Форуми

Форуми (https://www.tialoto.bg/forum/index.php)
-   Други интервенции (https://www.tialoto.bg/forum/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Относно Бариатричната хирургия и нейни алтернативи (https://www.tialoto.bg/forum/showthread.php?t=4740)

Мария Василева 27th July 2007 13:30

Относно Бариатричната хирургия и нейни алтернативи
 
Напоследък, и в нашата страна навлиза този термин- бариатрична хирургия. Става въпрос, за хирургия при затлъстяване. моля, още тука да се обърне внимание- не при напълняване, а при затлъстяване - ето, един ориентир за това :
Индекс на телесна маса (ИТМ или Boby Mass Index BMI ) :arrow: Мярка за съотношението между ръст и тегло, пресмята се като теглото в килограми се разделя на височината в метри, повдигната на квадрат

Телесно тегло (kg)
ИТМ = -------------------------------------- = (kg/m2)
(Ръст в m)2

под 18.5 - Поднормено тегло
18.5 – 24.9 - Нормално тегло
25.0 – 29.9 - Наднормено тегло
30.0 – 34.9 - Затлъстяване I степен
35.0 – 39.9 - Затлъстяване II степен
над 40.0 - Затлъстяване III степен

Индексът на телесна маса се използва
като груба оценка за състоянието на човека по отношение на нормите за тегло. Той е предназначен за възрастни - над 18 години.
Общо взето 3 вида са операциите за стомаха
~сравнително безобидна е балона-слагат ти балон в стомаха за 6 месеца, който да ти създава чувство на ситост и да привикнеш за това време на нов режим на живот

~пръстен-слага се лапароскопски- с 5 малки разреза и се оставя нещо като копче за лесен достъп- оттам може да се затяга и разширява при нужда(примерно бременност или друго)

~най-сериозното е гастропластиката- свързват ти червата по такъв начин, че НЕ МОЖЕШ да усвояваш пълноценно храната- край!! вземаш витамини до края на живота си..

Хирургичната намеса – избор при затлъстяването

любопитно:)

също :wink:

Мария Василева 27th July 2007 14:02

Бариатричната хирургия не замества хранителния режим и двигателната активност в борбата с наднорменото тегло. Всъщност дълготрайният ефект от операцията е силно зависим от сътрудничеството на пациента чрез спазване на известна диета и активен начин на живот.
Хирургичните намеси биват няколко типа – рестриктивни, малабсорбтивни и смесени. При първия се намалява обема на стомаха, което кара пациентите да чувстват пълнота рано при храненето. Така те консумират по-малко и се хранят по-бавно. При втория метод консумацията не се ограничава, но поетата храна се усвоява от организма в по-ниска степен. Третият комбинира тези механизми.

Видове операции
1. Vertical banded gastroplasty – в горната част от стомаха близо до хранопровода във вертикална посока се поставят скоби, а отворът към останалата част от стомаха се стеснява с пръстен. Така се забавя изпразването на органа и дава усещането за пълнотата му.

2.Разновидност на операцията е поставянето на силиконова връзка в горната част на стомаха, най-често лапароскопски. Последния метод - adjustable gastric banding или "lap band" е изключително популярен в САЩ и някои западноевропейски страни.
Тези два метода са изключително рестриктивни. Те не засягат абсорбцията на веществата.

3. Biliopancreatic diversion е операция, която поради тежките малнутриртивни усложнения вече се прилага по изключение. При нея се махат

Yana 27th July 2007 18:49

Смятам за некоректно да се заключи темата за гастропластиката на Девито. Значи Конституцията позволява свобода на словото и печата а Админа на форума не (нищо лично).

И в крайна сметка ако някои го е страх от мечка да не ходи в гората. И за циците и коремите казват че със спорт се оправяли но аз не съм видяла такива 'чудеса'' в природата.Затуй след 10 дена ша ми махнат 4кг корем.

Да абсолютно по добре е мъртъв отколкото дебел. Хайде бе да не мислите че при 100кг някои има сексуален живот или го гледат с обожание с букет в ръката и кутийка Тифани 12 карата в джоба. Писна ми от глупости. Повече по тази тема и аз ниaма да пиша. Ега ти цензурата.

NO GUTS - NO GLORY.

emisof 27th July 2007 18:56

Цитирай:

Първоначално написано от Yana
Затуй след 10 дена ша ми махнат 4кг корем.

Само липо или и кожа ще махате?

