IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #41  
Стар 5th November 2009, 09:59
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от chaoslady
Цитирай:
Първоначално написано от strangenick2
Цитирай:
Първоначално написано от chaoslady
аз когато работих 6 часа дневно
6 часа дневно колко пъти в седмицата?
5 дни в седмицата.
Работих за американска фирма която търгува с въглища, често си вземах работа и за вкъщи (разни документи за обработка).
Мацо, не разбирам тогава откъде се взимат твоите статистики за 2000 евро заплата...
Ти си бачкала по 30 часа на седмица плюс още няколко вкъщи (ти си знаеш най-добре дали още 3 или 10...) Ами щом удръжките ти са били 250 евро, в крайна сметка си взимала някаква съвсем нормална заплата.
Нещо друго ми направи впечатление, казваш, че половин литър алкохол не е скъп, а струва 35 евро, което прави 70 евро на литър. Това е някаква невероятно висока цена за магазин, представям си тогава колко е в заведенията... Финландците са прочути с това, че петък се качват на фериботите и се напиват там, защото им е по-евтино... Даже съм чувала, че са на полусух режим. Тоест, алкохолът не е забранен, но е толкова скъп, че не могат да си го позволят. Ако заплатите им бяха наистина по 2000 евро, не би трябвало да е така, но като гледам, са около 1500-600 може би.
Или пък са верно 2000, но наемите са по 1500, не зная, ти кажи.
Четох някаква информация вчера за Финландия и това, което направо ме шашна е, че нямат минимална работна заплата... Баси, къде отиват правата на работниците тогава? Освен това имат невероятно висока безработица там, през 94 е била над 18%, днес е 11% и това по официалните статистики. Имайки предвид, че безработицата се брои винаги спрямо броя на хората, записани като безработни в службите, можем да предположим, че са най-малко 15%...
Изобщо от всичко, което видях за там, бих казала, че общата картинка хич не е розова.
Кажи дали бъркам и къде. Тенкс предварително.
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
  #42  
Стар 7th November 2009, 00:56
Iliana81 Iliana81 не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Град: Keski-Suomi, Finland
Мнения: 1 901
По подразбиране

Здрасти стрейндж Ще ти разясня това което съм чувала от приятели и познати финландци, без да гарантирам че информацията е достоверна, това е което съм чувала от хората тук. Наемите са ужасно високи, в Хелсинки нормален двустаен апартамент (не съм сигурна всъщност за двустаен или едностаен ставаше въпрос но не беше голямо жилище) е над 1000 Е и то в най добрия случаи.
Затова е много по изгодно за работещите да си вземат жилище на изплащане, вместо да живеят под наем, а много често вноските за изплащане на месец са доста по ниски от наемите. За алкохола... хммм не мисля че това е скъпо, ако се купува 1 път в седмицата. За справка - в БГ бутилка същия алкохол да е около 30 лв, което излиза че там е по скъпо. Хората се качват на ферибот заради забавленията там, а и до колкото знам там има казина в по луксозните, а хазарта в Финландия е забранен, има само 1-2 казина в Хелзинки които са под строг контрол от разните там служби. А и в Естония има компаньонки, и т.н. Тук проституцията е нелегална, независимо дали е от елитни клубове за компаньонки, да не говорим за типа \"магистрална\". Това поне ми казаха приятелите, алкохола не е главната причина за да пътуват понеже билета до Естония е 45 Е а до Стокхолм е 70-100, и се губи смисъла. Без да споменавам, че фериботи има само от Хелзинки и Турку, а билета от града където живея до тези градове е 50-70 Е.
Относно заплатите, моята си беше направо ниска, но аз и нямам големи очаквания засега имайки предвид езиковите ми \"способности\". Колкото и да не искам да го кажа - дискриминация има! Винаги финландците имат по големи заплати и по лесно ги вземат на работа, отколкото емигрантите. Хванах се на тази работа защото ми плащаха езиковия курс, понеже ако трябваше да разчитам само на безплатните от общината за емигранти, нямаше да науча езика и след 50 год. А за безработицата, малко ме шашнаха тези данни... може и да са верни но аз не познавам безработни и не знам как живеят. Хората средна класа споменах по горе как живеят. Но може наистина да има безработица... не знам, след няколко месеца като ми свършат езиковите курсове и се регистрирам в бюрото по труда, ще видя. И сега мога, но не се чувствам готова да работя, предпочитам да наблегна на ученето. И друго забелязах. На курсовете които посещавам има емигранти от USA и UK които са тук с същата цел като мен - адаптират се към живота и си търсят работа, повечето имат финландски половинки...
Това е моето впечатление, не официални статистики. Имайки предвид че в БГ произхождам от заможно семейство и имахме всякакво луксозно обзавеждане още от 1995, когато тогава например да имаш миялна машина или сушилня, да не говорим за домашно кино... изобщо не беше разпространено. И все пак останах супер впечатлена че всеки който работи може да си позволи луксозно според нашите разбирания обзавеждане, и екскурзии по други континенти. В смисъл, дори семействата пенсионери имат тези т.н. луксове които в БГ ги имат едва около 30% от домакинствата.
Не казвам че Финландия е най доброто място за живеене, понеже нямам кой знае каква база за сравнение, от цивилизованите страни съм живяла само в Германия и Великобритания, но с сигурност е най доброто място на което съм живяла.
Това е от мен засега. А как е в Италия? Интересно ми е да разбера за различните места по света
P.С. Не знаех че няма минимална заплата, но ще разпитам за правата на работниците, каквото знаят хората от моето обкръжение.
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Световнатакриза
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 11:51.