Форуми

Форуми (https://www.tialoto.bg/forum/index.php)
-   Диети (https://www.tialoto.bg/forum/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Диета при диабет. (https://www.tialoto.bg/forum/showthread.php?t=8061)

Nedkych 20th January 2009 19:17

Диета при диабет.
 
Здравейте. Искам да попитам, приятелката ми е на 27 години, тежи 74 килограма и има диабет. Тренира редовно и пази диети но никакъв ефект няма. Опитвала е какво ли не. Можете ли да ми препоръчате някаква диета за нея. Благодаря предварително.

Мария Василева 21st January 2009 14:47

Re: Диета при диабет.
 
Цитирай:

Първоначално написано от Nedkych
и има диабет.

С такова заболяване мисля, че консултацията с лекар е задължителна и по отношение на диетите.

apoklistika 21st January 2009 14:55

Така е, докторът трябва да й изготви диетата. А доколкото знам, диабетът е и няколко вида, не бих се наела да съветвам каквото и да е по форуми, когато има някаква болест :)

Izabo 22nd January 2009 15:11

Разбира се, консултацията с лекар е задължителна, но човек и сам може да намери много информация. На майка ми вчера й откриха диабет тип 2, т.е. неинсулинозависим захарен диабет. Предписали са й някакви хапчета и са й казали да не яде сладко и тестено. Точка.

Ето сега аз се разроввам по въпроса, защото тази информация не ми е достатъчна и откривам това, което ще бъде полезно за майка ми, за мен и за всеки, който мисли за здравето си, защото, в слачай на безрасъдно хранене и обездвижен начин на живот, всички ние сме заплашение от тази болест:

Фактори за поява на заболяването:

а/ генетична предразположеност
б/ наднормено тегло и затлъстяване
в/ висок прием на мазнини и калории и нисък прием на фибри с храната
г/ липса на достатъчно движение
д/ напредване на възрастта

Много полезна статия. Помага да осъзнаеш сериозността на проблема. Само с пирамидата не съм съгласна. (не съм лекар, но четох и други материали)

Още една

Алфа липоева киселина

Цитирай:

Съществуват няколко основни правила, които трябва стриктно да се спазват, за да се постигне качеството на живот на недиабетиците. Освен терапевтичния режим, предписан от лекар-ендокринолог, другите важни елементи са хранителен режим с прецизиране на качеството, количеството и съдържанието на въглехидрати и мазнини, както и ежедневен, двигателен режим. За разлика от диабет тип I, при II-ри тип водещият елемент в лечението в началния етап е хранителния режим, т.е ограничаване на храните с високо съдържание на мазнини и въглехидрати, холестерол и готварска сол. Ако диетата не е достатъчна се преминава към лечение с таблетки, които имат за цел да повишат чувствителността на организма към собствения инсулин, да стимулират панкреаса да произвежда повече или да намалят непрекъснатото повишаване на кръвната захар.
Като допълнение бих казала, че не трябва мазнините и въглехидратите по принцип да се сведат до 0, а да се консумират правилните такива: зехтин, маслини, сурови ядки, рибено масло, ленено масло и семе, ръж, леща, боб, кафяв ориз, соя, сладки картофи, боб, ябълки, сливи, грейфрут и други плодове и зеленчуци с нисък гликемичен индекс.

Цитирай:

Канелата помага за понижаване на кръвната захар, за което се препоръчва на хора, страдащи от диабет.
(3 пъти по една чаена лъжичка)

Цитирай:

Избирайте храни с нисък гликемичен индекс, когато включвате въглехидрати в менюто си. Имайте предвид, че след топлинна обработка повечето храни имат по-висок гликемичен индекс.

Прибавянето на белтъчини, мазнини, фибри, лимонов сок и оцет води до намалянето на гликемичния индекс на храната.

Колкото по-малко е количеството на една храна, толкова по-малък е нейният гликемичен товар, така че дори да изберете храна с висок гликемичен индекс, контролирайте количествата. БТА
Гликемичен индекс в храните

Как да се храним при диабет тип 2, рецепти

Препоръчвам книгата Ултраметаболизъм на д-р Марк Хайман.

Тази книга е най-разумнят и задълбочен труд, който съм чела по отношение на здравословното хранене и отслабването! (режимът е подходящ и за диабетици). Обяснява защо не отслабваме с гладуване, с крайни нисковъглехидратни или нискомазнинни диети и т.н. Трябваше с това да започна, май въпросът беше за отслабването, но реших да съм по-обстоятелствена :D .

Кратък цитат:

Цитирай:

Храните, богати на фибри, ще ви помогнат да стабилизирате кръвната захар, понеже забавят разграждането на въглехидратите и подкрепят правилното функциониране на храносмилателната и отделителната система. Опитайте се постепенно да увеличите фибрите от 30 на 50 гр. на ден и включете хигроскопични или вискозни фибри (намират се в бобовите култури, ядките, семената, пълнозърнестите продукти, зеленчуците и плодовете), които забавят абсорбирането на захарта от храносмилателната система.
Разбира се, говоря само за хранителния режим и то чисто информативно.
Задължително е да се правят необходимите изследвания и консултации с лекар, както и да се следват основно неговите препоръки, както по отношение на хранителния режим, така и относно приема на медикаменти, ако е необходимо.

