Форуми

Форуми (https://www.tialoto.bg/forum/index.php)
-   Здраве (https://www.tialoto.bg/forum/forumdisplay.php?f=17)
-   -   безсъние (https://www.tialoto.bg/forum/showthread.php?t=7597)

мауз 1st November 2008 07:05

безсъние
 
Страдам от безсъние откакто се помня. Отдавна пия приспивателни и вече не ми действат. Изчела съм всичко до което съм се добрала. Навсякъде определят безсънието не като болест, а като резултат от друга болестг, стрес и др. ГЛУПОСТИ. Моето безсъние е наследствено. Някой може ли да помогне? Може да има материали, за които не знам.
Ще съм благодарна на всяко мнение или препоръка :(

rossi_spi 1st November 2008 08:05

Здравей! С билколечение пробвала ли си? Безсънието, наследствено или не, се дължи на постоянна възбуденост на мозъка и нервната система и невъзможността им да забавят дейността си. Трябва да се въздейства на причинителите, а не на резултата. Т.е. отиди на невролог, за да ти предпише нещо за успокояване на нервната с-ма, а не за сън. Или пробвай с билки, по-бавно ще настъпи резутата от лечението, но е по-възможно да се излекуваш. Това разбира се е мое мнение, не претендирам за компетенции по въпроса, но мисля че е логично.
Успех, дано намериш решение!

Mirami 1st November 2008 09:24

Нощно безсъние ли имаш? Тоест сутрин доспиваш ли си?

xxxxx 1st November 2008 09:29

Варианти за действие:
1.а. Консултираш се с един невролог.
1.б. Консултираш се с много невролози.
2.а. Консултираш се с един психиатър.
2.б. Консултираш се с много психиатри.
3. Търсиш си информация в интернет с гугъл или с която там търсачка искаш и се надяваш да попаднеш на специализирана информация по проблема.

Онова, което съм чела, при сърфирането ми в мрежата е, че безсънието е признак на някакво психично заболяване. За да се преодолее безсънието, трябва преглед от специалист, който да установи причината за това.

От друга страна, безсънието е нещо относително - някои хора спят и се чувстват отпочинали след 4 часа сън, други след - 10. Аз съм от вторитеВъпросът е не колко време спиш, а как се отразява това на нормалния ти ден ... или нощ.

Когато не ми се спи, а трябва да ставам примерно рано на следващия ден, просто си взимам топъл душ. При мен това поне действа безотказано!

Mirami 1st November 2008 09:35

Мъж ми години наред твърдеше, че има безсъние и се блъскаше с хапчета, а спеше сутрин до късно, защото заспиваше към 4-5 часа. Така че си наваксваше всъщност.
Една седмица го принудих да става сутрин нормално след 3 часа сън и да видиш как изведнъж започна да заспива в 10 вечерта и да си спи нормално, просто организмът не издържа и...заспа.
Много хора познавам, които само мислят, че имат безсъние, а всъщност са "сови" (нали така ги класифицират).
Питам се не е ли подобен случай.

PeCinCe 2nd November 2008 16:52

Аз имам някакъв подобен проблем..
Но първо малко предистория.. Последната година ми преминава в постоянно местене- лятото на едно място, по време на лекции на друго, почивните дни тичах при приятелят ми, после вкъщи да видя нашите.. Преди три месеца се преместих да живея в друг град, а преди един месец си продадохме старото жилище и си купихме ново. Ей хора, не мога да спя на това ново място.. Няма значение кога съм станала сутрин, вечер се зверя или до 2ч или се будя по милион пъти.. а е супер странно, защото на нови, непознати места спя по-добре отколкото на познати.. Та.. доспива ми се например в 22-23ч.. лягам си скорострелно и по някаква причина се будя след два часа и.. това е..стоя с отворени очи на тъмно и се опитвам да се убедя, че заспивам..
В началото наистина си мислех, че причината е във факта, че спя през деня (което е странно, но ми е по-спокойно да спя, когато навън е светло). Няколко дни обаче си направих проба- ставах не по-късно от 9ч и цял ден се стараех да не си полягвам. Ами.. никаква полза. Чудя се дали е на нервна основа или заради недостатъчно израздована енергия..?

