Форуми

Форуми (https://www.tialoto.bg/forum/index.php)
-   Диети (https://www.tialoto.bg/forum/forumdisplay.php?f=16)
-   -   "ЗОНАТА" на д-р Сиърс (https://www.tialoto.bg/forum/showthread.php?t=1756)

sunny_L 13th June 2006 13:38

"ЗОНАТА" на д-р Сиърс
 
Здравейте. някой от вас пробвал ли е хранене според правилата на д-р Бари Сиърс и какво му е мнението за тази система за хранене

DIOGO 13th June 2006 14:42

кратко казано това е диета клоняща към нвд понеже се залага в по голям процент на протеина и мазнините в менюто за сметка на въглехидратите. идеята е да се ядат такива храни които да имат въздействие върху така наречения баланс на "айказаноидите".
ако погледнем диетата в практичен план тя е действаща тогава когато калорийния пием е по малък от разхода на калории за деня. стандартно условие за всяка диета. нвд класически вариант с ниски въглехидрати е по резултатна при еднакви калории и равни други условия. от гледна точка на оптималното здраве - може и сиърс да е прав за БАЛАНСА. но практическото изпълнение на диетата по неговите правила е много сложно! аз залагам на вм нвд. нещата са по опростени.

elaiza 30th June 2006 21:06

Цитирай:

Първоначално написано от DIOGO
кратко казано това е диета клоняща към нвд понеже се залага в по голям процент на протеина и мазнините в менюто за сметка на въглехидратите.

Нещо си в грешка това е начин на хранене при който съотношението въглехидрати - мазнини - белтъчини е :40% - 30% - 30% , при НВД процента въглехидрати е доста по-малък. :roll:

DIOGO 3rd July 2006 07:41

Цитирай:

Първоначално написано от elaiza
Цитирай:

Първоначално написано от DIOGO
кратко казано това е диета клоняща към нвд понеже се залага в по голям процент на протеина и мазнините в менюто за сметка на въглехидратите.

Нещо си в грешка това е начин на хранене при който съотношението въглехидрати - мазнини - белтъчини е :40% - 30% - 30% , при НВД процента въглехидрати е доста по-малък. :roll:

имах предвид че при един и същ калориен прием при зоната ще имаме по голям дял на протеина и мазнините отколкото при стандартната тип диета над 50% въглехидрати.

elaiza 4th July 2006 15:02

По скоро ще имаме един балансиран хранителен режим, който е доста далеч от ВМ НВД

cranberry 4th July 2006 15:36

http://www.izvorite.com/

книгата я има в даунлоудс

DIOGO 4th July 2006 20:20

Цитирай:

Първоначално написано от elaiza
По скоро ще имаме един балансиран хранителен режим, който е доста далеч от ВМ НВД

не мисля че ще е по добър от ВМ НВД. а че е далеч - далеч е от ВМ НВД.

elaiza 4th July 2006 21:03

не мисля че ще е по добър от ВМ НВД. а че е далеч - далеч е от ВМ НВД.[/quote]
Неоспорим житейски факт е ,че средата е най-благодатна, в този смисъл Зоната е режим при който няма сериозни ограничения и загубата на тегло е бавна, без риск от сериозни преяждания. Що се отнася до ВМ НВД и децата знаят , че когато организма бъде лишен от основна група хр. продукти, то той неминуемо отслабва , друг въпрос е как това се отразява на здравето.Аз не отричам НВД при много хора тя дава добри резултати, но основните антиоксиданти се намират в раст. продукти - плодове, зеленчуци, варива, все неща които въпросната диета в най-добрия случай сериозно ограничава, от друга страна всички знаем с какво се хранят животните и какво се случва в кланниците, както и ,че повечето дълголетници се хранят предимно с раст. храна и рядко ядат месо, така че нека всеки сам си направи изводите. :lol: :lol: :lol:

DIOGO 4th July 2006 22:51

Цитирай:

Първоначално написано от elaiza
така че нека всеки сам си направи изводите.

