Форуми

Форуми (https://www.tialoto.bg/forum/index.php)
-   Здраве (https://www.tialoto.bg/forum/forumdisplay.php?f=17)
-   -   Проблем със зъбите (https://www.tialoto.bg/forum/showthread.php?t=4622)

lefterova 10th July 2007 04:56

Проблем със зъбите
 
Здравейте! :D
От доста време насам, когато ми е трябвал отговор на въпрос съм чела форума без да се намесвам :wink: Сега вече и аз намерих за какво да питам :wink: Та така..Аз съм на 18 години :) Когато бях по-мъничка ми се разруши предпоследния долен зъб от дясната страна. Наложи се да ми извадят нервите и да ми изградят нов. Направиха ми зъб от чисто злато (който не се вижда, освен ако не си отворя устата). От 2-3 дена насам имам усещането, че точно този зъб ме боли :!: И как така като е умъртвен и няма нерви? :roll: Знам, че някъде от тази възраст (17-18) започват да растът мъдреците, но не знам къде точно поникват, какви са симптомите и как аджеба да разбера мъдрец ли ми расте или проблема е друг...?

П.С. Леля ми е медицинска сестра в зъболекарски кабинет от около 100ина години насам :lol: и точно миналия вторник ходих..Тя се опита да ме подкани да седна на преглед, обаче на мен на следващия ден ми предстоеше пътуване извън България и хич не ми се занимаваше със зъболекари, а тя ми каза: "Ми какво ще правиш ако отидеш там и те заболи зъб :?: " А сега де..какво ще правя :roll: :evil:

Надявам се темата ми да не се повтаря...И чакам отговорите ви разбира се :) Благодаря предварително

jj 11th July 2007 13:20

Здравей, според мен най - добре отиди на зъболекар в най -близко време :? само той може да каже какъв е проблема.... не отлагай дълго за да не съжаляваш, казвам го от личен опит :shock: дори и да нямаш нерви в определения зъб, възможно е да имаш гранолоум -заболяване на корена ,или нещо друго... е надявам се да не е нищо сериозно разбира се :!:

Doctor Ja 12th July 2007 15:42

Отиди на зъболекар. Има един добър хирург на Руски Паметник, на спирката посока Македония

чичо 12th July 2007 22:37

Здравей,lefterova!
jj е много права,наостона може да имаш гранулом,това представлява малка гнойна торбичка ,образувала се около корените на зъба,която с времето бавно нараства..За целта трябжа да направиш снимка на въпросния зъб и да си избереш стоматолог ,който да ти каже къде е проблемът :wink: Много вероятно е и да става въпрос за мъдрец,който се опитва да пробива и да те боли той всъщност :idea: Симптоми са болка при стискане на зъбите,скованост в областта на ъгъла на челюстта ,болки при отваряне на устата и оток на венеца около мъдреца ,или последния зъб :wink:
Иначе златната пломба/коронка ,която са ти направили е много добър избор ,по отношение на здравина! :idea:

PassiON_ 14th July 2007 16:06

А аз имам афта точно на венците, не си чувствам зъбите и е ужасно ... исками се само да спя, за да не усещам толкова, че ме боли. кажете ми какво да правя с това? (афтата е точно отпред на долните предни зъби)
А и венците са ми ужасно бели ... но си взех една мека четка днес, Sandrin и паста за съби sensodyne ...
А предната паста ми беше на blendamed exotik толкова сладка ми се виждаше имах чувството, че ми остава захар по зъбите :lol:

чичо 14th July 2007 16:13

Освен венците,има ли бяло по други места в устата ти??По езика,по бузите например..?
Афтата колко е голяма и от кога е там?Трябва да отидеш при стоматолог ,за да третира афтата с лекарство и локално обезболяващо и да пиеш Vit С, Vit B compl. а ако това са гъбички да взимаш и противогъбичен препарат..Пила ли си антибиотици скоро и ако да,какви и колко време?

PassiON_ 14th July 2007 16:32

Не само венците са бели. С чувствителни венци съм по принцип. И явно четката която си я взех е твърда, а аз имам навик да си мия зъбите след всяко ядене ... и предполагам, че от честото миене и твърдата четка венците са се възпалили. Венците ме боляха от вторник, сряда може би, но не им обърнах особенно внимание, защото болката не беше кой знае колко силна. А афтата (едно такоз бяло подуто) ми е от тази нощ. Снощи беше една подута торбичка пълна с кръв, сега се е изместило малко по надолу и е като афта. Подутото околу областа на зъбът е може би околу 5мм. А в понеделник ще ида на зъболекар, задължително ... :2020:

Nata6ka 15th July 2007 20:20

и на мен често ми се вдигат такива афтички, много са неприятни. Понеже не мога да ги търпя ги цвакотя с какво ли не - много често с ракия и те попрегарят и не ме болят толкова много :lol:

cose 17th July 2007 01:50

Re: Проблем със зъбите
 
Цитирай:

Първоначално написано от lefterova
Здравейте! :D
От доста време насам, когато ми е трябвал отговор на въпрос съм чела форума без да се намесвам :wink: Сега вече и аз намерих за какво да питам :wink: Та така..Аз съм на 18 години :) Когато бях по-мъничка ми се разруши предпоследния долен зъб от дясната страна. Наложи се да ми извадят нервите и да ми изградят нов. Направиха ми зъб от чисто злато (който не се вижда, освен ако не си отворя устата). От 2-3 дена насам имам усещането, че точно този зъб ме боли :!: И как така като е умъртвен и няма нерви? :roll: Знам, че някъде от тази възраст (17-18) започват да растът мъдреците, но не знам къде точно поникват, какви са симптомите и как аджеба да разбера мъдрец ли ми расте или проблема е друг...?

П.С. Леля ми е медицинска сестра в зъболекарски кабинет от около 100ина години насам :lol: и точно миналия вторник ходих..Тя се опита да ме подкани да седна на преглед, обаче на мен на следващия ден ми предстоеше пътуване извън България и хич не ми се занимаваше със зъболекари, а тя ми каза: "Ми какво ще правиш ако отидеш там и те заболи зъб :?: " А сега де..какво ще правя :roll: :evil:

Надявам се темата ми да не се повтаря...И чакам отговорите ви разбира се :) Благодаря предварително

Здравей! Аз имам точно като твоя проблем тея дни. И доста се измъчих. Едва ли ти расте мъдрец, защото аз съм момче на 21 години и хабер още си нямам от зачатък на мъдреци. Вярно, че момчетатата се развиват с около 2 години по-бавно от жените, тоест все едно развитието ми е еквивалентно на 19 годишна девойка, но и даже тази възраст е много ранна.
Може би след 25 години, а дори и към 30 години биха могли да се появяват.

Сега по същество с проблема.
Аз имам мъртъв зъб от 7 клас - предпоследният горен зъб от мое ляво (горният ляв предкътник) и в 10 клас някъде отново му правиха нова пломба.
Преди около година ми правиха снимка и се оказа, че има съмнение за гранулом. Но понеже зъба не ме болеше все се тутках да отида на зъболекар.
На 10 юли пломбата ми падна от само себе си и аз се принудих да отида на зъболекар.
На 12 юли отидох при една доцентка от Стоматологичния факултет в София и тя ми отвори зъба, оказа се, че има проблем с каналите и с корена, въпреки че дотогава не ме е боляло.
Оказа се също, че предишната зъболекарка, която ми е правила пломбата, не ми е изчистила каналите и сигурно заради това се е получило възпаление под пломбата.

Така че отиди при някой специалист, ако пък в твоя град няма такива, можеш да дойдеш и в София.

След като ми затвори зъба на другия ден взе да ме боли, а след още един ден качих и температура 39 градуса и получих и треска.
Принудително майка ми собственоръчно отвори зъба (без да е зъболекарка и образованието и няма нищо общо с медицината), махна временната пломба и лекарствата и се оказа, че зъбът е пълен с кръв.
Здраво възпаление и майка ми един час чисти зъба, за да се оправи.
Веднага болката спря, свалих и температурата, и треската мина.
Утре пак съм при зъболекарката и ще се реши какво да се прави оттук нататък.

