Виж само едно мнение
  #314  
Стар 2nd November 2007, 14:49
CREAMpie CREAMpie не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Sep 2007
Мнения: 304
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Gia
CREAMpie, всяко частно лице има право на свободна стопанска инициатива-конституционен принцип,предполагам, знаеш.
Да, знам, но това в каква връзка? Точно, защото е свободна стопанската инициятива държавата не може да се меси при определяне на заплатите в нея.
Цитирай:
Първоначално написано от Gia
В същото време държавата, чрез т.нар. регулаторни механизми, изисква от ЮЛ,ЕТ и вс. други плащането на различни видове данъци-патентни,печалба и прочие. След като се повишават и по сума, и по видове, би следвало в държавната хазна да се влива и по-голям паричен поток
Всъщност успешният регулаторен механизъм (проверен в световен план) е точно обратен. По – голяма събираемост на данъците се постига чрез тяхното намаляване, а не увеличаване. Такава е и политиката в момента, от следващата бюджетна година данък печалба се съкращава наполовина. За бизнеса ще е по – изгодно да плаща налозите, а не да ги укрива. А и прекалено високите данъци определено не стимулират инвeстиции.
Цитирай:
Първоначално написано от Gia
или както ти се изразяваш авторитетно 'държавата да стане по-богата'.Следователно пари за увеличаване на паричното възнаграждение има.
Като съм се изразила авторитетно 'държавата да стане по-богата' не съм имала предвид чрез прекалено високи налози да се оскубе и без това крехката стопанска инициатива, напротив – да се стимулира, за да се развие икономиката, да не се прехвърлят пари от единия празен джоб в другия. Знаеш ли, че в България един работещ издържа 2,5 души, които не произвеждат нищо, за сравнение в ЕС трима работещи издържат един пенсионер. Нацията ни е застаряваща. Впрочем данъчните органи, които би трябвало да контролират стриктноста на данъкоплатците, също са зле платени държавни служители, сега разбираш защо и те не си вършат работата. Май става омагьосан кръг. Учителите, които дават уроци и не декларират доходите си също участват в него. Виж, нямам против да си докарват допълнителни средства. Затова споменах по – краткото им работно време, ако смятат, че парите не им стигат, имат практическата възможност да го правят. И го правят част от тях. Но те също не плащат данъци, а после се оплакват от ниското заплащане. И цялото общество участва в това, не са само даскалите.
Цитирай:
Първоначално написано от Gia
С това отговарям на нападките ти относно 'таксиджията', жив и здрав да е.
Не съм те нападала за 'таксиджията', съжалявам, ако ти е прозвучало така. Идеята ми е, че подобно сравнение е неточно. Парите на таксиметровия шофьор са съизмерими с парите на друг частник. Заплатата на учителя - с тази на държавната администрация.
Цитирай:
Първоначално написано от Gia
И не съм забелязала някъде да споменавам само за учителите в държавните у-ща. В частните положението е същото-в единици столични частни у-ща положението е розово. Но като цяло нито в едните, нито в другите е достойно.
Не отричам, че заплащането никъде не е достойно, дори и в частния сектор. Стандартът ни е много нисък. Но искам да те питам там, където ти живееш, учителят получава ли няколко пъти повече от медицинския персонал и повече от научен работник, и икономист или юрист на държавна служба? И колко пъти по – малки са пенсиите? Не ми отговаряй, въпросът е риторичен. А за да не съм голословна ще ти кажа, че братовчедка ми е учен, има докторска степен и взима заплата колкото една учителка, а сега след покачването ще получава дори по – малко. Е това се казва абсурд.

Единственият проблем на образованието определено не е заплащането. Този прекалено продължителен протест вреди най – вече на децата, не на политиците, а рекетът, който се опитват да упражняват стачкуващите опорочава справедливите им искания. И е тъжно, че вместо да се потърси отговор на наболели въпроси, всеки, който се осмели да ги зададе, бива заклеймяван като враг на образованието и светлото бъдеще, дори като лош родител. С това за мен темата е изчерпана. Ако съм участвала в нея е било не, за да се надхващам с някого, а за да покажа, че медалът има две страни и еднозначни отговори няма. Всеки има глава на раменете и като огледа въпроса от всички страни, може да си изгради мнение.
Цитирай:
Първоначално написано от Gia
Сега прочетох за 3-те момченца, които са спечелили първите места на световна олимпиада по математика.
Браво на учителите им, подобни хора доказват, че съществува все още някаква надежда, въпреки ниското заплащане. Защото иначе излиза, че моралът е качество само на богатите.
Отговори с цитат