аргументи много и за двете диети. съгласен! ще навлезем в спор който не ми се води! за мен ВМ НВД е по добрия избор! който иска зоната - нека действа!

cranberry 4th July 2006 22:54

а някой има ли резултати от тая зона?
в сми не "свалих 6 кг за 10 дни"
мисълта мие посли при сравнително балансирано хранене без ядене на боклуци, имам предвид фаст фууд и разни теста кифли-мифли - запазваш ли сваленото?
питам, щото не мога да правя НВД, мн оби4ам плодове и ми е противопоказно и тях да ограни4авам

elaiza 5th July 2006 11:21

Сваля се около 1кг на седмица , може да ядеш 4,5,6 пъти на ден ти си определяш, на всяко хранене се приемат 40%-30%-30% съотношение м/у В:М:Б , не трябва да се приемат повече от 1/2кг храна и 500ккал. на хранене преди да се започне се правят изчисления от какво количество храна имаш нужда, Сиърс ги нарича протеинови блокове, общо взето не забранява нищо , в книгата му има варианти дори как да ядеж fast food и снаксове и пак да оставаш в зоната, естествено препоръчва да се ядат: бяло месо, риба, яйца, телешко, соеви и млечни продукти, плодове и зеленчуци, задължително преди всяко хранене се изпиват 1-2ч.ч вода.Това е най-общо ако нещо друго те интересува, питай.

cranberry 5th July 2006 11:26

изтеглих си книгата и ще я из4ета, ама по-нататък, 4е сега нямам мн време
мойе ли да се яде по малко мед, сушени плодове?
кафе?
алкохол?
млека?

cranberry 5th July 2006 11:26

п.с. картофи?

elaiza 5th July 2006 12:21

Млякото е перфектната храна за зоната,но ако го комбинираш примерно с ягоди или мед ще трябва да хапнеш и някакъв протеин да речем извара или сирене. Картофи също можеш да ядеш но по малко,те не са много подходяща храна за този режим но ако ти се ядат яж, примерно за обяд може да изядеш 120гр. скумрия и 1ч.ч варени картофи с малко зехтин или масло, но може и да замениш картофите с 2ч.ч зеленчук, 1ч.ч ягоди и филия пълнозърнест хляб, ти решаваш кое ще те засити по-добре. Алкохол не може ,всъщност единствените диети които разрешават алкохол са Аткинс и точковата, но ограничават много плодовете, ако ти се пие пии по 1чаша вино , но с парче сирене, кофеина също трябва да се избягва, но аз пропускам този факт покраи ушите си и си пия кафе. :oops:

cranberry 5th July 2006 13:40

xaxaxaxaxa
ама това за колко време или по принцип така си свикваш да си ядеш?
а другите плодове?
сега сезонните дини, 4ереши, праскови, кайсии?
знам, 4е пъпеш, както и банан не е мн ок по принцип според вси4ки диети

elaiza 5th July 2006 14:18

Колкото време искаш , толкова я спазвай, аз така се храня и се чувствам добре. Плодове можеш да ядеш всякакви но ако избереш банан ядеш по-малко примерно 1банан ти е три блока което е = на 9 кайсии, или на 3 праскови или 3ч.ч пъпеш и т.н и т.н.... , но като цяло трябва да се следи в книгата кое колко блока е , но с времето се свиква :lol:

cranberry 5th July 2006 16:09

пфуй, както се казва по книгите, добре, 4е не оби4ам мн банани
абе ще я про4ета,ама имам още 2 изпита, та после на спокойствие
10х again

svetik 6th July 2006 18:53

http://hranite.info - тук в Балансатора от днес има профил Зоната.Така трудната част с изчисляване на грамове и проценти значително се облекчава.За мен Зоната има доста сходства с НВД, защото количествата на въглехидратите са фиксирани като процент от протеините и доста по-малко от класическото високовъглехидратно хранене, което осигурява едно стабилно ниво на инсулина, на което се разчита и при НВД.За този сезон обаче, при наличието на толкова пресни плодове и зеленчуци Зоната е една добра алтернатива. :D

