Форуми

Форуми (https://www.tialoto.bg/forum/index.php)
-   Бременност и майчинство (https://www.tialoto.bg/forum/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Замразяване на яйцеклетки (https://www.tialoto.bg/forum/showthread.php?t=3682)

Aset 21st March 2007 08:49

Замразяване на яйцеклетки
 
За първи път яйцеклетка беше замразена в Канада през 2003 г. В началото успешните опити са малко, тъй като 70% от яйцеклетката е вода, която при замръзването образува кристали и я "разкъсва", но по-късно методът се усъвършенства.
За първи път и у нас замразиха, размразиха и оплодиха успешно яйцеклетка. Новата методика е въведена от ин витро екипа на АГ болница "Д-р Щерев" само 3 години след канадските учени.

В АГ болницата замразяват яйцеклетките успешно чрез нова технология, която „изсмуква" водата и я превръща в гел. Този метод гарантира до 100% здрави яйцеклетки след размразяването.

Яйцеклетка на пациентка е престояла една година в течен азот при минус 196 градуса, след това е била размразена и оплодена. Досега в България са замразявани успешно само сперматозоиди и ембриони.

Методът ще удължи плодовитостта на жените и е вид застраховка срещу безплодие, твърдят лекарите в АГ болница "Д-р Щерев". Те препоръчват замразяване на яйцеклетки преди химиотерапия и лъчелечение, преди тежка операция, както и при планиране на раждане след години.

Процедурата включва извличане, култивиране в хранителни среди, замразяване в течен азот и съхранение от 6 месеца до много по-дълъг период от време. След процедурата жената получава сертификат за собственост.

В Западна Европа жените раждат все повече между 30 и 39 г., сочи доклад на ООН за развитие на раждаемостта. Основната причина за това е желанието на съвременната жена да се образова, да изгради успешна кариера и след това да роди. В България възрастовата граница за първо дете също започва да се измества към 30 г.

Ако една млада жена иска да направи кариера и да отложи раждането, възможно е да замрази яйцеклетки на 20 години, когато са най-здрави и многобройни. След 35-та година качеството им се влошава, най-вече генетично.

"Замразените яйцеклетки в ранна репродуктивна възраст (18 - 25 г.) дават началото на генетично добри ембриони и предпазват от раждане на деца с вродени заболявания, включително и Синдрома на Даун", твърди биологът Таня Милачич.

Извличането се прави при пълна упойка и теоретично яйцеклетката може да престои вечно в течния азот.


Какво мислите за метода? Има ли запознати с цените?

apoklistika 21st March 2007 11:59

Преди време гледах едно предаване за замразяването на яйцеклетки. Не знам колко е "редовната" цена на тази процедура, но в предаването говореха, че на черно една такава яйцеклетка в Англия (идващи предимно от Румъния) струва около 1400 евро.
Моя позната в Германия беше на изкуствено оплождане, за тази процедура плати около 3500 евро, като й казаха, че ако иска да й бъдат замразени яйцеклетки за по- нататъшни опити, трябва да плати още 500 евро. Всичко това при положение, че е с доказан стерилитет и касата поема 50% от разноските, тоест замразяването би й струвало иначе 1000 евро.
За България нямам представа как стои въпроса, но предполагам, че няма да има кой знае колко голяма разлика в цената. Ако някой знае повече, да пише, и на мен ще ми е интересно.

Aset 21st March 2007 16:47

Няма много заинтересовани май.
Аз пък бих си замразила по- жизнена и генетично здрава яйцеклетка сега, без друго толкова страхове береш докато си бременна - това ще му е наред ли, онова ще му е наред ли. Поне процентът риск от Даун да е по- нисък.

apoklistika 21st March 2007 17:14

И аз бих си замразила, задължително бих замразила и стволови клети от пъпната връв, един ден, като раждам.

invisible 21st March 2007 17:18

След като изчетох всичко се замислям почват да ме хващат някви паранои :roll: , определенобих си замразила.

