IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 17th March 2010, 23:30
Аватара на heavenkata
heavenkata heavenkata не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jul 2008
Град: Дряново/Габрово
Мнения: 2 041
По подразбиране Ексцентрикът и гений Салвадор Дали

„Оказва се, че всяка сутрин, щом се събудя, изпитвам върховно удоволствие, което днес откривам за първи път — това да бъда Салвадор Дали. И очарован се питам какво ли чудо ще направи днес този Салвадор Дали. И всеки ден ми става все по- трудно да разбера как останалите могат да живеят, без да бъдат Салвадор Дали. “

Картините на този сюреалистичен испански художник са моето вдъхновение. Той е личността, която всеки път ме удивлява, личността, на която се възхищавам. Роден на 11 май 1904 г. в семейството на проспериращ нотариус, Дали прекарва почти цялото си детство в лятната къща на семейството в крайбрежно рибарско селце. Там той построява и първото си студио. Още от малък той впечатлява с различното си виждане за света и със завидните си умения да работи с четката. Той получава първоначалното си художествено образование в Общинското художествено училище. През 1916 г. по време на лятна ваканция със семейството на местнен художник Дали открива съвременната живопис, която разпалва сърцето му. Едва на 15години Дали вече има две изложби зад гърба си, които предизвикват фурор сред обществото със своята ексцентричност.Салвадор Дали продължава обучението си в Академията по изящни изкуства "Сан Фернандо". Там той веднага става известен с ексцентричния си външен вид: дълга коса, бакенбарди и облекло в стил 19 век. Привличат внимание и неговите експерименти в кубизма. Малко по-късно той бива изключен от Академията, защото „обиждал преподаватели и ги обвинявал в ретроградност“.
През 1926г Дали посещава за пръв път Париж, където се запознава с кумира си Пабло Пикасо. През следващите няколко години Дали рисува, вдъхновен от произведенията му, но все още е в процес на създаване на собствен стил.
Салвадор Дали е известен днес със сюреалистичните си картини. Но преди да намери себе си в това направление е минал през много жанрове. Ако проследим първите му картини ще открием, че за фон той често използва пейзаж от градчето, в което се е родил. С годините Дали започва да създава свой собствен стил, като през цялата си кариера не спира да шокира със свободата и екстравагантността си. Дори през 1936г. изнася лекция на Международната сюрреалистична изложба в Лондон, облечен във водолазен костюм. Художникът не спира да скандализира обществото. Символизмът присъства активно в творбите му, отличаващите се „течащи часовници”, които напомнят на теорията на Айнщайн, че времето е относително, а не нещо фиксирано. Слонът и яйцето са други открояващи се символи в произведенията на художника. Дали илюстрира “Дон Кихот” и “Макбет”. Прави декори за филма на Алфред Хичкок “Омагьосан” и работи с Уолт Дисни върху проект за анимационен филм, озаглавен “Дестино”, който никога не е реализиран.

През своята плодовита творческа кариера Салвадор Дали рисува над 1500 картини. Най известни от тях са:
1) „Мека конструкция с варен боб: предчувствие за гражданската война“ – 1936г.
2) „Лятна маса“ – 1936
3) „Морфологично ехо“ – 1936
4) „Мравките“ – 1936
5) Антропоморфен шкаф с чекмеджета“ - 1945
6) „Жена ми гола, гледаща собственото си тяло“ - 1945
7) „Портрет на Пикасо“ – 1947
8) „Галацидалацирибонуклеин вакиселина“ – 1963

Въпреки многото обвинения и критици Салвадор Дали не спира да рисува. По повод поредната критична оценка към негова творба той казва: "Целият Свят ми е роб. Винаги идва един момент в живота на хората, когато разбират, че ме обожават".
Аз обожавам този художник и картините му още от мига, в който видях „Упоритостта на паметта”. Намирам една вселена в картините му, която ми „пасва“ и се чувсрвам омагьосана. Възхищавам се на силата, с която през всичките години е защитавал себе си и като цяло различно мислещите хора. Стилът му е уникален и неподражаем. А дори това не е най-интересното в него, а по-скоро идеите му. На кой друг ще му хрумне да рисува разтекли се часовници?
Под картината „ Портрет на Пикасо ” пише Picasso XXI. Въпреки че никой от двамата не е доживял до 21 век, това е така защото всеки век може да има само по един велик творец, а творецът на 20-ти век е Салвадор Дали.


