Виж само едно мнение
  #9  
Стар 26th October 2009, 16:52
Аватара на жоро66
жоро66 жоро66 не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Sep 2008
Град: Пловдив
Мнения: 14 603
По подразбиране

Всеки има чест и достойнство! И във всеки тези чувства са развити по различен начин. Може би при някои започват от 5%, та до 80% най много да речем. Мисля че няма 100% развито чувство за чест и достойнство у никого. (и не само за тези чувства)

Един роб, може да има по развито чувство за чест и достойнство, отколкото един свободен човек. Значи не е свързано със свободата. Различните ценности също са зависими по различен начин. Например, човек може да позволява да буде унижаван и да търпи това, но бурно да реагира, когато се погазва семейната му чест. Някои реагират на чест и достойнство, породени от собствените им комплекси за малоценност.

А дали комплексите за малоценност не са причина, за чувства като чест и достойнство. Според мен те са в основата! Дуел за чест! Някой сваля жена ми. Честа ми е погазена, хората ме намират смешен. Какво ще направя..... или ще си скрия задника и ще се призная за нищожество и страхливец, или ще обявя смъртен дуел на човека, дръзнал да ме стори рогоносец.

Не знам - просто мисля на глас. Това не е мнение, а разсъждение. Наистина не бях се замислял над тези човешки чувства.
__________________
АЗ КАЗАХ !
Отговори с цитат