Виж само едно мнение
  #7  
Стар 26th October 2009, 16:28
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

И според мен всеки си има негови разбирания за чест и достойнство, аз лично нямам никакви подобни чувства, за мен са напълно изпразнени от съдържание, ще поясня защо.
Забелязала съм, че тъй нареченото чувство за чест е по-скоро някакво усещане за унижение пред хората, така че го свързвам с някакъв непонятен за мен срам пред мнението на другите. Собствена чест не зная какво е, в смисъл зная много добре какъв човек съм, зная какво може да ме нарани, но нищо не е способно да ме обиди (вече, едно време не бях така...).
Достойнството го приемам за нещо по-различно, определям го като подобаващ начин на живот. Достоен живот за хората, според мен, е живот, в който не липсват елементарните условия: храна, вода, лекарства, покрив над главата и 5 парцала за зимата. Не считам, че човешкото ми достойнство е наранено, тъй като имам всички тези неща. Виж, мисля, че хората от Третия свят живеят по недостоен начин, не по тяхна вина, разбира се, така че не считам, че трябва да се срамуват от нещо. Не свързвам достойнството със срам и унижение.
Една приятелка ми каза, че за нея в отношенията са много ценни честта и достойнството, та се запитах само аз ли съм оперирана от подобни "чувства" (всъщност чувства ли са или неща, които пораждат чувства, ако е така, какви чувства пораждат и защо?)
С две думи, малко са ми неясни тези понятия, та искам да си ги разясня, затова се обръщам и към вас. Ако някой счита, че държи на честта и достойнството, нека каже как ги приема и какво значат те за него (затова поисках и примери...)
Тенкс, че се включихте в темата, интересна ми е много, защото ми е непозната.
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат