Виж само едно мнение
  #9  
Стар 16th February 2006, 22:21
д-р Венелинов д-р Венелинов не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: Варна
Мнения: 484
По подразбиране фасети

Като става въпрос за разликата между фасети и корони две мнения по въпроса няма, а теса : "ЗА" фасетите и "НЕ" за короните на здрави или поне в по-голямата си част здрави зъби. Защо ли? По най- простата причина-понеже за корона се изпиляват 70% здрави зъбни тъкани, за фасети едва 30 % от външната (към устните) повърхност на зъба. Това е най-малко инвазивния метод за коригиране на зъбни дефекти от профилактична и естетична гледна точка. Дебелината на изпиляване е едва 0.3-0.7мм срещу 1.5-2.0 мм за корона. Освен това изпиляването на зъба се прави на 0.5мм над ръба на венеца, което с годините на стареене на организма няма да доведе до необходимост от подмяна на фасетите (по простата причина, че се запазва емайла, както под фасетката така и извън нейните граници). При короните нещата стоят различно-зъбите се изпиляват на 0.5-1мм подвенечно като по този начин се унищожават както емайла (най-твърдата тъкан в приеодата) така и цимента покриващ корена. Така, че когато след време поради стареенето на организма или поради някаква др. причина (взспаление, травма, зъбен камък) венеца се отдръпне и се оголи корена между короната и венеца, това налага смяна на тази корона(или мост). Според изследвания на различни учени годноста на една корона или мост е средно 10-12 год., а на керамичните фасети 20-25 год.
Dnny- аз не съм се обидил от това, че имаш мнение за работата на моите колеги, просто исках да уточня, че във всяко стадо има и черни овце или по-скоро: вв всяко стадо има и бели овце....
Голяма част от колегите, които работят или се опитват да работят фасети допускат една съществена грешка. Занимават се само със зъбите, а не с целят вид на усмивката или по-точно това, за което писах по-горе: червена-бяла естетика. Другият проблем са лабораториите. Във Варна има едва 2-3 лаборатории, които могат да се спарвят що годе добре, а в София да са малко повече (наблюденията са на колегата при когото ходя на специализационни курсове по естетична стоматология и забележете той не е доц. или професор, а работещ стоматолог).
По повод показанията за използване на фасети (на Aset). Фасетите се използват за трайно коригиране на преоцветени (напр. от антибиотици) зъби, криво подредени, счупени, разредени зъби, зъби засегнати от загуба на венец, къси или дълги, изтънени, изтрити зъби. Общо взето да не забравяме, че стоматологията все пак е медицинска дисциплина (независимо от това, че доста колеги са повече търговци, а не лекари) и всеки уважавш себе си стоматологне би направил нищо по който и да е зъб ако това не се налага. Нали няма да искате да ви пробият зъба за пломба, ако няма кариес. Основното показание е по естетични причини (тези които изброих по-горе).
По въпроса за изпиляването за фасети се отнема част от емайла без да се засяга връзката между него ми дентина (вътрешната твърда зъбна тъкан), ато така не се нарушава здравината ( впряк и преносен смисъл) на зъба.
И при фасетите и при короните обаче тези промени са необратими и ако се подложите на това връщане назад няма. Ето защо е хубаво добре да помислите и да поразпитате за да не ви се налага после да ходите до САЩ за да изглеждате като холивудска звезда.
Започнах тази тема, защото ми е любима. Фасетите ми дават възможност да дам красива усмивка на моите пациенти, без да нарушавам сериозно здравето на зъбите и венците.
а това са ми любимите емотикони. КАжете не са ли готини....
__________________
д-р Росен Венелинов
Варна
www.venelinov.com
Отговори с цитат