П.П.Съгласна съм изцяло с позицията ти. Този раздел все пак е "Пластична хирургия" и темата на Девито си беше съвсем на място. А админа е мъж и май тия работи с килограмите и букетите не са му ясни. Ама и неговото гадже не е 140 кг. със сигурност.

Yana 27th July 2007 18:59

Еми като на Анелия Литова ще по същата схема + липосукция на двойната брадичка. Е ти ме видя де.

А на админа му препоръчвам страхотно гадже от нашият вход, свестна интелигентна и добричка, е малко 106кг ама нали душата била важна (така било по старите книги)::)).

liophy 27th July 2007 20:02

Някои хора злоупотребяват с толерантността на админа. Има един тип хора, които колкото по-толерантен си с тях - толкова по-нахални стават и ти се качват на главата. Жалко.

Относно свободата на словото - пусната ли е нова тема? Ти пишеш ли в нея? Някой отрича ли правото ти да напишеш мнението си?

Призовах единствено за сериозно и обективно отношение към тази толкова сериозна хирургическа интервенция - да се напишат както плюсовете, така и минусите; както ползите, така и рисковете.

Предишната тема можех не само да я заключа, А ДА Я ИЗТРИЯ ЦЯЛАТА, по напълно обективен критерий - агресивно поведение на една част от потребителите пишещи в нея.

Мненията на Мария Василева и Иван, са изключително учтиви, сдържани и не нападат и обиждат никого. Просто се изказва позиция. ВСЕКИ ИМА ПРАВО НА СВОЯ ПОЗИЦИЯ. Вие се нахвърлихте върху тях по недопустимо агресивен и некултурен начин.

Ако не можете да се държите нормално, наистина - по-добре не пишете в този форум.

Мария Василева 27th July 2007 20:22

Когато си купуваме лекарства от аптеката там пише за вредните им влияния и за взаимодействията им с други лекарства! по закон- така е прието, за защита на потребителя- с други думи и аспирина може да ти навреди - но не са спрели да го произвеждат- който иска си го пие, който не иска -не. Това е най-безобидния пример, за който се сетих.

Когато отиваме на каквато и да било операция също подписваме едни бумаги. Пациента ТРЯБВА да е информиран- и забележи, Яна- никой не му прави избора, вместо него.
Да дадеш информация е едно, да подкрепяш също е разбираемо, но да поощряваш човек, към хирургическа интервенция си е доста неразумно и безотговорно според мен и извън правилата на това място тук!! А ти си го правила неведнъж!

Може би вие се чувствате, като открили най-правилното нещо на земята и настръхвате срещу всеки, който иска да ви го вземе- нищо не искам да ви вземам, просто ви допълвам- вие все едно сте пуснали едно лекарство, без да му изпишете възможните странични въздействия - и после- ама що така към нас. еми щото не ви е пълна информацията- затова е - не за друго!!
Познавам много красиви жени, които съвсем не са щастливи- и те не могат да обвинят килограмите си за това, защото килограмите им са в отлични граници. А какво ще кажеш за анорексичките -те нали са слабички- що не са щастливи :?:

Значи, Деви- когато човек отива на обикновена пластична операция, лекарят освен да му прецени физическото състояние -дали ще издържи операцията, трябва да прецени и емоционалното му състояние- дали има нереалистични очаквания, дали в момента е нестабилен и други такива работи. Защото това е много важно- пациента може да възложи много надежди на тази операция, които да не е възможно просто да се покрият с нея - примерно ако си промени носа всички да го харесват- надявам се да ме разбереш.

Специално за тебе- разбира се, ти сама си си преценила твоя риск. Нека си добре- мъчно ми е , като си помисля какво е това състояние, но щом си била готова да зачеркнеш всичко, то аз предполагам, че е нямало нещо достатъчно ценно в живото ти... тъжно, ако е така-но живота може да е празен и при слабите хора- съгласна ли си с това

Аз мога само да съм благодарна за много неща, в моят живот- не бих искала, да изпадам в подробности, но вярваш или не- аз съм много доволна и като жена и като майка (слава Богу, защото е било възможно и да нямам деца!) - и имам за какво да живея, дори и пухкавичка.. Имам и приятели и своя среда, цели, които да постигна (нейде измежду тях има и кг.) - а, да -и съм харесвана - :lol: :lol: дори и така
Админа не си е позволил да гадае какъв тип мъже предпочиташ ти, нито пък да ти препоръчва такива- това излиза от границите на добрия тон и на темата по същество. И в тази връзка да ти кажа- мъжът ми си е много доволен от мен и жестовете му на внимание не са каквито ги описваш ти, но са истински! :girl_dance:


Имаше един виц някога, как някакъв пияница казал не една госпожа, че е грозна, а тя му отвърнала- а вие сте пиян. -Да, но аз утре ще изтрезнея... :wink:

Някои неща, подлежат на промяна- едно от тях са килограмите- ето от форума поне две момичета се справят отлично за сега- Ерика и Енерджи67- а има и други. И начините за това са раз-лич-ни. Не е само препоръчвания от теб- доре не е само гастропластика- има по-щадящи методи от нея.

А дори и с това хард-изпълнение, ти също вземаш добавки, за подтискане на апетита - което ми говори, че проблема с апетита си стои някъде там.. дет се вика "тъкмо научихме магарето да не яде, и то зе че умре..." :girl_haha: Подобно е, както се казва, че няма бивш наркоман, алкохолик, пушач- това са различни пристрастявания (към храната е най-разпространено- в световен мащаб- като най-лесно достъпна!) . Въпреки това, и с тях може да се живее нормално- научава се човек!


А това, дали ще пишете или не- си е ваше решение- може и да го промените евентуално.

Аз ви разбирам- пиша тук, защото темата ме е интересувала, но НЕ МОГА да си затварям очите за опасностите и сама претеглям за себе си риска- вие защо ми се сърдите за това? :roll:

малко стана "Кой не скача е червен..." :2016:

Това, че сте избрали друг път, различен от моето мнение не е причина, да не ви пожелая искрено успех - нали се трудите за него, тъй както вие намирате за добре!
Успех от мене и - по спокойно, бейби! :2043:

maryana 28th July 2007 08:33

спам
 
Защо сама си спамиш темата?

Ще си позволя да се опитам да ти дам отговор защо участниците във форума имат нешо против твоите изказвания.

- Защото смесваш форумите. Участниците и гостите тук са не- по малко интелигентни и четат не по- малко от теб. Да, и те четат диети и фитнес, не са влезли тук, за да си говорят за диети, а за гастропластика.

- Опитите ти да даваш информация за каквото и да било трябва да бъдат подплатени с личен опит и знания, не мнение и тълкувания. (В примерът ти за лекарствата, купувани от аптеката няма нищо точно. Дори и това, че листовката за пациента, придружаваща го не се изисква от закона за защита на потребителите. Освен това, следвайки твоя пример, според теб и модератора означава, че купувайки аспирин, освен че четеш, всеки е длъжен да те информира за страничните действия- и фармацефта, който ти го продава, и всеки дръзнал да го приема, по каквито и да е показания.

- Никой от нас тук не прави операциите, (предполагам нито ти). Защо от нас се изисква постигане на информирано съгласие???

- Не знам защо някои се опитвате да представите сложна коремна операция като сваляне на излишни килограми с махване на вълшебна пръчица.

- Правиш странни тълкувания и искаш хората да се съгласяват с тях. Като пример "А дори и с това хард-изпълнение, ти също вземаш добавки, за подтискане на апетита- (още малко от нашите лични) - което ми говори, че проблема с апетита си стои някъде там.. дет се вика "тъкмо научихме магарето да не яде, и то зе че умре..." girl_haha"- Това съвсем не означава това, а че организма на човека се приспособява и че стомаха се разширява (не от 15, както си писала ти, а от около 50 ml до около 1000ml) и е нормално изпитването на глад. Колкото до прима на витамини цял живот, не виждам нищо страшно и скъпо в поставянето на ампула вит В12 един път годишно.

- Примерите с твоите приятелки са напълно неуместни. Дори обиждат хората. Опитвай се да се придържаш към темите, в които пишеш- приятелски съвет.

И пак да кажа: едва ли на някой, който му трябва информация, ще му е полезна тази, която се чете в твоята тема- нито твоя последен пост, нито мнението на админа има работа тук, а още по- малко това, което писах аз. Както му казах и на него, това се превърна в махленски спор и, ако някой с права е достатъчно коректен, ще преименува темата- нищо от писаното тук не е "За бариатричната хирургия".

Мария Василева 28th July 2007 16:26

maryana - не ЗАКОНА ЗА ЗАЩИТА НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ урежда предупреждението на пациентите за лекарства или хирургически иттервенции. Има една Изпълнителна агенция по лекарствата и там производителите са задължени да дават официална информация за продуктите си.