При когото и да отидеш, изисквай от него да ти изчисти каналите - трябва да ти бърка с една игла, да ти сложи лекарство, да ти затвори временно зъба за няколко дена, през това време лекарството да убие микробите и да спре инфекцията.
След това наново и така, докато всичко се изчисти напълно. Едва тогава каналите трябва да бъдат запълнени и да се сложи пломба.
В краен случай и вадене на зъб може да се наложи, ако не може да се излекува. По-добре това, отколкото да ти седи инфекция в устата, която трови целия организъм. Пък на мястото на зъба бързо може да се сложи и изкуствен зъб - златен, сребърен, диамантен или пембян.:)

чичо 17th July 2007 13:28

Лошото е ,че какъвто и зъб да сложат на мястото на извадения,никога няма да е като него!Затова си правете зъбите,докато са на ниво кариеси и ще е много по-добре :wink:
Лечението на каналите на зъбите е цяла наука,при това доста сложна,не е само една две игли,памуче и лекарство...необходимо е време и съответните процедури ,за да се доведе лечението до край и да има ИЗлекуване,а не само лекуване :wink:

д-р Венелинов 17th July 2007 16:32

Re: Проблем със зъбите
 
Цитирай:

Първоначално написано от cose
....
При когото и да отидеш, изисквай от него да ти изчисти каналите - трябва да ти бърка с една игла, да ти сложи лекарство, да ти затвори временно зъба за няколко дена, през това време лекарството да убие микробите и да спре инфекцията.
След това наново и така, докато всичко се изчисти напълно. Едва тогава каналите трябва да бъдат запълнени и да се сложи пломба.

Ако позволите бих се намесил.
Вярно е, че ако имаш възпалителен процес в нерва (пулпит) или в коста, на върха на корените (гранулом, периодонтит) е необходимо добре да се почистят каналите на корените. Бих допълнил само, че за да се излекува зъбът е необходимо освен добе почистят с инстрменти ("игличките"), трябва и добре да се промият с дезинфекционни разтвори (като хипохлорид, ЕДТА, хлорхексидин). След като добре се обработят каналите в 80% от случаите е добре да се запълнят веднага, за да не навлезе наново инфекция (микроби) от устата. Временото лекарство се слага само в случаи на остър процес (както при cose). Toгава каналите се затварят на следващото посещение. Важно е да се знае, че след това максимум до 2 седмици след затварянето на канала трябва да се херметизира зъбът с пломба или корона (иначе ще настъпи ре-инфекция). Ако някой иска повече информация може да прочете тук: http://www.venelinov.com/pdf/10.pdf

В никакъв случай зъб, който може да се лекува не е добре да се вади, защото няма нищо толкова добро колкото един естествен зъб.

cose 18th July 2007 16:33

Цитирай:

Първоначално написано от yavor
Лошото е ,че какъвто и зъб да сложат на мястото на извадения,никога няма да е като него!Затова си правете зъбите,докато са на ниво кариеси и ще е много по-добре :wink:
Лечението на каналите на зъбите е цяла наука,при това доста сложна,не е само една две игли,памуче и лекарство...необходимо е време и съответните процедури ,за да се доведе лечението до край и да има ИЗлекуване,а не само лекуване :wink:

Доц. Дрянкова, която ме лекува, се оказа много сериозна и ме прати на физиотерапия за 5 дена.
Днес ми слагаха проводници с ток в зъба за 10 мин, правиха и още една процедура.
Зъболекарката от физиотерапията каза, че токът убивал всички микроби.
След това ми слагаха и някакво лекарство.

Тя също като Вас каза, че горният ляв 6-ти зъб е много важен и не бива да се вади, затова се е наложила и физиотерапията, за да се излекува.

cose 18th July 2007 16:36

Re: Проблем със зъбите
 
Цитирай:

Първоначално написано от д-р Венелинов
Цитирай:

Първоначално написано от cose
....
При когото и да отидеш, изисквай от него да ти изчисти каналите - трябва да ти бърка с една игла, да ти сложи лекарство, да ти затвори временно зъба за няколко дена, през това време лекарството да убие микробите и да спре инфекцията.
След това наново и така, докато всичко се изчисти напълно. Едва тогава каналите трябва да бъдат запълнени и да се сложи пломба.