А вие какво мислите за този художник? Харесвате ли картините му или точно обратоно? Защо?
__________________
жия
Отговори с цитат
  #2  
Стар 17th March 2010, 23:32
Аватара на Armand
Armand Armand не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Sep 2006
Град: София
Мнения: 5 041
По подразбиране

като един от най-доближените до съвремието ни, призната за гений, личност, дали ми е много интересен и искам да ти благодаря за материала, който си постнала =)
__________________
nothing to die for = nothing to live for
Отговори с цитат
  #3  
Стар 17th March 2010, 23:33
Аватара на heavenkata
heavenkata heavenkata не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jul 2008
Град: Дряново/Габрово
Мнения: 2 041
По подразбиране

Най-после имаме допирна точка с теб.
Това е по повод тема, зададена в училище: Есе за личност.
__________________
жия
Отговори с цитат
  #4  
Стар 17th March 2010, 23:34
Аватара на Armand
Armand Armand не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Sep 2006
Град: София
Мнения: 5 041
По подразбиране

мии сигурно имаме и други общи интереси, но просто не сме се уцелили хехе

поствай, поствай, аз ше те чета и ако мога ше коментирам, ма съм мноо ограничен интелектуално и не знам дали ше ми стигне напъна за коментар =)))
__________________
nothing to die for = nothing to live for
Отговори с цитат
  #5  
Стар 20th March 2010, 15:08
Аватара на adyonas
adyonas adyonas не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Sep 2007
Град: Пловдив
Мнения: 1 583
Изпратете съобщение чрез ICQ до adyonas
По подразбиране

За мен сюрреализмът е едно от най-вдъхновяващите течения в изкуството. А Салвадор Дали е уникален, неповторим и дори самият той е сюрреалистичен. Това не е просто изкуство, не са просто картини, това е начин на мислене и на живот. Възхищавам се на целия стил, но от Салвадор Дали няма по велик в това направление. Ако се интересува някой, може да разгледа картини на Рене Магрит, Джорджо Ди Кирико, също уникални сюрреалисти. Хевънче
__________________
All I ever wanted, all I ever needed is here in my arms...
Отговори с цитат
  #6  
Стар 21st March 2010, 21:09
Аватара на Петифура
Петифура Петифура не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Oct 2009
Мнения: 172
По подразбиране

Ето сега качиха тая колекция на Салвадор Дали в Замундата.

http://www.zamunda.net/details.php?id=214595&hit=1
Отговори с цитат
  #7  
Стар 19th May 2010, 15:00
Venice_33 Venice_33 не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: May 2010
Мнения: 18
По подразбиране Re: Ексцентрикът и гений Салвадор Дали

Цитирай:
Първоначално написано от heavenkata
... Картините на този сюреалистичен испански художник...
Много хубаво есе си написала!
Отговори с цитат
  #8  
Стар 19th May 2010, 15:24
Аватара на Seltakis
Seltakis Seltakis не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: May 2010
Мнения: 163
По подразбиране

Колко много думи!....аз бих го казал просто "най-добрият!"
Отговори с цитат
  #9  
Стар 23rd May 2010, 00:42
Venice_33 Venice_33 не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: May 2010
Мнения: 18
По подразбиране Re: Ексцентрикът и гений Салвадор Дали

Отговори с цитат
Отговори

Контрол над темата
Начин на разглеждане

Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: ЕксцентрикътгенийСалвадорДали
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 12:53.