За оперираните практиката е да подписват че са информирани за рисковете от всяка една операция предварително. Лекарите обаче не винаги са достатъчно обстойни, гледат да ни спестяват ..
В България делото на давещите се е в ръцете на самите давеши се..

Предполагам, че си чела и останалите раздели в пластична хирургия- съвсем основателно хората там избягват да препоръчват определени хирург или манипулация- защото не знаеш къде ще се получи грешка и после става ама много кофти!... погледни темата за медицинските грешки -ето малка извадка от там :

Последните проучвания на Institute of Medicine в САЩ показват, че от 98000 души приблизително 44000 стават жертва на медицинска грешка. Тези резултати “безмилостно” сочат, че процентът на смъртност при хората вследствие медицинска грешка е много по-висок от този при автомобилна катастрофа, рак на белите дробове и СПИН.

В "моята" тема освен ясно поднесена информация (не от мене, тя е официална) има нещо много важно, което вие много лекомислено пропускате -
и това са - евентуалните опасности :!:

Пак казвам- за всеки влак си има пътници, ама да заемате позицията "Който не е с нас е против нас" е меко казано детинско...
Да си виждала цицоранките да го правят- да казват "Айде всички слагайте си цици, слагайте бе, к`во чакате" :1250: -еми няма такова нещо!! нЕкой пък немат нужда да си слагат :girl_dance:

Никъде и на никого не съм оспорвала интелигентността. Когато обаче ви чете човек не получава пълна информация относно рисковете на живото предаване..

Информацията :arrow:
"че организма на човека се приспособява и че стомаха се разширява (не от 15, както си писала ти, а от около 50 ml до около 1000ml)"
НЕ е моя- тя е от официална брошура, писана от лекари. А много добре знаем, че и лекарите понякога са на различни мнения


Затова патилите съветват :arrow:
АКО СТАВА ДУМА СА ХИРУРГИЧНА НАМЕСА ...

13. Преди да се подложите на операция, трябва да сте сигурни, че лекуващият ви лекар и хирургът са единодушни за нуждата от хирургична намеса. Двамата специалисти трябва да са напълно наясно и по въпроса, какво точно ще бъде направено по време на операцията.

Оперирането на погрешна област /например, вместо да отвори лявото коляно, хирургът по погрешка оперира дясното/ е изключително рядко явление. Въпреки това понякога се случва.
Един интересен и малко куриозен факт : Американската асоциация на хирурзите ортопеди /The American Academy of Orthopаedic Surgeons/ изисква от своите членове да поставят инициалите си на областта, която ще бъде оперирана преди самата операция.


Не е страшен нито скъп приема на витамини-кофтито е , че се налага, ЗАЩОТО ХРАНАТА НЕ СЕ УСВОЯВА ПЪЛНОЦЕННО ОТ ОРГАНИЗМА- И ТОВА Е ЗА ВИНАГИ. и не знаеш всъщност колко скъпо ще ти излезне това в един по-дълъг период от време здравословно

Сега, момичетата, които споменах са съфорумки, които си работят за успеха си- това КОГО обижда!? :2016: Ти мислиш ли, че ако успееш, аз ще съм ти обидена? :1228: -няма за какво!

А една от съфорумките ни беше 108 кг. - и сега си е в много отлични граници- това пък с какво може да ви обиди???

Понеже съм била с убеждението, че тези операции могат да ми помогнат съм се интересувала от темата и знам, когато ми излагаха доводи в другата посока как се чувствах- затова, донякъде ви разбирам.
Но защо нямате нито 1грам толерантност, към различното от вашето мнение- това не мога да го разбера!

Моето мнение се промени въз основа на информацията, която събрах. Аз не искам да влиая на вашето- просто предоставям информация, на четящите в темата- а пък всеки си решава за него си - нали така!

TangerineDream 28th July 2007 21:17

Напълно съм съгласна, че всяка операция е нещо потенциално опасно и рисковете трябва добре да се знаят предварително. За съжаление, повечето сегашни лекари са не само некадърни, но и нечестни и не биха казали много неща, пациентите трябва сами да се интересуват.

Браво на момичето, което е събрало толкова много информация в тази тема! Беше ми интересно да я прочета, защото познавам човек с такава операция. Аз лично не бих препоръчала на никого да се оперира, освен ако няма друг избор.


Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 17:55.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.