдреците...
Може да липсват само долните мъдреци,което е добре,защото горните не създават толкова ядове..
А а ко ги има,може на 20 ,а може и на 80 години да тръгнат да растът(на толкова беше една бабка,на която съм видял мъдреци да растат) :idea: За тия зъби никога не се знае..Лошото е,че в повечето случаи няма място за тях и колкото и да ги чакат се стига до изваждането им...
Вече написаха няколко човека за историите си с мъдреците по-нагоре :roll:

apoklistika 7th August 2006 19:56

Е,то не било толкова страшно :oops: Във всеки случай аз шашнах стоматолога :lol: Нали бях предварително информирана,чак тръгнах да му обяснявам какво трябва да прави :lol: Антибиотика,който ще пия предполагам е същия,като този Augmentin,само че с друго име-Klavocin(500мг амоксицилин и 125мг клавуланска киселина-не знам така ли се казва).И определено ще трябва да се вади,защото ми натиска останалите зъби.Yavor,мерси още веднъж за подробните обяснения :D

чичо 7th August 2006 21:36

Да,същият е антибиотикът!Витамините и тях ги пий обаче,защото можеш да развиеш гъбична инфекция..друг път ше ти обяснявам :lol:

apoklistika 8th August 2006 12:35

Слушам докторе,всичко пия :lol: :lol: :lol: Днес като ми светна пред очите и вече ми е много весело :lol: :lol:

чичо 8th August 2006 14:19

Браво!Радвам се!Сега обаче да не се повтори тоя случай..Като спаднеш и отминат страданията тичкай да го вадят,щото виде кво е...А и вие жените сте по "мъже" на стола..Честно!Мъжете се свиват,пищат,ох-ах,ух.. :girl_cry2:
Абе много сме келави! :roll:

invisible 8th August 2006 14:23

Цитирай:

Първоначално написано от yavor
А и вие жените сте по "мъже" на стола..

Аз значи съм "мъж", преди да ми е изтръпнало ченето не доближавам стола 8)

чичо 8th August 2006 14:26

Хахахаа! :D
И аз съм така....много добре знам какво е..Те затва са измислени тия упойки..да се слагат,а не да висят в шкафа. :roll:

apoklistika 8th August 2006 14:28

Ха ха,то и аз преди да почна да вия от болка не доближавам стола.Ама този път твърдо съм решила,свърша ли антибиотиците отивам да го махам,защото нямам желание да го преживея това още веднъж.Yavor,аз по принцип от около 10 дни всеки ден си хапвам 3-4 лимона,та въпроса ми,да пия ли и Вит.С допълнително или това ми стига?

invisible 8th August 2006 14:37

На мен също ми се беше възпалил мъдрец и сега може да се наложи да се цепи венеца от едната страна ама ме е страх/ вадиха ми един зъб и неискам никога вече да ми се случва :girl_cry2:/ но като няма друг начин apoklistika успех с ваденето дано да мине леко ....на мен ми избиха и четрите почти по едно и също време :roll:

чичо 8th August 2006 14:37

Това с лимоните не го прави!Съвсем приятелски съвет..Иначе си набавила бая Вит.С,но можеш да пиеш,само не предозирай,че е кофти за бъбреците.
Лимоните ще ти развалят емайла на зъбите..Усещаш сигурно как скърцат след като си хапнеш лимончето...?
Чакай ,че ми потекоха лигите :lol: :lol:
Та по-добре на хапчета го взимай,а не лимонки,щото хич не е хубаво.. :wink:

Chujdata 8th August 2006 14:40

Яворе, може ли и аз да се намеся за пръв път в някоя от зъбните теми? Питам аз има ли зъболекар в България, който като на "Пълна промяна" да ме преспи и тогава да прави каквото си иска с мен, т.е. с устата ми? :lol:

apoklistika 8th August 2006 14:41

Скърцат да,малко е гадничко...ама обожавам да ям лимони.Не знаех,че развалят емайла на зъбите :oops: ,спирам ги тогава.