cranberry 6th July 2006 21:44

зву4и добре, но следващата седмица ще пробвам тоя майкъл търмънд, ще се озоря 1 седмица, 6 дни де, и после пак ще се върна на балансирано и ще разу4а зоната
тъпо е, щото всеки ден на работа разнасям по 3 кутии храна и ми се смеят яко, народа излиза, яд енавън, аз си седя на мин вода и цигарки, после сеприбирам в офиса и отварям кутиите
абе грозна картинка

cranberry 6th July 2006 22:21

сори за тъпия въпрос, ама как то4но се използва тоя балансатор в Hranite.onfo?
трябва ли да се регистрирам , за да мога да го ползвам?

svetik 7th July 2006 10:51

В сайта има ръководство за употреба, когато имаш време можеш да го разучиш.А относно кутиите -еми нека се смеят щом им е смешно, смехът е здраве, и ти се смей с тях, няма нищо по-обезоръжваващо от самоиронията.На мен пък ми е смешно когато до обед се пият всевъзможни хапове за отслабване, а следобед всички на сандвичите и баниците.

cranberry 7th July 2006 11:03

хахаха
дааа бе верно ли?
хахаха

assi4ka 28th January 2007 15:19

искам да кажа,че за 3 месеца съм свалила 7 кг и то с много ядене...дори понякога ти прилошава от ядене :2005:

дори не съм спазвала съвсем стриктно нещата.Например на 30 и 31.12.06 си позволих яко ядене ( :lol: ) но не си върнах килограмите.Просто този метод на хранене промени целият ми живот...

ron_da 28th January 2007 17:57

И на мен ми се ще да похваля ЗОНАТА, като споделя че за 2 месеца и половина, но при стриктно спазване и спорт съм свалила 8-9 килограма 8) Този режим може и наистина да е по-сложен за изпълнение, но свикне ли човек ...

ПП. По коледа и нова година така си бях пресметнала яденето, че хем хапнах традиционните неща, хем останах в зоната :D

Rusalka 23rd February 2007 10:08

Бихте ли написали някакво сневно меню според зоната.Или с две думи какво ядете вие?
Благодаря ви предварително :D .

Yana 23rd February 2007 14:22

Зоната е добра диета, правила съм я два пътi но е ужасно ангажираща и практически накрая бактисвам от подготовка.

На мен а и не само на мен провалите ми в диетирането се състоят в това 5-6-7 кратно хранене на ден. Ами не става защото няма къде да се скрия да го направя а наимам такива прозорци в работното ми време които да ми позволяват на всеки 2-3 часа да има 30мин за хапване.

И ако ви кажа каква гледка съм с хладилната чанта и кашона с плодовете на работа, е просто не може така да се живее.

Не че си търся оправдания но не мога да отрекa факта че като съм уикендите в къщи или в отпуска най много отслабвам, защото 24 часа се грижа за менюто и себе си, навивам по три аларми за да си следя часовете, спазвам инструкстиите в диетите ЗЗони, мони аткинси и тем подобни безпогрешно и никoй не ме чака да ме залива с проблемите си и аз да си прекарвам цялото работно време робувайки на компанията.

ron_da 23rd February 2007 16:27

Ето ти едно примерно меню от мен :2035: :
Закуска (07.00) 1 варено яйце + 200мл прясно мляко + 44г обезмаслена извара
Обяд (12.00) 117г обезмаслена извара + 312г портокали + 9г зехтин
Междинно хранене (17.00) 200мл прясно мляко 1,5%
Вечеря (19.00) 95г пастърва + 675г зеле + 2г зехтин
И непосредствено преди лягане 200мл прясно мляко 1,5%
Но Зоната е сравнително индивидуален режим. Описаното меню е за 11блока дневно или 3 блока на основно хранене

Rusalka 26th February 2007 20:50

мерси много ron_da . :D

ron_da 28th February 2007 18:05

За нищо :wink: Ако имаш още въпроси, питай! Надявам се да мога да отговоря :D

Rusalka 1st March 2007 17:56

Честита Баба Марта на всички форумци!!! :1203: :1203: :1203:

elaiza 9th April 2007 01:42

Цитирай:

Първоначално написано от ron_da
Ето ти едно примерно меню от мен :2035: :
Закуска (07.00) 1 варено яйце + 200мл прясно мляко + 44г обезмаслена извара
Обяд (12.00) 117г обезмаслена извара + 312г портокали + 9г зехтин
Междинно хранене (17.00) 200мл прясно мляко 1,5%
Вечеря (19.00) 95г пастърва + 675г зеле + 2г зехтин
И непосредствено преди лягане 200мл прясно мляко 1,5%
Но Зоната е сравнително индивидуален режим. Описаното меню е за 11блока дневно или 3 блока на основно хранене

Извинявай мила, но аз се храня от доста време по Зоната, и това меню леко казано ме изненадва. В закуската ти има 4 блока протеин + 1 въглехидрат, обяда може и да се вмести в схемата въпреки ,че много се съмнявам 312гр. портокали е около 6 блока въглехидрат +6 протеин + 3 мазнини, междинните ти хранения са ок, но вечерята, знаеш ли колко точно е 675гр зеле , в Зоната има ограничение на количеството до 1/2 кг., освен това ще имаш м/у 4 и 5 блока въглехидрат, 2протеинови блока от рибата и по-малко от 1 блок мазнина. Ако с този режим се чувстваш добре и отслабваш всичко е ок, но ако си решила да спазваш Зоната по-добре да си коригираш храненето.

ron_da 9th April 2007 07:15

Ами не знам, аз ги смятам по една таблица и всичко ми излиза точно, ама съм забелязала, че те тези таблици една с една не си приличат :? Ако може да помогнеш с някое издържано в зоната меню за три блока и да ми кажеш на каква база смяташ блоковете и зелето и всичко... Плс, ще си ми от голяма помощ, защото явно бъркам нещо, не че не се чувствам добре и не отслабвам, даже не мога да спра, но ми се ще всичко да е точно, така че моля при първа възможност да помагаш :wink:

PS в закуската съм пропуснала 30г овесени ядки :oops:
А за пъстървата, тя е мазничка, и аз смятам и нейните мазнини, а това за 1/2 килограм ми е убягнало. Отворена съм за всякаква критика :wink:

sneji_suni 9th April 2007 14:20

за зоната
 
Закуска от 1 блок-това се равнява примерно на половин ябълка,56гр извара и 6 фъстъка.Друга закуска от 1 блок-1 филия бонус със тънък резен обезмаслено сирене-28гр,1 домат и 5 средно големи маслини :wink:

cosmic girl 9th April 2007 15:27

Здравейте.
Аз не съм чела книгата,в момента нямам и възможност,но искам да ви попитам нещо понеже на мен програмата ми я направи една диетоложка,та има 1-2 неща,които не са ми много ясни.
1.Теглилката не ми е много точно.От значение ли са 5-10грама повече?
2.На някои места могат ли да се ползват каквито ти си искаш подправки,които не са ти включени в менюто (примерно черен пипер)?
3.Понякога като имам да ям 6 маслини вместо това ям 2ч.л. майонеза и 100гр кисело мляко ми е пак към менюто мога ли да ги смеся?
4.вярно ли е ,че 1 домат=1краставица(200гр)=1чуш а=2шепи салата (маруля или зеле)?
5.Много обичам сирене Дунавиа,но то май не е обезмаслено.Тва проблем ли е?
Много благодаря предварително!!

elaiza 10th April 2007 10:43

Цитирай:

Първоначално написано от cosmic girl
Здравейте.
Аз не съм чела книгата,в момента нямам и възможност,но искам да ви попитам нещо понеже на мен програмата ми я направи една диетоложка,та има 1-2 неща,които не са ми много ясни.
1.Теглилката не ми е много точно.От значение ли са 5-10грама повече?
2.На някои места могат ли да се ползват каквито ти си искаш подправки,които не са ти включени в менюто (примерно черен пипер)?
3.Понякога като имам да ям 6 маслини вместо това ям 2ч.л. майонеза и 100гр кисело мляко ми е пак към менюто мога ли да ги смеся?
4.вярно ли е ,че 1 домат=1краставица(200гр)=1чуш а=2шепи салата (маруля или зеле)?
5.Много обичам сирене Дунавиа,но то май не е обезмаслено.Тва проблем ли е?
Много благодаря предварително!!