Mellinda 26th January 2009 12:11

http://www.d.host.bg българският форум за диабета /тук може да намериш доста отговори/

_I_ROFL_I_ 14th May 2010 17:31

Солидно предложение за лечение на диабет
 
Гледайте научнопопулярният филм " Sugar The Bitter Truth " (лекция) обяснява се връзката м/у затлъстяването и диабета и как може и да тренираш и пак да имаш диабет и как да се предотврати ... Споменава са за " палео диета" или "диета на палеолита" ( това е когато ядеш всичко така както излиза от земята без преработка, без готвене и добавки на подправки за увкосяване; сурови). По този начин се приемат 100-300г фибри тип 2 ( разтворими ) и т.н. Приемането на начин на хранене тип " палео диета " лекува диабет за 1 седмица. Така се твърди от професора изнасящ лекцията в кореспонденция с направените проучвания в независими клиники каквато е и неговата. За правилно възприемане на информацията гледайте филмчето и потърсете допълнително инфо като това за фибрите, което чета в момента докато пиша този пост ( http://www.zdravoslovno.com/Advices/15Fibres.html ) и т.н. И когато си говорим за диета говорим за стриктно спазване, защото всяко кривване има значение и последствия.

P.S. Допълнителни важни филмчета като пояснение на това е " Food.INC "(филмов материал) и друг важен аспект необходим за преодоляването на проблем с диабет или затлъстяване и др. " Evolve Your Brain: The Science of Changing Your Mind " (лекция) - практическо разяснение на бест селъра " What The Bleep Do We Know "(филмов материал и книга със същото име) и последно, но не по значение лекцията на Bruce Lipton - The New Biology - Where Mind and Matter Meet (лекция в 2-ве части ) отговаря на въпроса какво е лекарство както го виждаме като понятие в училищата и от там знаем какво е, и как дайества и действа ли ?

_I_ROFL_I_ 14th May 2010 17:42

за споменатото по-горе преблеми с затлъстяване; диабет и ...
 
Препоръчвам книгата Ултраметаболизъм на д-р Марк Хайман.

Тази книга е най-разумнят и задълбочен труд, който съм чела по отношение на здравословното хранене и отслабването! (режимът е подходящ и за диабетици). Обяснява защо не отслабваме с гладуване, с крайни нисковъглехидратни или нискомазнинни диети и т.н. Трябваше с това да започна, май въпросът беше за отслабването, но реших да съм по-обстоятелствена .


от заглавието мога да съдя че обяснява за видовете калории и разликата м/у фруктоза и глюкоза и как хората с много бърз метаболизъм хранейки се като хората с диабет и хората страдащи от затлъстяване нямат тези проблеми, но в крайна сметка ако не внимават с времето ще си ги набавят успешно ...

Това е и обяснено и в по-бързият вариант на възприемане на информацията в филмовата лекция Sugar The Bitter Truth ... мерси за споменаването на тази книга ( Ултраметаболизъм на д-р Марк Хайман ) ще я прочета...

P.S. Обяснява се във лекцията и на какво се дължи феномена, че ядем и все пак се чувстваме гладни... и д.р. като феномена Кока Кола и това че колкото повече я пиеш ожадняваш повече и не е проблем да изпиеш сам 2 литра кола и да си пак жаден за още нещичко ... защо има 6 месечни бебета страдащи от затлъстяване ... царевично фруктозния сироп който е във всичко около нас и е вреден " отрова " за оргранизма и в природата набавянето му е за сметка на много много фибри и набавянето му е в много малки количества ( примера със захарната тръстика )

geri.etoile 22nd June 2010 06:27

Относно диабета наистина е добре да споменете дали е инсулинозависим (ТИП 1) или неинсулинозависим (ТИП 2). При неинсулинозависим диабетпричината за качване на килограми е незавизима от диетата и спорта. Просто Вашата приятелка трябва да отиде при ендокринолога си и да попита може ли да кандидатства по протокол за инкретин базирана терапия. Протокола може да намерите тук ->http://www.nhif.bg/c/document_librar...=DLFE-1533.pdf
Една от причините за качване на килограми са сулфанил урейните препарати или така наречените СУП. Инкретин базираната терапия освен, че забавя времето до инсулин и запазва панкреаса, спомага за свалянето на килограми което при диабетиците е много важно.
ОТНОВО: за всичко написано попитайте ендокринолога! Интернет е извор на добра и на много грешна информация.
Izabo , ако на майка Ви са изписали метформин със сулфанил уреен препарат, Ви съветвам и Вие да попитате дали може да кандиатсвате за инкретин базирана терапия. Вероятно ще Ви кажат, че можете след 3 месеца ( по правила на здравната каса). Ако ми напишете на лично съобщение какво пие майка Ви, ще Ви кажа дали съм се оказала права.
Успех на Вашите роднини и приятели и ги подкрепяйте!

anjela_k 5th November 2010 16:58

Здравейте момичета, понеже в семейството ми няколко човека , които страдат от диабет, някои от дълги години , други по отскоро та и аз доста съм се ровила в интернет и определено може да се каже , че диетата при диабет е супер важна. в този сайт попаднах на полезна информация, за това кое храни са полезни и кои не http://lekuva.net/?p=11852 . надявам се да съм ви била полезна

anjela_k 5th November 2010 17:00

А това са още няколко идеи каква храна да се предпочита : Шушулките на боба се препоръчват при диабет. Имат и добро диуретично действие. Приема се като отвара: 15-20 грама бобови шушулки се варят в един литър вода в продължение на три часа. След като изстине, се прецежда и се пие на глътки. На ден се приема по половин литър отвара.

1 с. л. пшеничени трици се смесват вечер с 200 г кисело мляко. Престоява през нощта и се консумира сутринта на гладно.

Едно индийско орехче се настъргва и се залива с преварена или минерална вода в детско бурканче. Затваря се и престоява 6 дни. На седмия ден се прецежда, затопля се, прибавя се 1 лист индрише или 1 ч. л. босилек и се изпива сутрин на гладно. Веднага се приготвя второ бурканче. Тази рецепта е за по-тежки случаи на диабет. Необходимо е да се спазва предписаната от лекуващия лекар диета и да се следи нивото на захарта в организма.


Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 01:08.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.