Solver 2nd November 2008 17:42

Едва ли е от недостатъчно изразходвана енергия, организмът има нужда да се възстановява от самия факт, че си жива и дишаш. И да лежиш цял ден, пак ще ти се доспи на края :)

И аз страдах от безсъние определено време. Случи се нещо, заради което бях силно превъзбуден, в смисъл лошо нещо, след което го забравих, но в 1 момент осъзнах, че от 2 седмици просто не спя. Нощите минаваха супер бавно, до 3-4-5 часа си проверявах часовника, за да се уверя, че не спя, а не че просто си внушавам. А и при мен е много лесно да разбера дали си внушавам, тъй като тренирам и просто организмът ми не се възстановяваше, сякаш правех по 5 тренировки на ден, вместо на седмица...
Сетих се за тоя случай и че имах силна нервна възбуда тогава - намерих причината. Всъщност и лекари питах, те или казваха, че си внушавам или ми предписваха разни успокоителни. Но какво ли не пих преди лягане с надеждата да заспя и така и не се получаваше и пак оставах разочарован, когато ставаше светло сутринта. И така какво ли не пробвах, да медитирам (а попринцип съм заспивал при медитация преди и мислех че ще помогне), да се успокоявам, да не мисля за нищо, да пия разни работи - нищо не помогна и все повече се притеснявах и притеснявах защо не става - но това е лошо, тъй като те довежда до още стрес. В крайна сметка вътрешно се примирих с това, вътрешно забравих и се примирих с проблема преди време, реших, че не съм се афектирал толкова много (продължавах да пия само мента, глог и валериан, особено преди лягане може да помогне) и в 1 прекрасен ден се събудих и осъзнах, че е 11:00 и че съм спал. На следващата нощ спах още повече и така и отмина, но просто при мен беше на нервна основа, стрес от определен проблем, не мога да кажа как точно се реши, може би с времето и отчасти с усилията от моя страна.

Но все пак, като изводи от това мое безсъние, мога да дам съвети (според мен) какво не трябва да се прави, за да не се влошават нещата - първо, повечето хора гледат часовника (аз го гледах само, за да установя наистина проблема) - това натоварва и просто само задълбочава проблема, в никакъв случай не трябва да се следи времето. Второ да се мисли за проблема само през деня, а не вечер, когато легнем (което е изкючително трудно, понеже в такива случаи лягаш и си мислиш "сега дали ще заспя"). Но все пак трябва да се опита. 3-то в никакъв случай да не се примиряваме и просто да не лягаме, защото знаем, че няма да заспим. Всъщност това може да се опита само 1 път - не лягайте, стойте до 3-4-5-6, тогава от веднъж има шанс да докарате организма до такова изтощение, че да заспите. Но ако не се получи - не го пробвайте на другия ден.

Но основно трябва да се намери причината (проблемът е налице), след това да се търси решението.

PeCinCe, някои хора не могат да спят на определени места попринцип. Опитай да легнеш на друго легло, под което е разположено перпендикулярно на това. В смисъл насочено към другите 2 географски посоки, понеже и това има влияние върху съня.

xxxxx 2nd November 2008 21:46

Темата стана много психо, сега очаквам някои сомнамбули да се включат!!!

Сериозно, най-добрият начин да заспиш е просто да се отпуснеш. Със сигурност притесненията, че не си заспал, а е еди си колко часа, само могат да влошат нещата! Ами мислете си обратното - как трябва да си буден, защото имаш куп неприятни неща за вършене и гледайте за колко време ще се унесете и ще заспите на мястото, където сте!

Solver 2nd November 2008 22:38

Не е толкова лесно, безсънието е сериозен проблем в днешно време. Мен обаче не само, че ме остави, а и днес в един рейс на последната спирка ме събудиха - извинете, тук ли ще слизате... :lol:

liliata 3rd November 2008 16:20

Аминокиселината L-theanin, действа много добре срещу безсъние, но задължително в подходяща концентрация!http://zdravoslovno.eu/index.php?productID=132


Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 08:00.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.