Aset 21st March 2007 17:49

Не знам от това , че съм учила животински Ембриология, Акушерство и Гинекология или от това, че принципно си се интересувам от всякаква медицина, но когато забременях се въоръжих с всякакви учебници и книжки за майки и неприятни мисли ми минаваха през първите две тримесечия:
- Сега му се образува сърчицето, дали ще започне да бие?
- Ох, сега му се оформят ръчичките и крачетата...
- Невралната тръба трябва да се е затворила... Днес съм на ехограф...Ох!
- Дали нараства нормално? Защо на две последователни снимки пише еднакви размери на еди какво си?
- Шести месец! Сега и да се роди преждевременно ще могат да го спасят, евентуално... Ама сърфактанта? Вече може да се прилага при новородени...
И това са само част от мислите, цитирани шеговито :D Не са заемали голяма част от ежедневието ми, разбира се, просто си минаваха през главата ми от време на време и стояха като едно на ум. :D
Бременността си е и голямо притеснение за някои мами. От здравословна гледна точка имам предвид. По- добре са тези, които не се интересуват, не четат и не разбират много. Ама пък ако не знаеш, че форлиевата киселина повлиява ранни малформации на нервната тръба , а пък лекаря ти пропусне да ти я даде в първите решаващи месеци :lol:
Знам ли, много ми се ще да замразя яйцеклетки. Притеснява ме пълната упойка и процедурата по- нататък, после ин витро ли ще ги оплождат и как ще се имплантират? :roll:

invisible 21st March 2007 17:54

Аз избягвам да чета медицинска литература, защото си падам леко хипохондрик и си преписвамкакви ли не болести, адски ме е страх за момента в който ще мисля за дете..... :roll: Знам че съм още едва на 23 ама вече си мисля, че ако не родя до 25 ще стане кой знае какво.

Aset 21st March 2007 18:01

О! Няма да стане кой знае какво, горните постинги нямат за цел да те притеснят. По- рискова се води възрастта над 30ина, макар че едни аномалии са по- често срещани, а други по- рядко като цяло не заемат много голям процент. Ето какво намерих току- що за Даун:
Цитирай:

Средната честота на този синдром е 1:700, но с напредване на възраста на майката се увеличава и честотата. При майки на 35 години тя е1:100, а след 45 години е 1 : 50, след 50 год. Е 1 : 15 новродени.

Лошото е, че ако наистина се случи на някого, Боже опази, то той сигурно си задава въпроса "Ако се бях решила по- рано сигурно можех да го избегна."
Знам ли - и ранното раждане, и по- късното си имат както предимства, така и недостатъци.

apoklistika 21st March 2007 18:04

Точно това исках да попитам и аз. Какво следва после - ин витро ли?
Едно от момичетата, с които се запознах миналата седмица в болницата, беше забременяла чрез изкуствено оплождане и каза, че при нея е станало от четвъртия път. И обикновено било така- рядко някой забременявал веднага от първия опит. В такъв случай не знам кое ще ми е по- стресиращо- това или страха от разни малформации, ако забременея по нормалния начин на по- дърти години :roll:
А иначе, Асет, права си, колкото по- малко знаеш, толкова по- добре. Аз поне не искам да чета много много, защото така или иначе се шашкам и от най- малкото нещо. Дори доктора ми миналата седмица ми забрани да чета каквото и да било на тема мисед аборт, каза ми единствено да продължавам дори и сега да си пия фолиевата киселина и каза, че щом до момента той не вижда нищо притеснително, няма смисъл аз да си търся измислени проблеми из интернет. Ще взема да го послушам.

invisible 21st March 2007 21:27

apoklistika наистина го послушай, аз така от любопитство да разбера за една болест си внуших, че я имам наистина виждах си симптомите и едва ли не умирах..... :roll: :2014:
Относно късното и ранното забременяване определно всяка крайност е с някакви усложнения, въпроса ми е коя е нормалната възраст за една жена чисто физиологично/не говоря за подходящия момент от соц. гледна точка/ да забременее за първи път? Ясно е, че при всеки е различно,но все пак в някакъв общ случай.


Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 23:02.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.