чичо 8th August 2006 14:46

Да,правят се и такива работи,но рядко..При мнооого страхливи хора,или когато трябва да се извадят доста зъби например..Но не си заслужава според мен.>Всяко отнемане на съзнание крие рискове за живота..Никога не се знае,затова има местни упойки..На мене по-миналата година ми махаха сливиците с местна упойка и не усетих нищо!Само дето за 12 дни свалих 9килограма и заприличах на мощите на Св.Иван Рилски,ноо това е друга тема! :lol:
Иначе пълната промяна е наПЪЛНО въжможна и я правиме с един колега и то с местна упойка;)
п.с.нали за пълна промяна говориш,а не за пълна програма :roll:
:lol: :D

чичо 8th August 2006 14:48

Цитирай:

Първоначално написано от apoklistika
Скърцат да,малко е гадничко...ама обожавам да ям лимони.Не знаех,че развалят емайла на зъбите :oops: ,спирам ги тогава.

Ето до какво водят лимончетата...Особено както ги папкаш яко!
http://www.dental--health.com/lemonsucking.html
Пише и за другите вреди от него..Върху стомах,хранопровод и т.н. :idea:

apoklistika 8th August 2006 15:00

Уф,как можа да ме стресираш така с тая снимка :evil: :lol: Определено спирам да ги ям,докато не съм стигнала до там,да изглеждам и аз така :lol:
Оооо,Чуждата,и си мечтая за такъв вариант,да заспя и да се събудя с нови зъби :lol: Моите по принцип са хубави,ама са много кекави,имам толкова пломби....И като стана въпрос за нови зъби,преди време питах другия стоматолог във форума,д-р Венелинов за този вариант http://www.bicon.com/patient/dental_implants.html ,та сега използвам момента да питам и Явор :oops: какво ти е мнението за този метод,става въпрос за човек,при който вече зъбите са извадени.Заслужава ли си наистина,защото е доста скъпо.

чичо 8th August 2006 15:08

Заслужава си ,но си има показания и противопоказания за такъв вид конструкции...Зависи дали даден човек отговаря..А там компромиси не се правят,защото първо става дума за много пари,второ е много прецизна работа...Всеки компромис води до провал в инплантологията..Разбираш ли... :roll: Иначе е чудесен вариант при липса на зъби...
Цените естествено варират в зависимост от това кой ще слага инплантите и какви са самите те...А и това,което ще се поставя отгоре също...Така че може да се стигне до мнооого високи цени.. :?

apoklistika 8th August 2006 15:21

Ами да,като почнах да смятам ми се зави свят :roll: Иначе,човека отговаря на всички изисквания,вече се консултира с няколко имплантолога,само дето цената е наистина зловеща. :lol: :lol:
Мерси за отговора :)
П.п.Спирам да те тормозя за днес с въпроси :lol: :lol:

TedyK 8th August 2006 15:31

На мен са ми слагали пълна упойка, но те въобще не ме питаха де. То за това не трябва ли анестезиолог? Един зъболекар има ли знания да сложи пълна упойка? Това го питам от любопитство не искам да подценявам никой. Обаче май пълните упойки въобще не са за предпочитане от това, което съм чувала.
А иначе аз едно лято започнах да си правя зъбите и зъболекарката ми по едно време се престара. Към края на месеца никакви упойки не ме хващаха вече.
А това с лимоните ...... аз винаги си ги хапвам даже с кората без нищо. Много ги обичам, но явно ще трябва да ги разлюбвам.

Анния 8th August 2006 16:18

Здравейте на всички! :D
Съжалявам ако въпросът ми е глупав,но някой може ли да ми обясни за колко време и по какъв начин се повлиява тризмус-а.Просто не издържам вече в това положение :( Благодаря предварително!

apoklistika 8th August 2006 16:50

Май не се повлиява по никакъв начин.Последният път,когато бях в това положение,устата ми се възстанови напълно за около седмица.Аз за сега имам съвсем малка разлика от вчера,но се надявам до края на седмицата да съм като нова :D

чичо 8th August 2006 17:34

Цитирай:

Първоначално написано от TedyK
То за това не трябва ли анестезиолог? Един зъболекар има ли знания да сложи пълна упойка? Това го питам от любопитство не искам да подценявам никой. Обаче май пълните упойки въобще не са за предпочитане от това, което съм чувала.
.