Ако позволите бих се намесил.
Вярно е, че ако имаш възпалителен процес в нерва (пулпит) или в коста, на върха на корените (гранулом, периодонтит) е необходимо добре да се почистят каналите на корените. Бих допълнил само, че за да се излекува зъбът е необходимо освен добе почистят с инстрменти ("игличките"), трябва и добре да се промият с дезинфекционни разтвори (като хипохлорид, ЕДТА, хлорхексидин). След като добре се обработят каналите в 80% от случаите е добре да се запълнят веднага, за да не навлезе наново инфекция (микроби) от устата. Временото лекарство се слага само в случаи на остър процес (както при cose). Toгава каналите се затварят на следващото посещение. Важно е да се знае, че след това максимум до 2 седмици след затварянето на канала трябва да се херметизира зъбът с пломба или корона (иначе ще настъпи ре-инфекция). Ако някой иска повече информация може да прочете тук: http://www.venelinov.com/pdf/10.pdf

В никакъв случай зъб, който може да се лекува не е добре да се вади, защото няма нищо толкова добро колкото един естествен зъб.

Така и направиха. Веднага след процедурите веднага ми сложи цимент, за да се запази стерилност. До утре, когато е следващата процедура. :roll:

evelinche 20th July 2007 10:03

Много ви моля за компетентно мнение, ходя от два месеца на зъболекар заради два зъба които са с пулпит. При първия първо извадихме нервите, след това почна да ме боли и седях две седмици с лекарство след това ми го смениха и ми мина, затвориха ми го и още на същата вечер адски болки в зъба и се подух, наложи се да се отвори зъба пак и да пия антибиотик родожил, след още една седмица ми мина и зъбчето беше затворено, преминахме на втория зъб в вторник ми извади нервите с упойка и сложи лекарство но пак ме болеше и вчера зъболекарят предприе да ми доизвади нервите без упойка за да знаел до каде да бърка, направо се напиках от болка, после уж вече беше всичко изчистил и ми сложи отново лекарство, но днес сутринта пак ме боли при допир вече незнам зъболекара ли е некадърен или аз нещо съм крива, дайте си мнението и ако може ми препоръчайте добър зъболекар в София.

dadano 20th July 2007 11:56

:(
 
И аз също имам проблем с един зъб, на който му извадиха нерва преди година:( От тогава този зъб си ме боли винаги като ям на него, а понякога и без причина... Ходих на няколко зъболекаря, правиха ми снимки и казват, че ми нямало нищо. Само последният като погледна снимката, ми каза, че каналчетата били изкривени в края и не можели да бъдат запълнени напълно и можело от това да ме боли... Вече се чудя дали да не го извадя:( Уж е здрав, пък само ме боли. Сигурно или аз не попадам на свестни зъболекари или на зъба наистина са му толкова криви корените, че да не може да се оправи:( Ако някой има идея какво може да се направи, ще бъда благодарна да сподели :D

д-р Венелинов 20th July 2007 12:48

Цитирай:

Първоначално написано от evelinche
Много ви моля за компетентно мнение, ходя от два месеца на зъболекар заради два зъба които са с пулпит. При първия първо извадихме нервите, след това почна да ме боли и седях две седмици с лекарство след това ми го смениха и ми мина, затвориха ми го и още на същата вечер адски болки в зъба и се подух, наложи се да се отвори зъба пак и да пия антибиотик родожил, след още една седмица ми мина и зъбчето беше затворено, преминахме на втория зъб в вторник ми извади нервите с упойка и сложи лекарство но пак ме болеше и вчера зъболекарят предприе да ми доизвади нервите без упойка за да знаел до каде да бърка, направо се напиках от болка, после уж вече беше всичко изчистил и ми сложи отново лекарство, но днес сутринта пак ме боли при допир вече незнам зъболекара ли е некадърен или аз нещо съм крива, дайте си мнението и ако може ми препоръчайте добър зъболекар в София.

Във никакъв случай вие не сте "крива". При възпаление на нерва е нормално зъбът да реагира с болка. Въпросът е защо се е получило и при двата зъба, защото понякога (но не винаги) е нормално да се получават оплаквания след умъртвяване на нерви.
Ако желаете бих могъл да ви препоръчам колега-ендодонтист (специалист по лечение на нерви/корени), с когото да се консултирате и ако решите да се лекувате.

evelinche 20th July 2007 12:54

да ако може препоръчайте ми, че неискам да изживявам повторно ужаса от вчера.