1. От значение е ако ползваш ориз, картофи и др. подобни, но не и за зеленчуците, най-добре мери с чаена или кафена чаша , а по-дребните неща с лъжица.
2. Подправки можеш да ползваш всякакви.
3. Да можеш да ги смесваш.
4. 2 средни домата =1 краставица=2 чушки= 6ч.ч нарязана маруля
5. Сиренето Дунавия е от типа на Фета, въпреки че изглежда мазно то е с по-ниско съдържание на мазнини от кравето и овчето сирене,няма проблем да ядеж такива сирена, но не добавяй блокове мазнина.

cosmic girl 10th April 2007 16:45

elaiza,много благодаря! :)

elaiza 10th April 2007 23:35

Това меню съм го пускала и преди в една друга тема, но тъй като ме мързи да пиша ново, се наложи да се поровя докато го открия. И така:
Закуска: 2филии хляб Бонус, запечени с 60гр. кашкавал + няколко парчета домат или краставица може да замените кашкавала с 30гр. сирене и 1 варено яйце, ако кашкавала и сиренето са мазни не се добавят блоковете мазнина, ако са нискомаслени прибавяме примерно 2 бадема или 1орех. 2 блока
Обяд:3яйца по панагюрски или сварени , мешана салата с 1 ч.л зехтин, 1ч.ч ягоди, 2ч.ч задушени зеленчуци или заменяме яйцата с 120гр. печени пилешки гърди или със 120гр. шунка или с три варени кренвирша 3блока
Сл. обяд: 1ч.ч кисело мляко. 1 блок
Вечеря:120гр риба тон, или печено филе от скумрия или съомга, 2ч.ч зелева салата със зехтин и 1 ябълка . 3 блока
Пр. лягане: 1ч.ч кисело или прясно мляко, или 1/2 ч.ч извара с1/2с.л мед и 1/2с.л сметана.аз много често пия чаша вино с парче сирене 1блок
Менюто е за 10 блока, преди ядене трябва да се изпива задължително 1-2 ч.ч вода, може блоковете да се променят вместо две да има три междинни закуски и т.н и т.н.

ribka 11th April 2007 08:47

Aз,честно казано,не смятам толкова стриктно продуктите.Малко на око го раздавам.Като гледам въглехидратите да не са ми в повече.Надявам се ,че не е проблем :roll:

cosmic girl 11th April 2007 10:21

elaiza,имам един въпрос,ако не ти е проблем да отговориш - значи един приятел се върна от Италия и ми подари шоколад с чушки :twisted: .Малко е странно,нали?И понеже ми беше неудобно да го откажа,а пък и съм любопитна,можеш ли да ми кажеш как да го заменя според теб?В смисъл да кажем,вместо хляб едно блокче шоколад при обед и вечеря как ти се струва?

elaiza 11th April 2007 14:03

Цитирай:

Първоначално написано от cosmic girl
elaiza,имам един въпрос,ако не ти е проблем да отговориш - значи един приятел се върна от Италия и ми подари шоколад с чушки :twisted: .Малко е странно,нали?И понеже ми беше неудобно да го откажа,а пък и съм любопитна,можеш ли да ми кажеш как да го заменя според теб?В смисъл да кажем,вместо хляб едно блокче шоколад при обед и вечеря как ти се струва?

Tова което мога да кажа е , че около 15гр шоколад са ти 1В блок, т. е прибавяш 1П блок и няма проблем, недей да прибавяш блок мазнина защото в шоколада има достатъчно. Въпреки , че в Зоната е разрешено да се яде всичко, ако целиш да отслабнеш, недей много да се увличаш със сладки неща.


Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 06:36.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.