Отнемането на съзнание извън медицинско заведение(болница) и в отсъствието на анестезиолог е абсолютно забранено!Аз иначе знам как става ,но първо не ми влиза в работата,второ и няма да смея да го направя...и трето няма да мога да го направя :lol: :lol:
Тия работи се правят в клиника или отделение,със сичките му изследвания и т.н.Не е шега работа ,въпреки това знам няколко колеги,които го правят в кабинети с анестезиолог,но те са доста смели според мене... :roll: да не ги наричам по друг начин.. :roll:

чичо 8th August 2006 17:39

Цитирай:

Първоначално написано от Анния
Здравейте на всички! :D
Съжалявам ако въпросът ми е глупав,но някой може ли да ми обясни за колко време и по какъв начин се повлиява тризмус-а.Просто не издържам вече в това положение :( Благодаря предварително!

Тризмусът се появява,когато възпалителният процес е обхванал някой(или някои) от мускулите ,които отварят устата..При наличие на гнойна колекция между мускула и костта налягането там е много вискоко поради възпалението и когато опиташ да отвориш уста то още повече се повишава и предизвиква болки..Освен това се появява и миозит,възпаление на самия мускул..
Когато се евакуира гнойта(чрез разрез и достъп до гнойната колекция) за няколко дни обинковенно се оправя почти напълно..
При тетанус също има трзмус,но той се дължи на схващане на дъвкателните мускули,по начина по който се схващат и вратните мускули и цялото тяло в единм момент...
При травми също може да се появи от нараняване на мускули,травматична контрактура се казва тогава..
:wink:

TedyK 8th August 2006 18:21

Цитирай:

Първоначално написано от yavor
Цитирай:

Първоначално написано от TedyK
То за това не трябва ли анестезиолог? Един зъболекар има ли знания да сложи пълна упойка? Това го питам от любопитство не искам да подценявам никой. Обаче май пълните упойки въобще не са за предпочитане от това, което съм чувала.
.

Отнемането на съзнание извън медицинско заведение(болница) и в отсъствието на анестезиолог е абсолютно забранено!Аз иначе знам как става ,но първо не ми влиза в работата,второ и няма да смея да го направя...и трето няма да мога да го направя :lol: :lol:
Тия работи се правят в клиника или отделение,със сичките му изследвания и т.н.Не е шега работа ,въпреки това знам няколко колеги,които го правят в кабинети с анестезиолог,но те са доста смели според мене... :roll: да не ги наричам по друг начин.. :roll:

Е то при мен си беше клиника направо. Те американците така ги е страх от порязване, а това да ти извадят няколко зъба сигурно са предположили как ще ритам и ще крещя. А може да си е стандартна процедура. Аз като знам как се лигавя при зъболекар, те хората не могат да ми насмогнат само да сменят тампоните в устата ми. А иначе тук ти слагат помпичката и нямаш грижи.
А за анестезиолога знам, защото когато са ме оперирали в българия чакахме да дойде от друга операция за да ми сложи инжекцията.

Анния 8th August 2006 19:21

Благодаря ти Yavor,за бързият и изчерпателен отговор.С най-добри чувства:Анниа

Анния 9th August 2006 16:08

Май не се повлиява по никакъв начин.Последният път,когато бя
 
Apokliptika,искам да те попитам когато си в това състояние сутрин като се събудиш имаш ли чувството,че положението с отварянето на устата е станало още по-зле?Също и дали знаеш дали е добре да си правиш опити да си отваряш устата-вид раздвижване,или е по-добре да не травмираш ставичката допълнително?Ако занаеш,де!Благодаря :D


Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 16:53.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.