д-р Венелинов 20th July 2007 16:08

Re: :(
 
Цитирай:

Първоначално написано от dadano
И аз също имам проблем с един зъб, на който му извадиха нерва преди година:( От тогава този зъб си ме боли винаги като ям на него, а понякога и без причина... Ходих на няколко зъболекаря, правиха ми снимки и казват, че ми нямало нищо. Само последният като погледна снимката, ми каза, че каналчетата били изкривени в края и не можели да бъдат запълнени напълно и можело от това да ме боли... Вече се чудя дали да не го извадя:( Уж е здрав, пък само ме боли. Сигурно или аз не попадам на свестни зъболекари или на зъба наистина са му толкова криви корените, че да не може да се оправи:( Ако някой има идея какво може да се направи, ще бъда благодарна да сподели :D

Принципно дори и да са много криви каналите един специалист (ендодонтист) може да се справи с този проблем. Разбира се е по- трудно, когато вече някой друг е работил в каналите, но дори и тогава успеваемостта се движи между 85-90%. Аз лично бих ви посъветвал да лекувате зъбът, защото е много вероятно да може да бъде спасен.

dorela 24th July 2007 20:56

И аз имам въпрос към специалистите: Дъщеричката ми, която е на почти 3 години днес падна и си изкърти предно горно зъбче- цялото заедно с корена, като същевременно е разцепен венеца вертикално нагоре до устната/при излизането на зъбчето/. Водих я за консултация-казаха ми че ще има проблеми при израстването на постоянен зъб и да търся утре хирург за да залепи или зашие евентуално венеца. Та ще има ли наистина евентуален проблем при израстване на постоянен зъб, може ли да се направи нещо в сферата на естетичната стоматология или не/ще чакаме години да израстне ново зъбче/, няма ли да се разместят останалите зъби с времето и растежа? Въобще какво може да се направи в случая?

Благодаря ви за търпението да ме изчетете и за отговорите!

д-р Венелинов 25th July 2007 08:33

Цитирай:

Първоначално написано от dorela
И аз имам въпрос към специалистите: Дъщеричката ми, която е на почти 3 години днес падна и си изкърти предно горно зъбче- цялото заедно с корена, като същевременно е разцепен венеца вертикално нагоре до устната/при излизането на зъбчето/. Водих я за консултация-казаха ми че ще има проблеми при израстването на постоянен зъб и да търся утре хирург за да залепи или зашие евентуално венеца. Та ще има ли наистина евентуален проблем при израстване на постоянен зъб, може ли да се направи нещо в сферата на естетичната стоматология или не/ще чакаме години да израстне ново зъбче/, няма ли да се разместят останалите зъби с времето и растежа? Въобще какво може да се направи в случая?

Благодаря ви за търпението да ме изчетете и за отговорите!

Здравейте, много съжалявам за злопулуката с вашата дъщеря.
За съжаление такива травми понякога водят до проблеми със зародишното развитие на зъбите, но рядко се стига до толкова сериозни проблеми(като не поникване на зародиш). Мисля, че неяма да иманужда от някакви по-специални мерки за естетично лечени, но във всички случаи трябва да се сложи местопазител на мястото на избитият зъб, за да не се скупчат останалите.
Най-добре е дъщеря ви да я види хирург за лечение на травмата и ортодонт за запазване на мястото и зародиша.

чичо 25th July 2007 15:34

Ако мога да допълня Д-р Венелинов...Местопазителит са достатъчно естетични ,че да не се забелязва ,че изкуственото зъбче е такова..Трябва обаче дъщеря ви да разбере ,че това е местопазител и ще е временно,а да не остане с впечатлението ,че така ще е завинаги,защото ще се травмира,още повече че е момиче ....
Другото ,което е важно е че местопазителят трябва да се сменя с нов такъв на няколко месеца,за да не пречи на разтежа на челюстта на детето,кето е много важно!!! :wink:
Желая лек ден на всички! :D

anavi 31st July 2007 20:46

Проблем със зъбите
 
Привет на най-красивия зъболекар! Моля за съвет и малко разяснение. Преди няколко години имах проблем с мъдрец. Зъболекарката ми прави дренажи, изрязвания, но въпреки това направих абцес и ме изпрати за лечение в стоматологична клиника, засега няма да кажа къде. Дадоха ми антибиотик заради възпалението, но се оказа че съм алергична и хирургът реши да го извади. Естествено упойка ми сложи, но въпреки това изваждането си беше на живо. От тогава изпитвам панически ужас от стоматологични интервенции. Това се отрази и на поддържането на зъбите ми, защото от страх не отивам навреме, а чакам до последно и естествено манипулациите са по-болезнени.
Та след дългия увод да поясня. Въпросът ми се отнася до упойките. Знам че са различни видове, но само толкова. Това, че зъболекарката ми слага упойка при всяка манипулация въобще не ми помага, защото аз чувствам болката и страха ми нарства все повече и повече. Като й кажа че ме боли, не ми вярва и казва че упойката е много добра и всичко е от страх. Но това не е така. Ето днес се наложи да ми извади зъб. Сложи ми упойка, усетих че бузата ми изтръпва, но когато започна да вади зъба болката беше неописуема и аз крещях. Тя ми сложи още на 2 пъти упойка, но така и не успя да обезболи мястото. Повярвайте ми, чувството беше все едно ми изтръгваха сърцето. В мен се появи подозрение че ми е слагала някаква съвсем повърхностна упойка. Та по този повод много искам да знам каква упойка да изисквам, за да не чувствам толкова силно болката и да не страдам. Защото ми предстои вадене на още 1 зъб и вече сериозно се замислям дали не трябва да сменя стоматолога, въпреки че не съм съвсем сигурна дали има вина за моите мъки. Благодаря :)

чичо 31st July 2007 22:58

Здравей,anavi!
Първо искам да ти кажа,че наистина когато има чуство за страх упойката може да не подейства на 100%..Друго обаче също е сигурно...няма упойка,която поставена където трябва,да не действа след 10 мин!Ако проблемът е толкова сериозен може да се консултираш с анестезиолог и да поискаш при следващото вадене да ти бъде направена т.нар невролептаналгезия (НЛА) или да бъдеш подготвена (премедикирана) със седатив или анксиолитик(последното подтиска чуството за страх) и няма да имаш проблеми..Трябва да знаеш ,че наистина упойките ,които са по мрежата са много добри и не би трябвало да има такива болки..Вадя много зъби и смея да твърдя,че при вадене много рядко имам проблем с това,което значи че е нормално да НЕ боли ,когато ти вадят зъб!
Ти можеш да не сменяш стоматолога си,а просто за ваденето да се обърнеш към хирург например ,което ще ти гарантира спокойствието за това вадене..След това нищо не пречи да продължиш лечението на зъбите си при стоматологът,който е запознат с тях,имаш амбулаторна карта при него и т.н. :wink:
лека вечер :)

ana-maria-magdalena 31st July 2007 23:30

Преди две години една зъболекарка ми вади мъдрец и ми слага два пъти упойка,но явно не ме хвана и ме болеше ужасно-щях да родя на зъболекарския стол(бях бременна в шестия месец). :evil:
Сега като се сетя какво преживях и колко пъти се изпотих и ми става смешно,а пък зъболекарката и тя се беше поизпотила доста, после ми каза,че се е притеснявала от моето "бременно" състояние. :D

д-р Венелинов 1st August 2007 09:34

Цитирай:

Първоначално написано от ana-maria-magdalena
.... "бременно" състояние. :D

звучи някакси като диагноза, заболяване.
:wink: :D :D :D

anavi 1st August 2007 09:50

Проблем със зъбите
 
Хиляди благодарности за съвета. Още днес ще потърся консултация с анестезиолог. Много искам да вярвам че ще се намери някакво решение на проблема ми с болката.
Тайно в себе си подозирах, че и най-красивия Зъболекар няма да ми повярва. Защото и с други зъболекари съм споделяла проблема си и те също ми казват че е невъзможно упойката да не подейства. Искам да заявя че не лъжа! Въпреки упойките, след всяка стоматологична интервенция аз излизам от кабинета подута от плач и съсипана физически и емоционално от болката :2021: и със заканата, че повече няма да стъпя в стоматологичен кабинет! И така до следващия път... и до следващата съсипваща болка... :cry:

чичо 1st August 2007 20:49

Няма защо... :) По всичко личи,че имаш проблем с това и не може просто така да се пренебрегва,нали на чужд гръг и 100 тояги са малко ,както казват :lol:
Много е възможно също така упойката да те хваща след като си тръгнеш от кабинета едва ли не :idea: Или пък да лови веднага и да преминава много бързо.. :wink:
Ако мога да бъда полезен с нещо съм на среща! :cool:

bimbi 1st August 2007 21:42

Цитирай:

Първоначално написано от д-р Венелинов
Цитирай:

Първоначално написано от ana-maria-magdalena
.... "бременно" състояние. :D

звучи някакси като диагноза, заболяване.
:wink: :D :D :D

Ааа докторе, смеете се, ама щото не знаете какво е :lol: Понякога верно имаш чуството, че си болен :cool: Добре че след 9 месеца се излекуваш :lol:

п.п. а аз да питам, упойките не са ли опасни за бременни?

чичо 1st August 2007 21:54

Опасни са най-вече в първия триместър,опасни са някои от тях,като прокаин например,който минава фето-плацентарната бариера много лесно ,налага се също да нямат адреналин в състава им... ( в края на бременността особено)..

bimbi 1st August 2007 21:57

е в такъв случай безопасни има ли? щото и аз съм чела нещо подобно, че са вредни, без да съм изпадала в такива подробности като медицинските наименования...но ана-мария като каза че в 6-я месец са й сложили две малко се зачудих...е има ли безвредни или по-скоро за избрали по-малкото зло, да не изпадне в някакъв стрес от вадене на зъб без упойка :?

чичо 1st August 2007 22:03

Безвредни няма...има по-малко вредни и ако се прецени ,че рискът от използването им е по-малък ,от ползата от тях се използват,какво да се прави...Стресът и болката от неизсползването им може да навреди повече ,отколкото самата упойка :idea:
Лидокаин може да се използва ,артикаин да,не е много препоръчителен..
:idea: Бупивакаин не се ползва!

bimbi 1st August 2007 22:08

ясно :D благодаря за обясненията :girl_in_love:

ana-maria-magdalena 4th August 2007 08:28

Цитирай:

Първоначално написано от д-р Венелинов
Цитирай:

Първоначално написано от ana-maria-magdalena
.... "бременно" състояние. :D

звучи някакси като диагноза, заболяване.
:wink: :D :D :D

Ами чисто деветмесечно заболяване си беше-
през цялата бременност съм повръщала от най-лекия аромат :evil:,
докато през първата ми бременност нямах никакви проблеми,по цял ден съм обикаляла,а втората изкарах на легло. :wink:

ttoni2004 9th October 2007 15:27

Здравейте!
Виждам, че тук се включват и лекари и моля всеки, който е компетентен, да ми пише.
Според вас добре ли е да се правят изследвания, като например пълна кръвна картина, докато се приемат антибиотици, желязо и и други видове хапчета? Не трябва ли да се изчака, докато се спре с лекарствата, да мине известно време и тогава да се направят изследванията? :roll:

чичо 9th October 2007 16:24

Здравейте!
Могат да се правят изследвания на кръвта по време на прием на медикаменти,особено когато се следи даден показател на кръвта и дали той се повлиява от приеманите лекарства.Ако се изследва обаче за алергия към определен алерген не трябва да се приемат кортикостероиди и или противоалергични например..Ако уточните какви точно "хапчета" имате предвид ще е по-лесно :wink:

ttoni2004 12th October 2007 17:07

Благодаря ви, Явор

Babri 25th October 2007 10:21

Знам,че към 6-7 годишна възраст започват да падат млечните зъбки на децата.Обаче моя син е на 6,5год и има само едно паднало зъбче.А пък отдолу постоянните зъбки почват да избутват тези.Може ли да възникне някакво усложнение?

чичо 25th October 2007 10:58

Щом се показват постоянните трябва да се извадят млечните,които им пречат,защото много вероятно е да излязат извън зъбната редица..
А ако погледнеш назад в устата на малкия ще видиш,че със сигурност има поникнали 6ти зъби,които са само постоянни :wink: Не се притеснявай засега,някои дечица имат забавена смяна на зъбките.... :D

Babri 25th October 2007 11:16

Благодаря :)

bimbi 25th October 2007 11:28

като стана дума за детски зъби, да питам майките: кога започнахте да водите децата си на зъболекар? профилактично имам предвид, не чак като станат кариеси. моя син е на 3 години и 3 месеца и все още не съм го завела. а може би е време :roll:


Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 20:05.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.